Закрити
Сценарій дебатного турніру
05 Грудня 2017, 13:04 , Переглядів: 736
FacebookTwitterLivejournal
Сценарій дебатного турніру Фото: http://www.clipartpanda.com Сценарій дебатного турніру

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

“Ця палата вважає, що основною причиною зміни клімату є діяльність людини ”

СТВЕРДЖУВАЛЬНА  ЛІНІЯ

Спікер А-1 – ЛОБАЧ Олександра

Добрий день, шановні судді, опоненти  і всі присутні в цьому залі.

Ми команда «БЛІЦКРИГ» Полтавської обласної гімназії-інтернату для обдарованих дітей імені А.С. Макаренка у складі:

 • третього гравця — Пометуна Артура
 • другого гравця — Бублик Анни
 • першого гравця — Лобач Олександри

Для нашої команди тема сьогоднішніх дебатів звучить так:

“Ця палата вважає, що основною причиною зміни клімату є діяльність людини ”.

Наші дефініції:

Атмосферне повітря – життєво важливий компонент навколишнього природного середовища, який є природною сумішшю газів.

Глобальне потепління – прогресуюче підвищення температури поверхні Землі, що пов'язується з парниковим ефектом і призводить до зміни клімату.

Кіотський протокол - міжнародна угода 190 країн про обмеження викидів в атмосферу парникових газів внаслідок небезпечного антропогенного впливу на кліматичну систему планети.

Наші аргументи:

 1. Діяльність людини деструктивно впливає на атмосферу;
 2. Сучасне глобальне потепління спричинене людською діяльністю;
 3. Світова спільнота офіційно визнає жахливі наслідки причетності людини до кліматичних змін.

Щодо нашого першого аргументу «Діяльність людини деструктивно впливає на атмосферу»

А) Вплив людини на атмосферу.

Людина у своїй діяльності змінює склад і властивості атмосфери. Останнім часом повітря вміщує велику кількість шкідливих газів. Вони потрапляють в атмосферу з труб промислових підприємств. Сильно отруюють повітря вихлопні гази численних автомобілів.

Вони утворюють смог. Отруйний туман стелиться землею на рівні органів дихання людини, що є особливо небезпечним. Дуже небезпечні забруднення повітря сполуками сірки і азоту. Вони утворюють кислотні дощі. Вчені вважають, що забруднення атмосфери хімічними речовинами руйнує озоновий шар. В ньому утворюються “діри”

Доказ 1: Так, для своїх потреб люди спалюють мільйони тонн різних видів палива. В атмосферу виділяється вуглекислий газ(СО2). Він починає діяти як парник. Це і призводить до підвищення температури тропосфери - парниковий ефект.

Висновок-смог, кислотні дощі, озонові “діри”, парниковий ефект і глобальне потепління – це лише окремі приклади “реагування” атмосфери на дії людей.

Б) Істотний вплив на зміну клімату на Землі може зробити і збільшення кількості пилу в атмосфері.

Доказ 1: Багато дослідників пояснюють цим минулі похолодання клімату. Кількість пилу й аерозолів, що потрапляють і утворюються в результаті господарської діяльності людини, порівняна із самим могутнім вулканічним виверженням.

Щодо другого аргументу “Сучасне глобальне потепління спричинене людською діяльністю”

Особливо помітний антропогенний вплив у сучасному глобальному потеплінні.

Доказ 1: 27 вересня 2013 року Міжурядова група експертів зі зміни клімату – яка об’єднує тисячі вчених із 130 країн світу – представила свій Пятий звіт, в якому дала висновки про кліматичні зміни. В  Доповіді говориться, що з 90%  вірогідністю зміни клімату, які ми зараз спостерігаємо, пов’язані з діяльністю людини. А з середини 20 ст. діяльність людини є домінуючою причиною зміни клімату

Доказ 2: Антропогенне походження сучасних кліматичних змін, зокрема, підтверджують палеокліматичні дослідження. Вони показують, що такої концентрації СО2 як зараз не було за останні 650 тисяч. Причому в порівнянні з доіндустріальною епохою (1750 рік) концентрація вуглекислого газу в атмосфері зросла на третину.

Доказ 3: Зростання концентрації цих трьох основних парникових газів з середини 18 століття, на думку вчених, з дуже високим ступенем імовірності пов’язане з господарською діяльністю людини, в першу чергу – спалюванням вуглецевого викопного палива (тобто нафти, газу, вугілля тощо), промисловими процесами, а також знищенням лісів – природних поглиначів CO2 з атмосфери.

Доказ 4: Вченими розроблені різні моделі минулих і майбутніх змін температури поверхні Землі. В одних моделях враховувалися тільки природні причини потепління, в інших – додатково накладався антропогенний фактор. Тобто, відповідно до моделей, без впливу антропогенного чинника температура на Землі була б зараз нижчою, ніж вона є насправді.

Щодо третього аргументу:

“Світова спільнота офіційно визнає жахливі наслідки причетності людини до кліматичних змін”

Про те, що людство на правовому договірному рівні визнає вплив людини на клімат, як небезпечний чинник  говорить Кіотський договір - це міжнародна угода про обмеження викидів в атмосферу парникових газів. Головна його мета: стабілізувати рівень концентрації парникових газів в атмосфері на рівні, який не допускав би небезпечного антропогенного впливу на кліматичну систему планети. Учасниками конвенції є 190 країн світу, долучилась до неї й Україна.

ФАКТ 2! Країною - лідером у списку найбільших забруднювачів сьогодні є Китай. На нього припадає більше чверті усіх викидів в атмосферу, а це вдвічі більше ніж у США. В десятку найбільших забруднювачів входять також Росія та Німеччина, а Україна цей список замикає.

Нещодавно представники ООН оприлюднили дані, що, попри Кіотські домовленості, масштаб викидів шкідливих речовин в атмосферу зростає. Наприклад, тільки впродовж останніх шести років, в 40 розвинутих країнах світу цей показник зріс на 2%. А в країнах Східній Європі, показники зросли аж на 7%.

Дякую за увагу!

Спікер А-2- БУБЛИК Анна

Добрий день! Я - Анна, другий гравець лінії ствердження, насамперед хочу заперечити аргументи протилежної команди.

Аргументи протилежної команди Наші Заперечення
   
   

А тепер я представляю нові докази на підтримку нашої лінії аргументації.

Наш перший аргумент:

"Діяльність людини деструктивно впливає на атмосферу"

1.Основною причиною росту концентрації вуглекислого газу в атмосфері є спалювання викопного палива для виробництва енергії.

ДОКАЗ! Виробництво енергії збільшується і подвоюється у світі приблизно кожні 10 років. Щорічно людство спалює таку кількість викопного палива, яка створювалася природою більш ніж за мільйон років

ДОКАЗ!

 1. Спостереження з 1950 років доводять, що температура зростає переважно вночі і взимку. Якби причиною підвищення температури було Сонце, то температуро б зростала влітку і вдень
 2. Якби причиною зміни клімату було б сонце, то стратосфера б підігрівалась, а вона навпаки охолоджується
 3. Збільшення кількості парникових газів в атмосферу призводить до збільшення кількості теплових потоків, що дорівнюють 345 тисячам 600 атомних бомб!

ДОКАЗ! Іншим істотним антропогенним джерелом утворення аерозолів стратосфери є курні бурі, як наслідок — ерозія, засолення й опустелювання сільськогосподарських угідь. Сьогодні є очевидним, що кількість пилу й аерозолів повільно зростає і в майбутньому це вплине на зміну клімату.

Наш другий аргумент:

"Сучасне глобальне потепління спричинене людською діяльністю"

Доказ!

Б) Іншою найважливішою причиною зміни клімату на Землі є зменшення площі лісів. Ліси зараз на планеті зникають швидше, ніж насаджуються. Ліси на нашій планеті є самою продуктивною органічною системою. їхня продуктивність, річне виробництво біомаси, у 2-3 рази вища продуктивності інших типів рослинності суші і майже в 10 разів більша від продуктивності океану.

ФАКТ! Ще однією причиною сучасного глобального потепління є урбанізація. В містах переважає підстилаючи поверхня, доведено також, що повітря в центральних та промислових районах міста значно вище, аніж на околицях чи там де є хлані насадження

Наш третій аргумент   "Світова спільнота офіційно визнає жахливі наслідки причетності людини до змін клімату"

ДОКАЗ! Конференція ООН з питань клімату 2015 року проходила в Парижі 29 листопада - 12 грудня 2015 року. Було вирішено.

 • Утримувати підвищення температури на рівні не вище як 1,5 °C. Вчений Джон Шеллнхубер, каже, що 1,5°C — це межа, після якої існує реальна небезпека серйозних наслідків для клімату у світі. За прогнозами експертів при недотриманні умов температура зросте на 2,7°С або і вище.
 • Довгострокова глобальна мета — чисто нульові викиди. Країни пообіцяли максимально скоротити глобальні викиди.

Факт! Парникові гази викликають посилення парникового ефекту. Шкідливі гази утворюються за рахунок будь-якої діяльності людини: робота ТЕС, пересування на автомобілях, різного роду промисловість. Як би ми того не хотіли, але головною причиною змін клімату сьогодні є життєдіяльність людини.

Дякую за увагу!

Спікер А-3 - ПОМЕТУН Артур

Добрий день! Мене звати Артур, я другий гравець лінії ствердження, отже, перейдемо до заперечення аргументів протилежної команди

Наші аргументи

 1. Діяльність людини деструктивно впливає на атмосферу
 2. Сучасне глобальне потепління спричинене людською діяльністю
 3. Світова спільнота офіційно визнає жахливі наслідки причетності людини до кліматичних змін
Аргументи протилежної команди Наші Заперечення
   
   

Висновок Гри!

Спікер А-2 - БУБЛИК Анна

Гра завершується …Ми мали чудову дискусію з шановними опонентами. Наша команда впевнена, що основною причиною зміни клімату є діяльність людини, а саме це твердження було покладено в основу сьогоднішніх дебатів.

Щоб подати загальну картину перебігу запеклої дискусії, розпочнемо з самого початку. Протягом гри ми окреслили площину пошуків істини. Наші опоненти спробували переконати нас і загал у тому, що наше тлумачення критерію не було правильним.

Таким чином, розбіжності у тлумаченні критерію поклали початок зіткненню, що тривало між сторонами нашої дискусії упродовж усієї гри.

Ми висунули наш перший аргумент: “Діяльність людини деструктивно впливає на атмосферу”, який стверджує, що Людина спричиняє негативний дестабілізуючий вплив на атмосферу через викиди в повітря газів з промислових підприємств, автомобілів. ЇЇ діяльність сприяє кислотним дощам, виділенню жахливої кількості вуглекислого газу, що спричиняє утворення озонових дір.

Іншим переломним моментом стала дискусія під час другого аргументу “Сучасне глобальне потепління спричинене людською діяльністю”  Ми сказали про фактичний антропогенний вплив на зміни клімату нашої планети, що проявився у сучасному глобальному потеплінні.

З’ясували, що саме в індустріальну епоху кількіть вуглекислого газу почала неупинно зростати . Зауважили, що глобальне потепління  пов’язане з господарською діяльністю людини, в першу чергу – спалюванням вуглецевого викопного палива (тобто нафти, газу, вугілля тощо), промисловими процесами, а також знищенням лісів – природних поглиначів CO2 з атмосфери.

Наш третій аргумент прозвучав так: “ Світова спільнота офіційно визнає жахливі наслідки причетності людини до кліматичних змін”. Ми акцентували увагу на тому, що людство знаходиться на межі кризи, яке спричинило саме. Підтвердженням розуміння небезпеки в своїй діяльності є Підписання Кіотського протоколу, де 190 краї бажає припинити вплив людини на зміни клімату. А також зауважили, що Україна повинна прийяти міри захисту та безпеки, задля зменшення темпів зростання мікроклімату країни

Під час перехресних запитань команда опонентів погодилися з нашою точкою зору і чітко не змогла обґрунтувати свої відповіді на наші запитання.

Отже, у ході гри наша команда довела, що основною причиною зміни клімату є діяльність людини А ми як жителі нашої планети повинні дбати про її стан і примножувати її багатство. А також задуматися, що доля нашої Землі в наших руках!

Наша команда вдячна за увагу та досвід набутий сьогодні!

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Сапєгіна Ю.О., Полтавська обласна гімназія-інтернат для обдарованих дітей імені А.С. Макаренка Полтавської обласної ради

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна