Закрити
Агрегатні стани речовини. Фізичні властивості твердих тіл, рідин і газів. Кристалічні та аморфні тіла
10 Жовтня 2017, 18:48 , Переглядів: 222
FacebookTwitterLivejournal
Агрегатні стани речовини. Фізичні властивості твердих тіл, рідин і газів. Кристалічні та аморфні тіла Фото: http://images.myshared.ru Аморфні тіла

Розробка уроку у форматі змішаного навчання, модель: "Ротація за станціями" учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Мета уроку:

навчальна: продовжити формувати вміння установлювати причинно-наслідкові зв’язки між фактами, явищами і причинами, що їх викликали, висувати гіпотези, їх обґрунтовувати і перевіряти достовірність; формувати знання про фізичні властивості твердих тіл, рідин і газів на основі уявлень про молекулярну будову речовини;

розвиваюча:   розвивати інформаційну, комунікативну, пізнавальну компетентності;

ціннісна: викликати цікавість до вивчення предмету. Виховувати почуття взаєморозуміння та взаємодопомоги в процесі спільної діяльності.

Завдання уроку:

визначити, від яких чинників залежать властивості речовин на прикладі води; експериментально підтвердити, що речовина може перебувати у 3-х агрегатних станах, створити спільний продукт, який відображає тему уроку.

Обладнання:

підручник, мультимедійна презентація, тести, маршрутні листи, два шприца, металевий циліндр, склянка з водою, маркери, ватман, оцінювальна таблиця.

Очікування:

після вивчення даної теми учні будуть знати фізичні властивості твердих тіл, рідин та газів, уміти розрізняти кристалічні та аморфні тіла, вдосконалять навички роботи в групі, продовжать формувати навички ХХІ століття.

Хід уроку

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ ЕТАП (4 хв)

Привітання. Мотивація навчально-пізнавальної  діяльності.

Я сьогодні прийшла до вас із загадками.

Учительпропонує розв’язати учням загадки:

  1. Куди не можна двічі увійти? (У річку)
  2. Ні у вогні не горить, ні у воді не тоне. (Крига)
  3. Сиві гуси все поле услали. (Туман)

Учні відгадують загадки

Учитель: - Що об’єднує ці відгадки? (Різні агрегатні стани води)

Отже, тема сьогоднішнього уроку «Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла». 

Епіграф уроку

Незнаючі нехай навчаться, 
а знаючі нехай згадають ще раз. 
                  Античний афоризм

Працювати ви будете в групах. Повторимо правила роботи в групі. Я почну, а ви підтримуйте. Я хочу, щоб всі були доброзичливими……………

Ітак, спікери команд підійдіть за маршрутними листами. В кожному листі зазначена почерговість станцій, завдання, які треба виконати на кожній станції. Час роботи на кожній станції 9 хвилин. Часу небагато, роботи вдосталь. Тому . будь ласка, працюємо швидко та ефективно. Через 9 хвилин за оплесками ми переходимо на інші станції. В маршрутних листах є оцінювальна таблиця. Ви її будете заповнювати, коли виконаєте завдання на кожній станції. Критерії оцінювання на кожній станції вказані в маршрутному листі. Прошу зайняти місця на ваших станціях.

Робота на станціях по 9 хвилин з переходом.

Технологія «Ротація за станціями»

Клас розбивається на три групи (Я розбивала для себе за рівнем навчальних досягнень, назви не оголошувала)

І група «Слабкі»

ІІ група «Середнячки»

ІІІ група «Розумники»

Маршрутний лист І групи

Станція «Онлайн»

Виконання завдань починайте після ознайомлення з правилами роботи на станції.

  1. Відкрийте презентацію «Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла», яка знаходиться на робочому столі.
  2. Уважно перегляньте презентацію. Зверніть увагу на властивості речовин в різних агрегатних станах, зберігати чи не зберігати форму  та об’єм, чи можуть вони стискатися. Заповніть таблицю під час перегляду презентації.
  3. Закрийте презентацію.

Таблицю покажете вчителю на станції «Вчитель» (Роботу оцінює вчитель)

Агрегатний стан речовини Властивості
Форма Об’єм Стиснення
Твердий      
Рідкий      
Газоподібний      

1. Станція «Вчитель»

Вам треба відповісти на запитання, обговорення не забороняються.  Тільки пам’ятайте про правила роботи в групі.

  • Питання 1. В яких агрегатних станах може знаходитися одна й та ж  речовина?
  • Питання 2. Назвіть речовину, яку можна часто бачити в кожному з цих станах.
  • Питання 3 . Чи відрізняються одна від одної молекули в кожному з цих станів ?
  • Питання 4. Чому ж у цих трьох агрегатних станах різні властивості?
  • Питання 5. Які зміни агрегатних станів відбуваються в природі?

(Роботу оцінює вчитель)

2. Станція «Проект»

На цій станції ви перевірите достовірність вашої таблиці. Для цього проведіть такі експерименти:

  1. У вас на парті є брусочок. В якому агрегатному стані речовина, з якої зроблено цей брусок? Спробуйте змінити його форму, об’єм, стиснути. Чи збігаються результати спостережень з таблицею?
  2. Візьміть шприц, наберіть в нього воду, зробіть висновок щодо зміни форми та об’єму. Закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Чи збігаються результати спостережень з таблицею?
  3. Візьміть шприц, наберіть в нього повітря, зробіть висновок щодо зміни форми та об’єму. Закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Чи збігаються результати спостережень з таблицею?

Продовжуйте побудову схеми «Агрегатні стани речовини». Ваша задача підібрати малюнки до агрегатних станів та інших елементів схеми.

Оцініть свою роботу на цій станції залежно від вашого вкладу в роботу групи. Занесіть оцінку в оцінювальну таблицю.

Маршрутний лист ІІ групи

І станція «Вчитель»

Вам треба відповісти на запитання, обговорення не забороняються.  Тільки пам’ятайте про правила роботи в групі.

Дати відповіді на запитання

  • Питання 1. В яких агрегатних станах може знаходитися одна й та ж  речовина?
  • Питання 2. Назвіть речовину, яку можна часто бачити в кожному з цих станах.
  • Питання 3 . Чи відрізняються одна від одної молекули в кожному з цих станах?
  • Питання 4. Чому ж у цих трьох агрегатних станах різні властивості?
  • Питання 5. Які зміни агрегатних станів відбуваються в природі?

(Роботу оцінює вчитель)

ІІ станція «Проект»

Продовжити побудову схеми «Агрегатні стани речовини»

Побудову починаємо тільки після відповіді на всі запитання.

  1. На які види діляться тверді тіла?
  2. Який порядок розташування молекул в цих видах?
  3. Як від цього залежать властивості цих тіл?

Якщо залишається час, проведіть експерименти: Які агрегатні стани речовин існують?

  1. Будемо вивчати такі властивості тіл: форма, об’єм,  стискання. У вас на  парті є тягарець. В якому агрегатному стані речовина, з якої виготовлено цей тягарець? Спробуйте змінити його форму, об’єм, стиснути. Який висновок?
  2. Чи зберігає рідина форму, чи можна її стиснути? Візьміть шприц, наберіть в нього воду, зробіть висновок щодо зміни форми та об’єму. Закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Який висновок?
  3. Чи зберігає газ форму? Об’єм? Чи піддається газ стисканню перевірте за допомогою другого шприца. Візьміть шприц, наберіть в нього повітря, закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Який висновок?

Оцініть свою роботу на цій станції залежно від вашого вкладу в роботу групи. Занесіть оцінку в оцінювальну таблицю.

ІІІ станція «Онлайн»

Виконання завдань починайте після ознайомлення з правилами роботи на станції.

  1. Відкрийте презентацію «Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла», яка знаходиться на робочому столі.
  2. Уважно перегляньте презентацію.
  3. Закрийте презентацію.
  4. Відкрийте тест «Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла», який знаходиться на робочому столі. Виконайте тест.
  5. Поставте оцінку, яку виставила програма за тест в оцінювальну таблицю. Закрийте тест.

Маршрутний лист ІІІ групи

І станція «Проект»

Вам треба почати будувати схему «Агрегатні стани речовини». Побудову починаємо тільки після відповіді на всі запитання.

Для цього треба пригадати:

  1. Які агрегатні стани речовин існують?
  2. Будемо вивчати такі властивості тіл: форма, об’єм, стискання. У вас на  парті є тягарець. . В якому агрегатному стані речовина, з якої виготовлено цей тягарець? Спробуйте змінити його форму, об’єм, стиснути. Який висновок?
  3. Чи зберігає рідина форму, чи можна її стиснути? Візьміть шприц, наберіть в нього воду, закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Який висновок?
  4. Чи зберігає газ форму? Об’єм? Чи піддається газ стисканню перевірте за допомогою другого шприца. Візьміть шприц, наберіть в нього повітря, закрийте пальцем отвір і спробуйте натиснути на поршень. Який висновок?
  5. Чи насправді існують тільки такі стани речовини? Скориставшись ноутбуком, дайте відповідь на це питання і врахуйте це в побудові схеми.

Починаємо побудову схеми «Агрегатні стани речовини»

Оцініть свою роботу на цій станції залежно від вашого вкладу в роботу групи. Занесіть оцінку в оцінювальну таблицю.

ІІ станція «Онлайн»

Виконання завдань починайте після ознайомлення з правилами роботи на станції.

  1. Відкрийте презентацію «Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла», яка знаходиться на робочому столі.
  2. Уважно перегляньте презентацію.
  3. Закрийте презентацію.
  4. Відкрийте тест "«Агрегатні стани речовини. Кристалічні та аморфні тіла», який знаходиться на робочому столі. Виконайте тест.
  5. Поставте оцінку, яку виставила програма за тест в оцінювальну таблицю. Закрийте тест.

ІІІ станція «Вчитель»

  • Питання 1. В яких агрегатних станах може знаходитися одна й та ж  речовина?
  • Питання 2. Назвіть речовину, яку можна часто бачити в кожному з цих станах.
  • Питання 3. Чи відрізняються одна від одної молекули в цих агрегатних станах?
  • Питання 4. Чому ж у цих трьох агрегатних станах різні властивості?
  • Питання 5. Які зміни агрегатних станів відбуваються в природі?
  • Питання 6. Яке практичне значення мають явища переходу речовини з одного агрегатного стану в інший?
  • Питання 7. У якому стані перебуває речовина в надрах зір?
  • Питання 8. У чому подібність і в чому відмінність кристалічних й аморфних речовин?

Вчитель виставляє оцінку кожному.

Захист проекту – по 3 хвилини на кожну групу.

По одному представнику  від груп виходять та розказують про схему, які висновки вони зробили.

Повертаємося до задач уроку. Чи виконали ми їх?

Рефлексія – 3 хвилини

У вас на партах є жовті листочки. Намалюйте на них смайлик, який відображає ваш настрій в кінці цього уроку.

На дошці малюнки твердих тіл, рідин і газів. Прикріпіть на те місце, з яким станом асоціюється у вас знання після сьогоднішнього уроку. Газ – багато чого не зрозумів. Рідина – зрозумів майже все, але треба ще звернутися до презентації та підручника. Тверді тіла – все зрозуміло.

Домашнє завдання – 2 хвилини

Опрацювати відповідний параграф у підручнику, скласти 5 запитань для опитування на наступному уроці за теорією.

Додаток 1

Оцінювальна таблиця

На кожній станції максимальна оцінка 4 бали

І станція ІІ станція ІІІ станція Всього
       

Відео роботи: https://youtu.be/2bWalRl4Hy0

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Баришник Світлана Михайлівна, Спеціаліст І кат., Гродівська загальноосвітня школа І-ІІІ ст.Покровський р-он, Донецька обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна