Закрити
Андрій Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій із позицій гуманізму
17 Грудня 2017, 05:00 , Переглядів: 1042
FacebookTwitterLivejournal
 Андрій Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій із позицій гуманізму Фото: https://toloka.to Андрій Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій із позицій гуманізму

Розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Анотація

Розробка уроку української літератури у 7 класі знайомить учнів із головними віхами життя і творчості А.Я.Чайковського, історією створення повісті «За сестрою», розпочинає текстуальне вивчення твору.

Інтерактивні методи та прийоми, використані на уроці, спрямовані на розвиток літературної компетенції учнів, розвивають творче, критичне, абстрактно-логічне мислення, формують стійку мотивацію до вивчення предмета.

Представлений матеріал стане в нагоді вчителям української літератури під час підготовки до уроку на вищезазначену тему.

Тема: Андрій Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення історичних подій із позицій гуманізму

Мета: формувати ключові компетентності:

 • уміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності;
 • емоційно-ціннісна – ознайомити учнів із життєвим і творчим шляхом А.Я.Чайковського, історичною основою його повісті «За сестрою»; розпочати ідейно-художній аналіз  твору;
 • літературознавча – з`ясувати  значення  терміна  “героїко-романтична повість» та її художні особливості;
 • загальнокультурна – дотримуватися культури мовлення, удосконалювати вміння зв`язно висловлюватися в контексті змісту;
 • діяльнісна – розвивати логічне й образне мислення, увагу, пам`ять, спостережливість, вміння робити висновки, узагальнення;
 • соціокультурна – виховувати почуття патріотизму, відданості, віри в перемогу добра над злом, почуття власної гідності.

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Обладнання: портрет письменника, бібліотечка    його творів, тексти повісті «За сестрою».

Теорія літератури: героїко-романтична повість, романтичний герой.

Хід уроку

Епіграфи:

Де козак, там і слава.
Козача  потилиця  панам ляхам не хилиться.
Козак з біди не заплаче.
                                               Народні прислів`я

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності  учнів

1. Вступне слово вчителя

Шановні друзі! Ми знову вирушаємо в цікаву, захоплюючу подорож – у подорож з книгою, яка перенесе нас в іншу епоху, познайомить з новими героями, примусить разом з ними переборювати складні випробування, здійснювати героїчні подвиги.  А полинемо ми з вами у ХУІ століття -  славну добу козацтва. Допоможе нам у цьому повість Андрія Яковича Чайковського «За сестрою». Я сподіваюся, що цей твір справить на вас незабутнє враження і пробудить у серцях почуття гордості за наших славних пращурів – оборонців нашої Батьківщини.  

Отже, діти, тема нашого уроку: «Андрій Чайковський «За сестрою». Коротко про митця. Відтворення   історичних подій із позицій гуманізму».

ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу

1. Рольова гра «Інтерв`ю з письменником»

Шановні учні, до нас у гості завітав автор повісті «За сестрою» Андрій Якович Чайковський для того, щоб розповісти про своє життя і творчість. Вдома ви готували запитання до письменника і зараз матимете змогу дізнатися про все, що вас цікавить.

- Андрію Яковичу, розкажіть, будь ласка, де і коли ви народились та як пройшло Ваше дитинство?  (Народився я 15 травня 1857 року у місті Самбір. На жаль, батькам моїм недовго судилося топтати ряст, тому на виховання мене забрала бабуся, яка прищепила мені любов до слова, а також зацікавила історією рідного краю).

- Яку освіту Ви здобули?  (Читати я навчився польською мовою, оскільки українського букваря не було, до початкової школи не ходив, навчався вдома. Іспити за початкову школу здавав приватно. Із 1869 по 1877 р. навчався в Самбірській гімназії, після закінчення якої вступив до Львівського університету на філософський факультет, а згодом перейшов на юридичний. Ще навчаючись у гімназії прочитав «Кобзаря», ця книга перевернула моє життя).

- Чи пам`ятаєте Ви перші проби пера? (Так, звісно, під час навчання у гімназії я зацікавився історією України і почав писати, брав активну участь у громадському житті, став головою студентського товариства «Дружній лихвар», займався організацією читалень. Але, на жаль, літературну творчість я покинув, тому що для написання історичних творів потрібні були міцніші знання з історії України. До літературної діяльності я повернувся 1888 року).

- Шановний Андрію Яковичу, відомо, що Ви займалися адвокатською діяльністю. Розкажіть, будь ласка, про цей період Вашого життя. (Так, у 1884 році я склав суддівський іспит і 2 роки (1884-1886)  практикував у Самборі, потім переїхав у м. Бережани Тернопільської області, де 1890 року відкрив адвокатську канцелярію. До речі, захисні промови я писав лише українською мовою).

- Відомо, що левова частка  Ваших творів – це  історична проза. Чому саме історія нашої Батьківщини, зокрема доба козацтва,  викликала у Вас найбільший інтерес? (Доба козацтва – славна сторінка в історії України, тому я поклав собі за мету якнайточніше , щонайяскравіше зобразити цей період і лицарів-оборонців нашої Вітчизни).

- Андрію Яковичу, ознайомте нас із історією створення повісті «За сестрою». (Повість «За сестрою» (1907 р.) створена на основі довготривалого вивчення історичних праць про часи нападів на українські землі татарських загарбників. Звичайно, я художньо обробив історичні факти, давши волю фантазії, наповнив твір незвичайними пригодами).   

- Дякуємо, Андрію Яковичу! Спілкування з Вами збагатило нас цікавою    інформацією та подарувало незабутні враження. Сподіваємося, ця зустріч не остання. До побачення!

- Мені теж було приємно провести час у вашому товаристві. До побачення! До нових зустрічей!

2. Бесіда за питаннями

Отже, діти, ви вже знаєте, що у повісті «За сестрою»  розповідається про козаків. А що ви знаєте про захисників нашої Батьківщини, їхній побут, звичаї, боротьбу?

(Відповіді учнів)

 • Звідки ви про це довідалися?
 • Які художні твори ви читали про козаків?
 •  Що найбільше сподобалось вам у цих творах?

3. «Усне малювання»

Пропоную вам уявити себе художниками і усно змалювати портрет запорожця. (Відповіді учнів)

4. Робота з епіграфами

Друзі, зверніть увагу на епіграфи до нашого уроку. Це – перлини усної народної творчості – прислів`я та приказки. Про які риси характеру козаків йдеться в них?

Можливо, ви теж знаєте прислів`я чи приказки про козаків? (Відповіді учнів)

5. «Скарбничка народної мудрості»

Діти, прошу вашої уваги на дошку. Перед вами «Скарбничка народної мудрості» - зібрання влучних висловів про козацьку долю, славу, звитягу. Зачитайте, будь ласка, ці вислови. (Діти зачитують по черзі прислів`я, приказки і коментують їх)

 • Степ та воля – козацька доля.
 • Хліб та вода – то козацька їда.
 • У козака життя коротке, а слава вічна.
 • Козак із пригорщі нап`ється, а з долоні пообіда.
 • Козак з бідою, як риба з водою.
 • Коли козак в полі, то він і на волі.

6. «Гронування»

Діти, ви дуже гарно обізнані зі звичаями козаків, умієте описати їх зовнішній вигляд, знаєте безліч влучних висловів про них. Сподіваюся, ви зможете перерахувати риси вдачі лицарів Запоріжжя, а допоможе нам у цьому прийом «Гронування». (Учні відповідають, доповнюючи один одного)

7. Теорія літератури

- За жанром твір А.Я.Чайковського – повість. Визначення  цього жанру вже відоме вам. Тож давайте пригадаємо, що таке повість? (Повість  розповідний  прозовий твір (рідше віршований), що за широтою охоплення життєвих явищ наближається до роману, але має здебільшого одну сюжетну лінію та меншу кількість персонажів.)

- Які повісті ми опрацьовували цього року? («Захар Беркут», «Гуси-лебеді летять»)

- На цьому уроці, діти, ми розширимо наші знання і ознайомимося із поняттям героїко-романтична повість. Зверніть увагу на дошку. (Героїко-романтична повість це епічний твір середнього розміру, у якому діє ідеальний  герой, який намагається боротись за справедливість, правду і  доводить це  на прикладі конкретних вчинків)

- Отже, діти, спробуймо проаналізувати, які ж риси повинні бути притаманні повісті, щоб ми могли визначити її як героїко-романтичну? (Героїчні і романтичні)

- Які асоціації виникають у вас із поняттям «героїчне»? (Орієнтовні відповіді учнів: боротьба з ворогами, мужні вчинки, безстрашність, захист рідних, здатність приймати важливі рішення, самопожертва та ін.)

- Молодці, друзі, а  як ви вважаєте, які події чи вчинки можна вважати романтичними?  (Орієнтовні відповіді учнів: стосунки між хлопцем і дівчиною, почуття закоханих  та ін.)

- Добре, діти, але поняття «романтичне» не обмежується лише стосунками між протилежними статями, воно набагато місткіше.

Романтичний герой – виняткова особистість, яка зазвичай перебуває у незвичайних обставинах, має сильний характер, самовіддано стає на захист рідних, близьких, тобто всіх тих, хто потребує допомоги.

8. «Мозковий штурм»

Я гадаю, друзі, ви вже зрозуміли, хто є романтичним героєм у творі, адже вдома ви опрацювали І розділ повісті «За сестрою». Зараз ми перевіримо, наскільки уважними читачами ви були.

 • У якому селі відбуваються події в повісті?
 • Чому село мало таку назву?
 • За яким принципом люди вибирали місця під свої оселі та будували хати?
 • Які порядки панували у Спасівці?
 • Чим був славний рід Судаків?
 • Перелічіть членів родини Судаків.
 • Хто вплинув на формування козацької вдачі у Павлуся?
 • Як складалися взаємини між Павлусем та Ганнусею?
 • Зачитайте епізод із повісті, який доводить безмежну любов та приязнь між братом та сестрою.
 • Із чого почалося захоплення татарами Спасівки?
 • Як поводилися люди, захоплені зненацька?
 • Хто із Судаків першим зложив голову від татарської шаблі?
 • Яка доля спіткала Ганнусю та Палажку?
 • Що сталося з Павлусем?
 • Чи можна назвати Павлуся героєм за те, що йому вдалося втекти від татар?
 • Які риси романтичного героя можна назвати, прочитавши І розділ твору?
 • Як би вчинили ви в подібній ситуації?
 • Яких козацьких звичаїв та традицій дотримувалися спасівчани?
 • Яке враження справив на вас початок повісті?

ІV. Підведення підсумків уроку

1. Заключне слово вчителя

Дорогі діти, сьогодні на уроці ми ознайомилися із життєвим та творчим шляхом Андрія Яковича Чайковського, отримали нові знання з теорії літератури, розпочали роботу над повістю «За сестрою». Сподіваюся, це викликало у вас повагу до історичного минулого нашої Батьківщини, цікавість до козацької доби. Не можна не погодитися із думкою відомого українського поета Максима Рильського: «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього». Тож я сподіваюся, що всі ви із задоволенням читатимете історичні твори та вивчатимете історію нашої Вітчизни.

2. Рольова гра «Мікрофон»

Продовжіть речення:

 • На цьому уроці я дізнався(лася) про…
 • У біографії А.Чайковського мене вразило…
 • У повісті «За сестрою» розповідається про добу…

V. Оцінювання результатів навчальної діяльності учнів

Очікувані результати

Учень (учениця):

 • Розповідає про головні віхи життєвого і творчого шляху письменника та історію створення повісті «За сестрою».
 • Дає визначення поняття «повість», «героїко-романтична повість».
 • Уміє виділяти героїчні та романтичні риси в творі.
 • Висловлює судження про славну добу в  історії України та її представників.

VІ. Домашнє завдання

 1. Прочитати повість до кінця.
 2. Вивчити визначення.
 3. Письмово відповісти на запитання: «Чому твори на історичну тематику А.Чайковського дотепер користуються популярністю у читачів?»

Висновки:

На уроці літератури важливо створити умови для особистісного зростання  і творчого самовираження учнів, прищепити учням любов до друкованого слова.   Запропонована форма проведення уроку  дозволяє досягти очікуваних результатів. У школярів підвищується інтерес до вивчення предмета, знання учнів стають ґрунтовнішими.  Семикласники відчувають себе дослідниками, адже їм доводиться багато працювати з текстом твору, вчаться робити висновки та узагальнення,  зв`язно висловлювати свої думки, аргументувати їх.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ:

Література:

 1. Пахаренко В.І. Основи теорії літератури. -  К.: Генеза, 2009. – 296 с.
 2. Андрій Чайковський. За сестрою. – Національний Книжковий Проект. – 2013 р. – 208 с.
Джерело: Острів знань
Автор: Вікторія Петрівна Присяжнюк, Лукашівський НВК «Дошкільний навчальний заклад – ЗОШ І-ІІІ ст.» , Чорнобаївський район, Черкаська обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна