Закрити
Програма занять вокальної групи вокально-хореографічного ансамблю
06 Листопада 2017, 11:29 , Переглядів: 1116
FacebookTwitterLivejournal
Програма занять вокальної групи вокально-хореографічного ансамблю Фото: http://dutsadok.com.ua Програма занять вокальної групи вокально-хореографічного ансамблю

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

Пояснювальна записка

Музика є одним із наймогутніших засобів виховання, який надає естетичного забарвлення духовному життю людини. “Пізнання світу почуттів неможливе без розуміння й переживання музики, без глибокої духовної потреби слухати музику й діставати насолоду від неї, - писав В.Сухомлинський. – Без музики важко переконати людину, яка вступає в світ, у тому, що людина прекрасна, а це переконання, по суті, є основою емоційної, естетичної, моральної культури”. Ці слова видатного педагога конкретизують його думку про музичне виховання як першооснову у вихованні людини.

Спів є природним способом вираження естетичних почуттів, дієвим засобом активного залучення школярів до музики.

З усіх видів виконавського мистецтва він є найдоступнішим для дітей видом музичної діяльності, порівняно легко засвоюється ними, не вимагає значної попередньої підготовки. Тому спів здавна розглядався як один з основних засобів музичного виховання.

У процесі співу учні засвоюють музичну мову, пізнають жанрову основу пісні. У них розвиваються музичні здібності, емоційний відгук на музику, формується музичне сприймання, виховується інтерес до музики. Учні не просто пізнають музичну мову – вони починають активно користуватися нею у виконавській діяльності.

Україна у всі часи славилася співучістю. Національні співацькі традиції, сприятливий клімат створювали умови для розвитку хороших голосів. Національний спів завжди відігравав унікальну місію у справі духовного становлення народу і неодмінно виступав у ролі потужного і впливового явища в загальнонаціональній культурі.

Програма розрахована на 3 роки і передбачає 216 годин (6 годин на тиждень в трьох вікових групах – 2-4 кл., 5 – 8 кл., 9 – 11 кл.), передбачає заняття як із солістами, дуетами, тріо, так і з ансамблем. Важливим завданням керівника є підбір репертуару відносно до вікових можливостей виконавців, а також пов’язаний з їх участю у різних шкільних та міських заходах.

Вокально – хорову роботу необхідно проводити дуже поступово, послідовно. Спів у дитячому ансамблі тісно пов’язаний із особливостями розвитку дітей від 7 до 17 років. Цей період поділяється на три етапи.

І етап.

Ансамбль учнів молодших класів (2 – 4 кл.)

Голосовий м’яз відсутній, спів фальцетом, велика вразливість голосового апарату, діапазон голосів обмежений: від “ре” першої октави до “ре” другої октави. Легеневі м’язи і діафрагма слабкі, тому категорично забороняється співати голосно, форсовано. Найкраще звучать голоси на середніх звуках діапазону, при природному неголосному співі.

ІІ етап.

Ансамбль підлітків (5 – 8 кл.)

Формується голосовий м’яз, голоси зміцнілі. Розширюється діапазон ансамблю від “до” першої октави до “мі” другої октави – у перших голосові, від “до” першої октави до “ре” другої – у других голосів. У цьому віці яскравіше проявляються тембральні забарвлення голосів. Це потребує від педагога обережності, щоб дитячі голоси передчасно не перейшли на грудне звучання. Тільки змішане звукоутворення дає можливість плавних регістрових переходів і рівності усіх звуків діапазону. Це передмутаційний період, але ще без гострих змін у голосі.  Ансамблі повинен бути не менше як двоголосний спів. Поділ на І – ІІ голоси в цьому віці досить умовний.

ІІІ етап.

Ансамбль юнаків (9 – 11 кл.)

Це, насамперед, мутаційний період, пов’язаний з різкими змінами у голосовому апараті. Діти повинні перебувати під пильним контролем педагога, неприпустиме перевантаження і втома голосового апарату, хлопчикам під час мутацій обмежити зайняття співом, в окремих, гострих випадках звільняти від співу. Діапазон І голосів – від “до” першої октави до “фа” другої” діапазон других голосів – від “сі” малої октави до “ре” другої. В ансамблі старших класів рекомендується триголосний спів.

Стосовно цього зазначимо, що снують три манери співу: академічна, народна та естрадно – джазова, які значно різняться між собою за фізіологічними та естетичними параметрами. Академічний спів несумісний із зайвими рухами, оскільки це заважає формуванню правильних сценічних навичок і, як правило, не відповідає стилістичним  особливостям виконуваних творів. Народна ж манера співу не передбачає точно зафіксованого положення тулубу, голови, рук, ніг; співаки користуються так званим розмовним станом свого голосового апарату, добре натренованого процесом повсякденного мовлення. Народна манера співу природніша за академічну, співакові не заважають деякі рухи, що використовуються ним, аби краще розкрити художній образ твору. Естрадно – джазова манера співу також природніша за академічну, хоча й відрізняється від народної, в основному, тембром голосу співака, що залежить від стилю музичного твору.

Керівник вокального гуртка ставить перед собою за мету розв’язання таких завдань:

  1. Прищеплення та виховання любові до творчості, зокрема співу в ансамблі, співу соло з танцювальною групою.
  2. Розвинення вокального слуху як специфічного відчуття, яке координує роботу музичного слуху та звукоутворюючого апарату.
  3. Розвиток загальних музичних здібностей дитини через відчуття музичної форми, стилю та музичного синтаксису і т.д.

Розвиток голосового апарату, як необхідного фізіологічного процесу у формуванні міцної дихальної системи дитини; як “інструменту” для відтворювання музичного твору; для профілактики і лікування деяких видів захворювань дихальних органів та заїкання.

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Тринкаль Ірина Миколаївна, вчитель музичного мистецтва, керівник вокальної групи зразкового аматорського вокально-хореографічного ансамблю “Барвограй”, Каховський НВК "Гімназія – спеціалізована школа І ступеня з поглибленим вивченням іноземних мов"

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна