Закрити
Використання нетрадиційних технік малювання як засіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку
07 Лютого 2018, 11:30 , Переглядів: 1762
FacebookTwitterLivejournal
Використання нетрадиційних технік малювання як засіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку Фото: 3png.com Використання нетрадиційних технік малювання як засіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку

Розробка учасника Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Досвід «Використання нетрадиційних технік малювання як засіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку»

У досвіді подано методичні рекомендації що до розвитку творчості у дітей дошкільного віку в зображувальній діяльності : ознайомлення з художнім матеріалом, з кольором, з зображувальним мистецтвом, з творами живопису, використання музики на заняттях з малювання, імпровізовані казки, фантазування, калейдоскоп оригінальних ігрових вправ, опис нетрадиційних технік, пам’ятка маленького художника. Розроблено методичні рекомендації щодо організації роботи гуртка із зображувальної діяльності із застосуванням нетрадиційних технік зображення, з молодшої по старшу групу та перспективне планування занять гуртка. Подані зразки конспектів занять гурткової роботи та відмічено роль сім’ї у розвитку творчості дітей дошкільного віку.

Світ навколо дитини – це світ природи з безмежним багатством явищ, із невичерпною красою.

Виховання любові. Чуйності. Доброзичливого ставлення до об’єктів природи – це першочергове завдання вихователів нашого садочка. Дошкільний навчальний заклад «Струмочок» розташований у мальовничому, спокійному і екологічно чистому районі міста. Завдяки вдало підібраним деревам, кущам та квітам садочок стоїть ніби на лісовій галявині. Вісімнадцять екологічних стежин кличуть малюків, допомагають їм рости чуйними і добрими.

Птахи – невід'ємна частина природи на ділянці дошкільного закладу. Горобчик. Синичка, дятел, соловейко… який малюк не спостерігає за поведінкою та польотом ластівки? Хто з дітей зачаровано не розглядає шпаківню та її господаря шпака?

Педагогічний обов’язок вихователя – навчити дитину спостерігати за птахами. Посібник «Учіться природу любити. Кожній пташці радіти…» містить методичний матеріал. Розроблений з урахуванням вікових особливостей дітей та викладений у зрозумілій для вихователів формі. Представлені розробки містять програмові завдання по ознайомленню з зимуючими. Перелітними та свійськими птахами. Відповідно до кожної пори року. Детально поданий опис кожної пташки та цікавинки про них.

Для організації занять, прогулянок, спостережень підібрані загадки. Вірші, скоромовки, лічилки. Приказки, прислів’я , оповідання, легенди, казки…

Розроблені ігрові вправи, дидактичні та рухливі ігри про птахів, які мають зацікавити маленьких вихованців та сприяти їх всебічному розвитку. Подані заняття. Сценарії розваг та лялькові вистави з використанням художнього слова.

Усе, чого діти навчаться у дитячому садку, які вміння й навички опанують – буде доброю основою для подальшого життя.

1). «Використання нетрадиційних технік малювання як засіб розвитку творчих здібностей дітей дошкільного віку»

2). Анотація: Сутність інновації: розробити план роботи гуртка на 3 роки (з молодшої по старшу групу) прописати види та форми роботи з дітьми відповідно до їх віку.

Матеріал досвіду дасть змогу полегшити педагогам процес планування гурткової роботи та сприятиме розвитку творчих здібностей дітей.

3). Опис: Посібник містить методичні рекомендації щодо розвитку творчості у дітей дошкільного віку в зображувальній діяльності, організації гурткової роботи із зображувальної діяльності із застосуванням нетрадиційних технік зображення, перспективне планування занять гуртка для молодшої, середньої та старших груп. Опис нетрадиційних технік малювання. Комплекти занять для дітей різних вікових груп, анкети, консультації для батьків, пам’ятки . зразки проведення родинних зборів на тему : «Дитина в зображувальній діяльності», зразки психогімнастик, фізкульт-хвилинок, вправ зі словом, оригінальних ігрових , сенсомоторних вправ, ігор-експериментів, пальчикових гімнастик, казок-імпровізацій, фантазувань.

Розділ «Особливості зображувальної творчості дітей» допоможе педагогу побачити динаміку розвитку зображувальної творчості у дітей від молодшого до старшого дошкільного віку, порівняти особливості нервової системи, мислення, сприйняття, мовлення, уяви, моторної координації у молодших дошкільнят та дітей старшого дошкільного віку, порівняти характеристику малюнка та розвиваючий сюжет малювання.

У розділі "Ознайомлення з художнім матеріалом" можна дізнатися як ознайомити дітей з художнім матеріалом, його особливостями: з чого виготовлені, з яких частин складаються, чим відрізняються від інших. Фарби, олівці, пензлі, папір для дитини - не просто засоби зображення. Вони добрі друзі, які допомагають передати настрій, стан душі маленького художника. необхідно змалечку навчити дітей бачити в предметі історію його життя, характер, таємницю. Діти молодшого віку знайомляться з олівцем, аквареллю, крейдою звичайною та восковою. Діти старшого віку впевнено працюють із різноманітним матеріалом, з радістю вітаються з пензликом, із насолодою дарують прозору воду акварелі, обережно одягають ковпачки на фломастери, ніжно тримають в обіймах пальців пастель, малюють тушшю. Спілкування дітей з художнім матеріалом дарує радість, натхнення і перетворює малювання у процес насолоди. Тому метою ознайомлення з художнім матеріалом є намагання одушевити предмети, з якими працює маленький художник. Ось як можна познайомити дітей з пензликом. Він живий.Справжній. Художник може почути, про що він говорить. Обійміть його трьома пальцями за дерев'яну сукенку біля металевого комірця. Послухайте, він розповідає про те,що раніше був гілочкою дерева і хутром білочки. Погладьте ворсом свої щічки, це пензлик привітався з вами. Пензлик любить подорожувати і зустрічатися зі своїми друзями. Зараз він поспішає на зустріч з водою. Давайте допоможемо їм зустрітися. Коли пензлик опускається у воду, його щетинка стає пухнастішою, ворсинки вільно почувають себе у воді. При вийманні пензлика з води видно, як повільно стікає з ворсу краплинка. Усі ворсинки щільно прилягають одна до одної. Вони повинні завжди триматися разом. Подивіться як змінився настрій пензлика. Він мріє подорожувати по білому аркуші паперу. Підготуйте аркуш до зустрічі з пензликом лівуправу руку покладіть долонею вниз на аркуш, щоб він не рухався . Проведіть ворсом по паперу. Пензлик подарував аркушу вологу. Зверніть увагу на папір. Як змінився його настрій : він став вологим, блищить і посміхається!»

Розділ «Ознайомлення з кольором» допоможе вихователю не просто познайомити дитину з кольорами,а навчити її глибоко його відчувати. Кожний колір дитина може наділити температурою. Глибиною, характером. Це допомагає дитині ставитися до кольору чуттєво, враховувати його особливості під час малювання, і краще пізнавати його можливості. Різноманітність відтінків зачаровує дитину безмежними можливостями кольорів у створенні краси. Завдання вихователя – звернути увагу на їх багатство, особливості, дати разом із дітьми їм назву, заохочувати дітей до милування, насолоди відтінками, але не вимагати від дітей обов’язково запам'ятати їх, розрізняти і називати.

Щоб уміти бачити витвір мистецтва, розуміти його зміст, відчувати його образи, перейматися почуттями і настроєм художника, глядач повинен мати розвинене естетичне сприймання. Про те, що дошкільнята можуть сприймати засоби виразності (композицію, форму, колір) свідчить немало досліджень. Чим чіткіше діти усвідомлять, якими виражальними засобами користуються художники, тим глибше перед ними розкриється зміст твору, багатство думок і почуттів, відображених у ньому, тим більше враження справить він на дошкільнят. Розділ «Ознайомлення із зображувальним мистецтвом» під каже вихователю як під час розглядання творів живопису навчити дітей виділяти у творі головне, тобто, сприймання живопису розуміння змісту живописного твору, засобів художньої виразності, почуттів, які відтворив художник, формування ціннісне ставлення до живопису та вміння давати естетичну оцінку його творів, виховання морально-естетичних рис, інтересів, почуттів у процесі сприймання творів живопису. Живопис є найскладнішим видом образотворчого мистецтва для сприймання дошкільниками. Дошкільнят можна ознайомлювати з такими жанрами живопису як натюрморт, пейзаж, портрет, казково-билинний та побутовий жанри.

Розділ «Використання музики на заняттях з малювання» допоможе підібрати музику. Яку можна використовувати при фантазуванні, у створенні образу, у психогімнастиці, у вправах на розвиток уяви, у сенсорних вправах для рук і пальчиків, під час малювання для фонового сприйняття.

Сучасний вибір художніх матеріалів та інструментів дуже широкий – від простого графітного олівця до олійних фарб. Проте в роботі з дошкільнятами слід враховувати вік, можливості, бажання, стан здоров'я кожної дитини. Щоб правильно підготуватися до заняття із зображувальної діяльності раджу звернутися до розділу «Матеріали та обладнання для образотворчості : вимоги, поради». Прочитавши його, ви дізнаєтесь, яким має бути папір для малювання, гуаш, палітри, пензлі, акварельні фарби, маркери, фломастери, олівці, воскові крейдочки, підкладки під папір, банки-непроливайки, а також чому дитині зручніше малювати плоским маркером, ніж круглим,чому баночки-непроливайки мають бути з прозорої пластмаси, для яких тем краще використовувати крейдяний гладенький папір.

Розділ «Опис нетрадиційних технік» містить опис таких технік, як тактильне малювання : пальчиком, долонькою, стиснувшим кулачком, фалангою пальця, губами, пучками пальців, пластилінографія, малювання тирсою, крупою, насінням: малювання зібганим папірцем; водяний друк; ниткографія; бісерографія; воскографія; кляксографія; малювання жорстким пензлем; штампування; псевдо офорт; малювання за допомогою коктельної трубочки; аерографія; спірографія; малювання зубною щіткою, поролоновою губкою, тампоном, на морських камінцях; клеєм ПВА, пір’ям, «по-мокрому», соляні малюнки, фроттаж, гризайль, малювання мильною пінкою, гумкою, гілочками . кожен опис доповнений зразками робіт, що виконані у даній техніці та темами занять у «Творчій скарбничці».

Розділ «Пам'ятка маленького художника» допоможе вихователю в доступній формі пояснити дитині основні правила малювання. Наприклад, щоб акварель малювала, потрібно подарувати їй воду, спочатку слід малювати восковою крейдочкою, а потім фарбувати аквареллю, бо слід воскової крейдочки відштовхує акварель, при малюванні тушшю і металевим пером, перо потрібно тримати рівно за металевий комірець і натискати не сильно,щоб не поранити папір.

Педагогічна практика переконує, що успіх у вихованні дітей , зокрема в образотворчому залежить і від того, як сім я підтримує поради вихователя, його побажання. Саме про те, як налагодити співпрацю з батьками йдеться в розділі «Робота з родиною». Створювати сприятливі умови для формування і розвитку в дитині основ художнього смаку, здатності відчувати красу природи, сприймати предмети й соціальне середовище, збагачувати її внутрішній світ допомагають різні форми співробітництва з родинами вихованців : індивідуальна.,групова та колективна. В індивідуальній роботі найпоширеніша форма – це консультації та бесіди. Використовувати групову форму роботи доцільно з родинами. Які мають схожі проблеми у вихованні дітей: батьки надмірно вимогливі або навпаки. Для таких родин доцільні конкретні програми виховання та дієва допомога щодо усунення прорахунків у ньому, надання методичної літератури, проведення тренінгів, консультацій, ознайомлення з цікавим сімейним досвідом. Основною формою роботи є проведення загальних родинних зборів, які допомагають педагогам дошкільного закладу будувати конструктивні взаємини з родинами вихованців. Роз’яснювальна робота, бесіди, диспути про те, що саме істотно впливає на виховання та розвиток дитини, зацікавлюють батьків, у них зростає довіра до педагога, до його порад. Позитивну роль у налагодженні партнерських стосунків вихователів і членів родин відіграють підготовка і проведення ранків, тематичних вистав дитячих і батьківських робіт, відкритих занять, усних випусків журналів запитань і відповідей, конференцій з обміну досвідом родинного виховання.

Розділ «Методичні рекомендації щодо організації роботи гуртка із застосуванням нетрадиційних технік зображення» містить поради вихователям як планувати і організовувати гурткову роботу та які нетрадиційні техніки та матеріали можна використовувати в різних вікових групах.

4. Висновки:

Щоразу на початку нового навчального року я відчуваю хвилювання від поглядів нових гуртківців. Чи зумію зробити все так, щоб завдяки нашим зустрічам у них не зникли цікавість і бажання долучатися до мистецтва, набувати художніх умінь? Власний досвід засвідчує : бажання вчитися, творити разом зберігатиметься лише за умови доброзичливого ставлення, поваги до кожної дитини. А в дусі співпраці ми разом із безмежної гами почуттів черпаємо для себе задоволення, подив, натхнення. Адже що таке зображувальна діяльність? Це не просто зображення навколишніх предметів, відображення подій, які нещодавно відбувались, або про які йдеться в літературних творах… це творення образів, які ми бачимо у власній уяві, відображення власних думок і почуттів, нашого ставлення до подій. А от для такого творення образів не завжди підходять звичайні олівці та фарби. А роботи, створені за допомогою якихось незвичайних засобів, іноді здаватимуться дивними, іноді – чудернадськими, іноді – незрозумілими… Але, якщо ми не нав'яжемо маленькому образо творцю нашу думку, вони справді будуть оригінальними, нестандартними, неповторними, неперевершеними. Якщо ви пропонуєте дитині свободу і вчите нею користуватися, ви підтримуєте в ній енергію розвитку, пізнання творчості. Немає правильних і неправильних малюнків і фантазій. Дитина не помиляється, вона шукає свій власний шлях. Дуже велика небезпека для творчості – штамп. І,звісно, завжди потрібно пам’ятати , для того, щоб захопити дітей, потрібно спочатку захопитися самому. Сама так я і зробила. Існує думка, що нетрадиційні техніки малювання придумали ті вихователі, які не хочуть, або не можуть навчити дітей малювати по справжньому. Вони спрощують процес навчання малювання і саме малювання. Але переглянувши заняття з дітьми, дитячі роботи та попрацювавши у нетрадиційних техніках, ви станете такими самими їх палкими прихильниками, як і я. досвід показує, що малювання нетрадиційними матеріалами дозволяє дитині : отримати незабутні позитивні емоції, активізувати художній потенціал, привитися до творчості, розвивати мислення., уявлення, проявити індивідуальність, позбутися психологічних меж, страхів.

Створюючи гурток «Барвиста палітра» я поставила перед собою мету – успішно реалізувати програмові завдання. Зокрема сформувати у дітей естетичне ставлення до навколишнього світу, вміння розуміти та створювати художні образи, експериментування з різними матеріалами, інструментами, нетрадиційними творчими техніками. Результатами творчого експериментування дошкільнят засвідчують доцільність організації такого виду роботи. Гурткова робота доповнює заняття з малювання, забезпечує особистісне зростання кожної дитини, розвиток їх творчих здібностей.

5. Використані джерела інформації:

1. ДИТИНА. Програма виховання і навчання дітей від двох до семи років / наук. кер. проекту Огнев’юк В.О., Волинець К.І. – Київ, 2012.
2. Под редакцией Р.Г.Казаковой. Рисование с детьми дошкольного возраста. Нетрадиционные техники, сценарии занятий, планирование. Творческий центр «Сфера», Москва, 2006 г.
3. Н.А.Горошко. Зображувальна діяльність у дошкільних навчальних закладах (малювання, аплікація, ліплення). Видавництво «Ранок», 2007 р.
4. О.П.Терещенко. Розвиток творчості старшого дошкільника в образотворчій діяльності. Київ, «Світич», 2009 р.
5. І.В.Ланіна, Н.В.Кучеєва. Образотворче мистецтво для малят. 3-4 роки. Видавництво «Ранок», 2012 р.
6. І.В.Ланіна, Н.В.Кучеєва. Образотворче мистецтво для малят. 4-5 років. Видавництво «Ранок», 2012 р.
7. І.В.Ланіна, Н.В.Кучеєва. Образотворче мистецтво для малят. 5-6 років. Видавництво «Ранок», 2012 р.
8. Н.В.Яковлева. Комплекс матеріалів для занять образотворчою діяльністю. Видавництво «Ранок», 2009 р.
9. Л.М.Шульга. Розвиток творчих здібностей у дітей молодшого дошкільного віку на заняттях із малювання. Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС ЛТд», 2000 р.
10. Л.М.Шульга. Розвиток творчих здібностей у дітей старшого дошкільного віку на заняттях із малювання. Запоріжжя: ТОВ «ЛІПС ЛТд», 2002 р.
11. І.О.Ликова. образотворча діяльність в дитячому садку. Молодша група. Планування, конспекти, методичні рекомендації. Харків, «Ранок», 2007 р.
12. І.О.Ликова. образотворча діяльність в дитячому садку. Середня група. Планування, конспекти, методичні рекомендації. Харків, «Ранок», 2007 р.
13. І.О.Ликова. образотворча діяльність в дитячому садку. Старша група. Планування, конспекти, методичні рекомендації. Харків, «Ранок», 2007 р.

Джерело: Острів знань
Автор: Куліш Тетяна Миколаївна, ДНЗ "Струмочок", Черкаська обл., м. Золотоноша
Видалити Відміна
Забанити Відміна