Закрити
Петриківський розпис (програма гуртка)
05 Грудня 2017, 14:35 , Переглядів: 1442
FacebookTwitterLivejournal
Петриківський розпис (програма гуртка) Петриківський розпис (програма гуртка)

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Народне мистецтво – це скарб, який завжди з нами поряд і постійно впливає на наше емоційне сприйняття світу, розвиває вдачу і хист, прилучає до традицій, вчить народної мудрості, любові до рідного краю. Тому так важливо відтворювати народні звичаї.

Одним із поширених видів декоративно – прикладного мистецтва, що здавна  існує в Україні, є декоративний розпис.

Зародження декоративного розпису на Україні відноситься до 14-15 століття – часу активного формування української народності.

Одним з найвідоміших центрів, що здавна славився своєрідним мистецтвом розпису є село Петриківка на Дніпропетровщині.

Характерною рисою петриківського розпису є те, що весь малюнок розпису, начебто розгорнутий на площині стіни, листа чи паперу декоративної тарілки, має поверхневе зображення. При цьому лінії стебел і галузок не перетинаються між собою, а багато елементів розпису (квіти, листи, ягоди і т.п.) мають силуетне зображення.

Велике значення українського народного розпису знаходитися в естетичному і художнім вихованні дітей у сучасній школі.

Як відомо, наші прославлені майстри декоративного розпису працювали, застосовуючи власні методи і техніку. Часто вони самі робили пензлі, фарби та інші приналежності. Наприклад, Катерина Білокур починала малювати картину з однієї квітки і поступово заповнювала все полотно, а іноді, якщо цього полотна не вистачало, вона дошивала до нього додаткові шматки.

Зовсім інший метод малювання в Параски Хоми, що спочатку виконувала дуже точний контурний малюнок олівцем усього розпису, а потім виконувала малюнок фарбами.

Яскравою сторінкою ввійшов декоративний розпис в історію культури українського народу. Далеко за межами України відомі імена народних майстрів села Петриківки Дніпропетровської області. Ажурний, графічно чіткий орнамент, що у минулому розвивався як настінний розпис і декор побутових предметів, сьогодні широко використовується в художній промисловості, книжковій графіці, оформленні і т.п.. Чарівна петриківська квітка розцвіла на чудовому порцеляновому блюді, загадковим візерунком ліг на шовкову тканину, коштовним самоцвітом заблискав на лакованій поверхні сувенірної скриньки.

Своєрідний орнамент Петриківки мав давні традиції, свою пластичну мову, техніку і свій арсенал художніх образів. З покоління в покоління передавалися традиції розпису, самобутнього, переважно рослинного орнаменту, що згодом усе більш удосконалювалися. Побутові речі з петриківським розписом, що знаходяться в музеях, відносяться до ХVШ-ХІХ сторіч. Сам же орнамент бере початок від стародавньої традиційної орнаментики, що широко застосовувалася в побуті запорожців, які прикрашали ним житла, начинку і зброю.

Сучасний петриківський орнамент характеризується, насамперед, як рослинний, переважно квітковий. Він ґрунтується на уважному вивченні реальних форм місцевої флори і створенні на цій основі фантастичних, неіснуючих у природі квітів (наприклад, "лучка" чи "кучерявки"). Широке застосування мають мотиви садових (жоржини, айстри, троянди) і лугових (ромени, волошки) квітів і ягід калини, полуниці і винограду.

Символічне значення мають кольори: червоний – молодість, кохання, життя; синій з фіолетовим – сум, журба; оранжевий з коричневим – осінь, старість; голубий та рожевий -  радість, весна.

Теперішній час має інформаційну насиченість. Тому сьогодні від сучасної школи батьки чекають формування не тільки високоосвіченої особистості, а випускника, здатного до самоорганізації, саморозвитку, реалізації власних здібностей.

Отже, основне завдання, яке стоїть перед гуртківцями – розкрити дітям світ народного мистецтва, поступово розвивати зорове сприймання навколишнього світу, просторове мислення, образну уяву, допитливість, художній смак; допомогти дітям реалізувати свої уявлення через дійсність.

Виховувати  працелюбність, любов до природи, повагу до роботи друзів.

План роботи гуртка

"ПЕТРИКІВСЬКИЙ РОЗПИС"

  Зміст роботи К-сть годин Дата
1. Основні завдання і зміст роботи гуртка "Петриківський розпис" 1  
2. Види декоративного розпису на Україні. Петриківський розпис. Презентація 1  
3. Основи декоративного розпису. 9  
Інструменти та обладнання. 2  
4. Окремі елементи розпису. Малювання  "прямого зернятка", "гребінчика", "мережки". 2  
5. Малювання "зернятка" під кутом до вертикальної лінії. 1  
6. Малювання "кривенького зернятка". 1  
7. Малювання "колосочка ". 1  
8. Малювання квітів з "прямого зернятка". 1  
9. Малювання елемента "динамічний пучок", "пірчасте листя". 1  
10. Малювання "пустого горішка". 1  
11. Елементи композиції. 11  
12. Малювання трьох пар "кривих зернят" вусиками від центру. 1  
13. Малювання трьох пар "кривих зернят" вусиками до центру. 1  
14. Елементи стрічкового орнаменту. 2  
15. Поєднання "кривих зернят" з " прямими  зернятками". 1  
16. Малювання "повного горішка". 1  
17. Створення композиції  "Букет". 2  
18. Малювання листочків з " прямого і кривого зернятка". 1  
19. Малювання калини. 2  
20. Виконання композицій. 13  
21. Створення композиції  "Зацвіла в долині червона калина ". 1  
22. Створення композиції  "Чарівна тарілочка». 2  
23. Створення композиції  «Чорнобривці». 2  
24. Створення композиції  «Соняхи». 2  
25. Створення композиції  «Диво – квітка». 2  
26. Розпис об’ємних виробів. 2  
27. Захисні покриття виробів. 1  
28. Виставка гуртка "Петриківський розпис" 1  

 

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Каращук Валентина Миколаївна, спеціаліст І категорії, учитель трудового навчання, керівник гуртка, Полтавської обласної гімназії -інтернату імені А. С. Макаренка

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна