Закрити
Свято у пташиному царстві
13 Грудня 2017, 14:22 , Переглядів: 875
FacebookTwitterLivejournal
Свято у пташиному царстві Фото: http://mycalend.ru Свято у пташиному царстві

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

Мета: розвивати в учнів логічне та творче мислення; розвивати навички між особистісного спілкування, ініціативність творчу активність; розширити та поглибити знання з екології птахів їхньою видовою різноманітністю; формувати інтелектуально розвинену особистість.

Обладнання: на дошці надпис з назвою уроку  "Свято у пташиному царстві", виставка книжок "Ми та птахи – це часточка природи". Роздатковий матеріал: ребуси, кросворд, чайнворд, касета із звуками природи.

План проведення уроку

І. Вступне слово ведучого: представлення команд, журі, повідомлення правил гри. Під час виступу ведучого звучить запис пташиного співу.

Учитель

Живе в природі істина проста.
Я стверджую усе це не з нагоди:
В правічній мові матері природи
Родилось першим словом - доброта.
В ній все твоє –
земля і неба вись,
Сміх колоска й трави, і регіт грому.
Збагни лише її в собі самому,
Обожнювать красу землі навчись.
Душа краси в природі не згоря,
Єство її не знає половини,
Найкрасивіша ціль в житті людини -
Це визернити серце для добра.

Доброго дня, шановні друзі!
Проведення нестандартного уроку у формі пізнавально-розважальної гри "Свято у пташиному царстві" відбудеться завдяки вам – юним екологам природи.

Пернаті друзі людини не тільки прикрашають наше життя своїм веселим співом чи гомінким голосом, а й є захисниками садів, лісів від шкідників. Це вони сповіщають нам своїм поверненням з південних країв про прихід весни. А кого не захоплювала лебедина вірність, журавлина грація, солов’їний щебет, соколина сила! Усі ми у своєму житті часто спілкуємося з птахами, любимо їх, захоплюємося ними. А от чи знаємо ми птахів, чи охороняємо їх? Сьогоднішнє змагання між командами учнів  8 класів покаже глибину ваших знань про пернатих як України так і планети.
Успіхів вам!

1. "Розминка".

Команди отримують по черзі   запитань, для відповіді на кожне запитання відводиться не більше 10 секунд. За кожну правильну відповідь – 1 бал. Питання задаються по черзі кожній команді. У випадку коли команда не може дати правильну відповідь право відповіді переходить до наступної команди.

 1. Які птахи прилітають до нас з півдня першими? (граки)
 2. Де гніздяться шпаки, крім шпаківень? (дупла дерев, під дахами)
 3. Які наші птахи ночують у снігу? (тетереви)
 4. Який птах найменший у нашій країні? (волове очко або кропивник)
 5. Чи мостять наші перелітні птахи гнізда на півдні? (ні)
 6. Який птах "співає" хвостом? (бекас - "спів" схожий на бекання вівці)
 7. Пташенята якого нашого птаха сичать, як змії? (пташенята крутоголовки)
 8. Який птах "штукатурить" своє гніздо гнилючками? (співочий дрізд)
 9. В яких птахів самка більша і сильніша за самицю? (всі хижі птахи)
 10. Які співочі птахи прилітають до нас навесні останніми? (яскраво забарвлені птахи – іволга, наприклад, коли дерева матимуть молоде листя)
 11. Що птахам страшніше взимку – голод чи холод? (голод)
 12. Чиї пташенята не знають своєї матері? (зозулі)
 13. Чи всі птахи виводять пташенят раз на літо? (за літо можуть вивести 2-3 рази: горобець хатній, синиця велика, ластівка, вівсянка та ін.)
 14. Хто написав цi рядки: "Мамо, iде вже зима, снiгом травицю вкриває, в гаю пташок вже немає.... Мамо, чи кожна пташина у вирiй на зиму літає? (Леся Українка)
 15. Якi птахи за легендою, врятували Рим? (гуси)
 16. В яких з наших птахів є кігті на крилах? (в усіх представників родини частушкових: даркач, лиска, султанська курка)
 17. Чому птах, який потрапив у глибокий колодязь, не може з нього вилетіти? (жодний птах не летить угору по прямій або крутій похилій лінії)
 18. Як пінгвіни в сурових умовах Антарктики висиджують яйця? (кладуть їх на лапи – імператорський)
 19. Чому лебедів не розводять так, як свійських гусей? (невигідно: пізно починають розмножуватися, відкладають мало яєць, для кожної самки треба мати самця, восени і навесні вони намагаються відлетіти)
 20. Пiр’їни яких птахiв прикрашали шоломи кельтських воїнiв, якi вели вiйну з Римською iмперiєю? (Пiвнiв)
 21. Чи дихає курча в яйці? (Так, через пори шкаралупи)
 22. Який птах найбільший у світі? (Африканський страус)
 23. Де живуть пінгвіни? (Антарктика та помірна зона південної півкулі)
 24. Як давно відома голубина пошта? (Ще в стародавньому Римі, у Вавилоні)
 25. Який птах на земній кулі вважається найбільш рідкісним? (Ківі з Нової Зеландії: швидко бігає, крил та хвоста немає, роздуває ніздрі – сопе, як собака)
 26. Якого птаха у часи iнквiзацiї стали вважати супутником нечистої сили? (Сову.)
 27. Який птах кричить ніби кішка? (Крик сойки, іволги)
 28. В якого лісового птаха очі на потилиці і чому? (Вальдшнеп, тому що він дістає їжу, втикаючи дзьоб глибоко в землю)
 29. Де влітку найкраще спостерігати сліди птахів? (На болоті, замулених берегах річок, озер, ставків сюди прилітає багато птахів).

2. Конкурс капітанів "Хто більше"

Для проведення другого конкурсу з кожної команди викликається по одному учаснику -капітану. За 2 хвилини суперники повинні написати якомога більше назв птахів із запропонованих букв, за кожну правильну назву – 1 бал, а якщо вказана назва рідкісного птаха – прибавляємо ще 1 бал.
Паралельно працюємо з іншими учасниками команди.

3. Конкурс "Очумілі ручки"

Для цього командам пропонуємо проявити свою фантазію (даємо завдання) і цим самим принести додаткові бали своїй команді. Маючи: ножиці, кольоровий папір, картон, клей зробити аплікацію птаха України, можливо казкового. За охайне  та художнє виконання завдання – 3 бали.

4. "Чайнворд"

Командам пропонується розгадати чайнворд, переможе та команда, яка швидше впорається із цим завданням, за правильне виконання завдання - 3 бали (команди отримують однакові завдання).

 1. Птах, який лікує хворі дерева. (Дятел)
 2. Птахи, відомі своєю вірністю. (Лебеді)
 3. Великий свійський птах. (Індик)
 4. Самка найпоширеніших домашніх птахів. (Курка)
 5. Материк, де мешкають страуси нанду. (Австралія)

5. "Кросворд навпаки"

Команди повинні запропонувати запитання до даного кросворда. Одне право на помилку отримає команда, яка швидше впорається із завданням, а також за кожне правильно сформульоване запитання – 1 бал.

6. Конкурс "Птахи та легенди"

Визначити назву птахи за підказкам. Максимальна кількість балів -  3.  З кожною наступною підказкою кількість балів зменшується. Перемагає та команда, що найшвидше вгадає птаха.

Лебідь

 • Символіка цього птаха досить складна. Червоний птаху світовій міфології слугував символом сонця, чорний - злих сил. Проте найпоширенішим є образ білосніжного (білого) птаха. За міфами, у нього перетворювався Зевс, Сам Аполлон їздив на колісниці, запряженій цими птахами.
 • Давніх слов’ян – символ вірності, любові до рідної землі.
 • Праукраїнська легенда стверджує що при заснуванні Києва, поряд з Києм, Щеком та Хоривом, була ще й сестра їхня.

Півень

 • Як і всі інші птахи, вважається "двічі народженим" - спочатку яйце, а потім саме пташеня. Тому саме ці яйця є божественним символом відродження природи і використовується з магічною метою в обрядах, починаючи від Стрітення до Купайла.
 • В Україні його називають Будимиром.
 • Віщий птах, провісник Зорі і Сонця, дуже шанований усіма слов’янськими народами. Своїм голосним співом, він нібито пробуджує з нічного сну небесне світило, повертаючи на Землю світло дня. Стародавнє його ім’я Кур

Зозуля

 • Вона прилітає останньою, а відлітає першою. Отже, зрозуміло, чому вона також вважається "ключницею" Вирію - бо зачиняє і відчиняє Небесну браму.
 • Віща птиця, присвячена Богині Весни Живі, символ людської долі. Її свято відмічали під час воскресіння природи. Їй приносили пожертви ті, хто вперше навесні почув її голос.
 • Вважалося, що сам Бог чи Богиня в образі цього птаха літає лісами і віщує роки. Її запитували: скільки літ житиме та чи інша людина, скільки буде в шлюбі, скільки матиме дітей тощо. Про це говорить українська приказка: "__________ кувала, літечка казала".

Лелека

 • Священний птах, покровитель сім’ї рідного дому. Символ богині Зорі; символ поваги до батьків; символ мандрівників; сімейного благополуччя, щастя; батьківщини.
 • Вбивство цього птаха прирівнювалося до вбивства людини. Цей птах за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям. В народному уявленні він є символом праці і відданості. Де він покладе своє кубло, тій хаті буде щастити, а якщо його образити, він і хату може спалити.
 • Вважалося, що коли молода дівчина рано навесні перший раз зустріне пару цих птахів, то цього року вийде заміж, якщо ж самотнього - ще буде дівувати. Якщо дівчині часто сняться ці птахи - треба чекати старостів до хати, заміжній жінці - вона завагітніє.

Жар – птиця

 • Живе у золотій клітці, що висить на чарівному дереві в Райському саду, споживає золоті яблука, які дають вічну молодість, красу і безсмертя.
 • Коли вона співає, з її дзьоба сиплються коштовні перлини – образ оживляючих крапель дощу.
 • Навіть одне перо з хвоста цієї птиці вночі освітлює увесь сад.

Доки звучить вірш і йде презентація, журі підбиває підсумки

1 квітня 1906 року була підписана Міжнародна конвенція про охорону птахів, тому цей день – 1 квітня є Міжнародним днем птахів, але ми закликаємо вас пам’ятати про охорону птахів не тільки в цей день, а завжди.   

Звучить вірш у супроводі комп’ютерної презентації "Різноманітність птахів".

Тріпоче серце пійманої птиці.
В руках моїх не чує доброти;
– Я дам тобі водиці і пшениці,
Моя пташино, тільки не тремти!
– Хіба потоки загубили воду?
Хіба в полях уже зерна нема?
Пусти мене, моя дитино, на свободу,
І все, що треба, я знайду сама.
- Я ж лагідно тебе тримаю, пташко,
В своїх руках легких, як вітрець.
Хіба неволя це? Хіба це важко
Від мене взяти кілька зеренець?
– Пусти мене! Мені, дитино мила,
Дорожча воля, ніж зерно твоє!
Страшна, хоч навіть лагідна, та сила,
Яка розкрити крилець не дає!
– Лети! Співай у небі гомінкому;
Хоч і дитина я, та зрозуміла все.
Моя рука ніколи і нікому
Ні кривди, ні біди не принесе!

Підведення підсумків, оголошення результатів

 • І місце – 11 балів;
 • 2 місце – 10 балів;
 • 3 місце – 9 балів;
 • 4 місце – 8 балів
Джерело: Острів знань
Автор: Пуденко О.Р., учитель біології, Полтавської обласної гімназії-інтернату імені А. С. Макаренка

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна