Закрити
Економіко-географічна характеристика Дніпропетровської області
14 Липня 2006, 00:00 , Переглядів: 24305
FacebookTwitterLivejournal
Економіко-географічна характеристика Дніпропетровської області Фото: http://www.photoukraine.com Економіко-географічна характеристика Дніпропетровської області

Наукова розробка питання з економічної та соціальної географії України

Виконавець: Мішаріна Світлана, учениця авіакосмічного ліцею НАУ Солом'янського району м.Києва

Керівник: Кравченко Н.В., вчитель вищої категорії

Тема: Економіко-географічна характеристика Дніпропетровської області

Загальні відомості

 

Дніпропетровська область - один з найбільш економічно розвинених регіонів України. Вона характеризується вигідним географічним положенням, багатими природними ресурсами, потужним промисловим та науковим потенціалом, розвинутим сільськогосподарським виробництвом, високим рівнем розвитку транспорту і зв'язку. На території 31,9 тис. кв. км (5,3% площі України) мешкає, за даними на 1 грудня 2001 року, 3648,1 тис. осіб (7,5%). Головна водна артерія країни - ріка Дніпро, магістральні залізничні і шосейні дороги мають вихід до Донбасу, Криму, портів Чорного і Азовського морів, індустріальних центрів України та близького зарубіжжя. Область розташована у степовій і лісостеповій фізико-географічних зонах (ліси займають 3,9% території області). Середня температура: зимова -5- -10C, літня +22 - +230С. Середньорічна кількість опадів - 400-490 мм. Дніпропетровщина має багату флору і фауну: рослинний світ налічує більше 1700 видів, тваринний - більше 7500 видів (лось, дикий кабан, плямистий олень, лань, косуля, заєць, лисиця, вовк та ін.). На території області розташовано 114 природно-заповідних об'єктів загальною площею близько 26 тис. га.

Природні ресурси

Дніпропетровська область є унікальною серед інших областей України за різноманітністю родовищ корисних копалин. В її надрах виявлено 302 родовища і близько 950 рудопроявів. В області видобувається 39 видів мінеральної сировини. Криворізький басейн з розвіданими запасами залізних руд, що складають близько 66% загальнодержавних запасів, за обсягом видобутку посідає перше місце в Україні (близько 80% від загальнодержавного). Наявні запаси дозволяють забезпечити чорну металургію сировиною на тривалий час у третьому тисячолітті. Нікопольське родовище марганцю, на базі якого працюють два гірничо-збагачувальних комбінати, буде працювати до 2025-2026 років.
Майбутнє області - у розвитку кольорової, золотовидобувної та золотопереробної галузей.

Потенційні ресурси золота, молібдену, вольфраму в межах Сурської, Чортомлицької. Верхівцевської структур, а також Кривбасу переконливо свідчать, що після повного завершення геологорозвідувальних робіт область буде мати декілька значних за запасами родовищ золота (Сергіївське та інші) і середніх за запасами родовищ молібдену і вольфраму. За своїм ресурсним потенціалом золота область посідає перше місце в Україні. У межах області розвідано велику кількість родовищ неметалевих корисних копалин.

Область володіє єдиним в Україні родовищем талько-магнезитів. Його уведення в експлуатацію дасть можливість на 60-70% забезпечити потреби України у вогнетривкій сировині та значно зменшити її імпорт з інших країн. Просянівське родовище первинних каолінів за запасами і якістю сировини вважається кращим у світі. У надрах області зосереджені значні поклади каменеоблицювальної сировини багатої кольорової гами. У цьому напрямку можна очікувати істотне збільшення виробництва.
У краї розвідано 15 родовищ мінеральних вод, що дає можливість повністю забезпечити потреби населення у лікувальних, лікувально-столових і столових мінеральних водах.

Населення

Дніпропетровськ є одним з міст-мільйонерів. Населення складає 2345000. Густота населення складає 20-30 жителів на кв. км. Урбанізація населення досить велика - біля 70 % усього населення.

Промисловість

Область має потужний промисловий потенціал. Він характеризується високим рівнем розвитку важкої індустрії. У регіоні діють 712 основних промислових підприємств двадцяти основних видів економічної діяльності, на яких працюють 473,4 тис. осіб. На Дніпропетровщині виробляється 16,9% усієї промислової продукції України. За цим показником область посідає друге місце по Україні.

Питома вага промислових галузей у загальному обсязі України

Видобування енергетичних матеріалів 7,2 %
Металургія та оброблення металу 35,9%
Машинобудування, монтаж та ремонт машин та устаткування 8,7 %
Хімічна та нафтохімічна 13,7 %
Виробництво інших неметалевих мінеральних виробів 8,6 %
Харчова 7,1%
Видобування неенергетичних матеріалів 66,2 %
Целюлозно-паперова і поліграфічна промисловість та видавнича справа 6,1%
Легка 4,5 %
Виробництво та розподіл електроенергії, тепла, води та газоподібного палива 9,2 %

Структура промислового виробництва області

Видобування енергетичних матеріалів 3,4%
Металургія та оброблення металу 48,2%
Машинобудування, монтаж та ремонт машин та устаткування 6,3%
Виробництво інших неметалевих мінеральних виробів 1,6
Харчова 7,5%
Видобування неенергетичних матеріалів 16,3%
Хімічна та нафтохімічна 5,5%
Целюлозно-паперова і поліграфічна промисловість та видавнича справа 0,7%
Легка 0,4%
Виробництво та розподіл електроенергії 6,1%
Інші 4,0%

Добувна промисловість

У добувній промисловості у 2001 році вироблено продукції на 5181,6 млн. грн., що складає 19,7% від загального обсягу виробництва промисловості області, у тому числі з видобування енергетичних матеріалів - 3,4%, видобування неенергетичних матеріалів - 16,3%. Чисельність працюючих - 123,6 тис. осіб.

Видобування енергетичних матеріалів

Область володіє значними запасами кам'яного та бурого вугілля і має всі можливості для подальшого розвитку вугільної галузі. Балансові запаси вугілля, що зосереджені в області, складають більше 21 млрд. тонн. У 2001 році його видобуток зріс на 8,4% і склав 11,1 млн. тонн. Випуск кінцевої продукції (готового вугілля) шахтами ДХК "Павлоградвугілля" збільшився проти попереднього року на 1,0%, у тому числі для коксування - на 43,2%. Область добуває 13,8% від загального обсягу готового вугілля по Україні. З роботою 10 вугледобувних підприємств тісно пов'язана життєдіяльність шахтарських міст: Павлограда, Першотравенська, Тернівки.

Видобування неенергетичних матеріалів

До складу гірничорудного комплексу області входять 28 підприємств. Серед них 15-з видобування металевих руд. Річний обсяг продукції складає майже 4,3 млрд., грн., або 16,3% промислового виробництва в області. У загальному обсязі виробництва неенергетичних матеріалів України область посідає перше місце (66,2%). На ВАТ "Марганецький ГЗК", ВАТ "Орджонікідзевський ГЗК" добувається 100,0% марганцевої руди в Україні. Гірничо-збагачувальні комбінати та шахти Кривбасу видобувають 83,7% усієї залізної руди в Україні.

Випуск основних видів продукції по видобуванню неенергетичних матеріалів та металургії у загальному обсязі України

Марганцева руда 100,0 %
Залізна руда 83,7 %
Труби 74,8 %
Сталь 49,3 %
Прокат 35,6%
Чавун 35,6 %
Кокс 27,5 %

Машинобудування, монтаж та ремонт машин й устаткування

У машинобудуванні, монтажі та ремонті машин й устаткування нараховується 171 підприємство основної діяльності, на них працює майже 81,9 тис. осіб. У 2001 році цими підприємствами вироблено продукції на 1659,1 млн. грн., або 6,3% обсягу промислової продукції області, їх внесок до загальнодержавного виробництва складає 8,7%.

Продукція машинобудування широко відома не тільки в Україні, а й далеко за її межами. По ряду основних видів продукції вона займає провідне місце в Україні. Тут виробляється 55,7% загальнодержавного виробництва верстатів деревообробних. 37,5% тракторів, 74% тролейбусів, 4,9% вагонів вантажних магістральних, 23% телевізорів, 60,9% електропилососів та ін.

За останні роки на підприємствах області (ВО "Південмаш", КП "Дніпропетровський завод гірничошахтного устаткування", КП "Дніпропетровський комбайновий завод" ВАТ "Дніпроважмаш", ВАТ "Агрегатний завод", ВАТ "Завод "Продмаш" та інших) освоєно ряд нових видів продукції - тролейбусів, автобусів, магнітних сепараторів і великої низки обладнання для гірничо-металургійного комплексу, вугільної промисловості, сільського господарства, легкої та переробної промисловості.
На НВО "Дніпропетровський електровозобудівний завод" розроблено і запущено в серію виробництво вантажних магістральних електровозів, підготовлено для виробництва магістральний пасажирський електровоз.

На підприємствах області освоєно виробництво міських та міжміських автобусів (ВАТ "Дніпродзержинський автомобільний завод"), багатотонних автомобільних напівпричепів європейського стандарту (ВАТ "Верхньодніпровський авторемзавод"). Дніпропетровщина - один із світових центрів ракетно-космічного будування. Високе технічне оснащення та кваліфікація інженерного і робітничого персоналу ВО "Південмаш" та КБ "Південне" дозволили розробити і виготовляти екологічно чисті ракетоносії "Зеніт" та інші космічні апарати, які не мають аналогів у світовій практиці.

Випуск основних видів продукції машинобудування, монтажу та ремонту машин та устаткування у загальному обсязі України

Трактори 37,5%
Тролейбуси 73,7%
Верстати деревообробні 55,7%
Електродвигуни 3,8%

Металургія та оброблення металу

Основа промисловості області - металургія та оброблення металу. На 64 підприємствах цього виду діяльності зайнято 135,6 тис. осіб. Обсяг виробництва металургії та оброблення металу склав у 2001 році 12,7 млрд., грн., або 35,9% від загального обсягу по Україні.

В області виробляється 74,8% труб, 35,6% металопрокату, 35,6% чавуну, 49,3% сталі, 27,5% коксу від загального обсягу по Україні. Більша частина продукції сертифікована і відповідає світовому рівню якості.

У металургії впроваджена технологія виробництва сталі, яка дозволяє одержувати сталь з місткістю сірки та фосфору не більше 0,025%, проводити додаткове легування молібденом, ванадієм, титаном. Це дозволяє виготовляти прокат, який за хімічним складом і механічними властивостями відповідає вимогам стандартів DIN, EN, ASTM. АРІ та іншим.

На трубних підприємствах області (ВАТ "Нижньодніпровський трубопрокатний завод", ВАТ "Дніпропетровський трубний завод", ВАТ "Нікопольський Південнотрубний завод" та інші) виготовляються труби більш ніж 140 тис. типорозмірів з 400 марок сталей різними способами гарячої і холодної деформації, центробіжного литва, методом зварювання. Освоєна технологія виробництва сталевих труб широкого сортаменту з емалевим покриттям, а також труб з латуні, алюмінію, титану, цирконію. Виробляються цільнокатані залізничні колеса і осі, бандажі, кільцеві вироби, які експортуються більш ніж у 35 країн світу.

Хімічна та нафтохімічна промисловість

Хімічна та нафтохімічна промисловість - це 46 підприємств, на яких у 2001 році вироблено продукції на 1456,3 млн. грн., або 5,5% обсягу промислового виробництва в області, та 13,7% від виробництва цієї продукції в Україні. Чисельність працюючих - 22,6 тис. осіб.

Широко відомі в Україні та за її межами лакофарбові матеріали, мінеральні добрива, шини.
На ВАТ "Дніпрошина" виробляється 20% загальнодержавного виробництва шин. Тут освоєно понад 130 типорозмірів шин, у тому числі великогабаритних та низького тиску для сучасної сільськогосподарської техніки. Вони експортуються у 30 країн світу.

Лакофарбове виробництво є одним з найбільших по Україні (43% від загального обсягу виробництва). З урахуванням екологічно чистих нових технологій на ВАТ "Дніпропетровський лакофарбовий завод", ВАТ "Завод "Спектр", ТОВ ПП "ЗІГГ освоєно понад 120 видів лакофарбової продукції.
На ВАТ "Дніпроазот" виробляється 13,8% загальноукраїнського випуску мінеральних добрив і 10,6% - аміаку.

В регіоні також виробляються нові синтетичні матеріали, конструкції, гумотехнічні вироби для багатьох галузей - космосу, повітряного транспорту, науки та ін.

Випуск основних видів продукції хімічної та нафтохімічної промисловості у загальному обсязі України

Мінеральні добрива 13,8%
Аміак синтетичний 10,6%
Синтетичні смоли і пластичні маси 4,3%
Каустична сода 43,1%
Сірчана кислота 4,7%

Обробна промисловість

В обробній промисловості в 2001 році вироблено продукції на 18,9 млрд. грн., або 71,7% усього випуску в області.
Найбільші обсяги виробництва в цьому виді економічної діяльності займають: металургія та оброблення металу (48,2% від загального обсягу по області), харчова промисловість та перероблення сільськогосподарських продуктів (7,5%). машинобудування, монтаж та ремонт машин й устаткування (6,3%), хімічна і нафтохімічна (5,5%), легка промисловість (0,4%).

Легка промисловість

Легка промисловість області - це 55 підприємств на яких випускаються швейні і трикотажні вироби, взуття, штучне хутро, іграшки, вовняна та бавовняна пряжа, швейні нитки. Тут працюють 12,7 тис. осіб. У 2001 році підприємствами галузі вироблено продукції на 109,1 млн. грн., що складає 4,5% від загальноукраїнського виробництва.

Низку підприємств легкої промисловості переоснащено і обладнано найсучаснішим технологічним устаткуванням. Це дає можливість виробляти високоякісні конкурентоспроможні вироби.
Продукція, яка виробляється за прогресивними технологіями фірмами "Дніпро", "Оветрі", КП "Старт", КП "Новомосковська швейна фабрика "ПАН", ВАТ "Жовтоводська фабрика штучного хутра", експортується до таких країн як Франція. Канада, Німеччина, Англія та інших.

Харчова промисловість та переробка сільськогосподарських продуктів

Виробництвом продуктів харчування і переробкою сільськогосподарських продуктів зайнято 137 основних підприємств (без урахування підсобних і малих підприємств), на яких працює 26,3 тис. осіб. У 2001 році вироблено продуктів харчування на 1964,7 млн. грн., або 7,5% від загального обсягу промислового виробництва в області та 7,1% від виробництва цієї продукції в Україні. В області виробляється 15,7% продукції з незбираного молока від виробництва її в Україні. 13,1% - олії, 8,9% - ковбасних та 7,2% - кондитерських виробів. Підприємствами харчової промисловості постійно розробляються нові види продукції. Тільки в 2001 році освоєно 200 найменувань нових видів виробів. Широко відомі в Україні і за її межами такі сучасні підприємства, як ЗАТ "Олійноекстракційний завод". ЗАТ "Кондитерська фабрика", Павлоградське ВАТ "Молкомбінат", ВАТ "Дніпровський крохмале-патоковий комбінат", ЗАТ "Комбінат харчових концентратів".

Розширюються внутрішній і міжнародний ринки збуту продукції в країни СНД. Румунію, Німеччину, Францію та інші. Обсяг експорту продукції харчової промисловості та перероблення сільськогосподарських продуктів зріс за 2001 рік більш ніж у 1,4 рази.

Сільське господарство

Сільське господарство - другий після промисловості сектор економіки області. На нього припадає близько 8% сукупного виробництва товарів та послуг по області. За 2001 рік досягнуто приріст валової продукції сільського господарства на 20% (у порівнянних цінах 2000 року) і її питома вага становить 5,8% від загального обсягу по Україні.

На базі реструктуризованих КСП створено 1447 нових агроформувань ринкового типу, у тому числі: 171 (11,8%) приватне підприємство, 475 (32,8%) товариств з обмеженою відповідальністю, 33 (2,3%) акціонерних товариства, 43 (3,0%) сільськогосподарських кооперативи, 540 (37,3%) селянських (фермерських) господарств, 185 (12,8%) інших суб'єктів господарювання. Загальна кількість селянських (фермерських) господарств становить 3265, у користуванні яких є 309,3 тис. га сільгоспугідь.

Площа сільгоспугідь, яка використовується для сільськогосподарського виробництва, складає 2513,6 тис. га, або 78,7% загальної площі області. Розвиток сільськогосподарського виробництва базується на удосконаленні структури посівних площ сільськогосподарських культур, упровадженні ґрунтозахисних систем обробки ґрунту, інтенсивних технологій вирощування зернових культур, цукрового буряку і соняшнику, скороченні розораності ґрунтів. У 2001 році область отримала найбільший в Україні і за останні 10 років валовий збір зернових і зернобобових культур - 3,3 млн. тонн (у вазі після доробки), що у 2,1 разу більше, ніж торік. Середня урожайність зернових склала 35,2 ц/га і є найвищою серед областей України.

Продовжується робота щодо створення спеціалізованого молочного скотарства за рахунок формування голштинських стад шляхом розведення імпортованих тварин, а також власної репродукції. У молочному скотарстві функціонують 14 племінних заводів, 42 племінних репродуктори. В області працюють 3 племінних конезаводів, де проводиться селекційна робота і вирощування племінних коней. Значна частка їх експортується у далеке зарубіжжя.

В усіх категоріях господарств у 2001 році зросло поголів'я свиней на 15%. овець та кіз - на 11%, птиці - на 7%. Забезпечено приріст виробництва молока на 1%, яєць - на 39%, поліпшилися показники продуктивності та збереження тварин.

Виробництво основних видів продукції агропромислового комплексу у загальному обсязі України

Зерно 8,2%
Соняшник 14,9%
Цукрові буряки 3,0%
Картопля 3,1%
Овочі 7,3%
Плоди і ягоди 11,8%
М'ясо 4,5%
Молоко 3,9%
Яйця 6,3%

Транспорт та зв'язок

Високий рівень економічного потенціалу області, густа заселеність території зумовили розвиток різних видів транспорту - авіаційного, залізничного, автомобільного, трубопровідного, річкового, електротранспорту, метрополітену.

В області діють 3 аеропорти, з них 2 - міжнародні, які зв'язують регіон з країнами далекого та близького зарубіжжя.

Територію області перетинають найважливіші залізничні магістралі, які з'єднують головні сировинні бази країни - кам'яновугільний Донбас, залізорудне Криворіжжя і Нікопольський марганцевий басейн. Експлуатаційна довжина залізничних колій загального користування - 1537,5 км, у тому числі електрифікованих - 1251 км. Щільність колії на 1 тис. кв. км по області складає 48 км (по Україні цей показник - 37 км).

Добре розвинута мережа автомобільних доріг. Довжина автодоріг загального користування з твердим покриттям - 9174,2 км. Щільність автодоріг на 1 тис. кв. км по області перевищує 288 км (по Україні цей показник - 281 км). З півночі на південь Дніпропетровщину перетинає головна водна артерія країни - річка Дніпро. Діють Дніпропетровський і Дніпродзержинський річкові порти. Судна типу "ріка-море" забезпечують прямі міжнародні перевезення вантажів з виходом у Чорне море.

Високими показниками характеризується ринок послуг електрозв'язку. Монтована ємність автоматичних телефонних станцій складає 695,7 тис. номерів. Забезпеченість населення квартирними телефонами у розрахунку на 100 осіб складає 20,7 одиниці, а на 100 сімей - 49 одиниць. Діє мережа Українського мобільного зв'язку (UMC). Бурхливо розвивається комп'ютерна мережа Інтернет. Упровадження інформаційних технологій та сучасного поштового обладнання дозволяє організувати надання послуг електронної та гібридної пошти, здійснення банківських операцій, різних видів розрахунків та надання інформаційних послуг.

Науковий потенціал

В області зосереджено значний науково-технічний потенціал. У 2001 році виконували науково-технічні роботи 100 організацій (підприємств) у тому числі: 55 науково-дослідних, 19 самостійних конструкторських, 2 проектні та проектно-вишукувальні організації, 11 вищих навчальних закладів та інші. В наукових організаціях області, які об'єднує Придніпровський науковий центр НАН України, у вузах і на підприємствах працюють 4419 кандидатів та 753 доктори наук. Із загальної чисельності докторів і кандидатів наук мають вчене звання: академіка -161, члена-кореспондента - 67, професора - 498, доцента - 2518, старшого наукового співробітника - 603 особи.

Дніпропетровщина завжди була, є і буде кузнею вчених кадрів, широко відомих і за її межами.
Ще в далекі довоєнні часи Дніпропетровщину славили наукові школи академіків Писаржевського Л.В., Яворницького Д.І., Бродського O.K., Свиренка Д.О. У післявоєнні роки і зараз - у роки незалежності цю славнозвісну традицію підтримують наукові школи Янгеля М.К., Чекмарьова О.П., Воловика Г.А., Потураєва В.М., Пилипенка В.В., Гасика М.І., Півняка Г.Г. Вони вирішують багатопланові завдання від формування і реалізації космічної програми України до створення енергозберігаючих екологічно чистих технологій у гірничій справі, металургійній, хімічній промисловості, будівництві і сільському господарстві.

Багато проектів, які розроблені та впроваджені у регіоні, знаходяться на рівні досягнень світової науки.
Свідоцтвом тому є присудження вченим області за останні роки п'ятнадцяти Державних премій України в галузі науки і техніки, а також створення нових наукових інститутів: Інституту проблем природокористування та екології ЕАН України. Криворізького ботанічного саду НАН України, Інституту транспортних систем і технологій НАН України.

Зовнішньоекономічна та інвестиційна діяльність

Зовнішньоторговельний оборот товарів та послуг області за 2001 рік склав 4,5 млрд. дол. США, у тому числі на експорт припадає 2,9 млрд. дол. США (63,9% обороту), на імпорт - 1,6 млрд. дол. США (36,1%). Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі склало більше ніж третину обороту області і дорівнює 1,3 млрд. дол. США. Оборот зовнішньої торгівлі товарами та послугами перевищує його обсяг 2000 року на 4,8% при зменшенні експорту на 1,1% і збільшенні імпорту на 17,1%. У зовнішньоторговельному обороті товарів України на Дніпропетровську область припадає 14,0%, у тому числі 17,7% - експорту та 10,4% - імпорту держави. Протягом 2001 року область стабільно займала друге місце серед регіонів України як по експорту (після Донецької області), так і по імпорту (після м. Києва). Зовнішньоторговельні операції з товарами здійснювали 2354 підприємства та організації області з партнерами із 146 країн.

Станом на 1 січня 2002 року в економіку області іноземними інвесторами внесено інвестицій на 381,6 млн. дол. США, з них прямих - на 311,9 млн. дол. США. портфельних - на 63,5 млн. дол. США, інших - на 6,2 млн. дол. США.

Структура експорту

Мінеральні продукти 11,7%
Неблагородні метали 71,2%
Машини, устаткування та механізми 3,0%
Хімічні продукти 3,2%
Пластмаси і каучук 2,0%
Транспортні засоби 3,0%
Інші 5,9%

Структура імпорту

Мінеральні продукти 49,8%
Пластмаси і каучук 7,7%
Машини, устаткування та механізми 10,7%
Хімічні продукти 5,3%
Неблагородні метали 9,2%
Транспортні засоби 3,6%
Інші 13,7%

Охорона здоров'я, культура та спорт

У Дніпропетровській області на початок 2001/2002 навчального року функціонувало 1092 загальноосвітні школи різного типу, в яких навчалося 469,5 тис. дітей.

Велика увага приділяється підготовці інтелектуального потенціалу держави -національної еліти, яка навчається у закладах освіти нового типу (гімназіях, ліцеях, навчально-виховних комплексах).
Продовжується створення мережі сучасних навчальних закладів, зорієнтованих на особистість дитини. Багато зроблено для національного відродження школи. Успішно діють психологічна та соціальна служби освіти. Створені всі необхідні умови для навчання і виховання в школах-інтернатах дітей-сиріт та дітей, які мають вади здоров'я.

Дніпропетровський вузівський регіон об'єднує 69 вищих навчальних закладів (включаючи філії): 45 з них - І-ІІ рівня акредитації, 24 - III-IV рівня акредитації, в яких навчаються 157,7 тис. студентів денної, заочної та вечірньої форм навчання. Для забезпечення відповідності структури та якості підготовки фахівців сучасним потребам економіки та соціально-культурної сфери області розпочато підготовку за новими перспективними спеціальностями. За останні 3 роки відкрито понад 60 таких спеціальностей.
В області існує розвинена мережа закладів охорони здоров'я, в яких на початок 2001 року функціонувало 210 лікарняних закладів на 40,3 тис. ліжок, 523 амбулаторно-поліклінічних закладів загальною потужністю 93,7 тис. відвідувань за зміну. У лікувально-профілактичних закладах працюють 17,5 тис. лікарів, 39,2 тис. середніх медичних спеціалістів. Лікувально-діагностичну та організаційно-методичну допомогу в області надають 20 обласних лікувально-профілактичних закладів. Найпотужніша обласна клінічна лікарня ім. Мечникова, одна із найстаріших в Україні, у 1998 році відсвяткувала своє 200-річчя.

Дніпропетровщина вирізняється розвинутою сферою культури. В області на початок 2001 року нараховувалося 1482 заклади культури, у тому числі: 8 театрів, З філармонії та концертні організації, 8 музеїв, 694 заклади клубного типу, 769 масових та універсальних бібліотек. В області діють 2 цирки. У 1999 році своє 150-річчя відзначив Дніпропетровський державний історичний музей ім. Д. І. Яворницького.

У розвитку національного театрального мистецтва визначне місце посідає Дніпропетровський музично-драматичний театр ім. Т.Г.Шевченка.

Візитною карткою Дніпропетровщини є петриківський декоративний розпис. Гідною прикрасою Придніпров'я є надбання мистецтва вишивки.

Величезного значення у вихованні свідомості людини нового тисячоліття займають бібліотеки, книжковий фонд яких складає 20,6 млн. примірників. На Дніпропетровщині бережно ставляться до пам'яток історії і культури (їх понад 11 тисяч), що нагадують нам про видатні події та діячів науки, історії, мистецтва, які зробили гідний внесок у розвиток економіки, науки і культури Придніпров'я.
В області функціонує розвинена мережа спортивних споруд, дитячо-юнацьких спортивних шкіл і спортклубів.

Упродовж 2001 року проведено 355 обласних змагань, а також міжнародні турніри: з волейболу - на Кубок Президента України серед ветеранів, з бадмінтону -пам'яті Макарова, з футболу - пам'яті Ємця та Жиздика, з боксу - на Кубок Савченка та інші.
У III літніх юнацьких спортивних іграх України та Всеукраїнській універсіаді область посіла друге місце.
На чемпіонатах світу та Європи у 2001 році спортсменами області завойовано 64 медалі.

Проблеми і перспективи

Найбільшою проблемою області є демографічний спад та забрудненість території. Є великий потенціал подальшого розвитку промисловості та сільського господарства.

Видалити Відміна
Забанити Відміна