Закрити
Погода, її елементи, типи, зміна в часі
19 Грудня 2017, 19:21 , Переглядів: 183
FacebookTwitterLivejournal
Погода, її елементи, типи, зміна в часі Фото: http://cilp-art.net/free-weather-clipart-for-teachers/ Погода, її елементи, типи, зміна в часі

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

Мета уроку:

  • сформувати поняття «погода», познайомити з її типами;
  • продовжити формувння знань учнів про показники погоди;
  • дати уявлення про складання прогнозу погоди і його значення в практичній діяльності людини;                          
  • навчити учнів робити прогноз погоди за синоптичними картами та народними прикметами;
  • розвивати пізнавальний інтерес, пробудити почуття особистої відповідальності за охорону довкілля;
  • вчити доводити свою точку зору, пропонувати шляхи вирішення проблеми, робити висновки;
  • розвивати вміння роботи в групах; 
  • виховувати культуру спілкування.

Обладнання: підручники, атласи, мультимедійна дошка, кластери.

Опорні поняття: атмосфера, температура, повітря, атмосферний тиск, хмарність, опади.

Базові поняття: погода, типи погоди, прогноз погоди, метеорологія, синоптична карта.

ХІД УРОКУ

І міні- модуль змістовно-пошуковий

ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Перевірка присутності учнів, побажання хорошого зимового настрою і плідної праці на уроці.

Рада бачить діти вас!
Всі почули ви дзвінок
Він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався,
На перерві постарався.

АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

  • Перевірка кластерів
  • Географічна мозаїка

В конвертах на окремих аркушах дається визначення понять. Учні складають визначення і називають його. Працюють в групах.

  1. Атмосфера – повітряна оболонка Землі.
  2. Барометер-прилад для вимірювання тиску.
  3. Мусон-вітер, який змінює напрямок два рази на рік.
  4. Термометр-прилад, для вимірювання температури повітря.
  5. Бриз – вітер ,який змінює свій напрямок два рази на добу
  6. Гігрометр – прилад для вимірювання вологості повітря
  • Метод «кольорових капелюхів»
  Жовтий капелюх  Чорний капелюх  Білий капелюх
Охарактеризуйте найбільш позитивні дії атмосферних опадів Охарактеризуйте негативні дії атмосферних опадів. Охарактеризуйте атмосферні опади з точки зору вченого (раціонально).
   Червоний капелюх  Синій капелюх  Зелений капелюх
Які почуття (емоції) викликають у вас атмосферні опади? Складіть чотирирядковий вірш про атмосферні опади. Які висновки для себе ви зробили, зазнавши дії атмосферних опадів? Запропонуйте нестандартні (творчі) рішення щодо використання атмосферних опадів

Ситуація1. Я мав нагоду з своїм другом влітку відпочивати у Карпатах. Дивує те, що погода при підйомі на гору Високий верх змінювалася кілька разів: тепло і сонячно було біля підніжжя, але чим вище підіймався я в гори, тим ставало холодніше і раптом випав дощ. Коли ж я дістався вершини, було сухо та холодно. Не вистачало теплого одягу. Я звинувачую погоду у її непостійності та непередбачуваності.

Які пояснення  ви  дасте з цього приводу ?

Ситуація 2. Мало того, що ми з другом отримали переохолодження в горах, так у мене ще й розболілася голова і заклало вуха. Вважаю, що моє нездужання також спричинене погодою

Що це означає?

Ситуація 3. Я люблю відпочивати на морі. З особливим задоволення купаюся вночі, коли особливо тепла вода. Та настрій змінюється, коли виходжу на берег. Відчувається холодний подих у повітрі, а тіло покривається «гусячою шкірою». Переконаний, це підлі вчинки погоди .

 Поясніть, цей факт.

Задача. Якою є висота гори, якщо біля підніжжя температура +22 ºС, а на вершині -8 ºС ?

1) 22 ºС – (-8 ºС) = 30 ºС
2) 30 ºС : 6 ºС = 5 км

Відповідь: Висота гори 5 км.

Задача. Визначте тиск повітря на висоті 500 м, якщо на рівні моря він становить 740 мм.рт.ст.

1) 500 м : 10 м x 1 мм. рт.ст. = 50 мм.рт.ст.
2) 740 мм.рт.ст. – 50 мм.рт.ст. = 630 мм.рт.ст.

ІI міні-модуль змістовно-пошуковий

ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.

Відеоролик «У природы нет плохой погоды»

 Проголошення теми уроку і цілей уроку (слайд 1)

МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ.

УЧИТЕЛЬ. Цікаво, якою буде погода завтра? У неділю? Влітку? Зазвичай, намагаючись відповісти на це запитання, ми дивимось у небо, адже сааме там, у повітряному океані, народжується погода. Немає нічого більш рухливого та мінливого, ніж повітря, що утворює атмосферу. До того як вчені відкрили таємниці передбачення погоди, люди уважно стежили за небом, поведінкою тварин, станом рослин. Сьогодні вчені, які займаються прогнозуванням погоди, мають цілий арсенал новітньої техніки, за допомогою якої проводяться спостереження за мінливим станом атмосфери. Відомий учений-хімік Дмитро Іванович Менделєєв говорив: «Атмосфера — велика лабораторія погоди». «Екскурсію» до цієї лабораторії ив же здійснювали неодноразово. Ви знаєте, де народжуються атмосферні опади, чому дме вітер, як змінюється атмосферний тиск та багато іншого. Тож давайте з’ясуємо, як у цій лабораторії народжується погода, чому вона така мінлива, як за нею спостерігають та як на неї впливають. Для кожного з нас погода може бути « гарною» чи «поганою», але для спеціаліста поняття «погода» включає шість показників її стану.

Розповідь вчителя (слайд 4)

 ЕЛЕМЕНТИ ПОГОДИ

  1. Температура повітря; (слайд 5, 6)
  2. Атмосферний тиск;
  3. Швидкість, сила і напрям вітру; (слайд 8, 9)
  4. Вологість повітря; (слайд 13)
  5. Хмарність і опади. (слайди 10,11,12)

Всі ці показники можуть змінюватися у часі і просторі. Це значить, що в одній місцевості сухо і тепло, сонячно, та за декілька десятків кілометрів від неї може бути холодно і волого. А через декілька годин знову все зміниться. Всі зміни погоди відбуваються лише в тропосфері.

Проблемне питання. Дайте визначення що таке погода?

ПОГОДА-ЦЕ СТАН НИЖНЬОГО ШАРУ АТМОСФЕРИ В ДАНИЙ ЧАС І В ДАНОМУ МІСЦІ. (слайд 14)

Хвилинка фенологічних спостережень.

ЗАВДАННЯ.

Скласти опис погоди сьогоднішнього дня

  1. Який стан неба.
  2. Чи був вітер.
  3. Яка температура повітря.
  4. Що сьогодні ви помітили цікавого.

Перевірка випереджального завдання

Повідомлення учнів прикмет, що завбачають зміни погоди.

  • Коли сонце заходить за хмари, буде дощ.
  • Дим стелиться низько, буде дощ, тепло.
  • Великі дощові бульки на воді – дощ буде іти довго.
  • Хмари ідуть низько – заплачуть к багато на полях снігу – буде добрий урожай.
  • Квіти починають сильніше пахнути перед дощем.
  • Ворони зграями кружляють у повітрі перед снігом.
  • Горобці збираються зграями – на дощ.
  • Коли ластівки низько літають буде дощ.
  • Багато жаб на стежках – на дощ.
  • Жаби дуже квакають на дощ.
  • Круги та кільця навколо Сонця взимку – на мороз.
  • Сильний вітер під час дощу – на гарну погоду.
  • Якщо влітку на горобині багато плодів, осінь буде дощова.
  • Багато горіхів і мало грибів – на снігову і сувору зиму.

 Робота з підручником (підручник, стор.134 – 135 ) (слайд 7)

ТИСЯЧА ПОГОД

За температурою

  1. безморозна погода;
  2. з перезодом температури через 0ºС
  3. морозна погода;

За характером переміщення повітряних мас

  1. ясна або малохмарна погода;
  2. хмарна з проясненнями та короткочасними зливами;
  3. хмарна дощова погода;
  4. сльотава погода.

Висновок: Який тип погоди характерний для помірних широт?

Інтерактивна вправа

«Факти сьогодення». « ДОЩІ ЗА РОЗКЛАДОМ», «ВІЧНА СУХІСТЬ»

Повідомлення учнів (підручник, стор. 135).

III міні- модуль змістовно-пошуковий

УЧИТЕЛЬ. Для нас стали значними певні ритмічні зміни в навколишній природі. Які повторюються з року в рік. Ми називаємо їх порами року. Пори року визначають нашу господарську діяльність, планування робочого часу і відпочинку, побут і стан здоров’я.

Поетична хвилинка

ОСІНЬ
Осінь – де ти тепле літо,
Осінь – де ти зелен ліс?
Осінь – все дощем омито,
Осінь – мокре все від сліз.
Осінь – листя опадає,
Осінь – стелиться туман,
Осінь – журавлині зграї
В вирій відлітають десь за океан.
Сумно – холодно і сиро,
Пусто стало на полях,
Небо покривалом сірим 
Опустилось низько і чіпляє дах.

ВЕСНА
Пришла весна. Как сладостно
Глядеть на божий свет!
И птички все как радостно
Поют весне привет!
Тогда цветут огромные
Леса, сады кругом;
Тогда луга зеленые
Пестреются ковром.
Тогда в полях становится
Роскошней, веселей,
И всяк тогда готовится
Пахать среди полей.
Тогда и розы скромные
Красуются в кустах,
И бабочки проворные
Порхают на цветах.
И воздух благотворнее,
И день тогда светлей,
Дышать тогда свободнее
И мыслить веселей!

Усі елементи погоди взаємозалежні. Пригадайте один із ясних літніх днів, коли ви прокидаєтеся,швиденько вдягаєтеся, умиваєтеся, їсте і біжите гуляти. Щось подібне відбувається й у природі. Схід Сонця знаменує початок нового дня, і все «оживає», починає рухатися… Так ми описали тип погоди під назвою тепла літня погода.

ТИП ПОГОДИ - ЦЕ УЗАГАЛЬНЕНА ХАРАКТЕРИСТИКА ПОГОДИ, ЩО ВКЛЮЧАЄ ВІДОМОСТІ ПРО СЕРЕДНІ ДОБОВІ ТЕМПЕРАТУРИ, СТАН ХМАРНОСТІ, ОПАДИ, НАПРЯМ І СИЛУ ВІТРУ.

Зверніть увагу – «диригувало» всіма змінами погоди Сонце. У помірних широтах типи погоди чергуються за кліматичними сезонами.

ГОЛОВНОЮ ПРИЧИНОЮ ЗМІНИ ПОГОДИ Є ПОСТІЙНЕ ПЕРЕМІЩЕННЯ ПОВІТРЯНИХ МАС.

ХВИЛИНКА ВІДПОЧИНКУ.

Робота з понятійним апаратом

Фізичні процеси, що відбуваються в тропосфері, можна передбачати (прогнозувати) погоду.

  • Прогноз погоди - ЦЕ СКЛАДАННЯ НАУКОВО ОБГРУНТОВАНИХ ПЕРЕДБАЧЕНЬ ПРО МАЙБУТНЄ СТАНУ ПОГОДИ.

Робота з підручником

Прогноз погоди буває: короткостроковий і довгостроковий. (стор.138).

При складанні прогнозу погоди використовують синоптичні карти.

  • СИНОПТИЧНА КАРТА – (КАРТА ПОГОДИ) від грецької все оглянути) - ГЕОГРАФІЧНА КАРТА, НА ЯКУ ЗА ДОПОМОГОЮ УМОВНИХ ЗНАКІВ ТА ЦИФР НАНОСЯТЬ РЕЗУЛЬТАТИ ОДНОЧАСНИХ СПОСТЕРЕЖЕНЬ ЗА ПОГОДОЮ. (слайд 25)

Карти складаються для прогнозування погоди. Усіма процесами   спостережень у державі керує Український гідрометеорологічний центр.

Введення в професійно–термінологічне поле

Професія метеоролога.

Понад 100 років діє світова мережа метеорологічних станцій, куди входить більш як 10 тис. метеостанцій, розташованих в різних частинах Землі. Метеорологи ведуть постійні спостереження за  атмосферою планети. Проводять вимірювання і збирають інформацію. Потім результати передаються до центрів Всесвітньої служби погоди у Вашингтоні, Москві, Мельбурні.

  • МЕТЕОРОЛОГІЧНА СТАНЦІЯ –СТАНЦІЯ ДЛЯ ПРОВЕДЕННЯ СПОСТЕРЕЖЕНЬ ЗА ПОГОДОЮ.

Перевірка випереджального завдання

Повідомлення учнів

  1. Клімат в Україні теплішає набагато активніше ніж на планеті в цілому. Якщо потепління не припиниться, через 20-25 років клімат України повністю зміниться. Зима скоротиться до одного місяця.
  2. За метеорологічними прогнозами до 2030 року в Карпатах зникнуть всі морозостійкі рослини, а також сосна і ялина. Ліси стануть повністю листяними. Найбільш глобальні зміни відбудуться в Херсонській області та Криму. Степи, розташовані на південь від Каховського водосховища перетворяться на пустелі.

ВЧИТЕЛЬ. Чи може людина керувати погодою?

«Факти сьогодення». (підручник ,стор.139) Людина керує погодою.

ГЕОГРАФІЧНА РОЗМИНКА.

ЯК ПОГОДНІ УМОВИ ВПЛИВАЮТЬ НА ЗДОРОВ’Я НАШИХ БАТЬКІВ ТА ЇХ ДІЯЛЬНІСТЬ?

Погода і клімат для життя і діяльності людей загалом комфортні. Однак значне забруднення повітря, особливо в містах, впливає на здоров’я людей, спричиняючи різноманітні бронхо-легеневі , серцево-судинні захворювання.

Погода підкоряється законам природи. Саме природа подбала про те, щоб людський організм був пристосований до змін погоди. Кожен з нас має здатність переносити певні коливання температури і вологості повітря, зміну атмосферного тиску. Так, здорова людина протягом короткого часу може перенести температуру +160°С температуру +104°С вона може терпіти 26 хв., +93°С – 33 хв. +82°С -49 хв, а +71°С  1 год. Мінімальна температура, за якої люди нетривалий час були на повітрі, складає -88°С. Найнебезпечнішими для здоров’я людини є низькі температури.

Вплив погоди на здоров’я людини вивчають різні науки – медицина, біологія, біометеорологія.

ЗАКРІПЛЕННЯ НОВИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ УЧНІВ.

Рефлексія

Перевірте свої знання (Учні працюють під музичний супровід «Погода на завтра»).

  1. Що таке погода?
  2. Які показники характеризують погоду?
  3. Де ведуть спостереження за атмосферними процесами?
  4. Для чого створена Всесвітня служба погоди?
  5. Яким приладом вимірюють температуру повітря?
  6. Для яких сфер діяльності людини прогноз погоди є найбільш важливим?( Слайд  24 )

«Назвіть зайве поняття» та поясніть свій вибір.

  • Роса, дощ, сніг, злива. (Наведені опади в рідкому стані)
  • Роса, дощ, град, злива. (Наведені опади випадають із хмар)
  • Роса, іній, дощ, туман. (Наведені опади випадають з повітря)

Підсумок уроку

а) ПРИЙОМ «ЗАКІНЧИТИ РЕЧЕННЯ»

  • Я ВИВЧИВ…
  • Я ЗАП’ЯТАВ…

б) ЧОМУ? (Слайд 26)

Поміркуйте:

  • Чому тропосферу називають «фабрикою» погоди?
  • Чому головним «постачальником» опадів є Світовий океан, а головним «рушієм» цього процесу – Сонце?
  • Чому хмари народжуються і закінчують своє «життя» на землі?
  • Чому так говорять: «Сім погод надворі: сіє, віє, мутить, крутить, рве, зверху ллє, знизу мете»?

в) Сподівання смайликів (слайд 27)

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Вивчити § 40,41.

Скласти кросворд «Погода»

Джерело: Острів знань
Автор: Зрожевська О.М.вчитель географії, Великоновосілківська гімназія з ЗОШ І ступеня Великоновосілківської районної ради Донецької області

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна