Закрити
Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія. Повторення та узагальнення вивченого
09 Жовтня 2017, 20:14 , Переглядів: 244
FacebookTwitterLivejournal
Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія. Повторення та узагальнення вивченого Фото: www.clipartix.com Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія. Повторення та узагальнення вивченого

Розробка учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Підтема: Космічна подорож Лінгвістичним Всесвітом

Урок української мови за темою «Фонетика. Орфоепія. Графіка, Орфографія. Повторення за узагальнення вивченого» розроблений згідно з діючою Програмою для загальноосвітніх навчальних закладів «Українська мова. 5-9 класи» (укладачі Шелехова Г.Т., Пентилюк М.І., Новосьолова В.І.,   Гнаткович Т.Д., Коржова Н.Б.,  Таранік-Ткачук К.В.), Київ – 2015 на основі підручника «Українська мова. 5 клас: Підруч.для загальноосвіт. навч.закл» О.В.Заболотний, В.В.Заболотний. – К.: Генеза, 2013. – 256 с., відповідно до вимог нового Державного стандарту базової і повної загальної середньої освіти. Він базується на триєдиному підході до сучасної шкільної мовно-літературної освіти: особистісно зорієнтованому, компетентнісно орієнтованому та діяльнісному, який досягається в процесі організації навчально-виховної діяльності на уроці, що дозволяє якісно готувати мовну особистість учня. Головна діяльність учнів на уроці – навчальна, пізнавальний інтерес перебуває на стадії зацікавленості, тому урок побудовано на основі ігрової технології (гра – космічна подорож Лінгвістичним Всесвітом), інтерактивної  технології (інтерактивні ігри, імітаційна гра), ІКТ – технології (мультимедійна презентація, відеослайди, відеозразки для перевірки виконання завдань).

Для уроку підготоване начально-методичне забезпечення, яке створює атмосферу гри-подорожі: робочий зошит у формі бортового журналу, мультимедійна презентація на тлі космічного Всесвіту. Учитель використовує відповідну лексику космічної тематики під час ведення уроку. Оцінювання пропонується провести у формі сумарного збору зірочок. 

Урок направлений на формування комунікативної компетентності – уміння усно і письмово спілкуватися. Для цього використовуються активні методи і форми навчання: інтерактивні ігри, презентація творчого продукту, творчі завдання. Значна увага приділяється культурі мовлення.

Доцільне використання різних форм організації навчальної діяльності учнів: індивідуальна, робота в парах, в малих групах, фронтальна робота, що привчає молодших школярів працювати в колективі, самореалізуватися в ньому. Під час перевірки виконаного завдання використовується взаємоперевірка учнів.

На уроці української мови  реалізуються всі змістові лінії:

мовленнєва: пояснення навчального матеріалу, правила, вправи на продовження речення, на поділ слів на склади для переносу, висловлювання своєї думки під час виконання завдань.

мовна: збагачення знань про звуки і букви, орфограми.

діяльнісна: реалізується в процесі організації різних форм роботи на уроці, на етапі рефлексії пропоную оцінити отримані знання за прийомом «Продовжи речення», на етапі «Повторення й узагальнення вивченого » виконується творче завдання – фонетичний розбір, гра-змагання «Хто більше придумає слів?», вимова скоромовок, орфографічна робота з текстом, складання монофонів.

Для успішної реалізації змістових ліній використано на уроці різноманітний дидактичний матеріал: таблиці, мультимедійна презентація, бортовий журнал, орографічні та орфоепічні словники, що забезпечує наочність, викликає зацікавленість, збуджує учнів поринути в гру. Виходячи з цього обрано жанровий урок: урок – космічна подорож, що відповідає віковим психологічним особливостям учнів.

На уроці формується комунікативна компетентність учнів у процесі спілкування, вправ щодо культури мовлення, розвиваються творчі здібності учнів під час виконання творчих завдань (твір-монофон). Успішно реалізується внутрішньопредметні зв’язки між розділами лінгвістики (фонетика – графіка – орфоепія - орфографія).

Мета

навчальна: узагальнити знання учнів з теми «Фонетика. Орфоепія. Графіка. Орфографія», закріпити отримані знання та вміння практичними вправами, відпрацювати навички грамотного письма, фонетичного розбору слова, складання монофонів;

розвивальна: розвивати творчі здібності учнів, мовну та мовленнєву компетенції, формувати комунікативну компетентність, збагачувати словниковий запас учнів;

виховна: виховувати любов до рідної мови, прагнення до оволодіння літературними нормами, зацікавленість у вивченні мови в процесі поєднання навчання з грою.

Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань

Жанр уроку: урок – космічна подорож

Наочність: презентація у програмі SMART Notebook 15.2, бортовий журнал для кожного учня, орфографічний і орфоепічний словники.

Обладнання: ноутбук, SMART-дошка, набір зірок для оцінювання учнів.

План уроку

  1. Організаційний момент.(1 хв.)
  2. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)
  3. Актуалізація опорних знань (7 хв.)
  4. Повторення й узагальнення вивченого (29 хв.)
  5. Рефлексія (4 хв.)
  6. Домашнє завдання(2 хв.)
  7. Підсумок уроку (1 хв.)

Перебіг уроку

(Капітан – завчасно підготований учень.
Фонетянин і графітянин – підготовані учні класу)

Слайд 1

(за відповіді роздаються зірки)

І. Організаційний момент. (1 хв.)

Учитель. Шановні шукачі пригод! У далеких галактиках Фонетика, Графіка, Орфоепія, Орфографія стався несподіваний вибух інтелекту, комп’ютери не витримали перевантаження. Необхідна термінова допомога!

Я ваш особистий провідник і допоможу знайти дорогу між зірок, та чи готові ви до такої подорожі? Чи всі правила ви засвоїли? Адже тільки знання допоможуть у небезпечних випробуваннях! А винагородою слугуватимуть зірки, які ви отримуватимете за ґрунтовні відповіді.

Капітан. Так, усі готові! Я – капітан, а це – мої підлеглі! Ми всі старанно навчалися в школі й знаємо про ці зоряні скупчення все необхідне.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності (1 хв.)

Учитель. Чи часто ви вдивитеся в зоряне небо? Які думки це у вас викликає? (учні відповідають)

Слайд 2

ІІІ. Актуалізація опорних знань (7 хв.)

Учитель. Тому сьогодні я запрошую до космічної подорожі, бо бачу, що вас теж захоплює це незвідане небо. Але мандрувати ми будемо Лінгвістичним Всесвітом до галактик, які наблизились до нас на попередніх уроках. Білетом до цих галактик слугуватимуть бортові журнали, які знаходяться перед вами. Отже, готовність номер один! Розташуємо слова в алфавітному порядку!

(Слова проектуються на SMART-дошку, де їх можна вільно рухати. Діти записують їх на листки)

Галактика, космонавт, ракета, Земля, планета, мандрівник, зорі, Всесвіт, пригоди

Учитель. Перевіряємо! Командире, назвіть відповідального за цю роботу!

Командир називає прізвище учня, який виходить до дошки і розташовує слова в правильній послідовності. За відповідь отримує зірку.

(Відповідь: Всесвіт, Галактика, Земля, зорі, космонавт, мандрівник, планета, пригоди, ракета)

Учитель. Ще одне випробування, щоб бути впевненими у вашій готовності! Складіть речення, використавши якомога більше слів! Прошу варіанти!

(Діти будують речення з поданими словами, записують їх у бортовий журнал, бажаючі зачитують свої варіанти, отримують за відповідь зірку)

Учитель. А в якій галактиці мешкає Алфавіт?

Учні відповідають: У Графіці.

Слайд 3

Учитель. Але поруч із Графікою розташована інша галактика Фонетика. Ось до нас завітали жителі цих галактик. Прислухайтесь, як вони розмовляють і що ви зрозуміли?

(два учні: рафітянин та фонетянин)

Один промовляє букви, записані на аркуші, а другий називає звуки, які може означати ця буква. За роботу отримують зірку.

(А, Б, Є, Ї, Й, К, Л, Щ, Ю, Я)

Відповіді учнів.

Питання землян до прибульців:

Земляни:

- Назвіть букви, які завжди позначають два звуки?

Графітянин - букви Щ, Ї, а фонетянин – звуки [шч], [йі].

Земляни

Які букви позначають два звуки, коли?

А які дві букви позначають один звук?

Учитель.

  • Відповідь правильна. Перезавантажую систему!
  • Чи зрозуміли ви, про що розмовляли інопланетяни?

Діти: Вони показали нам, що є букви і звуки, які мають різне значення

ІV. Повторення й узагальнення вивченого (29 хв.)

Учитель. Увага! Увага! Корабель «Зоряний мандрівник» готовий до старту! Команді наказ: займіть свої місця, перевірте готовність до перельоту! Усі планети Лінгвістичного Всесвіту, до яких ми сьогодні завітаємо, стали в один ряд. Але чому космоліт не рушить з місця? Необхідне паливо для заправки! Пригадайте, що вивчають розділи науки про мову – назви галактик.

Слайд 4

(на SMART-дошці такий запис: Фонетика, Орфоепія, Графіка, Орфографія.)

(Учні усно дають визначення, отримують зірки)

Приблизні відповіді

Фонетика – це розділ науки про мову, який вивчає звуковий склад мови

Орфоепія – це розділ науки про мову, який вивчає правила вимови слів

Графіка – це розділ науки про мову, який вивчає знаки письма

Орфографія – це розділ науки про мову, який вивчає правила написання слів

Учитель. А який між ними існує взаємозв’язок?

Відповіді учнів. Фонетика вивчає звуки мови і звуки мовлення, Графіка вивчає зображення цих звуків на письмі. Не знаючи Орфоепії, не зможемо правильно вимовляти звуки, а Орфографія вивчає правила написання слів, які ми промовляємо.

Учитель. Так, це правильні відповіді! Корабель «Зоряний мандрівник» до старту готовий. Капітане, чекаємо на команду рушати!

Капітан: Відлік починаю. Всі пристебніть паски безпеки! П’ять, чотири, три, два, один! Старт!

Учитель. Ми прямуємо крізь зорі і час! Довкола розкидано безліч уламків. Треба терміново знайти слова, у яких букв більше, ніж звуків. Це допоможе визначити правильний курс!

Слайд 5

Капітане, призначте відповідального за координати!

На дошці і в бортовому журналі записані слова:

Корабель, синь, дзвін, сузір’я, навмання, сміється.

(Відповідь. Корабель, синь, навмання)

Учитель. Чому таке явище спостерігаємо?

Відповіді учнів.

Учитель. На радарі з’явилися невідомі об’єкти! Їх дуже багато! Це уламки планети. Зберіть їх докупи, щоб відновити слова. Тільки з голосними звуками справа зовсім погана. Вони випали і ледь тримаються у вашій уяві. Капітане, хто відповідає за постачання і збереження ресурсів.

Слайд 6

Плнт (аеа), рк (і), длчнь(аеі), сгнл(иа), др(іа), нпрм (ая).

Які з цих слів містять лише тверді приголосні звуки?

(Відповіді учнів)

Учитель. Які голосні звуки мають призвук, який і чому?

Учні відповідають. [Е], [И], якщо вони в слові не наголошуються.

Слайд 7

Учитель. Перед нами виростає перша галактика – Фонетика. Щоб відновити її після вибуху, необхідно правильно записати слова транскрипцією.

Завзяття, дзеркало, сузір’я, прилетіти, метеорит, дощ

Учитель. На планеті не все так просто! Необхідно виконати фонетичний розбір слова ЗЕМЛЯ.

Щоб фонетичний розбір був успішним, пригадайте мовні ключики, які дають характеристику звукам

Слайд 8

Учні:

  • Ми не Валерій (сонорні приголосні)
  • Де ти з’їси ці лини, дз, р, й (мають парний м’який приголосний)
  • Усе це кафе «Птах і чаша» (глухі приголосні)
  • Мавпа Буф (губні приголосні)
  • Ще їжджу [шчеи йіжд̑жу] (шиплячі приголосні)

Учитель. Тепер ми повторили необхідні відомості, тому фонетичний розбір слова ви можете виконати самостійно.

Виконують самостійно.

Учитель. Обмінялися листками з сусідом по парті й перевірили правильність виконання завдання. Увага на дошку!

Слайд 9

Земля - зем-ляˊ [з еимл'аˊ] – 2 склади, 5 б, 5 зв.

З - [з] – пригол., шумн, тв, дзв.
Е - [еи] – голосн., неноголош.
М - [м] – пригол., сонорн., тв.
Л - [л'] – пригол., сонорн., м’який.
Я - [аˊ] – голосн., наголош.

Учитель. У кого немає помилок або тільки одна – отримують зірку.

(Оцінювання робіт учнями)

Слайд 10

Учитель. Галактику врятовано! Життя поступово повертається! Можемо вирушати далі. Перевіримо, чи все працює добре! З букв слова ФОНЕТИКА створити якомога більше слів. Гра-змагання. У кого більше вийде слів, той отримає зірку.

(Відповідь: фон, нота кит, фен, кафе, кофта, тин, нитка тощо).

Учитель. Так, усе працює! Можна вирушати далі!

Слайд 11

На радарі спостерігаємо нові утворення. Це залишки Галактики Орфоепія! Бачите комети? Це наголоси, які відірвалися від слів, тепер можна говорити як заманеться, від чого створилася плутанина. Складіть словосполучення з поданими словами, правильно наголошуючи їх, запишіть все, що у вас вийшло, до бортового журналу.

Дорога, дорога, замок, замок, бігом, бігом, ніколи, ніколи.

(Відповіді. Далека дорога – дорога тканина, кодовий замок – лицарський замок, зробити бігом – займатися бігом, ніколи не розкаже – мені ніколи).

Учитель. Метеоритів стало набагато менше. Тепер ми можемо наблизитися до галактики Орфоепія. Корабель знаходиться на правильному курсі! Перед нами відкриваються прекрасні краєвиди галактики.

Повертаючись до життя, вона надсилає нам поезії. Прочитайте їх, дотримуючись орфоепічних норм!

Слайд 12

(Три учні по черзі зачитують вірш на екрані, дотримуючись  орфоепічних норм)

Жоржик — лежень, лежебока,
З лежебокою морока.
Женя каже: — Не лежи,
Жито жати поможи.—
Лежень каже: — Може, жалко,
Жалко, Женечко, лежанки?
Що ж, як будете ви жати,
Зможу в житі я лежати!

Учитель. Тренування вимови якого звуку нам запропонувала галактика Орфоепія?    Для чого необхідно чітко й правильно вимовляти слова?

(Учні відповідають, за ґрунтовні відповіді отримують зірки)

Капітан: Орфоепія знову стала квітучою! Нас чекає курс на галактику Графіка! Вона знаходиться далеко від центру вибуху, тому постраждала найменше!

Учитель. Так, вона швидко буде відновлена. Ваша творча уява допоможе в цьому. Курс на Графіку!

Слайд 13

Створіть тексти або речення монофони, щоб швидше досягти мети.

За початкову букву візьмемо  «г», «п», «д». Запишіть свої варіанти текстів або речень.

(Приблизні відповіді:

Графіка – гарна господиня, говорить гордо, гарно, гідно. Грає голосом, гудить голосно, гуляє гаями, гукає громи, грізно гримає, гнівається. Говорить господарським голосом, гукає.

Прекрасна пані пішла погуляти, підняла паличку, погнала павичку. Просила повернутись, поговорити про погоду.

Дорогі друзі! Дійте, добрі діла давайте, довго думайте, дізнавайтесь. )

Капітан. Ми готові вирушати далі. Як нам знайти координати наступної галактики Орфографії?

Слайд 14

Учитель. Впишіть загублені букви в текст, який знаходиться на дошці й у бортовому журналі.

Пахн… хл…б,

Як т…пло п…хн… хл…б!

Л…б…в’ю тр…дар…в,

І р…д…стю з…мн…ю,

І с…нц…м, що всміх…л…с… в…сно…,

І щ…ст…м н…ших неп…вторн…х діб.

Д…хмян… п…хн… хл…б.

(Один учень працює біля SMART-дошки, інші – в бортових журналах)

Учитель. Курс на галактику Орфографія! Щоб правильно визначити координати, необхідно відповісти на питання: «Що таке орфограма?»

Слайд 15

(Відповідь. Орфограма – це правильне написання за відповідним правилом або традицією, яке обирається з кількох можливих.)

Слайд 16

Учитель. Необхідно знайти галактику у Всесвіті. Випишіть слова, які можна поділити на склади й для переносу, поясніть, чим відрізняється поділ слів для переносу й на склади.

Сузір’я, сьогодні, день, давній, олія, мить, коло.

(Діти пояснюють, за правильні відповіді отримують зірку)

Учитель. Так, це правильна відповідь! Корабель стає на курс! Перевірте правильність координат! Для цього перепишіть слова з екрану до бортового журналу і поруч запишіть перевірочне слово. Поясніть, яким правилом ви користувалися. Капітане, призначте відповідального за координати!

Слайд 17

Півень, вітер, рівень, тиждень, гривень, кашель

(Відповіді учнів. Півня, вітру, рівня, тижня, гривні, кашлю

Якщо при зміні слова сумнівний звук випадає, пишемо букву е. )

 

Учитель. На радарі видно кільце астероїдів, через які можна пройти лише знаючи точний курс. Я виведу координати на екран, а ви пригадайте, що таке спрощення і зробіть розрахунки, виправивши помилки і запишіть слова правильно!

Капітане, призначте відповідального!

Слайд 18

Тиждневий, радістний, об’їздний, захистний, аванпостний, контрастний, щастливий, чесний, шістнадцять.

(Діти на SMART-дошці і в бортових журналах виправляють помилки, пояснюючи правилом)

Учитель. Небезпечну зону ми обійшли, тепер залишилося перепрограмувати комп’ютери галактики Орфографія і вирушати назад до планети Земля. Капітане, ця відповідальна місія лежить на вас.

