Закрити
Хто у МОН заробляє на предметних кабінетах
01 Листопада 2018, 15:11 , Переглядів: 5604
FacebookTwitterLivejournal
Хто у МОН заробляє на предметних кабінетах Фото: flickr.com Хто у МОН заробляє на предметних кабінетах

МОН України терміново оновлює вимоги до оснащення шкільних кабінетів біології, географії, математики, фізики та хімії. Зміни до переліку засобів навчання та обладнання, затвердженого наказом № 704, у відомстві пояснюють потребою повномасштабного залучення сучасних цифрових технологій до освітнього процесу. Та є й інша, суто кримінальна причина такої "гонитви за інноваційним розвитком".

Свою точку зору на цю ситуацію оприлюднив Інтернет-ресурс "Шкільний інспектор".

704-й наказ, який міністр освіти і науки Лілія Гриневич підписала 22 червня 2016 року, має пряме відношення до зловживань посадових осіб МОН під час закупівлі шкільного обладнання, про які не початку жовтня повідомила прокуратура Києва.

За версією слідчих, зумисне внесення у Типовий перелік засобів навчання та обладнання для кабінетів фізики, хімії та біології технічнх характеристики продукції лише однієї торгової марки, завдало шкоди державному бюджету на суму близько ₴5,5 млн.

Хто це зробив?

За наказом міністра освіти і науки, які засоби навчання та обладнання купувати у шкільні кабінети, визначає спеціальна робоча група МОН. Очолює її Світлана Фіцайло, заступник начальника відділу змісту освіти, мовної політики та освіти національних меншин департаменту загальної середньої та дошкільної освіти Міністерства освіти і науки України.

У групу також входять:

 • Володимир Волинський, завідувач лабораторії шкільного обладнання Інституту педагогіки НАПН;
 • Юрій Горобець, заступник директора Інституту магнетизму НАН України та МОН;
 • Алла Платонова, завідуюча лабораторією гігієнічного забезпечення умов життєдіяльності дітей Інституту гігієни та медичної екології імені О. М. Марзєєва;
 • Тетяна Засєкіна, заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогіки НАПН;
 • Оксана Лозова, завідувач сектору засобів обладнання відділу STEM-освіти ІМЗО;
 • Галина Наконечна, начальник відділу шкільного менеджменту ІМЗО;
 • Людмила Шиховцева, методист вищої категорії відділу шкільного менеджменту ІМЗО;
 • Андрій Березовський, учитель фізики Києво-Печерського ліцею №171 "Лідер" (Київ)
 • Олексій Головань, учитель хімії Києво-Печерського ліцею №171 "Лідер" (Київ)
 • Вадим Зінчук, учитель фізики фізико-математичного ліцею №45 (Київ)
 • Владислав Кравченко, доцент кафедри експериментальної фізики КНУ імені Тараса Шевченка
 • Ірина Крамаренко, асистент кафедри біоорганічної та біологічної хімії Національного медичного університету імені О. О. Богомольця,
 • Наталія Лакоза, учитель біології середньої загальноосвітньої школи №16 м. Києва
 • Олексій Овсянніков, учитель фізики Українського фізико-математичного ліцею КНУ імені Тараса Шевченка
 • Ігор Чернецький, завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань Національного центру "Мала академія наук України".

Проте двоє членів цієї робочої групи, за версією слідчих – начальник відділу ІМЗО та завідувач відділу МАН – вирішили також, у якої компанії закуповувати засоби навчання та обладнання для шкільних кабінетів. Учасниками змови стали службові особи столичного ТОВ "НВП "Енглер", в інтересах якого 2016 року Галина Наконечна та Ігор Чернецький розробили проект 704-го наказу.

І хоч інші учасники робочої групи висловили заперечення, міністр Лілія Гриневич проект змін завізувала.

Так ТОВ "НВП "Енглер" фактично усунуло конкурентів при постачанні у кабінети фізики, хімії та біології цифрових вимірювальних компютерних комплексів торгової марки Einstein виробництва компанії Fourier Systems LTD.

Лише два щасливі для тендери на поставку цифрових вимірювальних комплексів у школи департаменту освіти і науки, молоді та спорту виконавчого органу Київської міської ради і департаменту освіти і науки Донецької ОДА зарахували на рахунки НВП "Енглер" понад ₴20 млн. Це науково-виробниче підприємство належить Юрію Гречишкіну з Луганська та киянину Михайлу Каліткіну.

Директор НВП "Енглер" Михайло Каліткін

Компаньйони тісно співпрацюють із мультимедійним видавництвом "Розумники" братів Коханів, які теж постачають у кабінети природничо-математичних предметів комплекси торгової марки Einstein виробництва компанії Fourier Systems Ltd з Ізраїлю.

Директор мультимедійного видавництва "Розумники" Олександр Кохан

Не випадково у березні 2016 року вони спільно провели дводенний Всеукраїнський навчальний семінар "Використання цифрових освітніх технологій в сучасному навчально-виховному процесі". У заході за сприяння компаній Microsoft, Intel та Fourier Systems узяли також участь Галина Наконечна та Ігор Чернецький. Семінар відбувся на базі НЦ "Мала академія наук".

Кандидат педагогічних наук, завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ МАН України Ігор Чернецький (у центрі) знайомить учасників семінару з можливостями апаратної частини та програмного забезпечення цифрового вимірювального комплексу Еinstein™

І з цього часу НВП "Енглер" та його партнери-сателіти "Розумники", "Вівере бене 2" та інші регулярно освоюють державні контракти на закупівлю  цифрових вимірювальних комплексів. Упродовж 2016-2017 років компанія Гречишкіна-Каліткіна уклала угод на загальну суму понад ₴113 млн.

При цьому, перебуваючи у змові зі службовими особами різних держпідприємств, умисно завищують об’єми та вартості робіт та послуг у фінансово-кошторисній документації, завдяки чому привласнюють бюджетні кошти в особливо великих розмірах.

Сприяє цьому і надійне запліччя міністерських закупівель в Інституті модернізації змісту освіти.

Запліччя міністерських закупівель – Олег Спірін (ліворуч) та Галина Наконечна (праворуч)

Зрештою, тяжкі наслідки від умисних дій службових осіб МОН у Нацполіції кваліфікують як кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 364 Кримінального кодексу із ув’язненням на термін від п’яти до восьми років.

Підозри оголошено, почалися суди. І, як зазвичай буває у таких справах, служителі Феміди поблажливі до підозрюваних. Завідувачу відділу створення навчально-тематичних систем знань НЦ «Мала академія наук України» обрано запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Клопотання про відсторонення його поплічниці з "Інституту модернізації змісту освіти" суддя відхилив – через раптове погіршення стану здоров’я останньої.

ДАЛІ БУДЕ...

Видалити Відміна
Забанити Відміна