02 Квітня 2020, 21:47 , Переглядів: 659
Методи теорії розв’язання винахідницьких задач на уроках у початковій школі. Методи теорії розв’язання винахідницьких задач на уроках у початковій школі. "Круги Луллія"

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу-рейтингу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2017-2018 навчального року)

Раймондо Луллій (XVI ст.) придумав пристрій, який складався з декількох кругів різного діаметра. Круги накладалися один на другий на загальний стрижень по типу піраміди. У верхній частині стрижня встановлювалася стрілка. Всі круги були розділені на однакову кількість секторів. Круги і стрілка були рухомі. Раймондо Луллійна кожний сектор ставив свої позначки. Це були і малюнки, і слова, і навіть цілі вислови. Кожний бажаючий мав можливість за допомогою комбінацій отримати будь-який текст.

Починати доцільно із чотирьох кругів різного діаметра і з кількістю секторів від 4 до 8. До кругів на спільний стрижень додається стрілка.

Круги Луллія можуть використовуватися не тільки як метод розвитку уяви, але й як пристрій для репродуктивної діяльності для ознайомлення з довкіллям, розвитку мовлення, математики та ін.

Мета: уточнити знання учнів про різні галузі діяльності людей; розвивати варіативність уявних образів. Тренінги з кругами Луллія складаються з двох частин: І частина — реальне завдання, IIчастина — фантастичне завдання на розвиток уяви.

Наприклад: для учнів 1-2 класу.

1. круг — зразки матеріалів (метал, тканина, скло, тощо).
  2. круг — зображення будь-яких предметів, зроблених руками людей (шафа, телефон, книга, тощо).
  3. круг — зображення різних місць знаходження об'єктів (квартира, вулиця, човен, тощо).
  4. круг — зразки кольорів (синій, червоний, зелений, тощо).

Реальне завдання: вибрати який-небудь об'єкт, підібрати матеріал, з якого його виготовили, колір і визначити місце його знаходження (телефон — пластмаса — квартира — зелений, жовтий — прямокутний — дерев’яний — синій).  Пояснити, чому прапор має такі кольори.

Фантастичне завдання: навмання вибрати по одному показнику з кожного круга та пояснити практичне значення даного об'єкта. Наприклад, якщо під стрілкою випали такі сектори: скло, стілець, космічна ракета, червоний колір. Обговорюється ситуація: на космічній ракеті дуже необхідний скляний стілець червоного кольору, тому що... (відповіді дітей).

Очікувані результати:

• діти вчаться самостійно придумувати завдання як реального, так і фантастичного плану;
  • складати розповіді про практичне значення і застосування об'єктів з незвичними властивостями та ознаками.

Приклад використання методу «Круги Луллія» у 1 класі на уроці математики за темою «Поняття «доба», «частина доби», «дні тижня». Задачі, що містять одиниці часу.» приведено у розділі  ІІ (Контроль, корекція і закріплення знань). Додаток 1.

Вчитель на кругах Луллія пише назви днів тижня, кольори, матеріал і пропонує скласти істинне та хибне висловлювання(реальне та фантастичне).

П’ятниця, червоний, скляний.(Діти купили у п’ятницю мамі червону скляну вазу. На червону скляну планету прилетів Лунтік зі своїм другом П’ятницею.)

Скласти і розв’язати задачу з цими висловлюваннями.

Автор: Рубіжанська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 7 Рубіжанської міської ради Луганської області