Закрити
Закріплення прийомів віднімання двозначних чисел з переходом через розряд
02 Грудня 2017, 02:39 , Переглядів: 636
FacebookTwitterLivejournal
Закріплення прийомів віднімання двозначних чисел з переходом через розряд Фото: http://www.goodhouse.com.ua Закріплення прийомів віднімання двозначних чисел з переходом через розряд

Розробка уроку-подорожі з математики "Чудеса України" учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Мета: закріплювати вміння виконувати віднімання двозначних чисел з переходом через розряд за допомогою вирішення прикладів і задач різного виду; формувати математичні компетенції; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички; виховувати інтерес до вивчення природи України.

Тип уроку:  урок-подорож.

Хід уроку:

І. Мотивація навчальної діяльності

1. Організаційний момент – настрій на роботу

Продзвенів дзвінок.
Ми розпочинаємо наш урок.
Допитливі в класі діти
Про все хочуть знати на світі.
З добрим ранком!
Розпочато день.
Першим ділом женемо лінь.
На уроці не нудьгувати,
А працювати і рахувати!

2. Математичний диктант

- Діти, сьогодні до нас на урок завітали незвичайні гості. А щоб дізнатися, хто це, нам треба розшифрувати слово. Для цього нам спочатку треба вирішити приклади математичного диктанту та співвіднести отримані результати з літерами.

М       К      Т     З      А     Р     О      И

1         9       3     8      7     4       6      5

- від 13 відняти 4;
- 11 зменшити на 5;
- знайти різницю чисел 12 і 4;
- 15 зменшити на 8;
- 14 мінус 5;
- на скільки 7 менше 12.

- Яке слово у вас вийшло? Правильно, це КОЗАКИ. Вони дуже люблять подорожувати. І сьогодні вони приїхали до нас недарма. У козаків для вас є завдання.

3. Мозковий штурм

- Прочитайте числа, які написали козаки на дошці. На які дві групи їх можна розділити? За якою ознакою? (одноцифрові та двоцифрові)

1, 27, 45, 9, 6, 13, 99, 7.

- Серед цих чисел є одне дуже цікаве число. Відгадайте, яке.

Я - цифра, менше десяти.
Мене легко знайти.
Але якщо літері «я» накажеш поруч стати,
Я всі разом: і батько, і ти, і дідусь, і мати...
(Відповідь: Сім)

4. Вправа «Асоціативний кущ»
- Діти, а що ви уявляєте, коли чуєте число 7?

Скільки кольорів у веселці,
Днів у тижні у китів.
Гномиків у Білосніжки,
Братів-близнюків у пішаки,
Нот, що знають навіть діти,
І все чудес на світі,
Розібратися з цим усім
Нам допоможе цифра... (сім)

5. Усний рахунок – завдання «Зберемо карту України»

- Козаки запрошують нас у подорож Україною, щоб ближче познайомитися з її сімома природними чудесами. Тільки як ми будемо подорожувати без мапи. Козаки, доки до нас добиралися, її пошкодили, і тепер необхідно її поновити. А для цього треба розв'язати приклади, написані на клаптиках мапи, і за результатом помістити цей шматочок на відповідне  місце.

ІІ. Тема уроку

- Ну ось наша мапа готова. Ну що ж, вирушаймо  в дорогу. У дорозі нам з вами знадобляться знання про двоцифрові числа та уміння їх складати і віднімати.

ІІІ. Повторення та закріплення вивченого

1. Дністровський каньйон

- Дністровський каньйон — каньйон, утворений річкою Дністер і розташований на кордоні 4 областей: Івано-Франківської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької. Загальна довжина його становить близько 250 км. Природа Дністровського каньйону своєрідна та неповторна. На його території знаходиться близько 100 пам'яток живої і неживої природи. Свій початок каньйон бере в горах і тече по вузькій долині з обривистими скелястими берегами. Спустившись з гір, Дністер тече широкою, місцями заболоченою рівниною, і течія його сповільнюється. В середній течії Дністра на поверхню виходять кристалічні породи, утворюючи подекуди невеликі пороги і перевали. Ось, подивіться, і нам води Дністра принесли якісь кристали. Чи знаєте ви, що це за кристали? Як же дізнатися, як вони називаються? Подивіться, на кристалах написані приклади. Напевно, їх треба вирішити, і ми дізнаємося, як вони називаються.
Рішення прикладів з поясненням біля дошки.

45-18=
76-19=
62-28=

2. Озеро Синевир

- Озеро Синевир справедливо називають однією з головних визначних пам'яток Карпат. Це найбільше і наймальовничіше озеро в Україні, розташоване серед гір на висоті 989 метрів над рівнем моря на південних схилах гірської системи Горгани. Схили гір, що оточують Синевирське озеро, потопають в рослинності - з усіх боків його оточують величні букові і соснові ліси. Могутні вікові дерева зеленим килимом плавно спускаються з високих гір і підступають до берегів озера, щоб помилуватися своїм відображенням у дзеркальній гладі води. Вода в озері настільки чиста, що видно дно, а здалеку вона здається яскраво-блакитною. Повітря в цих місцях легке і свіже, наповнене ароматом хвої. Примітна особливість озера Синевир – це маленький загадковий острівець, що підноситься на поверхні води. Якщо подивитися на озеро з великої висоти, то воно нагадує синє око з чорною зіницею-острівцем, розташованим в його центральній частині. Тому озеро Синевир нерідко називають Морським оком.

Робота в парі

- Діти, козаки пропонують нам дізнатися найменшу і найбільшу глибину озера Синевир. Для цього нам треба знайти значення виразу а-23, якщо а=31 і а= 47.

3. Гранітно-степове Побужжя

Справжньою перлиною є регіонально-ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», що розташований у Миколаївській області.
Долину річки Південний Буг недарма вважають однією з найкращих природних «перлин» України.
Тут знаходиться велика кількість унікальних об'єктів живої природи:

- 900 видів різноманітних рослин, 26 з яких занесено до Червоної книги України; 
- 300 видів хребетних тварин, 46 з яких перебувають під охороною держави;
- не менше 9000 видів комах, 56 з яких занесено в Червону книгу України.
- Яких комах ви знаєте? Яка головна ознака всіх комах?

Козаки вивчили комах Гранітно-степового Побужжя і склали для вас прості задачі про них:

  1. У жучка-вертячка 4 ока. Коли він плаває, то 2 ока залишаються над водою, а решта – під водою. Скільки очей у жука під водою, коли він пливе? Яка схема підходить до цієї задачі? Розв'яжіть  її усно.
  2. У павука 8 ніг, а в жука - на 2 менше. Скільки ніг у жука? Яка схема підходить до цієї задачі? Розв'яжіть її усно.
  3. Сонечко за 1 секунду робить 75 змахів крилами, а травневий жук - 45. На скільки більше змахів робить сонечко? Яка схема підходить до цієї задачі? Вирішіть її письмово.

Фізкультхвилинка «Україно, ми твоя надія»

4. Асканія Нова (відеоролик «Це наше-це твоє»)

Робота в групах – рішення складних  задач, визначення назви тварини, що мешкає у заповіднику.

  1. У бочці було 18 л дощової води. На полив квітів витратили 2 л води, а полив овочів – 6л. Скільки літрів води залишилося в бочці?
  2. У кошику 8 кг яблук, а в мішку – 12 кг. На варення бабуся використала 6 кг яблук. Скільки кг яблук залишилось у бабусі?
  3. Бабуся надоїла від корови 9 л молока, а від кози – 5 л. Потім 4 л бабуся продала. Скільки літрів молока залишилося у бабусі?
  4. На ремонт класу витратили 10 л білої фарби, а коричневої – на 5 л менше. Скільки всього літрів фарби витратили на ремонт?
  5. На аеродромі було 12 літаків. Спочатку злетіли 3 літаки, а потім ще 4. Скільки літаків залишилося на аеродромі?
  6. В норі було 15 ховрахів. Опівдні спочатку вилізло 7 ховрахів, а потім ще 5. Скільки ховрахів залишилося в нірці?

5. Подільські Товтари

Національний природний парк «Подільські Товтри»  — національний парк, розташований в Хмельницькій області України. У межах парку росте майже 1700 видів рослин. Фауна налічує 55 видів ссавців, 214 - птахів, 10 - плазунів, 11 - земноводних та низку видів безхребетних тварин. Наявність на території парку старих лісових масивів, відкритих крутосхилів та карстових печер сприяє поширенню тут хижих птахів та кажанів. До Червоної книги України занесено 60 видів рослин та 85 тварин (з них 14 - ссавців, 26 - птахів та 45 - комах). Велику цінність і значимість для господарства Національного природного парку "Подільські Товтри" складає запас мінеральних вод. І ось наші козаки вирішили набрати в три бутлі мінеральної води. Подивіться, що у них вийшло. Давайте складемо задачу і розв'яжемо її.

6. Мармурові печери

- Мармурова печера - це неймовірно красиве, непередбачуване зведення підземних залів і галерей, протяжністю  понад 2 км і глибиною до 60 м.
Назва «Мармурова» цій печері вчені дали через те, що тут вони відшукали сотні порід мармуроподібного вапняку. Повітря в печері холодне. Середня температура в літній час становить близько +8°С.
Мармурова печера складається з групи шалено красивих і цікавих залів. Це «Галерея казок», «Перлинні озера», «Тигровий хід», «Нижня печера». Перше, що привертає увагу туристів у Мармуровій печері, - це велика кількість красивих утворень сталактитів, сталагмітів. Це своєрідні нарости, які зливаються, наростають один на одного, створюють оригінальні фігури і тішать око відвідувачів.

IV. Домашнє завдання - Озеро Світязь

Озеро Світязь — найбільше і найглибше озеро карстового походження на Україні. Існує кілька легенд, що пояснюють походження Світязя і цього острова. Згідно з найпоширенішою, колись дуже давно діти випасали на лузі худобу, а неподалік бігав їх собака. Віддалік проходив старець, і коли на нього загавкав собака – більш молоді пастушата почали сміятися, а старші почали відганяти дурного пса. Подивившись на це, старець покликав вівчарів з собою, привів їх до великого каменя, підняв його палицею, і з земних надр потекла вода. Майже миттєво розлилося величезне озеро Світязь, в якому відразу ж потонули молодші пастушата, які сміялися над старцем, а старших хлопчика і дівчинку старець повів далі за собою, але сказав, що вони ні в якому разі не повинні озиратися. На жаль, в кінці-кінців цікавість пересилила дітей, і вони обернулися – в ту ж мить на цьому місці з'явився острів, а діти обернулися явором і липою.
Через величезні розміри Світязя в погану погоду піднімаються метрові хвилі. Озеро відрізняється кришталевою чистотою води та повною відсутністю в ній будь-яких домішок, завдяки чому такої смачної води, як у Світязі, немає більше ні в одному озері України. В озері мешкає велика кількість різноманітної риби: лящ, короп, карась, окунь, плотва, в'ють, вугор, щука, сом.
Козаки приготували вам домашнє завдання: скласти і вирішити по ось цій схемі задачу про мешканців озера Світязь.

V. Підсумок уроку

Вправа «Мікрофон»
- Мені сподобалося ...
- Мені було цікаво... 
- Мені було важко...

Відео роботи: https://youtu.be/-s_uabxzw-A

Джерело: Острів знань
Автор: Крута Наталія Олександрівна, категорія вища, Рубіжанська загальноосвітня школи І-ІІІ ст.№9, Луганська обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна