Закрити
Зовнішнє та внутрішнє утеплення будівель як засіб ефективного енергозбереження
16 Грудня 2017, 17:10 , Переглядів: 539
FacebookTwitterLivejournal
Зовнішнє та внутрішнє утеплення будівель як засіб ефективного енергозбереження Фото: http://www.poyafoam.com Зовнішнє та внутрішнє утеплення будівель як засіб ефективного енергозбереження

Розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Протягом останніх років питання реалізації політики енергозбереження і підвищення енергоефективності в Україні набули особливої актуальності і безпосередньо пов'язані з енергобезпекою країни. Поняття «енергозбереження» і «енергоефективність» дуже взаємозв'язані.[1] Дійсно, саме по собі «енергозбереження» в дослівному розумінні цього слова не є самоціллю. Ніхто зараз не ставить завдання зберегти енергію за всяку ціну, адже можна було б її тоді зовсім не витрачати, а закрити все, погасити світло і зупинити всю технологію або понизити потребу в енергії до мінімуму. Це було б рівнозначно заклику до припинення розвитку людства. А крім того, якщо розглядати енергію з філософської точки зору, то енергія – «...загальна кількісна міра руху і взаємодії всіх видів матерії. Енергія не виникає з нічого і не зникає, вона може тільки переходити з однієї форми в іншу...». Тобто, енергія підкоряється закону збереження, а, отже, її не можна зберегти. Тому проблема енергозбереження в житлових і цивільних спорудах та на промислових об’єктах  зараз як не коли актуальна.[2]

Питання теплоізоляці будинків стоїть і стояв завжди гостро. Утеплення будинку – процес складний і відповідальний, що вимагає не тільки навиків і досвіду, але більшою мірою знань предмета. Звичайно, можна обійтися  і без використання теплоізоляційних матеріалів, правда, тоді доведеться, наприклад стіни робити так два метри шириною, що дуже накладно. Тому краще утеплити будинок, використовуючи різні матеріали, яких на сучасному ринку предостатньо, і спокійно та комфортно проживати в такому будинку.[3,4]

Утеплювачів різних видів, виробників  у продажу дуже багато. Але я б хотів зупинити свій вибір на пінопласті, який з’явився в будівельній сфері давно, але все-таки вважається молодим теплоізоляційним матеріалом, якщо порівнювати його з такими матеріалами як солома, очерет і так далі.

Отже, пінопласт – це прекрасний утеплювач, який володіє чудовими якостями. Але, як і у будь – якого будівельного матеріалу, у пінопласту є і свої недоліки. Один з них – це втрата властивостей під впливом вологи. Ось це і є точкою спотикання, коли їм обробляють поверхні.

 Сьогодні існують технології, коли пінопласт використовують для утеплення стін будинку ззовні. Технологія відпрацьована і чудово використовується. Але трапляється й таке, що утеплити стіни будинку ззовні не можна, причини можуть бути різні. Тому виникає питання: « А чи можна утеплити стіни пінопластом зсередини?» Адже, майстри з утеплення не рекомендують утеплювати стіни зсередини через виникнення конденсації між стіною та пінопластом. Відсутність практичної перевірки даного питання і зумовлює актуальність обраної теми дослідження.[5]

Об’єкт дослідження: Теплові  явища.

Предмет дослідження: Теплопровідність твердих тіл.

Мета: Дослідити різницю  ефективності утеплення стін пінопластом  ззовні    та зсередини, через встановлення фізичних та економічних характеристик.

ХАРАКТЕРИСТИКА УТЕПЛЕННЯ СТІН  РІЗНИМИ СПОСОБАМИ

Пінопласт термоізоляційний матеріал, який найчастіше використовують для утеплення фасадів приватних будинків і квартир, розташованих у багатоповерхівках. Давно відомий факт: будинок, стіни якого не покриті яким-небудь утеплювачем, буде віддавати тепло вулиці. Утеплення фасаду пінопластом є швидким і легким рішенням проблеми тепловтрати приміщення. Отже, спочатку я хочу зупинитись на процедурі утеплення ззовні. [6,7]

Основні етапи роботи при зовнішньому утепленні:

 1. Підготовка стін (видалення старої фарби, грунтування).
 2. Приклеювання утеплювача (Товщина = 50 мм, продається в вигляді плиток)
 3. Закріплення пінопласту дюбелями.
 4. Обробка швів.
 5. Обштукатурювання фасаду.
 6. Вирівнюючий фінішний шар. (Зазвичай використовують фактурну штукатурку «Короїд»).
 7. Фарбування фасаду.

На малюнку (1.1):

 1. Утеплювач стіни.
 2. Адгезіруючий матеріал (клей).
 3. Цокольний профіль.
 4. Полістирольні плити.
 5. Сітка і дюбеля.
 6. Сітка і дюбеля.
 7. Грунтове покриття.
 8.  Декоративний шар.

Рис.1.1.

Утеплення фасаду пінопластом  передбачає такі етапи:

 • підготовка стін;
 • монтаж цокольного профілю;
 • монтаж утеплювача;
 • закладення швів;
 • оштукатурювання фасаду;
 • нанесення вирівнюючого шару.

Для монтажу, потрібно підготувати всі необхідні матеріали та інструменти.

Для роботи знадобиться наступне:

 • пінопласт (пінополістирол);
 • грунтовка для зовнішніх робіт;
 • клей для пінополістирольних плит;
 • цокольний профіль;
 • монтажна піна;
 • армована сітка;
 • шпаклівка;
 • тарілчасті дюбелі;
 • шпатель (гладкий і зубчастий);
 • молоток;
 • електричний перфоратор;
 • пластмасова терка для затірки.

Крім того, якщо утеплювати стіну не першого поверху, то знадобиться допомога верхолазу, що значно впливає на ціну роботи. Отже, після підрахунку всього необхідного, квадратний метр готової поверхні обійдеться приблизно 230 грн. (ціну взято з газети оголошень «Звезда - 4», за листопад місяць)

Основні етапи роботи при внутрішньому  утепленні:

 1. Підготовка поверхні (видалення старих шпалер, грунтування).
 2. Приклеювання  утеплювача (Товщина = 3 -6 мм, продається у вигляді рулонів)
 3. Обробка швів.
 4. Наклеювання шпалер.

Для монтажу, потрібно:

 • пінопласт.
 • грунтовка для внутрішніх робіт;
 • клей для  пінопласту;
 • шпаклівка;
 • шпатель;
 • шпалери;
 • клей для шпалер.

Після підрахунку всього необхідного, квадратний метр готової поверхні обійдеться приблизно  60 грн.

ПОРІВНЯННЯ ФІЗИЧНИХ ХАРАКТЕРИСТИК ЗОВНІШНЬОГО ТА ВНУТРІШНЬОГО УТЕПЛЕННЯ

Для практичного дослідження було використано власну двокімнатну квартиру. Розміри кімнат в ній майже не відрізняються (18 та 16 квадратних метрів). Одна кімната має зовнішнє утеплення, інша, внутрішнє. Вимірювання проводилося під час пікових змін температур влітку та взимку.  Для вимірювання температури використовувався термометр, а відносної вологості повітря – психрометр. Результати вимірювань подано у вигляді таблиці.(табл.1)

Табл.1.

Порівняння температури та відносної вологості повітря при зовнішньому та внутрішньому утепленнях в літній та зимовий періоди

Дата Зовнішнє утеплення Внутрішнє утеплення
Температура,
°C
Відносна вологість,
%
Температура,
°C
Відносна вологість,
%
16.07 25 56 24 56
17.07 24 56 24 56
18.07 24 56 25 56
19.07 26 58 26 58
20.07 26 58 26 58
21.07 25 56 25 56
22.07 24 62 24 62
23.07 26 64 27 64
24.07 25 56 26 56
25.07 23 54 24 54
2.12 21 51 20 51
3.12 22 54 22 54
4.12 22 54 21 54
5.12 20 59 20 59
6.12 21 51 21 51
7.12 19 56 18 56
8.12 19 56 19 56
9.12 20 51 20 51
10.12 21 51 21 51
11.12 21 51 21 51

Таким чином, скориставшись даними з таблиці, можна помітити , що різниці між температурою та відносною вологістю повітря при зовнішньому та внутрішньому утепленні майже немає.

ВИСНОВКИ

Підводячи підсумки роботи, можна зробити висновки:

 • різниця коштів, затрачених при зовнішньому та внутрішньому утепленнях, відрізняється приблизно в 4 рази. Зовнішнє утеплення потребує допомоги верхолазів, що спричиняє певні забруднення та витрати. Тоді як , внутрішнє утеплення можна виконати власноруч.
 • фізичні характеристики при різних видах утеплення майже не відрізняються, що знову ж таки свідчить про їх однакову ефективність. При використанні тонкого пінопласту не виникає конденсації між стіною та пінопластом, оскільки, завдяки малій товщині він «дихає». 
 • під час зовнішнього утеплення тепло, завдяки явищу теплопровідності, переходить за межі периметру «нагрітої» стіни, що викликає додаткові втрати енергії. Під час внутрішнього утеплення не відбувається втрат на нагрівання  стіни, що впливає на економію тепла.
 • стихійне лихо , що сталося влітку 2015-2016 р., під час якого градом було пошкоджено багато будівель, ще раз доводить про недосконалість використання пінопласту на фасадах будинків.

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

 1. Закон України «Про енергозбереження».
 2. Перфілоса О.Є. Проблеми та перспективи відродження вітчизняної електроенергетики в контексті реалізації «Енергетичної стратегії України на період до 2030 року»/ Актуальні проблеми економіки – 2009 - №11-  с.30-39.
 3. Кравченко Т. Сучасний стан і перспективи розвитку енергетичної галузі України / Економіст – 2008 -  №6 - с. 32-37.
 4. Романюк О. П. Соціальні аспекти політики енергозбереження у системі централізованого теплопостачання: платоспроможність населення та його готовність до впровадження енергоефективних заходів/ Статистика України – 2009 - №4 -  с.85-9.
 5. http://konsultaciya.com.ua/uteplennja-fasadu-budinku-pinoplastom-svoimi.html
 6. http://dengivoda.at.ua/blog/2013-12-03-1289
 7. http://uteplenie.inffomax.com/uteplenjapinoplast.php
Джерело: Острів знань
Автор: Кремень Михайло Анатолійович, Спеціаліст І категорії, Криворізька загальноосвітня школа І-ІІІ ст., №44 Дніпропетровська обл.,

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна