Закрити
Урок "Класифікація хімічних реакцій"
17 Жовтня 2018, 10:47 , Переглядів: 324
FacebookTwitterLivejournal
Урок Фото: mors.in.ua Урок "Класифікація хімічних реакцій"

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень"

Цілі уроку: узагальнити й систематизувати знання учнів про хімічні реакції,розвивати вміння визначення типів хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів і продуктів реакції; формувати навички розпізнавання типів реакцій теоретично – за рівняннями реакцій, експериментально – за ознаками хімічних реакцій.

Тип уроку: комбінований урок засвоєння знань,умінь і навичок і творчого застосування їх на практиці.

Форми роботи: розповідь учителя,фронтальна робота,робота в парах ,індивідуальна робота з картками-завданнями.

Обладнання: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва ,таблиця розчинності ,ряд активності металів,картки-завдання, «аурумчики».

План уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Мотивації навчальної діяльності.
  4. Вивчення нового матеріалу.
  • Демонстраційний експеримент.
  • Виконання тренувальних вправ.
  1. Узагальнення і систематизація знань.
  2. Підсумки уроку. Оборотний зв'язок.
  3. Домашнє завдання.

Хід уроку.

  1. Організаційний момент:

Добрий день! Сьогодні наш урок дещо незвичний , але я вважаю, що ми раді з вами зустрітися. Перш ніж розпочати заняття , давайте з'ясуємо з яким настроєм ви сьогодні прийшли.

У кожного з вас на столі є долоньки різних кольорів. Подумайте і підніміть долоньку того кольору , який зараз найбільше імпонує вашому настрою.

Оранжевий добрий настрій

Жовтий поганий настрій

Зелений нейтральний

Таким чином всі готові до активної взаємодії, тож нас чекає плідна робота. А щоб вона була для вас продуктивною протягом уроку за успішне виконання завдань ви отримаєте, «аурумчики».

Аурум-хімічний елемент,проста речовина (золото). Ті хто збере найбільше "золота" отримає найкращі оцінки.

  1. Актуалізація опорних знань.

Відомі сотні тисяч неорганічних речовин. Щоб розібратися в їх багатоманітності , вчені розподілили ці речовини по групам. Давай те згадаємо на які класи поділяють речовини.

Завдання. Скласти «асоціативний кущ» , до поняття речовина.

(З купи карток вибрати ті що пов'язані з записаним на дошці та вистроїти логічну схему.

Гра «Чому вони разом?»

  • Земля, Венера, Уран, Марс (планети)
  • Калина, ромашка, подорожник, береза (рослини)
  • Ведмідь,собака,лев,лисиця (тварини)
  • Na, C, H2, Fe (прості речовини)
  • CaO, KOH, H2SO4, BaCO3 (складні речовини)
  • FeO, P2O5, Al2O3, CO2 (оксиди)
  • HCL, HNO3, H2SO4, H3PO4 (кислоти)
  • NaOH, Ca(OH)2, Al(OH)3, Zn(OH)2 (основи)
  • BaSO4, NaCl, CaCO3, Mg(NO3)(солі)

Хімічні властивості кожної речовини проявляються в хімічних реакціях за її участю.

  1. Мотивації навчальної діяльності.

(Розповідь із «Клеопатри», Г.Р.Хаггарда, демонстрація портретів)

Стародавня легенда розповідає, що цариця Клеопатра , яка була відома не тільки своєю красою, а ще й освіченою, виграла оригінальне парі, з'ївши дорогоцінний «сніданок», який коштував 100 000 сестерцій.

Ось як це описано в книзі Генрі Хаггарда «Клеопатра»: «…Вона вийняла з вуха одну з тих величезних перлин і опустила перлину в оцет. Запанувала тиша, вражені гості, завмерши спостерігали, як незрівнянна перлина повільно розчиняється у міцному оцті. Від неї не залишилось і сліду, і тоді Клеопатра підняла келих, покрутила його і випила весь до останньої краплі».

Що сталося з перлиною? До якого типу можна віднести цю хімічну реакцію?

Щоб відповісти на ці питання здійснимо класифікацію хімічних реакцій.

Відкрийте, будь ласка, зошити, запишіть число та тему над якою будемо працювати «Класифікація хімічних реакцій за кількістю і складом реагентів та продуктів реакції. Реакції сполучення, розкладу, заміщення,обміну»

Мета нашого уроку:

  • Ознайомитись з ознаками класифікації хімічних реакцій:
  • Навчитись розрізняти реакції сполучення,розкладу, заміщення,обміну;
  • Вміти наводити приклади вивчених типів хімічних реакцій.
  1. Вивчення нового матеріалу.

Кожна хімічна реакція індивідуальна,оскільки в неї беруть участь конкретні хімічні речовини з притаманними їм властивостями . Разом з тим ,різні хімічні реакції мають багато спільних ознак, що дає змогу класифікувати їх на підставі тієї чи іншої ознаки.

У вас на столах у роздатковому матеріалі лежить «Хімічне лото», необхідно знайти відповідність правої та лівої сторін.

А зараз ми перевіримо чи є виграшною складена вами комбінація, розглянувши схему класифікації хімічних реакцій.

Класифікація хімічних реакцій

За кількістю та складом реагентів і продуктів реакції
сполучення        розкладу
заміщення        обміну

За тепловим ефектом
екзотермічні     ендотермічні

За зміною ступеня окиснення
окисно-відновні         без зміни ступеня окиснення

За наявністю каталізатора
каталітичні         некаталітичні

За напрямом протікання
оборотні      необоротні

 

Висновок Таким чином, враховуючи певні ознаки ми склали схему найважливіших класифікацій хімічних реакцій.

 

Учитель. У 7 класі ви ознайомились з реакціями , у кожній з яких кількість продуктів і реагентів неоднакова. Давайте пригадаємо їх. А в процесі роботи складемо структурно-логічну схему  «Павучок» яка схарактеризує хімічні реакції за кількістю та складом реагентів і продуктів реакції.

А зараз ми попрацюємо у «Віртуальній хімічній лабораторії» Переглянемо демонстрацію досліду. Добування кисню в лабораторії .

Один із розповсюджених способів добування кисню розклад перманганату калію при нагріванні.

З яких ще оксигеновмісих сполук можна добути кисень?

Калій хлорату (бертолетової солі), гідроген пероксиду (перекису водню) натрій нітрату ( натрієва селітра), води під дією електричного струму.

Давайте запишемо рівняння відповідних реакції .

( Робота за індивідуальними картками, фронтально в класі )

  • 2KMnO4 = K2MnO4 + MnO4 + O2
  • 2KClO3 = 2KCl + 3O2

(MnO2, - каталізатор-це речовина, що прискорює хімічну реакцію, але не втрачається в результаті реакції).

  • 2H2O2 = 2H2O + O2
  • NaNO3 = NaNO2 + O2
  • 2H2O = 2H2 ↑ + O2

Повернемось до роботи в "Віртуальній хімічній лабораторії". Переглянемо демонстрації спалювання речовин у кисні, згадаємо властивості оксидів, а саме взаємодію оксидів з водою.

Давайте запишемо рівняння відповідних реакцій

  • S + O2 = SO2
  • 4P + 5O2 = 2P2O5
  • 2Mg + O2 = 2MgO
  • 3Fe + 2O2 = Fe3O4
  • SO2 + 3H2O = H2SO3
  • P2O5 + 3H2PO4

Учитель:У роздатковому матеріалі,будь ласка, знайдіть Завдання № 2. Вкажіть своє прізвище.

Якщо ви правильно охарактеризуєте реакції розкладу та сполучення, аналізуючи рівняння записані на дошці та в зошитах, то сума відповідних чисел буде дорівнювати відносній молекулярній масі води.

Mr (H2O) = 2∙1+16=18

Таким чином, аналізуючи виконане завдання та використовуючи матеріал підручника § 14 с. 79  дайте визначення реакції сполучення та реакції розкладу.

Реакції сполучення – це реакції, внаслідок яких з двох і більше речовин утворюється одна.

Реакції розкладу – це реакції, внаслідок яких з однієї складної речовини утворюється дві і більше речовини.

Павучок Звернімося до нашої схеми і запишемо схеми, що характеризують реакції розкладу та сполучення

Учитель:Повернімося до роботи у «Віртуальній хімічній лабораторії» і згадаємо далі хімічні властивості кислот.

Давайте запишемо рівняння реакцій що відбуваються:

  • Mg + 2HCl = MgCl2 + H2
  • 2Al + 6HCl = 2AlCl3 + 3H2
  • Zn + 2HCl = ZnCl2 +H2
  • CuO + H2SO4 + H2O

Переглянемо демонстрацію, що характеризує деякі хімічні властивості солей.

Запишемо рівняння відповідних реакцій:

  • Fe + CuSO4 = FeSO4 + Cu
  • Zn + CuSO4 = ZnSO4 + Cu
  • FeSO4 + 2NaOH = Fe(OH)3 + Na2SO4

Аналізуючи рівняння реакцій записані на дошці та у ваших зошитах та використовуючи матеріал підручника дайте визначення реакції заміщення та реакції обміну.

Реакції заміщення – це реакції між складаною і простою речовинами, внаслідок яких атоми простої речовини заміщують атоми у складній речовині.

Реакції обміну – це реакції між двома складними речовинами, під час яких речовини обмінюються своїми складовими частинами.

Звернімося до нашої схеми павучка та доповнимо її.

Учитель У роздатковому матеріалі, будь ласка, знайдіть завдання № 3.

Вкажіть своє прізвище.

До якого типу реакцій можна віднести реакції,що подані схемами, послідовно з'єднуючи букви, що є відповідями ви отримаєте назву хімічного елемента.

ОКСИГЕН

Учитель: Клеопатра розчинила в бокалі з оцтом свою коштовну перлину. До якого типу віднесемо дану реакцію?

Перли складаються переважно з кальцій карбонату СаСО3 і тому легко розчиняються в кислотах (оцет розчин органічної оцтової кислоти). Напій, який коштував 100000 сестерцій, являв собою розчин кальцій ацетату.

СаСО3 + 2СН3СООН = (СН3СОО)2 Са + Со2

Дві складні речовини в результаті реакції обмінюються своїми складовими. Це реакція обміну.

А зараз об'єднаємось в три групи по рядам. Кожній групі я даю перфокарту. Передаючи перфокарту по ряду відмітьте в ній позначкою реакції:

І група - сполучення
ІІ група - заміщення
ІІІ група - розкладу

Виграє та група, яка найшвидше та правильно виконає завдання.

Реакції сполучення:
3, 6, 10, 12, 17

Реакції заміщення:
4, 8, 13, 16, 19

Реакції розкладу:
1, 7, 11, 15, 20

Реакції обміну:
2, 5, 9, 14, 18

Отже, діти, сьогодні на уроці ми:

  • ознайомились з ознаками класифікації хімічних реакцій
  • навчились розпізнавати реакції сполучення, розкладу, заміщення, обміну теоретично - за рівняннями реакцій та експериментально – за ознаками хімічних реакцій.

У нас була символічна форма оцінювання – аурумчики. Підніміть будь ласка аурумчики, хто їх отримав.

Відкрийте щоденники. Д/з. §14 виконати завдання 4 стр.82

За бажанням виконати творче завдання, скласти кросворд, ребус з теми.

А зараз звернімось до наших кольорових долоньок дістаньте і запишіть собі на згадку долоньку того кольору що символізує ваш настрій зараз….

Дякую за співпрацю…

Джерело: Острів знань
Автор: Сільчук Олена Миколаївна, вчитель хімії, Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №59.
Видалити Відміна
Забанити Відміна