Слайд 19

Доберіть до поданих слів такі слова, щоб у них відбулося чергування приголосних звуків!

Молоко, рік, горох, книга, дорога

Капітан виконує завдання, коментуючи дібрані слова, за правильне виконання отримує зірку.

(Відповідь. Молоко – молочко, у молоці; рік – річний, у році; горох – горошина, у горосі; книга – книжковий, у книзі, дорога – доріжка, на дорозі)

Учитель. Здійснюю перезавантаження системи! Перевіримо, чи все працює. Для цього вставте загублений прийменник або сполучник між словами. Капітане, призначте відповідального!

Слайд 20

Відпочили … аквапарку, … теплу воду, вихід … місто, день … ніч, Сашко … Юрко, дуби … ялини, зайшла … фойє.

Галактика знову стала такою ж, як раніше! Правила на своїх місцях, слова написані грамотно.

Слайд 21

Подивіться, галактики дарують нам орфографічний і орфоепічний словники! Для чого вони нам потрібні?

(діти відповідають)

Учитель. Капітан підготував пораду для своєї команди. Зараз ви почуєте вірш Максима Рильського «Мова». Прошу!

Капітан. (виразно читає поезію)

Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно в ненастанно
Політь бур'ян. Чистіша від сльози
Вона хан буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Прислухайтесь, як океан співає —
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад

Учитель. Спасибі капітану, за прекрасне читання рядків він отримує зірку.

Курс на планету Земля! Наша подорож закінчується. Не забувайте правила, заглядайте в словники! Сподівають, що той досвід, який ви отримали, рятуючи галактики, стане вам у нагоді в майбутньому.

V. Рефлексія. (4 хв.)

Слайд 22

Учитель. Ось ми й досягли мети. Поділиться враженнями від подорожі! Свою відповідь починайте словами:

  • Я дізнався…
  • Я повторив…
  • Я вмію…
  • Я запам’ятав…
  • Мені сподобалось…
  • Мені не сподобалось…
  • Я пригадав…

Учитель. А тепер порахуйте кількість зірок, отриманих під час подорожі!

У кого найбільша кількість – заробили 12 балів, за друге місце – 11 балів, за третє – 10 балів. Запишіть свій результат у бортовий журнал, підпишіть, чий він, і капітан забере для виставлення остаточної оцінки!

(капітан збирає листки)

VІ. Домашнє завдання (2 хв.)

Слайд 23

Галактики чекають на ваші враження від подорожі. Напишіть лінгвістичну казку (8-10 речень) на одну з тем: «Веселий алфавіт», «У країні Наголосів». Намалюйте мапу галактики «Фонетика», Зробіть фонетичний аналіз свого імені.

VІІ. Підсумок уроку. (1 хв.)

Учитель. Корабель здійснив посадку на планеті Земля. Дякую за приємну подорож і допомогу в порятунку галактик! До нових зустрічей!

Очікувані результати: учні будуть знати визначення розділів науки про мову, уміти робити фонетичний розбір слова, аналізувати звуки, ставити наголос у слові, поділяти слова на склади та для переносу, розташовувати слова за алфавітом, використовувати на письмі вивчені орфограми, складати творчі тексти-монофони, пригадають мовні ключики.

СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

  1. Державний стандарт базової і повної загальної середньої освіти. (Постанова КМУ №1392 від 23.11.11 року)
  2. Навчальна програма для загальноосвітніх навчальних закладів «Українська мова. 5-9 класи» (укладачі Шелехова Г.Т., Пентилюк М.І., Новосьолова В.І.,   Гнаткович Т.Д., Коржова Н.Б.,  Таранік-Ткачук К.В.), Київ – 2015
  3. Заболотний О.В. Українська мова. 5 клас: Підруч. для загальноосвіт. навч.закл./ О.В.Заболотний, В.В.Заболотний. – К.: Генеза, 2013. – 256 с.
  4. Плиско К.М. Принципи, методи і форми навчання української мови. — Харків: Основа, 1995. — С.208
  5. Котова І. Б., Шиянов Є. М. Педагогічна взаємодія. - Ростов-на-Дону: Фенікс, 2005.
  6. Освітні веб-ресурси для вчителів української мови та літератури.
Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Кулініч Ольга Богданівна, учитель української мови та літератури, Добропільський НВК «Спеціалізована школа І-ІІІ стю №4 з поглибленим вивченням окремих предметів – дошкільний навчальний заклад», Донецька обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна