Закрити
Слухання музики у дитячому садку
25 Жовтня 2018, 12:17 , Переглядів: 5400
FacebookTwitterLivejournal
Слухання музики у дитячому садку Фото: http://melodiyadushi.ru Слухання музики у дитячому садку

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень"

Музична скарбничка

«Танцювальна хустинка»

Ігрова ситуація. Запропонуйте дітям виготовити ляльок-танцюристів та потанцювати.

Методичні рекомендації.

Покажіть дітям, як зробити ляльку-танцюриста з носової хустинки. Для цього на два протилежні кінці хустинки (не на самий край) поставте вказівний та середній пальці. Вільні кінці хустинки зведіть докупи, намотайте на джгут. У результаті цього два кінці хустинки будуть зафіксовані пальцями (ніжки). Верхівку хустинки потрібно вільною рукою відтягнути вгору. А тепер можна вмикати музику, щоб хустинки-ляльки потанцювали.

Музично-терапевтична гра «Слухай і малюй»

Завдання: викликати у дітей за допомогою музики позитивні емоції; розвивати творчі здібності, уяву.

Обладнання: аркуш паперу, набори олівців, фломастерів або фарб для кожного гравця, аудіоапаратура із записом музики різного характеру.

 Хід гри: Спочатку діти уважно слухають музику, після чого намагаються перенести свої враження на папір, самостійно добираючи форми і кольори зображення. Кожен працює з окремим аркушем паперу. Після закінчення гри дорослий показує роботи всім гравцям, аналізує їх, звертаючи увагу дітей на найцікавіші малюнки і підбиває підсумки гри. (або на фланелеграфі  загальна аплікація)

Пантоміма «Веселі клоуни»

Діти - «клоуни» під музику йдуть спинами одне до одного і «жонглюють», зіштовхуються, падають, сміються, повертаються один до одного і знову «жонглюють».

Хор рук (імпровізація)

 «Краплини і листочки» або «Квіти та метелики»

Вибирається диригент, інші діти діляться на дві частини. Одна частина дітей – краплини, друга – листочки.  За показом диригента кожна група дітей творчо імпровізує  під музику.

Мгра «Склади пісеньку

Мета: Розвивати вміння розрізняти форму музичного твору (заспів, приспів), передавати структуру пісні за допомого умовних зображень.

Матеріал: Набір геометричних фігур, 4 кружечки – різнокольорові та 4 прямокутника білі та коричневі.

Хід гри: Музичний керівник виконує пісню і просить дітей визначити чи є у пісні заспів та приспів , скільки куплетів, скільки раз повторюється приспів. Під час повторного виконання пісні дитина за допомогою геометричних фігур викладає структуру пісні

Мгра «Вгадай що звучить»

Мета: Розширити знання дітей про музичні інструменти, їхні ознаки, розмір, колір, призначення , спосіб гри. Розвивати логічне мислення, увагу.

Матеріал: Набір маленьких карток із зображенням музичних інструментів.

Хід гри Музичний керівник роздає картки. Діти починають розповідати про музичні інструменти, їх ознаки, спосіб призначення і тд..

Мгра «Каруселі»

ета: Вчити дітей відчувати зміни темпу музики від повільного до помірного, від помірного до швидкого.

Хід гри: Діти слухають музику в якій чітко виражені зміни темпу( від помірного до швидкого і навпаки). При повторному слуханні діти стають в коло ніби карусель змінюючи темп від темпу музики.

Королівна-Несміяна

У королівни трапилось велике горе – вона розбила свою улюблену ляльку. Відтоді королівна не їсть, не п’є, а все плаче.

Викликав король всіх добрих людей і просить їх заспокоїти королівну. Один вийшов і почав голосно сміятися, але королівна ще дужче заплакала. Другий (клоун) стрибав, кривлявся, падав, ловив свій хвіст, тягав себе за вухо, але королівна тільки образилась (у неї біда, а він тут блазнює). Третій показував різні фокуси: діставав з кишень ляльки, витрушував їх з рукавів, ховав у капелюсі. Але і це лише засмутило королівну.

