Закрити
В.О.Сухомлинський. Казка. Як здивувався Мурко
24 Листопада 2017, 15:58 , Переглядів: 1069
FacebookTwitterLivejournal
В.О.Сухомлинський. Казка. Як здивувався Мурко Фото: https://mala.storinka.org Ілюстраціїї Олександра Кошеля до збірки оповідань та казок В.Сухомлинського

Авторська розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Мета: закріпити знання про жанрові особливості та художні засоби виразності казки. Формувати уявлення про народні та авторські тексти. Спонукати до творчої мовленнєвої діяльності. Розширювати етичні уявлення про добро та зло. Розвивати вміння передавати в сюжетному малюнку враження від змісту прочитаної казки. Збагачувати словниковий запас учнів. Формувати елементарні аналітико-синтетичні вміння в роботі над текстом, удосконалювати техніку читання. Виховувати любов до природи,до всього живого,вміння розрізняти «добро – зло».
 

Обладнання: портрет В.О.Сухомлинського, книги В.О.Сухомлинського,текст казки «Як здивувався Мурко»,загадки,скоромовки, ілюстрації до народних казок, предметні картинки,олівці,папір,малюнки до казок.

Тип уроку: критичне мислення.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Слайд № 1

1. Вступ:

Добрий день, у добрий час!
Рада всіх я бачить вас!

2. Хвилинка емоційного настрою:

- Нумо,діти,підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Продзвенів уже дзвінок,
Починаємо урок!

3. Мотивація уроку. Гра «Мікрофон»

Слайд № 2

- Чи знадобляться вам у житті уроки читання?
- Для чого і коли?
- Чого ви чекаєте від сьогоднішнього уроку?

ІІ. Мовна розминка

Слайд № 3

Щоб чисто і виразно говорити,кожного дня треба виконувати артикуляційні вправи.

1. Вправи для розвитку дихання

- У кожного з вас є квіточка. Подивіться,яка вона гарна. До неї одного разу прилетіла бджілка і забриніла : дж – дж – дж. Вітерець дмухнув на квіточку: с-с-с. Листочки весело зашелестіли : ш-ш-ш. Соловейко заспівав для неї пісеньку: тьох-тьох-тьох-тьох!

2. Розчитування

- Складова таблиці: К . у і . к р . о и . р м . у з . а т . ю я . с і . п

Чистомовка

На-на-на – прийшла весна.
Очки – очки – очки - шумлять струмочки.
Ба-ба-ба – зацвіла верба.
Ва-ва-ва – зеленіє трава.

- Скоромовка

Ой , ходила курочка по двору,
Та водила курочка дітвору.
А то все курчатка ще й малі!
Отакі завбільшечки від землі!

                               ( К.Перелісна)

3. Підсумок розчитування

- Молодці! Добре попрацювали! Пам’ятайте, що пам’ять, увага, мовлення – скарбниця розуму, їх потрібно розвивати.

ІІІ. Передбачення теми уроку

1. Прочитайте зашифроване слово. Маршрут руху:

2. Тема уроку: казка.

3. Мотивація теми уроку

Як ви розумієте,що таке «казка»?
На які групи діляться усі казки? (побутові,чарівні,про тварин)
Хто складає казки ? (народ,автор)
Для кого складаються казки ?
Які казки ви знаєте? ( виставка дитячих малюнків до казок)
Назвати європейські казки,що ви читали. З якою метою ви читаєте казки?

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу

1. «Мозкова атака»

Слайд № 4

- Подивіться на портрет чоловіка. Хто це?
- Що ви знаєте про В.О.Сухомлинського?
- Які твори В.О.Сухомлинського ви читали? (Виставка книжок)

Слово «науковцям». Група учнів підготувала доповіді про життя та творчість В.О.Сухомлинського.                                                             

Слайд № 5

І група: Василь Олександрович Сухомлинський народився у 1918 році в селі Василівка на Кіровоградщині у сільській родині.

ІІ група: Батько керував трудовим навчанням у школі. Мати працювала у колгоспі. Зимовими вечорами вона сиділа за своїм шитвом і розповідала дітям казки.

ІІІ група: У сім’ї ,крім Василя,було ще троє дітей. Дітям батьки прищеплювали любов до книги. Особливо багато читав Василькові його дідусь. При цьому очі діда світились добротою. Одягаючи окуляри і посміхаючись,він говорив: « Сідай ось тут і слухай,я тобі зараз щось цікаве прочитаю.» Помираючи,дідусь передав свою бібліотеку онукові.

ІV група: Ріс Василько жвавим і допитливим. Змалку любив малювати. Він був одним із кращих учнів школи.

Після закінчення школи став студентом Кременчуцького педагогічного інституту. А згодом  - учителем української мови.

V. У 1948 році Василь Олександрович став директором Павлиської школи на Кіровоградщині і 23 роки пропрацював там вчителем.                    

Слайд № 6

VІ. Василь Олександрович написав 1200 казок для дітей,близько 50 книг та багато статей.

Слайд № 7

VІІ. В.О.Сухомлинський дуже любив дітей і написав багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко,зелену травичку,про веселого метелика,працьовитих мурашок і про дітей…

Читання вірша, присвяченого В.О.Сухомлинському.

3. Усне тестове завдання за індивідуальними картками.

V. Фізкультхвилинка

VІ. Передбачення теми уроку

Слайд № 8

Вчитель: Сьогодні ми будемо працювати над казкою В.О.Сухомлинського, якої немає в підручнику, бо у нас урок позакласного читання.

Головними героями казки будуть тварини. Відгадайте, хто це?

Загадки:

Наче сонячні клубочки
хтось розсипав біля квочки.
Хто це там пищить,малята?
Здогадались? Це … ( курчата)

Коли гарний настрій має,
Ляже,пісню заспіває,
Хтось подумає: ледачий,
Та помилиться одначе.
Бо коли почує мишку,
Не ледачий анітрішки. (кіт)

VІІ. Вивчення нового матеріалу

1.Об’явити тему і мету уроку

В казку вирушаєм разом,
Перешкоди всі пройдем,
А хто буде сумувати,
Із собою не візьмем.

Не можем без казки у світі ми жити,
Бо казка нас вчить,як потрібно дружити,
Як зло подолати і добрими стати,
Для цього нам треба багато читати!

2. Тема уроку: казка В.О.Сухомлинського «Як здивувався Мурко».

3. Передбачення тексту казки

Слайд № 9

- Як ви гадаєте,чому здивувався Мурко?
- Що зробила курча?
- Складіть свою казочку.

4. Читання казки вчителем.

5. Словникова робота : проти сонця,котовий  кожух, сміливе курча.

6. Читання казки учнями «ланцюжком».

7. Бесіда за змістом казки:      

Слайд № 10

  • Хто головний герой казки?
  • Яка у нього кличка?
  • Який кіт був за віком?
  • У кого він жив?
  •  Що любив робити Мурко?
  • Хто ще був на подвір’ї ?
  • Що трапилось з курчатком?
  • Що зробило курча? Чому?
  • Яке було курча за характером?
  • Про що думав Мурко?

8. Вибіркове читання

- Прочитайте речення окличне.
- Прочитайте речення питальне.

9. Фізкультхвилинка (завдання на розвиток міміки,жестів)

- Зобразити, як спить котик, маленьке курча.
- Передати здивування кота.
- Як муркоче кіт?

10. Творче завдання «Письменники»

- Скласти кінцівку до казки: що зробить кіт?

11. Завдання з образотворчим мистецтвом

- Виконати сюжетний малюнок з аплікацією «Котик та курча».

12. Етична бесіда «Добро – зло»

Слайд №11

- Чи можна кота назвати добрим, милосердним? Чому?
- Чи залежить доброта від великої сили?
- Який висновок можна зробити на основі змісту казки?

Ніколи не можна зневажати слабших за себе.
*  Менших і слабших треба захищати.

13. Розвиток мовлення. Творча робота «Ми – казкарі!»

- Робота в парах: скласти казочку про лисичку та зайчика; лева та мишку; вовка та ягня; собаку та кошеня.

VІІІ. Підсумок уроку

Слайд № 12

- Наш урок наближається до завершення. Діти,ви плідно працювали,а тепер заплющить очі та все пригадайте.

- Гра «Мікрофон»

Щоб ви розповіли журналістам  про сьогоднішній урок?

ІХ. Домашнє завдання (за вибором)

  • Переказати казку «Як здивувався Мурко».
  • Скласти свою казку про тварин.
  • Намалювати малюнок до казки.
  • Слово вчителя: Слайд № 13

Ось і уроку кінець!
Хто працював, той молодець!
Що сподобалось вам, поділіться,
Батькам вдома похваліться!

Література

  1. Ігрові технології навчання на уроках у початковій школі. – Тернопіль – Харків: Видавництво «Ранок».2010.- 128 с.
  2. Куріпка В.І. Нестандартні уроки читання. 1- 2 кл. – Х.: Вид.група «Основа»,2007.- 208 с.
  3. Нестандартні уроки в початковій школі/Упоряд. О.Кондратюк. – 2-ге вид.- К:Вид.дім «Шкіл.світ»,2006.-128с.
  4. Сучасний урок у початковій школі. 33 уроки з використання технології критичного мислення// Упоряд. Г.О.Ярош, Н.М.Седова. -  Х.: Вид. гр. «Освіта»,2007. – 240с.
Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Трощилова Ольга Іванівна, Вища кваліфікаційна кат., вчитель - методист. Загальноосвітня школа І – ІІІ ст. № 9, Торецької міської ради Донецької області

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна