Закрити
Готовність юнаків та дівчат до подружнього життя
02 Жовтня 2018, 11:53 , Переглядів: 498
FacebookTwitterLivejournal
Готовність юнаків та дівчат до подружнього життя Фото: subsidii.net Готовність юнаків та дівчат до подружнього життя

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень"

Підготовка дітей та молоді до сімейного життя та батьківства є досить важливою серед завдань виховання підростаючого покоління.

У суспільній свідомості відбувається зміна розуміння сімейних стосунків та ставлення до сімейного життя. Спостерігається тенденція збільшення кризових сімей, нестабільності молодих шлюбів, збільшення розлучень. Це засвідчує низьку моральну і психологічну готовність молоді до сімейного життя, незнання та непорозуміння особливостей та проблем міжособистісних стосунків. Шлюбно – сімейні уявлення сучасних випускників школи відрізняються недостатньою впевненістю, невисокою оцінкою себе як майбутнього подружжя та батьків своєї дитини. Молодь не завжди усвідомлює, які риси характеру найсуттєвіші для щасливого шлюбу, за якими принципами варто обирати шлюбного партнера, що найбільше заважає сімейним почуттям і стосункам, які психологічні риси слід виховувати в собі у шкільному віці для гармонійного спілкування, як вирішувати конфліктні ситуації.

Усе життя людей побудоване на взаємовідносинах. Стосунки між чоловіками і жінками – найскладніші в людській природі.

Говорячи про початок статевого дозрівання підлітків, не можна не відзначити, що типовим явищем останнім часом стала акселерація, тобто більш ранній статевий розвиток.

Сьогодні з екранів телевізорів, зі сторінок журналів і газет, з Інтернету на підлітків впливає величезний обсяг інформації еротичного й порнографічного характеру. Учні дивляться еротичні фільми, спілкуються на сайтах знайомств. Усе це провокує до раннього початку статевого життя. Варто відзначити, що причини раннього вступу молоді у статеві взаємини наступні:

 • спроба врятуватися від самотності;
 • спроба утримати кохання;
 • «як усі» (тиск з боку однолітків);
 • незалежність від батьків (часті образи, підозри, недовіра).

Сьогодні здебільшого молоді люди починають статеве життя до шлюбу, часто ще в шкільному віці.

Те, що раніше вважалося ганьбою (особливо для дівчаток і трималося в найсуворішому секреті, тепер стало нормою поведінки, а часом навіть предметом гордості.

На запитання, з якого віку можна починати статеве життя старшокласники відповідають:

 • з 14-ти років – 3%;
 • з 15-ти років – 3%;
 • з 16-ти років – 31%;
 • 17-ти років – 14%;
 • після 18-ти років – 48%.

Цікавим є той факт, що більшість хлопців не одружилися б з дівчиною, з якою мали інтимні стосунки до шлюбу.

Відомо, що батьки для своїх дітей є одним з основних джерел інформації з багатьох питань. Саме до батьків насамперед звертаються молоді люди зі своїми проблемами та труднощами. Діти очікують від батьків порад і допомоги з різних проблем, тому часто батькам доводиться виконувати не лише функції старших друзів і вчителів, а й  психолога, лікаря.

Якщо відкинути таку тему як навчання та уроки, то за статистичними даними, найчастіше підлітки говорять із батьками про:

 • своє майбутнє – 55 – 65%;
 • своїх друзів – 50 – 60%;
 • своє харчування – 45%;
 • поведінку – 40%;
 • стосунки в сім’ї – 40%;
 • стосунки між хлопцями та дівчатами – 20 – 255;
 • статева зрілість – 10 – 20%;
 • інтимні стосунки між чоловіком і жінкою – 5 – 10%.

Коли ж формуються в людини якості, риси характеру, потрібні для щасливого подружнього життя? Звичайно, до одруження, у дитячі та юнацькі роки, коли інтенсивно розвиваються свідомість і самосвідомість особистості, засвоюються ролі дівчини і хлопця, жінки і чоловіка.

Зразок взаємин чоловіка і жінки – це стосунки мами і тата в сім’ї. Пізніше уявлення про чоловічу й жіночу роль доповниться враженнями від кінофільмів, журналів, але основа про добре і погане у стосунках статей закладається в батьківській сім’ї.

У віці від 1 до 7 років дитина усвідомлює себе як хлопчика чи дівчинку. Вона розуміє, що завжди буде чоловіком чи жінкою.

У віці від 3 років, зазвичай, діти вже вміють відрізнити стать за зовнішніми ознаками (одягом, зачіскою).

Наслідуючи дорослих, молоді школярі у віці 7-11 років вибирають для себе статеву роль (стиль поведінки).

Підлітковий вік (від 11-12 до 14-15 років) – це ціла епоха в житті людини, період суттєвих змін у фізіологічному і психологічному розвитку, в соціальному статусі, у формах поведінки. Підліток водночас є тендітним і сильним, вразливим і небезпечним, він однаковою мірою є доступним і добру і злу. Він потребує любові, але бере набагато більше, ніж віддає.

Варто пам’ятати, що поки розвивається тіло дитини, хворіє і чекає допомоги душа.

Свідченням того, що батьки є надзвичайно важливим і впливовим джерелом формування здорового способу життя, є також те, що 36% 10-16 річних цілком довіряють батькам, хоча деякі питання не наважуються з ними обговорювати. 88% підлітків довіряють батькам, 1% респондентів зазначили, що вони зовсім не довіряють батькам.

Що повинні знати діти:

Від 6-ти до 10-ти років. Маленьким хлопчикам і дівчаткам треба розповідати про правила особистої гігієни.

Від 10-ти до 13-ти років. Дівчатка і хлопчики мають бути обізнані щодо особистої гігієни та статевої поведінки.

Від 13-ти до 16-ти років. Поговорити із учнями про анатомію і фізіологію. Дівчаткам-старшокласницям розповісти про небезпечність абортів.

Від 16-ти і старше. Знання з безпеки статевих стосунків, профілактика інфікування ВІЛ та незапланованої вагітності.

Перевагу серед цінностей – цілей отримали: сім’я, здоров’я, любов, друзі, свобода, активне життя та щастя, матеріальне благополуччя.

Найменш значущі цінності – цілі: продуктивна діяльність, творчість, природа та мистецтво, розваги.

Отже, за допомогою або при наявності добре розвинутих якостей (сім’я, здоров’я, любов, друзі, щастя) молоді люди вважають за можливе здійснити влаштування власного щасливого особистого життя.

На думку учнів:

Позитивні риси хлопців: мужні, сміливі, активні, вміють постояти за себе.

Позитивні риси дівчат: красиві, добрі, ніжні, турботливі, роботящі, господині.

Негативні риси хлопців: зраджують, підвищена самооцінка, не мають поваги до дівчат, не відповідальні.

Негативні риси дівчат: скуті, багато говорять.

Підготовка молоді до сімейного життя – це вироблення у юнака бажання й уміння бути вірним чоловіком, добрим господарем, годувальником сім’ї, авторитетним батьком.

У дівчини – вироблення прагнення повністю реалізувати своє природне призначення як жінки, дружини, матері, господині, охоронниці домашнього затишку.

Аналіз досвіду показує, що хлопці в жінці бачать: матір, ніжність, турботливість, красоту, вірність, а дівчата у чоловіків – силу, сміливість, вміння заробляти гроші.

Дитинство є особливим психічним станом, у якому почуття й розум злиті: постійні відкриття, навчальна енергія, готовність переносити труднощі. Рішення приймаються миттєво, відкриття робляться на кожному кроці.

Часом ми забуваємо своє дитинство, свою юність і тому не розуміємо дітей. А вони не розуміють нас. Нашим підростаючим дітям потрібна не стільки опіка, скільки дружня порада, розумне керівництво, їм потрібна духовна підтримка. Але духовну підтримку надавати важко: для цього самим треба бути на висоті. Потрібно бути цікавим для своїх дітей.

І нехай наша допомога дітям не буде крикливою, поради не будуть нав’язливими.

Усе життя ми виховуємо наших дітей, і вони виховують нас. Точніше, ми самі себе виховуємо під впливом наших дітей. Щоб залишитися потрібними їм завжди і навіть тоді, коли вони, ставши дорослими, знаходитимуть у нас порозуміння і мудрість, духовну близькість.

Література:

 1. Анфанасьєва Т.М. Сімейні тпортрети. – К., 1984.
 2. Баєв Б.Ф. Чи знаєте ви свою дитину? - К., 1985.
 3. Бодалев А.А., Столин В.В. Общая психодіагностика – 1990.
 4. Дейнега Г.Ф. Жизнь вдвоем : - М., 1992.
 5. Зацепин В.И. О жизни супружеской. М.,1986.
 6. Левкович В.П. Методика диагностики супружеских отношений. Вопросы психологии. 1987.
 7. Пайкова Л.М. У порога семейной жизни . – М., 1991.
 8. Семья. Книга для чтения Т. 1,2 – М., 1991.
 9. Тимошенко Л.Н. Воспитание старшекласниц. – М., 1990.
Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Ковригіна Наталія Андріївна, практичний психолог, Дубенська ЗОШ I-III ст. №1
Видалити Відміна
Забанити Відміна