Закрити
Майстерня мовознавця
08 Лютого 2018, 15:40 , Переглядів: 208
FacebookTwitterLivejournal
Майстерня мовознавця Фото: calameo.com Майстерня мовознавця

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Майстерня мовознавця

Тема. Повторення та узагальнення вивченого про складні речення. (Обірвана струна Володимира Івасюка).

Мета. На прикладі складних речень, ужитих у текстах пісень В. Івасюка, у спогадах Михайла Григоровича Івасюка, батька композитора, узагальнити і систематизувати знання одинадцятикласників про складне речення. Формувати вміння й навички розрізняти види складних речень, визначати їх структуру, правильно вживати в мовленні, ставити розділові знаки, удосконалювати вміння обґрунтовувати специфіку складних речень у сюжетній канві твору. Розвивати розумові здібності, вміння робити висновки, узагальнення, стисло формулювати мовні правила, пам'ять, увагу, уяву, творчі здібності. Виховувати пошану до скарбів української мови, мистецтва, творчості українських поетів та композиторів.

Методи і прийоми: інтерактивні («живий ланцюжок», конкурс, гра, синтаксична вікторина,синтаксична олімпіада, робота в групах, рефлексія), робота з твором.

Обладнання та література: тексти, аудіо записи пісень В.Івасюка та інших композиторів, відеоматеріали, дидактичний матеріал.

Хід заняття

I. Організаційний момент.

II. МНД. Повідомлення теми та мети.

Дозвольте привітати вас у майстерні мовознавця! Шановні випускники, за місяць на вас чекають одні з перших дуже важливих у вашому житті випробовувань не вогнем і мечем, але знаннями та вміннями. Тому сьогоднішня робота у нашій майстерні, як ніколи, стане вам у пригоді. Обираючи тему нашого заняття, я опиралась на матеріал, який повторюється в 11 класі, на аналіз найпоширеніших помилок, зроблених вами у процесі підготовки до ЗНО.

Позивні «Червоної рути»

Слово вчителя.Торкнутися до скарбів мистецтва українського – це ще раз відчути себе українцем. А потримати в руках поетичні слова, почути через приймач, а краще самому відтворити прекрасні звуки чарівної мелодії і ніжних слів гарної української пісні – це ще раз народитися на цій благодатній землі.

Серед славних українців є митець, якому не судилось дожити до незалежності, за яку він надто вболівав, будучи молодим талановитим піснярем. Мова йде про легендарного українського композитора Володимира Івасюка.

Таким його пам’ятають ваші дідусі та бабусі, батьки(портрет молодого Івасюка), а таким, на жаль, запам’ятаєте його ви(фото пам’ятника на могилі).
Які пісні цього композитора ви знаєте, чули, виконуєте? І як пов’язана мелодія, яка прозвучала на початку уроку, із цією людиною?

(«Водограй», «Червона рута», «Два перстені», «Я піду в далекі гори», «Моя пісня», «Пісня буде поміж нас», «Аве, Марія», «Наче зграя птиць», «Кораблі, кораблі»).

Тема на екрані (записати в зошиті)

III. Основна частина.

Лейтмотивом уроку будуть слова, написані на центральній дошці : «Обірвана струна Володимира Івасюка».
Чому так трагічно і водночас велично звучать ці слова?

Автори, з якими співпрацював композитор: Ростислав Братунь, Богдан Гура, Дмитро Павличко, Богдан Стельмах.

1. Спробуйте назвати пісні, слова з яких зараз з’являться на екрані.(по черзі)

  1. Краще я зберу джерела, зроблю з них цимбали,
    Щоб тобі, дівчино мила, вони красно грали. («Водограй»)
  2. Перейду я бистрі ріки, і бескиди, і діброви,
    І шляхи мені покажуть карі очі, чорні брови. («Я піду в далекі гори»)
  3. Не знаю я, чи знов сюди прийду,
    Та залишаю замість себе
    Ті квіти, що знайшла в саду для тебе.(«Жовтий лист»)
  4. І не треба нести
    Мені квітку надії,
    Бо давно уже ти
    Увійшла в мої мрії. (Червона рута»)

(Після кожної правильної відповіді звучить уривок з пісні)
Які речення представлені? Визначте вид.

2. Пригадайте, що ви знаєте про складне речення за допомогою відомої вам інтерактивної вправи «Живий ланцюжок». (Учні по черзі задають один одному запитання з теми «Складне речення»).

3. Конкурс «Знавець складних речень».
Визначити види складних речень, позначивши їх буквами.

А) складнопідрядні;
Б) з різними видами зв’язку;
В) з кількома підрядними.

  1. О незнане моє кохання,
    Ти, можливо, - лиш юності спалах,
    Бо приходиш крізь довге чекання,

    Коли зовсім тебе не чекала.
  2. Там, де став явір понад плаями,
    Знову я чую відлуння пісень:
    Одна верба співає ночами,
    Друга верба співає удень.
  3. А на тому місці, де тебе я втратив,
    Йде бентежна осінь, як ішла колись.
  4. Біжать струмки, біжать серед зими
    По тих стежках, куди ходили ми.
  5. А я собою був і є,
    І серце світиться моє,
    Доки горить, горить в мені
    Те світло у твоїм вікні.
  6. Я приніс, Маріє,
    В очах свої мрії,
    Щоб віддать їх, кохана,
    Мов проліски ранні,
    Тобі незрівнянній,
    Єдиній тобі.

4. Поширити прості речення підрядними, утворивши складнопідрядні з кількома підрядними.

  • Пісні Володимира Івасюка надихають нас на добро,…
  • …,я хочу жити в Україні,…
  • Безмежна краса Івасюкових пісень заворожує кожного,…
  • Барвінкова стежка до української поезії ніколи не заростає,…

5. Знайти відповідність між реченнями і схемами.

  1. Ой журавлики, чи з вас хто знає,
    Де мій син єдиний спочиває?
  2. Завжди мене чекає мати,
    Для неї я мале дитя,
    Що перший крок пройшло від хати,

    Іще не знаючи життя.
  3. Зимна осінь ще той слід листям не накрила,
    Бо до тебе навесні я повернусь, мила.
  4. Лиш одна дівчина гарна з нами не танцюєш
  5. Послухаєш, про що шепочуть клени,
    Про що шумить в задумі Стрийський парк.
  6. Хоч твій погляд – як мить,
    Але спогад щемить
    В моїм серці, як пісня забута.

6. Музична пауза: відгадай автора, виконавця чи назву сучасної української пісні.

7. Робота в групах. Синтаксична олімпіада.

1 група – складносурядні речення;
2 група – складнопідрядні речення;
3 група – з різними видами зв’язку.

1.Пісні злетіли на дужих крилах мелодій, які милували не лише слух, а й зворушували вони серця молодих і старших.
2.Про «Водограй» згадували менше, рідше, а фантастична «Рута» всіх приголомшила своєю неординарною суттю.
3.Вона ж сама споконвіку жила у легенді на нашій землі, чекаючи, щоб хтось молодий і сміливий від - крив її і дав місце у людській свідомості.
4.Рута взагалі цвіте жовтим суцвіттям, але трапляється й таке, що вона один раз на десять років зацвітає червоно.
5.Цю таїну розкриває стародавня грецька легенда про таке кохання двох молодих людей, від якого все навкруги раділо і співало.
6.Та на горе закоханим врода дівчини викликала любов у серці старезного бога Еола, і почав він залицятися до красуні вдень і вночі, чарував її облесними словами та обіцянками…

Ключ: 1гр.-2,6 ; 2гр.-3,5; 3гр.-1,4.

8. Спіймай помилку. (Усно)

  • Складнопідрядне речення - це таке речення, у якому прості речення незалежні.
  • Підрядні речення місця приєднуються до головного тільки за допомогою сполучних слів.
  • Є два види підрядних: з’ясувальні й обставинні.
  • Підрядні речення стоять завжди після головного.
  • Від головного речення до підрядного порівняльного ніколи не ставиться питання.
  • У складнопідрядному з кількома підрядними найменше дві предикативні частини.
  • На питання: незважаючи на що? Всупереч чому? відповідають підрядні наслідкові.
  • Сполучник чи сполучне слово завжди знаходиться в підрядному реченні.
  • Підрядне речення з’єднане з головним сполучником сурядності.
  • Підрядні допустові приєднуються до головної сполучниками хоч, дарма що…

9. Гра «Третій зайвий»

  1. а) Ополудні йду до моря і здаля
    Бачу, що воно сміється, як маля.
    б) Хочеться, аби морська блакить
    Проливалась в серце кожну мить.
    в) Як немає літа без весни,
    Так нема кохання без надій.
  2. а) Тож своїм гарячим літом,
    Своїм серцем опали їх,
    Щоб, морозами не вбиті,

    Нам духмяно прошуміли.
    б) Коли я думаю про тебе,
    Всі барви знов дарує небо…
    в) Як почую твій голос у своїх думках,
    Моє серце в небо лине, наче срібний птах.
  3. а) Зимна осінь ще той слід листям не накрила,
    Бо до тебе навесні я повернусь, мила.
    б) Ой журавлики, мені скажіте,
    Де ще гинуть материні діти.
    в) Я піду в далекі гори,
    На широкі полонини
    І попрошу вітру зворів,
    Аби він не спав до днини.
  4. а) Коли поїдеш, любий друже,
    Із краю гір, шовкових трав,
    Візьми з собою мою пісню.
    б) А, може, завтра ти пройдеш ось тут,
    Де вітер пелюстки колише.
    в) Як знайти мене захочеш,

    Кинь їх вранці за водою.

10. Заповнити картку-кодування.

Варіанти відповідей:

  1. СПР з підрядним з’ясувальним;
  2. Просте речення;
  3. ССР;
  4. СПР з підрядним обставинним часу;
  5. СПР з підрядним обставинним причини;
  6. СПР з підрядним означальним;
  7. СР з сурядним та підрядним зв’язком.

1.Викладачі та студенти часто говорили про вихованість Володі.
2.Він добрий хлопець, тільки занадто довірливий, і в нього завелося забагато друзів.
3.Ми просто не замислюємося над тим, що в ньому відбувається копітка і всебічна підготовка до великої творчості.
4.Володя ніколи не звалював свої невдачі та невігластва на рахунок учителів, які, мовляв, не зуміли його навчити, а звинувачував він в усьому лише своє недбальство і неробство.
5.Полонять серце мелодії, що злітають зі струн і вирують у кімнаті.
6.Володя думав про майбутнє, тому він вчився, наполегливо вчився.
7.Володя любив самотність лише тоді, коли працював над своїми творами.

Ключ. Скориставшись шифром, прочитайте назву поезії М.Г. Івасюка.

1,2-Я; 1-О;4,7-Я; 2,3-Б; 7,4-Ь; 6-В; 6,5-С.

IV. Підсумок заняття.

Рефлексія «Незакінчене речення».

На занятті я підсумував…

  • усвідомив…
  • сподобалось…
  • не сподобалось…
  • мені було важко…
  • було легко…
  • було цікаво…
Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Орищук Лариса Миколаївна, Кам'янець-Подільський ліцей