Тоді вийшов хлопчик Івасик зі своїми друзями. Вони сіли коло королівни і почали сумувати разом з нею. Потім співчутливо всміхнулись їй. І відбулося диво! Королівна відповіла посмішкою.

Пантоміма «Бабуся і котик»

На стільчику сидить бабуся. На голові чепчик, на носі окуляри. Бабуся щось в’яже. До бабусі підходить котик. Він треться об бабусине плече, лащиться. Раптом у бабусі падає клубочок і котиться. Котик біжить за ним і грається. Бабуся підіймає голову. Але котик робить вигляд, що нічого не робить. Бабуся опускає голову – котик знову грається. Так повторюється два рази. Бабуся кличе котика, гладить його по голівці. Котик мурчить і засинає.

М/д гра «Музичні сходинки»

Мета: розрізняти висоту звуків і напрямок руху мелодії верх і вниз.

Матеріал. Площинні сходинки і маленька лялька.

Хід гри. Під час звучання музики діти (по черзі)  показують рух мелодії.

Імпровізаційний етюд «Люблячі батьки»

Звучить мелодія колискової. Мама-ведмедиця і тато-ведмідь заколисують свого улюбленого синочка. Спочатку мама-ведмедиця колише ведмежатко, ніжно притискуючи його до себе, тато-ведмідь з доброю усмішкою дивиться на маму і на сина, і сам тихенько хитається. Мама передає ведмежатко татові. Тепер тато колише ведмежа, а мама дивиться на обох лагідно, з любов’ю.

Виразні рухи: скласти перед собою руки, обхопивши пальцями лікоть другої руки, мірно хитаючись вліво-вправо, на обличчі посмішка.

Мелодекламація «Тече вода з-під явора»…

Запропонувати дітям під музику прочитати вірш на задану тему…

Д/г «Чарівна кімната»

Муз керівник розповідає малюкам казку про чарівну кімнату, що має чудову властивість – коли в цю кімнату заходить людина, вона одразу розцвічується у кольори і заповнюється музикою, яка так само, як і кольори, відповідає настроєві того, хто зайшов. Діти слухають різні за характером твори. Після прослухування можна запитати: «який настрій людини, яка зайшла в кімнату? Які кольори переважають в чарівній кімнаті? Світлі чи темні? Як ви вважаєте, які кольори відповідають радості, суму?

Мета такої гри – допомогти дитині свідомо звернути увагу на зв'язок музики і життя, кольору і засобів художньої виразності з характером образу, про який розповідається у творі, з тим почуттям, яке несе в собі цей образ (наприклад чим відрізняються кольори «добра» і «зла», «радості», й «суму»?

Психогімнастика «Маленький скульптор»

Малюк зображає скульптора, інші діти – глину. Скульптор задумав зробити скульптурну групу під назвою “Автомобіль”. Він ставить двох дітей у центр кімнати і показує їм позу і міміку: діти роблять вигляд, що сидять в автомобілі.

Скульптор обходить кругом статуї, поправляє ї, відступаючи, милується своєю роботою. Поки той спить, скульптурна група під музику оживає. «Автомобіль» їздить  навколо скульптора, але як тільки той починає ворушитися і прокидається, швидко займають свої місця і застигають в попередніх прозах. Скульптор встає, роздивляється скульптуру. Він не може повірити, що його скульптура ожила.

Д/г «Вгадай що звучить», «Визнач лишній інструмент» (мультимедійна відеопрезинтація)

Гра на закріплення знань дітей про музичні інструменти: або музично - дидактична гра

Що за гість прийшов у дім?
Скільки ґудзиків на нім!
А почнеш їх натискати, -
Починає гість співати! (Баян)

Як до рук її візьмеш
І міхами розведеш,
Ще й натиснеш ґудзики –
Злинуть звуки музики.
Ось послухай трошки,
Хто співа? (Гармошка)

На нашім інструменті
Є і струни, і педаль.
Хто ж він є?
Безперечно, це – знайомий наш ... (Рояль)

Клавіатури чорно-білий ряд,
Педалі жовтим золотом горять…
Мене з собою не внесеш у футлярі.
З могутнім форте, ласкавим піано,
І тому є той надзвичайно правий,
Хто називає нас… (Фортепіано)

Барабан йому за брата,
В танці любить він кружляти:
Відбиває ритм, дзвенить
І красиво бубонить. (Бубен)

Цьому інструментові мідному
Є місце на столі обідньому (Тарілки)

Тра-та-та, тра-та-та,
Зверху шкіра, знизу теж
Всередині – пустота. (Барабан)

Як промінь – яскравим,
Привітним, як сонця тепло золотаве.
Буває він грізним, як той ураган.
Він – флейти нащадок,
Славетний - ... (Орган)

Ще недавно бузиною
я росла попід горою.
Відрізали гілочку,
зробили … (Сопілочку)

Дерев’яне, а не полінце,
Шість дірочок має,
Весело співає
Паличка з дірками
І проворні пальці, -
Любо її слухають
В лісі на галявці (Сопілка)

Голосок тоненький має,
Всіх маляток звеселяє,
Ви на ній всі граєте,
Хто вона – впізнаєте?
Ду-ду-ду, віть-віть-віть!
Ви моє ім’я назвіть.
Не паличка, не гілочка,
Звуть мене ... (Сопілочка)

Україну прославляє,
Хоч не знає слів,
Тугу людям розганяє
Багатострунний спів.
У похід її з собою
Брав козак Мамай,
Мов ясну леліяв зброю.
Хто вона: вгадай? (Бандура)

Ой же гарно вона грає,
Кожне слово вимовляє.
Хоч і має три струни,
Та співочі всі вони.
Запитаймо у всезнайки
Хто це? Що це… (Балалайка)

Хто з нею добре знається,
До того озивається.
А хто не в лад її бере,
Аж по душі вона дере.

Прилягла панянка
На моє плече,
Від її співанки
Аж сльоза тече. 

Як смичок струни торкнеться,
вона піснею озветься.
Дуже ніжну душу має,
що сміється і ридає. (Скрипка)

Мд гра «БУРАТІНО»

Мета: Закріплювати уміння дітей впізнавати знайомі музичні твори на слух та позначати їх картинкою.

Ігровий матеріал. Коробка, на якій намальований Буратіно. З боку коробка відкривається, туди вставляються картинки з яскравими ілюстраціями до різних програмових творів, які знайомі  дітям.

Хід гри: Музичний керівник пояснює дітям, що до них на гостини приїхав Буратіно і привіз з собою чарівну музичну скриньку, а які – діти самі повинні відгадати. Музичний керівник програє твори, діти відгадують. Для перевірки відповіді з коробки дістають відповідну картинку.

Музично - творчі завдання

Перетворення – для цієї гри потрібні маски-шапочки, диски із записами. Запропонуйте дітям відвідати незвичайну дискотеку, на якій можуть танцювати звірі, птахи, іграшки.

Шумимо та бавимося – щоб провести цю гру потрібні матеріали, за допомогою яких можна шуміти: пластикові пляшки з різним наповненням, целофан, фольга, папір різної товщини, дзвоники, склянки, дерев’яні предмети, палички, коробочки з різноманітними сухими наповнювачами. Запропонуйте дітям розглянути запропоновані матеріали; поміркувати, навіщо усе це потрібно; дослідити їхні властивості; спробувати пограти на незвичних інструментах; вигадати якнайбільше способів дії з одним і тим самим незвичним інструментом; поміркувати на що схоже звучання того чи того незвичного інструмента.

Танки чудернацьких персонажів – для цієї гри потрібні диски із записами, елементи костюмів. Запропонуйте дітям вигадати танок незвичних персонажів, наприклад стола і стільців, сумних пальчиків, веселих долоньок. Можна ускладнити завдання: запропонувати вигадати музично-ритмічні рухи під музику , яка не відповідає характеру персонажа. Наприклад, під фрагмент «Танка маленьких лебедів» станцювати танок веселого слоненяти і т.д.

Намалюй, що ти почув – запропонуйте дітям вирушити у пригоду – послухати музичний твір. Для посилення вражень діти можуть слухати музику із закритими очима. Після цього потрібно намалювати образи, навіяні музикою.

Співаємо і граємо – запропонуйте дітям під час співу підігравати на музичних або шумових інструментах.

Хор голосів – запропонуйте дітям заспівати улюблену мелодію у незвичайному хорі, наприклад, хорі ведмедів, дятлів, бабусь, дзвоників і т.п.

Вітання – запропонуйте дітям вітатися за допомогою вигаданої мелодії

Золоті крапельки

Йде теплий дощик. Танцюють краплі в калюжах. Із-за хмарки визирнуло сонечко. Дощ став золотим. Дитина підставляє обличчя  золотим крапелькам дощу. Дуже приємний теплий дощик.

Під час етюду звучить музика Д. Христова "Золоті крапельки".

Виразні рухи  Голова закинута, рот напіввідкритий, очі закриті, м'язи обличчя розслаблені, плечі опущені.

Квітка

Теплий промінь впав на землю і зігрів в землі зернятко. З росточка виросла чудова квітка. Ніжиться квіточка на сонечку, підставляє теплу і світлу кожну свою пелюсточку, повертаючи свою голівку вслід за сонечком.

Виразні рухи. Сісти навпочіпки, голову і руки опустити. Піднімається голова, розпрямлюється тулуб, руки піднімаються в сторони-квітка розцвіла. Голова злегка відкидається назад, повільно повертається за сонечком.

Весняна казочка

Пригріло весняне сонечко... ( діти підіймають плавно руки вгору)

З пагорба збіг веселий струмок і з’явилась велика калюжа.. (вони біжать струмком).

Вибралися з-під кори жучки. І не тільки жучки а й мурашки. (звуки –жж-, дз-дз-дз.)

Розправили свої крильця і полетіли хто куди... (летять по залу в різних напрямках).

Раптом під купою старого листя щось зашурхотіло. (звук”шур-шур”).

І виліз їжачок.  (присідають, фиркають).

Зрадівши весні, ліс наповнюється пташиним галасом. (діти імітують пташиний спів).

Ось і настала весна.

Розмова квітів

Щоранку ми прокидаємося, вмиваємося ранковою росою і піднімаємо свої голівки до сонечка, привітно посміхаємось: “Здрастуй, Сонечко!” (діти повільно встають, “тягнуть” голівки, повертаються одна до одної).

Простягаємо свої пелюстки до сонечка. (повільно піднімають руки).

Сонечко своїми ласкавими промінцями пестить їх. (рухають плавно долонями рук).

Першими прилітають до нас бджілки. (імітують політ бджілки, вільно рухаючись по залі).

Тупочуть ніжками. (тупають легенько).

Заспівають пісеньку. (дз-дз-дз).

Затріпочуть крильцями. (легенько рухають руками).

Наберуть цілющого нектару. (“складають” дві руки пелюсточкою).

І полетять хтозна-куди.. (вільно рухаючись по залі).

Настає вечір, сідає сонечко, ми даруємо свої пахощі людям і засинаємо спокійним сном. (повільно опускаються і заплющують очі).

Звуки природи на музичних інструментах

Цей вид музичної діяльності яскраво відображає  творче музикування, творчі фантазії дітей у інтерпретації з муз. інструментами. Діти охоче прикрашають муз. твори, які відображають стан природи, її мешканців та інше. Муз. керівник читає вірші на осінню тематику, на фоні декламації звучить музика. Дітям пропонується обрати (за бажанням) муз. інструменти і неголосно супроводжувати подібними звуками цю композицію.

http://youtu.be/OM1sI3yi_vo

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Демченко Юлія Віталіївна, Дошкільний навчальний заклад (ясла-садок) №7 "Оленка", Хмельницька обл., м. Нетішин, вул. Шевченка.
Видалити Відміна
Забанити Відміна