Музика та візуальні образи
27 Жовтня 2005, 00:00 , Переглядів: 13114
Музика та візуальні образи Фото: http://websib.ru Музика та візуальні образи

Методика навчання музичного мистецтва у 5 класах загальноосвітніх навчальних закладів. Методичний посібник для вчителів (фрагменти)

Мета:

розкрити перед учнями специфіку зв'язку музичного та візуального мистецтва. Дати учням уявлення про програмну музику та пейзаж. Познайомити учнів із творчістю Антоніо Вівальді та поглибити знання про творчість Георгія Свиридова. Розвивати в учнів здібності щодо образного сприйняття музичних творів та навички виконавського розвитку музики. Через музику виховувати інтерес до інших видів мистецтва, зокрема, образотворчого.

Орієнтовний план уроку:

1. Вхід під фрагмент концерту "Зима" з циклу "Пори року" А.Вівальді.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  3. "Зима" з циклу концертів "Пори року" А.Вівальді - слухання.
  4. "Співа зима, агукає" з кантати "Поема пам'яті Сергія Єсеніна" Г.Свиридова - слухання.
  5. Зіставлення зимових образів у музичних творах А.Вівальді, Г.Свиридова та картинах І.Грабаря "Лютнева блакить" і Й.Бокшая "Зима".
  6. "Біла казка" О.Янушкевич - розучування.
  7. Узагальнення.
  8. Домашнє завдання - слухати музику за власним вибором, розповісти про її зміст та звучання. За бажанням відтворити засобами образотворчого мистецтва зміст музичних творів, що звучали на уроці.
  9. Вихід під "Білу казку" О.Янушкевич або "Пори року" ("Зима") А.Вівальді.

Методичні рекомендації:

узагальнюючи тему І семестру з повторенням будь-яких творів, що звучали на попередніх уроках, повторюємо висновок про те, що музика і література взаємно доповнюють та збагачують одна одну.

А чи можемо ми спостерігати такий самий зв'язок між музикою та образотворчим мистецтвом? Слід послухати висловлювання учнів з цього приводу та підвести їх до думки, що зв'язок між цими двома видами мистецтва є дещо іншим. Оскільки музику людина сприймає слухом, а образотворче мистецтво - зором (тому воно називається ще візуальним), цей зв'язок відбувається в нашій уяві: слухаючи музику, ми можемо уявляти зорові (візуальні) образи, а, вдивляючись у твір образотворчого мистецтва, можемо викликати у своїй уяві звучання музики. Такий зв'язок збагачує перш за все духовний світ та творчу уяву людини-слухача чи глядача.

Зимова пора за вікном може підказати нам з учнями будь-які звукові асоціації. Можна спробувати уявити музичний твір, який би допоміг відобразити зимовий пейзаж за вікном (слід нагадати чи пояснити учням термін "пейзаж").

Перед слуханням концерту "Зима" з циклу "Пори року" Антоніо Вівальді націлюємо учнів на "увімкнення" їх зорової уяви - нехай вони після слухання музики розкажуть про уявні картини, які допомогла створити музика італійського композитора.

Розповідаємо учням про творчість А.Вівальді, про цикл концертів "Пори року" (нехай учні пригадають, що називають концертом), а також про значення термінів "програмна" та "непрограмна" музика.

З метою порівняння відображення зимових образів (нагадуємо учням, що образ - це життєвий зміст твору мистецтва) засобами музичного мистецтва, слухаємо інший твір - фрагмент "Співа зима, агукає" з кантати "Поема пам'яті Сергія Єсеніна" російського композитора Георгія Свиридова. Після слухання узагальнюємо музичні враження учнів та, можливо, їх зорові уявлення. Розповідаємо також про творчість Г.Свиридова.

Свої зорові уявлення учні можуть порівняти з пейзажами: російського художника Ігоря Грабаря "Лютнева блакить" та українського художника Йосипа Бокшая "Зима". Цікавим буде зіставлення вражень від музики, що прозвучала, та творів образотворчого мистецтва.

Завершити зіставлення зимових образів допоможе пісня (поєднання музики і літератури) про зиму Ольги Янушкевич "Біла казка". Ця пісня, водночас, нагадає учням про Новорічне свято, яке всі ми нещодавно відсвяткували. Починаємо розучування пісні.

Додатковим творчим завданням для бажаючих може бути відтворення засобами образотворчого мистецтва зорових вражень від музики, що звучала на уроці (будь-якого твору). Це домашнє завдання учні можуть отримувати після кожного уроку протягом ІІ семестру.

Музичні твори з фонохрестоматії до уроку:

• "Зима" з циклу концертів "Пори року" А.Вівальді - слухання.
  • "Співа зима, агукає" з кантати "Поема пам'яті Сергія Єсеніна" Г.Свиридова - слухання.
  • "Біла казка" О.Янушкевич - розучування.
Автор: І.М.Бєлова, О.В.Корнілова
Обговорення (1)
AlinaR98 16 Січня 2010, 18:21
Як прослухати твір "Біла казка"" smiley