Людина в світі природничих наук
03 Листопада 2017, 22:32 , Переглядів: 783
Людина в світі природничих наук Фото: https://cdn.xl.thumbs.canstockphoto.com Людина в світі природничих наук

Програма курсу за вибором (курс допрофільної підготовки учнів 8-9 класів). Розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Пояснювальна записка

Програма призначена для учнів 8-9 класу, які обирають подальший профіль навчання у старшій школі .

Мета даного курсу:

• створення орієнтаційної та мотиваційної основи для усвідомленого вибору природничого профілю навчання.

Досягти цього пропонується шляхом знайомства школярів  з особливостями природничо дослідницької  діяльності на матеріалі досить простих і захоплюючих завдань міждисциплінарного змісту.

Програма включає в себе:

• серію з п`яти  навчальних дослідницьких завдань, які   побудовані  на матеріалі біології, фізики і хімії,
  • методичні рекомендації для вчителів.

Оскільки завдання мають міждисциплінарний характер , в процесі підготовки і проведення занять можлива (і бажана ) тісна кооперація вчителів-предметників .

Головним змістом курсу є природничо -дослідницька діяльність .

Вона містить такі елементи:

• спостереження;
  • вимірювання;
  • висунення гіпотез;
  • побудова пояснювальних  моделей;
  • експериментування;
  • математичну  обробку даних;
  • аналіз інформаційних джерел.

Програма передбачає використання коммуникативих  умінь:

• співробітництво при роботі в групі;
  • культуру ведення дискусії;
  • презентації результатів.

Особливість курсу - його інтегративність, міжпредметний  характер завдань. Це зроблено для того, щоб, з одного боку, показати учням універсальний характер природничо - наукової діяльності, а з іншого - сприяти  усуненню психологічних бар'єрів, що заважають школярам, а потім і дорослим людям, бачити загальне у різних галузях знання, безбоязно освоювати нові сфери діяльності.

Зміст програми визначається наступними  вимогами:

● дослідницькі завдання повинні допускати різний уровень виконання, мати ясну і цікаву постановку, яка сама б  мотивувала школярів  до дослідження;

● завдання не повинні вимагати складного обладнання;

● послідовність завдань повинна підкорятися головним чином, на поступовому ускладненні дослідницьких дій від завдання до завдання і враховувати  зміст програм  природничих наук;

● сценарій навчальних занять з виконання дослідницьких включає такі форми комунікативної діяльності, як робота в групі, участь у дискусії, презентація отриманих результатів .

Програма складається виключно з дослідницьких завдань, в ній практично відсутня лекційна форма занять. Її аналогом лише в якійсь мірі можна вважати інформаційно- інструктивну частину, в ході якої вчитель (вчителі) в стислій формі представляє необхідні відомості про явище, яке вивчається .Разом з учнями формулює завдання, дає інформаційні посилання, які можуть знадобитися учням у процесі роботи над нею.

Водночас організаційна структура занять  може бути й іншою.

Наприклад, над деякими завданнями учням  зручніше працювати індивідуально, або в парах, а публічна презентація результатів

(конференція) може бути замінена звітом групи безпосередньо перед педагогом.

Очікувані  результати:

У результаті вивчення курсу, крім формування власної позиції щодо вибору профілю, учні зможуть (на певному рівні ) освоїти  такі вміння:

• будувати план дослідження;
  • фіксувати емпіричні дані (з урахуванням похибок ) у вигляді графіка і таблиці ;
  • описувати механізм явища з опорою на його робочу модель ;
  • пропонувати і проводити експерименти ( спостереження ), що дозволяють виявити нові характеристики явища , перевірити і скоригувати його робочу модель ;
  • співпрацювати з товаришами , працюючи в дослідницькій групі ;
  • представляти результати роботи у формі короткого повідомлення з використанням візуальних засобів демонстрації ( графіків, діаграм , малюнків).
Автор: Шкель Н.Л., учитель фізики вищої кат., учитель методист, Цимбаленко О.М., учитель хімії і біології вищої кат., учитель методист. Білозерської ЗОШ І-ІІІ ст. №18 Добропільської міської ради Донецької обл.