Роль козацтва в обороні України
05 Липня 2006, 00:00 , Переглядів: 4789
Роль козацтва в обороні України Фото: http://us.org.ua Роль козацтва в обороні України

Безмежний степ у високих травах, ревіння дніпрових порогів, тупіт копит, що відлунює аж у високих небесах. Навкруги плач дітей, жінок, рев худоби.

Вершники в острішкуватих шапках, на низеньких прудких конях женуть натовпи людей і череду корів. Вони нічого не бояться, бо думають, що тут господарі. Та раптом ніби з самого неба падає на степ могутній, мов грім, свист. Розгублено озирнулися татари. Хто посмів їх переслідувати? Вони пізнають по виголених головах із оселедцями та вусами людей, які звуться українськими козаками. Гордо блиснули їх шаблі. Ординці лякаються, кидають здобич і в безладді тікають. А татарські полонені ніяк не можуть повірити, що їх врятовано. Зі сльозами на очах дякують козакам. А ті правлять раду, як ударити на Крим, щоб провчити ординців, як в Україну ходити і людей ловити.

Ось так я уявляю ті часи, коли зародилася козацька доба - одна з найсловетніших сторінок історії України, пам'ять про яку передається із покоління в покоління. Народ любив своїх захисників і щиро виявляв власне захоплення козаками в піснях, легендах.

На мою думку, одним із найсміливіших захисників нашої землі був козак Байда Вишневецький, думку про якого крізь бурхливі століття пронесли українські кобзарі. На ті часи Україна лежала розтоптана копитами татарських коней. Нависла серйозна загроза цілковитого винищення її народу. Та Байда поклав собі за мету не тільки відбивати напади ворога та рятувати від неволі людей, він вирішив взагалі покласти край татарському і турецькому пануванню в південних степах України. Зібравши під своїм керівництвом чимале військо, він організовує сміливі походи на Крим, громить турецькі фортеці на Чорному морі. Тепер ординці вже не могли безкарно гуляти по нашій землі. Вони остерігалися Вишневецького, якому згодом довелося піти на мученицьку смерть, але при цьому він не зрадив рідної землі.

Читаючи дослідження видатних істориків М.Грушевського, Д.Яворинського, я дізналася про добу Петра Сагайдачного, який піднявся на жорстоку боротьбу проти польської шляхти, вигравши не одну серйозну битву. І про Петра Дорошенка, який бажав покласти край подвійній владі в Україні. Московська держава хотіла заволодіти Правобережжям і підкорити Чигирин. Та Дорошенко не міг цього дозволити. Об'єднавшись із турецькими військами, він завдав московській державі поразки.

Отже, можу із впевненістю сказати, що козацтво - дивовижне суспільне явище у світовій історії, бо народ, який не мав своєї державності, створив регулярні збройні сили, піднявся на боротьбу проти своїх поневолювачів. Тож пам'ятаймо завжди про козацьку славу рідної України.

Автор: Кравченко Наталія, 11-Б клас Гімназія "Троєщина" м. Київ
Обговорення (1)
trident 06 Липня 2006, 14:03
Здається, авторка есе плутає козацтво реєстрове і запорізьке. Теза про регулярні збройні сили без держави сумнівна: "лейстровики" створювалися Річчю Посполитою і "у спадок" дісталися Гетьманщині. А запорожці регулярним війском не були:

Було тут військо волонтирі,
То всяких юрбища людей,
Мов запорожці-чуприндирі,
Що їх не втне і Асмодей.
Воно так, бачиш, і негарне,
Як кажуть-то — не регулярне,
Та до війни самий злий гад...

Це з "Енеїди", Котляревський запорожців ще пам'ятав.
Проте справжній патріотизм підростаючого покоління радує.