Розвиток творчого мислення на уроках хімії
19 Лютого 2018, 13:57 , Переглядів: 351
Розвиток творчого мислення на уроках хімії Фото: neftegaz.ru Розвиток творчого мислення на уроках хімії

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Творче мислення характеризується здібністю до пошуку розв'язання в умовах невизначеності, оскільки, вирішуючи, як правило, типові за-вдання вони звикають до того, що вже в умові відразу є видимим спосіб розв’язування задачі.

Зіткнувшись же із ситуацією, коли незрозумілі ні напрями пошуку, ні потрібна глибина розв'язування, ні галузь знань, яку необхідно використовувати, вони нерідко лякаються.

На ефективність творчого мислення робить вплив цілий ряд чинників. Один із них — інтелект (хороша пам'ять, стійка увага і логічне мислення). На підставі експериментальних досліджень можна стверджувати, що у дітей 11-12 років інтелект і творче мислення розвиваються взаємозв'язано. У підлітків, яким більше 12 років, інтелектуальний розвиток завершується, розвиток же творчого мислення залежить і від умов організації роботи.

Будь-який творчий процес має етап, на якому домінує інтуїтивно-образний склад мислення. Тому результативність творчого мислення залежить від того, наскільки у дитини розвинена його інтуїтивно-образна компетентність. Важливий фактор, що визначає ефективність творчого мислення — здібність учня до рефлексії. Рефлексія — це осмислення і переосмислення змісту своїх дій (інтелектуальна рефлексія), свого стану і сенсу своїх дій (особова рефлексія), сенсу дій товариша (комунікативна рефлексія) в умовах проблемно-конфліктної ситуації, якої, безсумнівно, є процес розв’язування творчої задачі. Творчі завдання можна також розглядати як засіб підвищення здатності учнів до рефлексії, без якої неможливе досягнення високої якості знань. У міру накопичення кількості вирішених творчих завдань діти починають володіти загальними прийомами пошуку оригінального розв'язування.

Велике значення також має цілеспрямоване, систематичне ознайомлення школярів з основними розумовими операціями, прийомами мислення. Мова йде про можливість корекції мислення. Спеціально підібрані завдання можуть розвивати здатність здійснювати розумові операції.

Автор: Слобода Катерина Дмитрівна, Дубовиківська середня загальноосвітня школа, Дніпропетровська обл.
Обговорення (1)
Леонід2002 12 Березня 2018, 08:56