Закрити
Уроки з природознавства в 1 класі
07 Грудня 2017, 13:12 , Переглядів: 227
FacebookTwitterLivejournal
Уроки з природознавства в 1 класі Фото: facebook.com Уроки з природознавства в 1 класі

Природний потяг дітей до пізнання чарівного світу довкілля задовольняється багатьма чинниками, серед яких одне з найвагоміших місць посідають природничі науки. Безліч «чому?» ставить дитина змалку. Закладені природою допитливість, бажання пізнати нове, перевірити відоме, спонукають її до пошуку різноманітної інформації з різних джерел , з книжок, на уроках природознавства. Потяг молодших школярів до знань треба підтримувати, оскільки в їх свідомості поступово з окремих «цеглин» буде формуватися картина чарівного, гідного світу, в якому вона живе.

Основною метою даних  уроків є розвиток особистості. Тому на уроках я розвиваю в учнів спостережливість, допитливість, кмітливість,  творчість, уяву, любов до природи, поглиблення й збагачення почуттів.
На уроках застосовую різноманітні інноваційні форми і прийоми навчання учнів.

Тема: Україна – моя Батьківщина.

Мета : формування уявлення про Україну, як державу, про усвідомлення своєї приналежності до України ; розповісти про історію походження нашої держави, столиці України  - міста Київ. Розширювати та уточнювати знання учнів про державні та народні символи України. Розвивати спостережливість, мислення дитини, уяву , активність , пам'ять . Виховувати любов до Батьківщини до рідного краю.

Обладнання: народні та державні символи , ілюстрації , презентація «Моя Україна» , аудіо запис гімну України , ілюстрація – хлопчик – Барвінок, виставка дитячих малюнків на тему : «Моя Україна», підручник І.Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ «Освіта» 2012р.

Тип уроку : Урок - проект. (Кожна група готувалась по конкретній темі)

Хід уроку

І. Організаційний момент
Сідаймо зручніше
І часу не гаймо,
Із Барвінком в подорож
Україною рушаймо!

ІІ. Мотивація навчальної діяльності

- Відгадайте слово, що є темою нашого уроку. Складіть слово з перших літер назв кожної ілюстрації.
На дошці ілюстрації  (малюнки надрукувати) 

Учень, калина, риба, ананас, їжак, носоріг, абетка (Україна)

Доповни вірш

Красивий , щедрий край
і мова наша солов’їна.
Люби , шануй , оберігай
Усе , що зветься … (Україна)

- Що таке Батьківщина ?
- Чому землю, на якій ми народились, люди люблять більше за все і називають Батьківщиною ?

ІІІ. Оголошення теми, мети уроку.

Наш урок присвячений Україні, її історії, символам, найбільшим містам. Ми розширимо свої знання про нашу державу.

Батьківщина – країна, у якій людина народилась і громадянином якої є. У великій країні у кожної людини є свій маленький куточок – село, вулиця, дім, де він народився і виріс. Це її мала Батьківщина. Із безліч таких рідних куточків і складається наша спільна, велика Батьківщина. Для кожного з нас Батьківщина – свята земля.
(Перегляд виставки дитячих малюнків на тему «Моя Україна»)

До нас на урок завітав надзвичайний гість – Барвінок. Вчитель на дошці прикріплює ілюстрацію - «Барвінок». Це казковий герой,  який робить добрі справи, небайдужий до інших, завжди поспішає на допомогу. Ви теж такі, тому вас можна назвати «Барвінчатами». Сьогодні він пропонує створити незвичайну квітку – семицвітку, що зветься «Україна».

Клас поділений на 7 груп.
Учитель вивішує на дошці серединку майбутньої квітки «Україна»

ІV.Вивчення нового матеріалу.

1. Україна – моя Батьківщина.

Вчитель: Україна – це країна зі славною багатовіковою історією, народ якої протягом багатьох віків боровся за свободу й незалежність. Україна – це велика незалежна держава в Європі, що має чудові народні традиції та талановитий народ.

«Барвінчата» 1 група: Читають вірш «Моя Батьківщина»

Моя Батьківщина — це вишеньки цвіт
І верби над ставом, й калина.
Моя Батьківщина — це мрії політ,
Це рідна моя Україна!

Моя Батьківщина — це наша сім’я,
Затишний куточок і хата.
Це мама, татусь, бабця, діда і я,
Всі рідні і друзів багато.

Моя Батьківщина — це злагода й мир
Та небо бездонне й чудове.
Це пісня чарівна, що лине до зір,
Й дитинство моє світанкове.

Моя Батьківщина — ліси і поля.
Від них в нас і радість, і сила.
Це та найсвятіша і рідна земля,
Що кожного з нас народила.

Вчитель прикріплює червону пелюстку «Україна – моя Батьківщина», розповідає легенду.

Показ слайдів «Краєвиди України»

2. Історія походження нашої країни.

«Барвінчата» 2 група: Розповідають легенду.

Легенда «Наша земля»

Колись давно Бог створив народи і кожен наділив землею. Наші ж предки прийшли пізніше, але землі їм уже не дісталася. Ось вони прийшли до Бога, а він у цей час молився і вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати. Згодом, Бог обернувся, сказавши, що вони чемні діти. Дізнавшись, чого прийшли до нього, сказав, що всі землі вже роздав народам,але може віддати ту, що залишив для раю. Там є усе. Пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде схожа на рай.
З того часу наші предки оселились на тій землі, а країну назвали Україною.

Вчитель прикріплює оранжеву пелюстку «Історія походження України».

3. Робота за підручником  І. Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ в.д. «ОСВІТА» ст.114

Словникова робота:

Земля́ - планета Сонячної системи.
Земля́-грунт, на якому ростуть рослини.
Земля́- рідний край, де ти живеш.

Фізкультхвилинка (Відео)

4. Україна – незалежна держава.

Не завжди Україна була незалежною державою. Багато століть вона входила до складу інших держав. Але протягом багатьох віків народ боровся за свободу і незалежність.

«Барвінчата» 3 група : – 24 серпня святкуємо День незалежності України – найбільше свято держави. 24 серпня 1991 року було прийнято Акт про проголошення незалежності України.

Показ слайдів «Святкування Дня незалежності»

Вчитель прикріплює жовту пелюстку «Україна – незалежна держава»

Вчитель: Кожна держава має свої символи .

Словникова робота:

Символ – умовне позначення якогось предмета , явища.
Державними символами України є національний Прапор, Герб , Гімн.

Вчитель :Золотий тризуб на блакитному тлі, як символ влади – дуже давній знак. Він  зустрічається ще з часів Київської Русі, зокрема , на монетах київського князя Володимира Великого.
(Вчитель демонструє зображення тризуба)
В тризубі відображається триєдність життя . Це – батько – мати – дитина.
(Вчитель демонструє зображення прапора України)

Наш прапор –жовто-блакитний.
Жовтий колір – це колір пшеничної ниви, зерна , сонця.
Блакитний колір – ясного мирного неба, води.

Гімн – це урочиста пісня, символ державної єдності.
Звучить пісня на слова П.Чубинського , музику М. Вербицького «Ще не вмерла Україна».
Діти слухають пісню, стоячи за партами.

«Барвінчата»  4 група : Читають вірші про державні символи.

Герб

Наш герб – тризуб, це воля, слава, сила.
Наш герб  - тризуб. Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є, ми завжди будем,
Добро і пісню несемо ми людям.

Прапор

Прапор - державний символ.
Це для всіх – ознака сили,
Це для всіх - ознака слави
Синь – жовтий прапор маємо:
Синє - небо, жовте – жито.
Прапор свій оберігаємо,
Він – святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині.
Ми навіки вже – народом
Українським в Україні.

Гімн

Слова палкі, мелодія врочиста
Державний гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва. Заповідь священна.
Хай чують друзі і вороги,
Що Україна вічна, незнищенна.
Від неї ясне світло навкруги.

Вчитель прикріплює – зелену пелюстку «Державні символи».

5. Народні символи України.

1) Робота за підручником. (ст.115)

-  Розгляньте ілюстрації підручника. Це народні символи України.

2) Загадки

«Барвінчата» 5 група : Наша група підготувала загадки:

Стоїть півень над водою з червоною бородою.
Хто йде – не мине, а за бороду скубне. (Калина)

На сонечко я схожий і сонечко люблю.
До нього повертаю голівоньку свою. (Соняшник)

Цвіте синьо, лист зелений, квітник прикрашає,
Хоч мороз усе побив – його не займає. (Барвінок)

Весна прилетіла, сонце землю гріє.
Вилізли малята – жовті мов курчата.
По землі не ходять, а сидять високо
І милують око. (Котики на вербі)

Довгі ноги , довгий ніс,
Прилетів – обід приніс:
Смачних жабенят,
Для своїх маляток (Лелека)

Вчитель прикріплює синю пелюстку «Народні символи України».

Показ слайдів на тему «Народні символи України»

Фізкультхвилинка (музичний супровід «Мелодія Карпат»)

Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянемо в озерце,
Не торкнутися нам дна!
Так ми довго-довго йшли
І до школи знов прийшли!

7. Київ – столиця України.
Кожна держава має столицю – головне місто країни.
Прочитайте слово, що є назвою нашої столиці.

Вчитель: Головним містом нашої країни, її столицею, є Київ. Це велике і красиве місто. Він розкинувся на кручах-берегах могутнього Дніпра. Зараз ми здійснимо маленьку мандрівку цим прекрасним містом.

«Барвінчата» 6 група: Читають вірш про Київ.

Серце України

Прислухайся, як дружно і невпинно
В могутніх грудях вічного Дніпра
Пульсує Київ – серце України,
Наснажене джерелами добра.
Він весь – в пориві, дії і надії
І навіть перед натиском століть
Не похитнувся, пружно молодіє
У грядуще звівши гордо верховіття.

- Кому з вас доводилось бути у Києві?
- Що вони найбільше запам’ятали?

Показ слайдів (Київ – столиця України).
(Під час презентації вчитель коментує.)

Київ – це давня і новітня історія нашої країни.
Собор Софії Київської став зразком архітектурного і образотворчого мистецтва для усієї Київської Русі.
Києво-Печерська Лавра стала першим центром літописців , поширювачів просвітительства і знань.
Києво –Могилянська академія ще в середньовіччя здобула заслужену славу, доповнивши ряди перших європейських університетів.
Андріївська церква- шедевр архітектури Растреллі.

Хрещатик – головна вулиця столиці. На ній є центральний майдан Києва – майдан Незалежності. Святковості і урочистості надають майдану фонтани, а яскраво-зелені клумби і газони разом із безліччю квітів нагадують яскравий казковий килим.

Національний університет ім. Т.Г. Шевченка – один із найстаріших вищих навчальних закладів України. Його легко пізнати: велика восьмиколонна будова яскраво – червоного кольору.

Скульптурна групу  на честь засновників Києва встановлена  у парку ім.Примакова, на березі Дніпра. У сиву давнину, як свідчить літопис, до берегів Дніпра-Славута, порослих темними непрохідними лісами, приплив човен із полянським князем Києм , його братами Щеком і Хоривом, з їхньою сестрою –красунею Либідь. До 1500-ліття Києва на набережній був установлений пам’ятний знак на честь легендарних засновників міста. Ім’я своє, як розповідає легенда, місто одержало від імені князя Кия.

Вчитель прикріплює фіолетову пелюстку «Київ – столиця України».
От ми склали дивовижну квітку – Україну!

V. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Гра «Закінчи речення»
- Наша Батьківщина - …(Україна)
- Столиця України - …(місто Київ)
- Державними символами України є …(прапор, герб, гімн).
- День незалежності ми святкуємо … (24 серпня)

2. Гра «Склади вірш»

Кожна група має рядок з вірша. Треба розташувати по порядку (як кольори веселки).
Кожен капітан групи виходить і читає свій рядок.

Т. Пастух «Україна – рідний край»
1 група - Україна – край барвистий,
2 група – рай зелений, шовковистий.
3 група – Україна – край прекрасний,
4 група – Многоликий, світлий, ясний.
5 група – Ніжна мова калинова –
6 група – знань нових міцна основа.
7 група – Україна – це твій край,
Іншого не обирай.

VI.Підсумок уроку

- Чи сподобався вам наш урок?
Що нового ви дізнались?

Вчитель: Україна процвітатиме, допоки у ваших  серцях буде жити символічна квітка, яку ми створили сьогодні. Шануйте історію і культуру рідного краю.

Тема : Водойми України. Найбільші річки та озера України, їх значення для людини.

Мета : Формувати поняття «водойми», «річка», «озера», «болото», «водосховище».Ознайомити з найбільшими річками озерами України; із значенням їх у житті людини, учити спостерігати, робити  висновки , узагальнювати . Виховувати дбайливе ставлення до водойм.

Обладнання : фізична карта України; ілюстрації, схеми, презентації, загадки, казковий гість – Краплинка, підручник І.Грущинська «Природознавство 1 клас» Київ «Освіта» 2012р.

Хід уроку

І.Організаційний момент

Всі сідайте тихо, діти,
Домовляймось не шуміти,
Руку гарно піднімати,
На уроці не дрімати,
Дружно й плідно працювати.

ІІ.Оголошення теми уроку і мотивація навчальної діяльності.

1. Сьогодні до нас на урок завітає незвичайний гість. Який ? Відгадайте загадку:

Не брудніть її, це зло!
Життя без неї б не було.
Рідка буває, і тверда,
І навіть пара . Це…(вода)

(На дошці прикріплюємо ілюстрацію  Краплинки.)

2. Повторення вивченого матеріалу.

- Діти,  чому  до нас в гості завітала Краплинка?
- Де у природі є вода?
(У річках , у озерах , в крані , в морі…)
- Яким кольором позначається вода на глобусі і на карті?
- Які опади випадають в різні пори року?
- Діти, про що ми будемо вести мову на уроці?

Краплинка пропонує прочитати тему сьогоднішнього уроку.

Водойми України

(Показ на екрані: Водойми України)

- Сьогодні ми дізнаємося, де є найбільше води на Землі, які водойми є в Україні, з’ясовуємо  їх значення для людей.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступна розповідь про водойми.

Без води життя на Землі не можливе: в’януть квіти, страждають тварини, не чути спів пташок . Все живе на Землі потребує води кожна  її крапля є дорогоцінним скарбом природи. Вона напуває землю, яка годує людину. Люди завжди розуміли значення води для себе, і упродовж багатьох віків оспівували її як основу буття.  Обожнювали все: море, озеро, річку, криницю, джерело. Вода – справжнє чудо природи. Вона покриває більшу частину поверхні нашої землі. Вода життєтворною силою наповнює незліченні річки і озера, перетворює пустелю в квітучий сад. Вона вічно мандрує. Найбільше її у водоймах.

А тепер Краплинка запрошує у чарівний світ водойм.

2. Розповідь з елементами бесіди про різноманітність водойм.

Океани, моря, ріки, озера, болота, ставки, водосховища – усе це водойми. Найбільшими водоймами на Землі є моря і океани. Розрізняють штучні і природні водойми. Природні водойми утворились без участі людини. А ті водойми, які створила людина називаються штучними : водосховища, канали, ставки.

Презентація: Різноманітність водойм (океани, моря, ріки, озера, болота, ставки, водосховища, джерела.)

3. Формування поняття «річка».

Загадка від Краплинки:

Не кінь, а біжить,
Не ліс, а шумить. (річка)

- Усі ви бачили річку?
- Яка річка протікає через наше місто?
- Яка найбільша річка України?
- Що таке річка?

Річка – це постійний потік води, що тече по похилій місцевості. Початок їй дають джерела, які виходять на земну поверхню. Багато річок беруть початок з озер, боліт, зі схилів гір. Кожна починається невеликим струмком, який впадає в інший струмок. Кілька струмків утворюють річку. Річки несуть свої води в моря.

- Звідки береться вода, якою поповнюються річки?
(Річки течуть постійно, бо в них завжди поступає вода: дощова, снігова, джерельна, льодовикова. Протягом року в річки потрапляє різна кількість води. Кожна річка впадає в море, іншу річку чи озеро.)

Фізкультхвилинка

Рибки весело плескались,
В чистій свіженькій воді.
То зігнуться, розігнуться,
То зариються на дні.

Краплинка запрошує в гості до нас найбільші річки України.
(Виходять дітей з коронами – назвами річок на голові.)

  • Дніпро – я найбільша річка України  і третя за розміром в Європі. Беру початок  у Росії, протікаю через усю Україну, через її столицю – місто Київ  і впадаю в Чорне море.
  • Дністер – я одна з найбільших та повноводних  рік України , беру початок у Карпатах , впадаю в Чорне море.
  • Південний Буг – я беру початок на Поділлі ( Хмельницька область, село Холодець) і несу свої води в Чорне море. Протікаю через ваше місто – Вінницю .На моїх водах працює  чудо – фонтан.
  • Дунай – я друга за протяжністю річка в Європі .Я протікаю через десять країн і впадаю в Чорне море.
  • Сіверський Донець – я менший брат річки Дон, об’єднуючи наші води ми втікаємо в Азовське море.
  • Презентація на екрані найбільших річок України (Дніпро , Дністер , Південний Буг , Дунай, Сіверський Донець.)

4. Формування поняття «озеро», «водосховище», «болото» . Розповідь з елементами бесіди .

Загадка від Краплинки:

Стоїть корито , повне води налито. (Озеро)

Озеро – природна западина на поверхні Землі , заповнена водою. Озера наповнюються підземною, дощовою та талою водою. Вода в озера може поступати з річок, які в них впадають. Озера мають свій початок і кінець. Вони народжуються, старіють і вмирають. В озера, яке тільки народилось, круті береги і глибоке нерівне дно. Поступово хвилі руйнують береги, а ріки, струмки та потоки талих вод приносять із собою пісок і намул, які осідають на дно. Протягом тисячоліть  озера міліють, заростають рослинами і перетворюється на болота.

В Україні є багато озер.
- Прочитайте назви найбільших озер України.

Робота в парах:

Презентації «Озера  України». Під час демонстрації вчитель коментує:

 

  • Ялпуг – найбільше прісне озеро, що утворилось біля річки Дунай. Найбільша глибина 6 м.
  • Синевір – гірське озеро , що знаходиться в Карпатах . Його ще називають «Морське Око Карпат» . Максимальна глибина -24 м.
  • Світязь–найглибше і найпривабливіше озеро України, розташоване на Поліссі. Найбільша глибина - 58 м.
  • Сиваш – солоне озеро , з якого добувають кухонну сіль.

Там, де немає озер, людина створює їх штучно. Невеликі штучні озера – ставки, будуються на малих річках, струмках.Великі штучні озера називаються водосховищами. Будують водосховища на великих річках. За своїми розмірами водосховища нагадують моря.

Презентація: (водосховища Кременчуцьке, Каховське, Київське)

Фізкультхвилинка

Дощик
З хмарки падає вода,
Він рослини напуває,
Дощик , ти нас не чіпай
І скоріше висихай!
Від дощу сховаємось –
В піжмурки пограємось.

4. Бесіда про охорону водойм і бережливе ставлення до води.

- Чому не можна забруднювати водойми?
(Відповіді дітей.)
- Що забруднює водойми ?

  • Побутове сміття
  • Відходи фабрик і заводів.
  • Нафта ,яка легша за воду і утворює на поверхні плівку.
  • Добрива і отрутохімікати, які змиваються дощами з полів
  • Що роблять для того , щоб вода була чистою?
  • Будують очисні споруди , на яких забруднена вода очищається.

 

 

-         

·        

·        Забороняється скидати у водойми побутове сміття і відходи, каналізаційні води.

Якщо не дотримуватись цих правил , то у воді загинуть тварини і рослини . Люди не зможуть вживати воду і використовувати її.

ІV. Узагальнення та систематизація знань.

1). Робота з підручником с.122-123.

2). Складання асоціативного куща (на дошці).

 

 

 

 

Автор: Шеремета Наталія Василівна, вчитель вищої категорії ЗОШ І-ІІІ cтупенів №8, м. Вінниця, вул. Винниченка, буд. 36
Видалити Відміна
Забанити Відміна