Закрити
Пропорції. Пропорційні величини. Масштаб
04 Жовтня 2018, 14:34 , Переглядів: 1867
FacebookTwitterLivejournal
Пропорції. Пропорційні величини. Масштаб Фото: oko-planet.su Пропорції. Пропорційні величини. Масштаб

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень"

 

1. Актуальність, інноваційність та практична значимість роботи.

Урок математики у 6 класі на тему “Пропорція. Відсоткові відношення. Масштаб” проведений за Case – технологією з використанням методу ситуативного аналізу. Застосовано відомий у світі, але ще не зовсім досліджений у вітчизняній педагогіці «кейс – метод». Учні працювали з практичним кейсом. За 1 – 2 тижні до уроку кожна з 4-х груп учнів отримала завдання, а саме: опрацювати необхідну додаткову інформацію на задану тему, використовуючи літературу, Інтернет – ресурси, подати учителю свої пропозиції до створення комп’ютерної презентації для відображення змісту “кейсу” та взяти участь у створенні даної презентації.

На уроці, отримавши матеріали “кейсу”, учням необхідно було виконати ряд завдань для розв’язання конкретної життєвої ситуації. Зокрема, 1 група («працівники магазину дитячого одягу») визначала, чи одержить магазин прибуток внаслідок змін у ціні товару, вказаних у даній їм таблиці. 2 група («працівники Національного банку України»)допомагала вкладнику обчислити прибуток, якщо він відкриє депозит на 2 роки на суму 1000 грн у “Приватбанку” та на 1 рік 5000 грн в “Укрсоцбанку”, використовуючи інформацію банків, знайдену в Інтернеті. 3 група(«Вправні господині) визначала, скільки і яких потрібно купити продуктів, щоб заготовити на зиму 12 кг малинового варення , 19 літрів вишневого компоту та 9 кг салату. Для цього також були використані дані спеціальної таблиці. 4 група («представники «Туристичної агенції») знаходила кращий варіант подорожі до м.Івано-Франківськ, використовуючи адміністративну карту України та поняття масштабу.

Для виконання усіх цих завдань була використана додаткова інформація , яку учні опрацьовували протягом 1-2 тижнів до уроку, та знання, які отримали на попередніх уроках теми "Відношення і пропорції". Підсумок роботи групи – комп’ютерна презентація з представленими результатами роботи на уроці.

У підготовці матеріалів "кейсу" учні скористалися допомогою батьків, учнів старших класів, учителів, щоб якісно та всебічно розкрити зміст запропонованої теми. Робота у групі з розподілом певних обов’язків (керівник групи, дизайнер, рахівник тощо) дала можливість прийти швидко до єдиного вирішення запропонованої проблеми.

2.Конспект уроку математики у 6 класі.

Тема уроку:Пропорція. Відсоткові відношення. Масштаб.

Розв’язування задач з життєвим навантаженням.

Тип уроку: Урок постановки проблем і їх розв’язання (за Case - технологією з використанням методу ситуативного аналізу).

Мета уроку: Формувати практичні навички при розв’язуванні задач з життєвим навантаженням з тем «Пропорція. Відсоткові відношення. Масштаб»; підвищити мотивацію до вивчення даних тем; усвідомити цінність знань для життя; формувати ключові, предметні та міжпредметні компетентності.

Розвивати логічне мислення, математичне мовлення, аналітичні уміння і навички (класифікувати, аналізувати, приймати необхідні рішення).

Виховувати працьовитість, креативність, ініціативність, впевненість в собі, конкурентоспроможність, самостійність у прийнятті рішень.

Обладнання: мультимедійний проектор, ноутбук, планшети або папки з «кейсами» учнів.

Додаток 1 (Презентація №1 до уроку)

Хід уроку

І. Організаційний етап

Учитель. Добрий день. На початку нашого уроку я хочу прочитати вірш з учнівського фольклору (Слайд 2):

Розпочалося вже століття двадцять перше,
То, може, люди будуть прагнуть знати менше?
Здається, вивчені вже космос і моря,
Зірок будова і уся Земля.
Чи варто зайвий раз ризикувати
Заради того, щоб нове щось взнати?
Такі питання математиків дратують,
Вони сьогодні, як завжди, досліджують,
Розв’язують, рахують.
І не бояться математики
Ні труднощів, не перешкод, ані тенет,
Бо знають точно, що
"Життя – це рух вперед"

Учитель. І справді, особливість будь якого математика, та й будь якої людини, що любить математику, не зупинятися на досягнутому. Якщо ти знаєш багато, то хочеш знати ще більше. Але не тільки знати, а й розуміти, пояснювати, застосовувати на практиці, тобто у житті.

Учитель. Нам часом здається, що математика складна, іноді не зрозуміла наука. Але під час розв’язування задач ми з вами не раз пересвідчувалися, що вони тісно пов’язані з життям.

Вправа "Асоціативний кущ" (Слайд 3)

Давайте подумаємо, з якими сферами людського життя пов’язана математика? (виконання вправи)

Отже, з певністю можемо сказати, що ми з вами живемо в світі, який тісно пов'язаний з математикою. І сьогодні ви ще раз у цьому переконаєтеся.

Для успішної роботи ви на передодні уроку об’єдналися у 4 групи, кожна з яких готувалася до виконання певного завдання. Давайте привітаємо один одного і налаштуємося на плідну і творчу роботу.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Актуалізація опорних знань учнів.

Учитель. Тема нашого уроку «Пропорції. Відсоткові розрахунки. Масштаб.» Розв’язання задач з життєвим навантаженням» (слайд 4). Пропоную вам висловити свої думки щодо визначення мети нашого уроку.

Учні (можливі варіанти відповідей):

 • змінити свій погляд на математику , побачити в предметі шлях до успішного життя;
 • виконати завдання, одержати найсприятливіший результат ;
 • навчитись чогось важливого на цьому уроці;
 • визначити роль, яку відіграють пропорції у повсякденному житті.

Учитель. Давайте спробуємо узагальнити усі ваші думки.

Мета уроку: Формування практичних навичок застосування пропорцій при розв’язуванні задач з життєвим навантаженням; підвищення мотивації до вивчення розділу ‹‹Відношення та пропорції»; усвідомлення цінності знань для життя; формування ключових, предметних і міжпредметних компетентностей.

Учитель. Сьогодні на уроці ми застосуємо відомий у світі, але ще не зовсім досліджений у вітчизняній педагогіці "кейс – метод". Сьогодні ви будете працювати з практичним кейсом.(слайд6) Напередодні уроку кожна група отримала завдання ознайомитися з певним набором інформації, зокрема, теоретичної, що входить до складу окремо узятого деякого "кейсу". І сьогодні використовуючи цю інформацію та знання, які ви отримали на попередніх уроках теми "Відношення і пропорції" вам необхідно буде виконати завдання з метою розв’язання конкретної життєвої ситуації.

Учитель. Перед тим, як приступити до роботи над кейсом, пропоную вам невелике експрес-опитування, яке допоможе актуалізувати опорні знання, необхідні для роботи з кейсами. (слайди 7 – 12)

ІІІ. Робота з кейсами

Ознайомимося з групами: (слайд 13)

 1. Працівники магазину дитячого одягу .
 2. «Вправні господині».
 3. Працівники національного банку.
 4. Представники туристичної агенції.

Завдання для груп (слайд 14)

 1. Ознайомитися із змістом "кейсу", тобто із життєвою ситуацією, її особливостями.
 2. Вивчення головного завдання "кейсу".
 3. Спільне знаходження шляхів і методів для розв’язання даної ситуації.
 4. Розв’язання завдання.
 5. Представлення результатів роботи з «кейсом» усьому класу.

Групова робота. Групам пред’являються матеріали "кейсів", розміщені у планшетах або у роздрукованому вигляді в папці, які вони розглядають, вивчають та виконують відповідне завдання.

Кейс 1. «Магазин дитячого одягу»

Додаток 2 (Презентація №2)

Завдання:

 1. Пригадати основні терміни з "Довідника продавця".
 2. Ознайомитися із асортиментом товару у магазині.
 3. Ознайомитися із цінами на товари та їх змінами протягом певного періоду (за допомогою таблиці).
 4. Завдання: Визначити, чи одержить магазин прибуток внаслідок таких змін у ціні товару?
 5. Результат виконання завдання: заповнення електронної таблиці.

Кейс 2. «Національний банк України»

Додаток 3 (Презентація №3)

 1. Пригадати основні терміни з "Довідника вкладника".
 2. Ознайомитися із зразками грошової одиниці України – гривни.
 3. Розглянути таблицю: "Які відсотки нараховують за річними банківськими вкладами"
 4. Завдання: Допомогти вкладнику обчислити прибуток, якщо він відкриє депозит на 2 роки на суму 1000 грн у "Приватбанку" та на 1 рік 5000 грн в "Укрсоцбанку".
 5. Результат виконання завдання: заповнення електронної таблиці.

Кейс 3. "Вправна господиня"

Додаток 4 (Презентація №4)

 1. Ознайомитися із даними таблиці.
 2. Пригадати інформацію з "Довідничка господині"
 3. Завдання: Визначити, скільки і яких потрібно купити продуктів, щоб заготовити на зиму: 12 кг малинового варення, 19 літрів вишневого компоту та 9 кг салату?
 4. Результат виконання завдання: заповнення електронної таблиці.

Кейс 4. "Туристична агенція"

Додаток 5 (Презентація №5)

 1. Пригадати інформацію про подорожі.
 2. Ознайомитися з інформацією про м.Івано-Франківськ.
 3. Виконати завдання (на слайді):
 4. Результат виконання завдання: заповнення електронної таблиці.

ІV. Релаксаційна фізкультхвилинка для очей.

V. Презентація результатів роботи груп.

Представники груп знайомлять усіх присутніх із результатами своєї роботи із "кейсом" (за допомогою комп’ютерної презентації)

VІ. Оцінювання результатів роботи.

Учитель Дякую всім за роботу на уроці. Я прошу лідерів груп визначитись і оцінити участь кожного в розв’язуванні кейсів, а кожного - оцінити роботу лідера з керівництва групою.

Дорогі діти! Коли на початку уроку ви визначались з метою, то більшість з вас пов’язали її з отриманням корисної інформації, яка знадобиться у житті. Чи досягли ви визначеної мети ? На мій погляд – так! Я вдячна керівникам груп, доповідачам, всім, хто приймав участь у обговоренні кейсів. Можливо, де - хто сьогодні почував себе не дуже впевнено ? Але не біда. Хочу звернути вашу увагу на вислови відомих математиків (на дошці).

"Хто з дитячих років займається математикою, той розвиває увагу, тренує свій мозок, свою волю, виховує наполегливість і завзятість у досягненні мети." (О.Маркушевич)

"Якщо ви хочете навчитися плавати, то сміливо ідіть у воду, а якщо хочете навчитися розв’язувати задачі, то розв’язуйте їх." (Д.Пойя)

Отже, ваш успіх попереду! Важливо не втрачати шлях до нього! (Учитель оцінює роботу кожного на уроці)

Учитель. Залишилось ще зробити такий висновок (слайд 21):

Математику слід вивчати у школі ще й з тією метою, щоб одержані тут знання були достатні для зівичайних потреб у житті. (М.Лобачевський).

Учитель. Я сподіваюсь, що розвіяні всі сумніви, не залишилося жодного питання з приводу того, у якій мірі отримані в школі знання можуть і будуть необхідні у подальшому житті, наскільки виправдані як витрати часу, так і здоров’я на вивчення складного предмету.

VІ. Домашнє завдання:

Творчий проект: малюнок "Математика допомагає нам у житті!» та задача із практичним змістом до нього."

3. Висновки

Робота над "практичним кейсом" дала можливість кожній дитині у групі проявити свою ініціативу, логічне мислення, уміння виділяти головне, навчитись узагальнювати отримані результати. Учні на конкретних прикладах побачили значення математичних знань у повсякденному житті людей. Це є гарним “поштовхом” для учнів ще із більшою наполегливістю вивчати математику. Для подальшої роботи із “кейсом” плануються навчальні екскурсії на підпрємства.

4.Використані джерела

 1. ПРИМЕНЕНИЕ КЕЙС-ТЕХНОЛОГИИ НА УРОКАХ ГЕОМЕТРИИ ИЗ ОПЫТА РАБОТЫ УЧИТЕЛЯ МАТЕМАТИКИ Даутовой Галины Ахметовны МБОУ "Тат. Каргалинская СОШ" Сакмарского района Оренбургской области
 2. Применение кейс – метода на уроках математики по теме "Многогранники" Падалко Татьяна Григорьевна, учитель математики, МБОУ СОШ №40 г.о. Самара. Сайт "Учительский портал"
Джерело: Острів знань
Автор: Глущенко Тетяна Геннадіївна, учитель математики, Писарівська загальноосвітня школа І - ІІІ ступенів, Вінницька обл., с. Писарівка, вул. Леніна
Видалити Відміна
Забанити Відміна