Закрити
Mотивація обдарованих учнів до участі в мовно-літературних конкурсах
26 Жовтня 2017, 01:12 , Переглядів: 755
FacebookTwitterLivejournal
Mотивація обдарованих учнів до участі в мовно-літературних конкурсах Фото: http://www.abitlikethis.com/ Mотивація обдарованих учнів до участі в мовно-літературних конкурсах

Розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Зміст роботи

І. Анкетні дані автора
ІІ. Основна частина роботи

2.1. Назва роботи, номінація, коротка анотація
2.2.Вступ
2.3.Стимуляція мотивації до участі в мовно – літературних конкурсах
2.4.Прийоми розвитку пізнавальних мотивів

ІІІ. Висновки
ІV. Додатки
V. Список використаної літератури

Анкетні дані автора

Сєрая Тетяна Василівна, вчитель української мови та літератури Ближненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів Волноваської районної ради Донецької області, стаж роботи 26 років, спеціаліст І категорії

Основна частина роботи

Анотація до роботи

Хочу поділитися з колегами своїм досвідом  роботи з обдарованими дітьми. Викликати в учнів бажання вчитися – основне завдання кожного творчого вчителя. І зробити це доцільно на етапі мотивації навчальної діяльності.  Здається, що мені вдалося розробити власну систему підготовки обдарованих дітей до участі в мовно – літературних конкурсах, яких зараз так багато пропонується для любителів філологічних наук. Поступово вдалося досягти високих результатів на районному рівні : щорічні призові місця у Всеукраїнській олімпіаді з української мови та літератури, Міжнародному конкурсі знавців української мови імені П.Яцика, Міжнародного мовно-літературного конкурсу  учнівської та студентської молоді ім. Т.Шевченка. І це незважаючи на те, що в нашій сільській школі навчається лише 56 учнів. Ми успішно конкуруємо з учнями міських шкіл, хоча несправедливо чуємо нарікання на низький рівень викладання в сільській школі. Сподіваюся, що мій досвід стане у пригоді тим, хто працює з обдарованими дітьми і прагне досягти високих результатів у роботі.

Вступ

 

Людина, що не знає нічого, може навчитися, справа тільки в тому, щоб запалити в ній бажання вчитися.
                                                                      Д. Дідро

Мотивація до навчання – одна із головних  умов реалізації навчально – виховного процесу. А мотивація до участі в мовно – літературних конкурсах – одна з нагальних проблем у роботі з обдарованими дітьми. Зазвичай такі учні дуже завантажені : це і ретельне виконання домашніх завдань, заняття з репетиторами, позакласна робота. Мотивація не тільки сприяє розвитку інтелекту, але і є рушійною силою удосконалення особистості в цілому. Формування мотивації у учнів до участі у мовно – літературних конкурсах є однією з  проблем сучасної школи. ЇЇ актуальність обумовлена оновленням змісту навчання, постановою завдань формування у школярів прийомів самостійного набуття знань, пізнавальних інтересів, життєвих компетенцій, активної життєвої позиції, здійснення в єдності ідейно – політичного, трудового, морального виховання учнів, введенням   профільного навчання у старших класах.  Соціальний заказ суспільства вимагає від закладів освіти підвищення якості навчання та виховання, розвиток та формування конкурентоспроможного випускника, запобігання формалізму в оцінці результатів праці учнів та вчителів. Я впевнена, що мої учні – переможці конкурсів будуть достойними конкурентами у боротьбі за кращу вакансію, креативно підходитимуть до будь – якої справи.

Проблема формування мотивації знаходиться на стику навчання й виховання. Це означає,  що увага педагогів та психологів повинна бути не тільки спрямована на здійснення учнем навчання, але і на те, як і що відбувається у розвитку особистості учня в процесі навчально – пізнавальної  діяльності. Формування мотивації – це виховання у дітей та учнівської молоді ідеалів, створення системи цінностей, пріоритетів, соціально прийнятних в українському суспільстві, у поєднані з  активною   поведінкою учня, що означає взаємозв’язок між усвідомленими та реально діючими мотивами.

На жаль, сьогодні пересічний учитель і типовий навчальний заклад орієнтовані переважно на підтримування зовнішньої мотивації у вигляді контролю, наказів та вимог. Така практика згубно позначається на внутрішній мотивації, веде до поступового зниження інтересу учнів до навчання. У сучасній школі потрібно здійснити радикальні зміни з удосконаленням внутрішньої мотивації учнів. Моє завдання – виявити обдарованого учня і допомогти йому проявити себе, реалізувати  здібності до моїх предметів. Методики «Спрямованість на набуття знань» та «Спрямованість на оцінку», розроблені Є.П.Ільїним і Н.А. Курдюковою, дадуть учителю змогу визначити, на що сформована мотиваційна сфера учнів – на знання (внутрішня мотивація) чи оцінку (зовнішня мотивація). Я як учитель - предметник, який працює з учнями основної та старшої школи, весь час повинна пам’ятати про можливості активізації пізнавальної діяльності учнів шляхом формування внутрішніх мотивів.

Стимуляція мотивації до участі в мовно – літературних конкурсах (матеріал схематично відображений у презентації PowerPoint «Круглий стіл. Усе починається з мотивації» (Додаток №1))

Розпочинаю роботу з обдарованими дітьми зі стимуляції мотивації до участі в мовно – літературних конкурсах.

Використовую такі прийоми:

1. За основу беру бажання дитини (слайд № 3). Дуже добре допомагає написання твору «Мета мого навчання». Дитина міркує над тим, з якою метою вона прийшла до школи, чого саме вона хоче досягти в навчанні та просто в своєму житті. Власне висловлення , якщо написане відверто й щиро, допомагає педагогу зорієнтуватися, над чим треба працювати, в яке русло повернути мотивацію.

2. Використання ідентифікації. На початку роботи пропоную ученицям скласти програму саморозвитку, в якій будуть чітко відображені пункти, за якими вона буде йти до поставленої мети. Для прикладу наведу таку програму.

Програма саморозвитку учениці 9 класу.

 1. Визначення конкурсів, у яких я буду брати участь.
 2. Визначення програмного матеріалу, який я повинна знати для успішної участі в конкурсах.
 3. Який позапрограмний матеріал мені треба роздивитися, щоб використати його під час участі в конкурсі.
 4. Складання плану, за яким я буду опрацьовувати необхідний матеріал.
 5. Виконання тестових завдань на знання орфографії, орфоепії, графіки, морфології, синтаксису та пунктуації.
 6. Виконання тестових завдань з української літератури за вивченими творами.
 7. Тренувальні вправи з написання власного висловлення.
 8. Обов’язкова робота над помилками, виявлення недоліків, прогалин у знаннях.
 9. Психологічна, емоційна підготовка до конкурсів (тренінг і медитація).
 10. Безпосередня участь у конкурсах, аналіз робіт (знов робота над помилками).

3. Урахування інтересів і нахилів. Для того щоб плідно працювати з обдарованим учнем, необхідно враховувати його інтереси й нахили. Для цього використовую різні види анкетувань. Декілька прикладів:

Анкета «Моє навчання»

Підкресли або допиши необхідне.

1. Навчатися у школі мені:

а) цікаво;
б) не цікаво.

2.Мої улюблені предмети — це....

3.Виконуючи самостійну роботу, я:

а) відразу беруся до справи, працюю завжди швидко;
б) спочатку намагаюся зрозуміти завдання, старанно його обмірковую, а потім дію без вагань, швидко;
в) дуже довго міркую, як краще вчинити, почуваюся невпевнено;
г) завжди хвилююся, тому що ...;
д) почуваю себе завжди спокійно, тому що ....

4. Найчастіше я:

а) не розумію мети роботи;
б) не розумію завдання;
в) не знаю, як його виконувати;
г) не вмію контролювати хід своєї роботи;
д) не знаю, як перевірити результат;
е) не вмію правильно розподілити час.

5. Я дуже ціную допомогу вчителів, товаришів. (Так, ні.} .

6. Якби я був учителем, то таким учням, як я, допоміг ось у чому....

Анкета для учнів з вибору профілю навчання

 1. Які предмети цікавлять Вас найбільше?
 2. Які предмети вивчати найлегше?
 3. 3.Назвіть навчальні предмети, які Вам не подобаються?
 4. Які предмети даються важко ?
 5. До яких навчальних предметів Ви проявляєте інтерес протягом декількох останніх років?
 6. Чим вам подобається займатись у вільний час?
 7. Які гуртки, секції, факультативи

а) відвідували
б) відвідуєте
г) хочете відвідувати

 1. Який профіль навчання відповідає Вашим нахилам та здібностям?

а) суспільно-гуманітарний (філологічний, історико-правовий, юридичний);
б) природничо-математичний (фізико-математичний, біологічний, географічний, медичний);
в) технологічний (інформатика, менеджмент);
г) художньо-естетичний (музичний, образотворчий, театральний);
д) спортивний.

 1. У яких видах навчальної діяльності досягаєте успіху?
 2. Чи плануєте використовувати обраний профіль при виборі майбутньої професії (продовжувати навчання з опорою на знання з даного профілю)?

4. Використання нахилів (слайд № 4). Дізналася, що одна з моїх конкурсанток, Буток Ірина, дуже любить фантастичну літературу. При підготовці до конкурсів речення для синтаксичного розбору, який так часто використовується в якості завдань на олімпіадах, обирала саме з фантастичної літератури.

5. Стимуляція бажання досягти визнання . Для стимуляції бажання перемогти у конкурсі використовую ділову гру «Що було б ,якби…». Під час гри допомагаю учаснику стати тією людиною, якою він хоче бути. Дозволяю пофантазувати, бо без мрії не буває її досягнення.

6. Пошук чеснот, схвалення успіхів, надання дитині шансів. Завжди вважала, що краще хвалити, ніж критикувати. Авансую найменші позитивні зрушення. Для тих конкурсантів, які не впевнені у своїх знаннях, добираю такі вправи,які б допомогли їм повернути віру у власні сили.

7. Привабливість діяльності (слайд № 5) . Перемога у районних конкурсах починається з невеликих, шкільних змагань. Обов’язково відзначаю переможців шкільних етапів грамотами, дипломами, пам’ятними подарунками. Виявляється, що школярів на даному етапі можна стимулювати і нематеріальними відзнаками.

8.Необхідність виконання завдання ( “ Треба !”) . Іноді просто говорю : «Треба! Ти ж вольова людина!» Але цьому заклику надаю особистісної спрямованості.

9.Використання ситуації . Використовую життєві ситуації в якості стимулу. Наприклад, батьки однієї з конкурсанток хотіли відправити її в турпоїздку, але ще не розповіли їй . Випадково дізнавшись про це, я попросила їх поставити таку умову : є призове місце у конкурсі – поїздка відбудеться, немає – залишаєшся вдома. Результат не примусив себе чекати : невдовзі дівчинка перемогла і відвідала Закарпаття.

Прийоми розвитку пізнавальних мотивів

(слайд № 6)

Для роботи з обдарованими дітьми необхідно розвивати пізнавальні мотиви. Хоча в таких учнів мотивація до навчання і так висока, все одно докладаю зусиль для того, щоб підтримувати її на високому рівні. Ось декілька з них, які найчастіше використовую в роботі.

1.Створення проблемної ситуації.

Питання проблемного навчання досліджувало ряд вчених, які остаточно єдиної думки у його розв’язанні не досягли. По різному трактується розуміння особливостей функціонування проблемності, а також сам безпосередній вплив проблемної ситуації на пізнавальну активність та психологічний стан особистості. Зокрема, М. М. Скаткін, а також І. Я. Лернер розглядають проблемне навчання як один із методів навчальної діяльності, який ґрунтується на самостійній пізнавальній діяльності учнів, а в свою чергу Махмутов М. І. обґрунтовує особливості проблемного навчання як цілої методичної системи, яка об’єднує різноманітні методи навчання.

Проблемне навчання передбачає послідовне і цілеспрямоване висунення перед конкурсантами пізнавальних завдань, які вони вирішують під керівництвом учителя і при цьому активно засвоюють нові знання. Наявність теоретичних і експериментальних завдань само по собі ще не робить навчання проблемним.

Завдання стає пізнавальною проблемою, якщо воно відповідає таким вимогам: вимагає роздумів над проблемою; викликає пізнавальний інтерес в учнів; спирається на попередній досвід і знання за принципом апперцепції.

Проблема – складне теоретичне або практичне питання, що вимагає вивчення і вирішення.

Я використовую такі основні способи і прийоми створення проблемних ситуацій:

а) повідомлення викладачем учням інформації, яка містить суперечність; б) сприймання і осмислення різних тлумачень одного і того ж явища; в) невідповідність між системою знань, навичок і вмінь учнів та новим фактом, явищем; г) використання сукупності способів і прийомів, в ході яких виникає проблемна ситуація.

2. Технологія «Мозкова атака» .

У сучасній зарубіжній та вітчизняній школах все більшого поширення набуває застосування методу "мозкової атаки" (брейн-стормінгу). Його головна функція - навчити генеруванню ідей. Це дуже необхідно для тих, хто бере участь у конкурсах, хоча безпосередньо і не використовує. Але ця технологія сприяє розвитку інтелектуальних здібностей конкурсантів. Можна виділити наступні етапи "мозкової атаки":

1) формулювання проблеми, яку необхідно розв'язати;

2) тренувальна розминка: вправляння в швидких пошуках відповідей на запитання ("від простого до складного"), звільнення від впливу психологічних бар'єрів (соромливості, ніяковості, замкнутості, скованості);

3) безпосередньо мозкова атака - "штурм" висунутої проблеми: всі пропозиції окремих учнів чи "творчих груп" фіксуються без критики;

4) сумісна оцінка і відбір кращих ідей;

5) повідомлення про результати "мозкової атаки" і сумісне обговорення кращих ідей, їх захист; прийняття колективного рішення. Методична особливість методу "Мозкової атаки" полягає у тому, що оцінювання та аналіз ідей здійснюється лише після того як запропоновані всі варіанти рішень. У зв'язку з цим можна виокремити шість основних правил проведення "мозкового штурму":

1. Відсутність критики.

Не варто показувати, що ідея не має цінності, ігнорувати будь-яку пропозицію, демонструючи це вербальними чи невербальними засобами.

2. Заохочення ідей.

Викладач-тренер мусить зробити акцент на кількості ідей, а не на їх якості, оскільки на стадії оцінювання у кожного з учнів з'явиться можливість висловитися стосовно тієї чи іншої пропозиції.

3. Рівноправність учасників.

Необхідно знайти спосіб уникнення домінування одного чи кількох членів групи. З цією метою можна використати схему висловлювання думок по черзі . Така процедура може зробити процедуру дещо формалізованою, однак це компенсується залученням до активної участі всіх учнів групи.

4. Свобода асоціацій.

Щоб отримати щонайбільшу кількість ідей та пропозицій, не слід накладати обмежень на процес висловлювання. Треба взяти за основу аксіому: "Будь-яка ідея варта уваги".

5. Запис усіх ідей.

Всі думки повинні фіксуватися, що надихає учасників на подальші роздуми.

6. Час на осмислення.

Як тільки всі ідеї будуть зафіксовані, необхідно надати час для аналізу, осмислення та висловлювання.

Суттєвою перевагою даного методу є те, що він дозволяє виявити й співставити індивідуальні судження, розглянути весь спектр ідей по вирішенню проблеми, а потім із багатьох варіантів вибрати виважене та обґрунтоване рішення.

3.Технологія « Незакінчене речення».

Цю інтерактивну технологію часто поєднують з "мікрофоном", вона дає змогу розвивати в учнів зв'язне мовлення, власні висловлювання, порівнювати їх з іншими, відпрацьовувати вміння говорити коротко, але по суті і переконливо.

Організація роботи

Я чітко називаю тему, з якої учні будуть висловлюватися (можна використати і уявний "мікрофон"), формулюю незакінчене речення і пропоную учням закінчити його.

Кожен наступний учасник повинен почати свій виступ із запропонованої формули. Наприклад:

 • "На сьогоднішньому уроці я удосконалив свої вміння...",
 • "На сьогоднішньому уроці найважливішим відкриттям було...",
 • " Це оповідання навчило мене..." тощо.

4. Використання творчих завдань

(слайд № 7)

Творчу діяльність учня В. Сухомлинський розглядав не лише як вищу форму активності і самостійності, а і як найбільшу радість в духовному житті людини. Дитина повинна жити в світі творчості. «Без цього, - писав педагог, - вона - засушена квітка» .

З обдарованими учнями доцільно працювати так, щоб у них якомога частіше виникало відчуття недостатності, неповноти наявних знань – це спонукатиме їх до активної навчально-пошукової роботи з новими джерелами інформації. Запобігти перевантаженню допоможе інтерес до предмету, адже людина, захоплена цікавою справою, працює не відчуваючи втоми.

У процесі вивчення гуманітарних предметів Л. Момот й Л. Шелестова пропонують використовувати творчі завдання чотирьох типів:

І тип - завдання, спрямовані на формування здібності бачити протиріччя (проблеми): постановка проблемних питань до художнього або наукового тексту; постановка проблемних питань до певної життєвої ситуації; формування проблем.

ІІ тип - завдання, спрямовані на формування незалежності оцінок: самостійне оцінювання художнього або наукового тексту; самостійне оцінювання об'єкту (живої або неживої істоти) навколишньої дійсності.

ІІІ тип - завдання, спрямовані на формування гіпотетичності мислення: формулювання гіпотези розв'язання певної проблеми; удосконалення художнього або наукового твору; удосконалення об'єкту навколишньої дійсності;

ІV тип - завдання, спрямовані на розвиток фантазії: особистісний опис об'єктів навколишньої дійсності; особистісний опис героїв художнього або наукового тексту; рольове перевтілення; ілюстрування наукового або художнього твору; драматизація художнього або наукового тексту; написання сценарію; написання творів про явища навколишньої дійсності; самостійне складання художніх або наукових текстів.

Таке розмаїття творчих робіт, постійне використання їх у процесі навчання дасть змогу виявити індивідуальні здібності кожного і водночас забезпечити умови їх розвитку .

5. Виготовлення саморобних наочних посібників.

На початку вивчення теми учні одержують перелік наочних посібників, які вони можуть виготовити. Виготовлені саморобні малюнки, літературні плакати, узагальнюючі текстуальні схеми, теоретичні таблиці, карти подорожей письменників, творчість яких вивчається текстуально тощо, учні демонструють на уроці, пояснюючи ідею створення й особливості запропонованих ними посібників.

Особливо цінними є пристосування, які учні вигадали самі та які правильно відбивають зміст матеріалу, що вивчається. У кабінеті створюється постійнодіюча виставка саморобних наочних посібників, що дає можливість усім учням ознайомитися з творчими досягненнями однокласників. Використання саморобних наочних посібників на уроках сприяє підвищенню інтересу до навчання, розвиває дослідницькі навички, підвищує продуктивність педагогічної роботи, наповнює заняття з обдарованими дітьми елементами зацікавленості, викликає в учнів відчуття причетності до подій на уроці.

Окреслена форма роботи дозволяє не лише наповнити кабінет роздавальним матеріалом, але й формує в учнів уміння виокремлювати головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки та, що особливо важливо, сприяє активізації розумової діяльності.

6. Опрацювання тексту періодичних і електронних видань.

Для плідної роботи з обдарованими дітьми необхідно постійно слідкувати за новинками періодичних та електронних видань, тримати руку на пульсі тих сфер життя, які стосуються безпосередньо матеріалів конкурсів. Без роботи з цими джерелами неможливо уявити високого інтелектуального розвитку обдарованої дитини.

Висновки: аналіз очікуваних та отриманих результатів(слайд № 8)

Кожного року мої конкурсантки мають досягнення. Я вважаю їх також і своїми, пишаюся ними.

Буток Ірина, випускниця 11 класу Ближненської ЗОШ І – ІІІ ступенів 2016 року, отримала Срібну медаль.

Її досягнення :
1.2012 рік – ІІІ місце в ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури.
2.2012 рік – ІІІ місце в окружному турі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури.
3.2013 рік-участь у ІІ етапі Мовно-літературного конкурсу ім.Т.Шевченка та Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури.
4.2013 рік - ІІ місце в окружному турі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури.
5.2014 рік - ІІІ місце в ІІ етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури
6.2015 рік - участь у районній олімпіаді.
7.2015 рік - ІІІ місце в ІІ етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П. Яцика

Зубарєва Людмила, учениця 9 класу нашої школи (слайд № 9).
Її досягнення:
1.2012 рік – ІІ місце в ІІ етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика.
2.2012 рік-7 місце у всеукраїнському конкурсі “ Мультитест ”.
3.2013 рік-участь у районному етапі Мовно-літературного конкурсу ім. Т.Шевченка.
4.2014 рік - ІІ місце в ІІ етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика.
5.2015рік-ІІІ місце в ІІ етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика.
6.2015 рік - участь у районній олімпіаді й у районному етапі Мовно-літературного конкурсу ім. Т.Шевченка.

7.2016 рік – ІІ місце в районному етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади, 8.2016 рік - ІІ місце в ІІ(районному) етапі Міжнародного конкурсу знавців української мови ім. П.Яцика.

Коваленко Вікторія, учениця 6 класу, посіла ІІІ місце в районному етапі Міжнародного мовно – літературного конкурсу ім. Т.Шевченка в 2016 році.
Баранова Аліна, учениця 9 класу нашої школи (слайд № 10).
Її досягнення:

1. 2012 рік – 10 місце у всеукраїнському конкурсі “ Мультитест “ .

2. 2013 рік – ІІ місце в окружному етапі Всеукраїнської учнівської олімпіади з української мови та літератури .

3. 2013 рік - участь у районному етапі Мовно-літературного конкурсу ім. Т.Шевченка.

Від моїх конкурсанток кожного року очікую призових місць. Одні закінчують школу ( Буток І.), починаю працювати з шестикласницями (Коваленко В.,Курочкіна К.). І так з року в рік, використовуючи напрацьовані прийоми та методи, але коригуючи відповідно до індивідуальних особливостей кожної дитини.

Додатки

1.Для роботи не тільки з обдарованими дітьми, а й з усіма учнями, використовую інноваційні методи та прийоми, відображені в презентації PowerPoint «Творче використання прогресивних технологій навчання та сучасних прийомів педагогічної техніки у процесі викладання української мови та літератури» (Додаток №2)

2.Є в мене ще одна талановита учениця, Пономаренко Анастасія, яка в цьому навчальному році взяла участь у конкурсі «Я – журналіст». Для нас ця робота стала своєрідним досягненням на Всеукраїнському рівні. Вона міститься в Додатку № 3.

3.На районну віртуальну виставку «Досвід впровадження українознавчого компонента в різні сфери діяльності вчителя-філолога (в урочну, позаурочну, гурткову, проектну, індивідуальну роботу)" я підготувала розробку заходу «Українські вечорниці», який був проведений у грудні 2016 року (Додаток №4).

4. З нагоди 160-річчя видання історичного роману П.Куліша «Чорна рада» розробила цикл уроків за цим твором з використанням різноманітних педагогічних технологій (Додаток №5).

Список літератури

 1. Божович Л. І.Особистість, її формування в дитячому віці. - М.:Педагогіка, 1968. - 321с.
 2. Валєєв Г. Х. Методологія і методипсихолого -педагогічнихдосліджень: Навчальний посібник длястудентів3 - 5-х курсів педагогічних вузів. - Стерлітамак: Стерлітамак , держ. пед. ін-т, 2002. - 134 с.
 3. Виготський Л. С.Педагогічна психологія. - М., 1996. - 340 с.
 4. Ковальов В. І. Мотиви поведінки і діяльності. - М., 1988. - 232 с.
 5. Леонтьєв А. М. Діяльність. Свідомість. Особистість. - М.: Просвещение , 1982. - 245 с.
 6. Маркова А. К., Матіс Т. А., Орлов А. Б. Формування мотивації навчання. - М., 1990. - 212 с.
 7. Морозова Н. Г. Вчителю про пізнавальний інтерес / /Психологіятапедагогіка, № 2, 1979
 8. Немов Р. С. Психологія. Підручник. - М.: Просвіта: ВЛАДОС , 1995. - 146 с.
 9. Підласий І. П. Педагогіка: Новий курс: Учеб. для студ. вищ. навч. закладів: У 2 кн. - М.: Гуманит. вид. центр ВЛАДОС , 2003. - Кн. 1: Загальні основи.Процес навчання. - 576 с.
 10. Усавицький А. К. Формула інтересу. - М., 1989. - 198 с.
 11. Шацький С. Т. Вибрані педагогічні твори. - М., 1962. - Т. 2. - 476 с.

 

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Сєрая Тетяна Василівна, спеціаліст І категорії, вчитель української мови та літератури Ближненської загальноосвітньої школи І – ІІІ ст. Волноваської районної ради Донецької обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна