Загальна характеристика грибів. - Острів знань

Загальна характеристика грибів.
06 Червня 2018, 13:15 , Переглядів: 224
Загальна характеристика грибів. Фото: google.com.ua Загальна характеристика грибів

Розробка учасника ІV Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Особливості будови та процеси життєдіяльності.

Мета уроку: розвивати поняття про різноманітність живих організмів; формувати уявлення про царство Гриби, з’ясувати особливості будови й життєдіяльності грибів та  характерні риси нижчих  й вищих грибів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати, робити висновки на основі подібності та відмінності організмів; виховувати любов до природи та естетичні смаки учнів.

Обладнання й матеріали:  таблиці із зображенням грибів, цвілеві гриби вирощені на хлібі (мукор), бульба картоплі, що вражена фітофторою, комп’ютер, проектор, мультимедійна дошка.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організаційний етап

1.  Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Налаштування на робочий настрій.

1.  Аналіз контрольної роботи. Оголошення оцінок.

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Асоціативний кущ»

Учні висловлюють свої асоціації щодо поняття «гриб». Усі відповіді записуються до «асоціативного куща», який зображено на дошці (приклади відповідей учнів).

Узагальнення результатів.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Розповідь із демонстрацією слайдів.

У 1718 році, один із  французьких ботаніків – Себастьян Вайян охарактеризував гриби, як диявольський витвір , що порушує гармонію природи і доводить до відчаю найталановитіших ботаніків. І справді навіть Карл Лінней вагався щодо грибів. Пізніше він розташував їх між водоростями і лишайниками.   А пізніш детальніше гриби були описані шведським вченим Е.М. Фрізом і його вважають «батьком мікології».

2. Повідомлення теми уроку.

Визначення разом з учнями мети та завдань уроку.

IV. Вивчення нового матеріалу

Оголошення плану вивчення матеріалу на уроці із записом його у зошити.

1. Ознаки подібності і відмінності грибів, рослин і тварин.

Розповідь із демонстрацією слайдів та заповненням таблиці.

2. Загальна характеристика та класифікація грибів.

- Розповідь, демонстрація слайду, робота з підручником (складання схеми)

Гриби – це безхлорофільні організми, які мають в собі риси рослин і тварин. На даний час відомо біля 100 тис. видів грибі, які таємно і явно живуть біля людини і навіть у її організмі.

- Що ж поєднує клейке тіло маслюків, неприємну плісняву, отруйну поганку і дріжджі?

3. Будова грибів та процеси життєдіяльності (робота із підручником), демонстрація зображення.

Вегетативне тіло гриба називається міцелієм, або грибницею. Міцелій складається з тонких переплетених волокнистих або ниткоподібних утворів — гіфів. Гіфи бувають одноклітинні й багатоклітинні. У високоорганізованих грибів гіфи часто щільно сплітаються та утворюють несправжню тканину, з якої формуються плодові тіла шапкових грибів, трутовиків, дощовиків тощо. Справжні тканини у грибів відсутні.

За способом живлення гриби – гетеротрофи:

Розмноження грибів

«Хвилинка – цікавинка» (зачитування повідомлень) «Найцінніший гриб», «Найбільший гриб», «Найдорожчий гриб».

IV. Узагальнення і систематизація знань.

- Вправа «Вірю — не вірю».

1. Гриби належать до рослин.
  2. Гриби-паразити можуть оселятися на поверхні або всередині живих організмів.
  3. Гриби — це автотрофні організми, які здатні до фотосинтезу.
  4. У клітинних стінках грибів міститься хітин.
  5. У клітинах грибів містяться хлоропласти.
  6. Серед грибів є одноклітинні й багатоклітинні організми.
  7. Справжніх тканин гриби не утворюють.
  8. Для грибів, як і для тварин, характерний обмежений ріст.
  9. Гриби, як і рослини, не здатні до активного руху.
  10. Одноклітинні гриби дріжджі можуть жити без повітря.
  11. Запасною речовиною грибів є глікоген.
  12. Гриби і лишайники належать до царства Гриби.

Відповіді:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
- + - + - + + - + + + +

V.   Підсумок уроку.

1. Підведення підсумку разом з учнями.

2. Складання "Т-схеми"

Я знав                                                Я дізнався

VІ.  Домашнє завдання.

1. Для всього класу – вивчити відповідний параграф з підручника.

2. Індивідуальні завдання – скласти «Тести для друга»,  підготувати цікаву інформацію про цвілеві гриби.

Автор: Адамчук Інна Петрівна, учитель біології, Кам'янець-Подільська спеціалізована загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 з поглибленим вивченням інформатики,