Закрити
Конспект бінарного уроку з математики та образотворчого мистецтва
09 Жовтня 2017, 17:15 , Переглядів: 108
FacebookTwitterLivejournal
Конспект бінарного уроку з математики та образотворчого мистецтва Фото: https://cdn.xl.thumbs.canstockphoto.com Конспект бінарного уроку з математики та образотворчого мистецтва

Визначення часу за годинником. Додавання і віднімання одиниць вимірювання часу. Задачі на час. Розпізнавання геометричних фігур. Поняття орнаменту (на елементарному рівні). Розширення уявлень про декоративне прикрашання форм геометричними елементами. Розробка уроку учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Анотація
На сучасному етапі модернізації освіти, для вчителя мета уроку вважається досягнутою, якщо учні виявляють наявність міцних і глибоких знань, інтерес до предмету, розуміння необхідності здобутих знань, вміння їх використовувати в житті.

Бінарний інтегрований урок якраз сприяє тому, щоб знання поставали перед школярами цілісними і взаємопов'язаними, формує діяльнісний підхід в навчанні. Нетрадиційний урок у формі подорожі з елементами гри поєднує різноманітні форми роботи як традиційні так і інноваційні. Учні стають активними учасниками уроку, а не пасивними наглядачами. На уроці використовується комп’ютерна презентація, звукові файли.

Бінарний урок з математики та образотворчого мистецтва розрахований на дві академічні години. Мета уроку математики закріпити здобуті раніше знання, урок образотворчого мистецтва націлений на вивчення нового для учнів матеріалу. Обʹєднувальною ланкою стали геометричні фігури, які повторювалися на уроці математики, і з яких конструювали орнамент на уроці ОТМ. В конспекті уроку також простежується інтеграція з музичним мистецтвом (народні пісні, ритм), природознавством (тема «Наша Батьківщина»), з народознавством (народні ремесла). На уроці застосовані ігрові, інтерактивні, здоровʹязбережувальні технологіі, технологія критичного мислення, проблемного навчання, використані ІКТ.
Зміст, підібрані завдання, форми та прийоми роботи сприяють розвитку пізнавальної діяльності, підвищують увагу й працездатність.

Тема.

Математика. Визначення часу за годинником. Додавання і віднімання одиниць вимірювання часу. Задачі на час. Розпізнавання геометричних фігур.

Образотворче мистецтво. Поняття орнаменту (на елементарному рівні). Розширення уявлень про декоративне прикрашання форм геометричними елементами.

Мета:

закріпити

  • вміння визначати час за годинником,
  • виконувати математичні дії над одиницями вимірювання часу;

вправлятися у розвʹязанні задач на час;
повторити геометричні фігури.
формувати

  • елементарне уявлення про орнамент, а саме про геометричний, про його значення у декоративному прикрашанні форм;

вчити

  • створювати власні орнаменти з геометричних фігур;
  • приймати рішення - улагоджувати розбіжності;

розвивати

  • навички роботи з папером,
  • фантазію, творчі здібності учнів;
  • обчислювальні вміння та навички,
  • логічне мислення;
  • вміння співпрацювати в малих групах;

виховувати

  • інтерес до народного мистецтва,
  • любов до рідної країни, патріотизм;
  • взаємодопомогу.

Компетентності: математична, предметно - перетворювальна, соціальна, здоровʹязбережувальна , загальнокультурна, комунікативна.

Тип уроку: комбінований

Форма проведення: урок – подорож, інтегрований, бінарний

Обладнання: презентація; різнорівневі картки для самостійної роботи; дві мотузки, олівці, кеди, іграшки; маршрутні листи; конверти з словами – відгадками; гра «Заповни клітинки»; звукові файли; макети годинника; кольоровий папір, клей, ножиці, шаблони посуду; ваза з цукерками; геометричні фігури – квитки; фонограма пісні «Ой єсть в лісі калина…»; електронні ваги.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

Діти.

Ви сьогодні наші гості,
Раді бачити вас всіх!
Прийміть щирі привітання
Від першокласників малих!

Учитель. / дивиться на годинник/

Дорогенькі мої діти! За роботу братись час.
Я чекаю вже на вас!

ІІ. Мотивація.

Учитель. Я хочу розпочати наш урок загадкою. Сподіваюся, що ви будете зараз дуже уважними! Відгадка повʹязана з темою сьогоднішнього уроку.

Загадка.
Його не можна побачити, до нього не можливо доторкнутися, посмакувати, понюхати, але він існує… Він повзе, іде, мчить, біжить, пливе і тільки вперед. Його не можна повернути назад…
Діти обговорюють відповіді в групах. Якщо відповідь не знайдена, відкривають конверт з картками, на яких записані слова: час, човен, птах, літак, вибирають відгадку.

Слайд 2,3

Учитель. Коли говорять «час повзе»? «час летить»? А чи можемо ми загубити час? Сподіваюся, що час, який ми використаємо на уроці , не буде «загубленим»…

Слайд 4

ІІІ. Актуалізація знань

Учитель. Діти, а які одиниці вимірювання часу ви знаєте? Який прилад дозволяє нам визначати час? Правильно, годинник! Пригадаємо, з яких частин він складається.
Діти називають циферблат, годинникову стрілку, хвилинну стрілку

Учитель. А давайте спробуємо уявити, що в світі зникли всі годинники. Що відбудеться з людьми? …На попередньому уроці ми вже вчилися визначати час за годинником, ви мені пообіцяли ще потренуватися вдома разом з батьками.
Учні визначають час за годинником.

Слайд 5

ІV. Повідомлення теми та мети.

На сьогоднішньому уроці мова знову піде про час. На вас чекають веселі мандри, які принесуть багато цікавого та корисного.

V. Робота над темою уроку.

Робота з годинником

1. Голос. «Потяг «Волноваха – Київ» прибуває на 2 колію о 15 годині 30 хвилин. Зупинка 10 хвилин»

Учитель просить дітей показати на годинниках час прибуття поїзда та обчислити час відбуття.

Слайд 6

2. Учитель. Молодці, діти! А зараз перед нами стоїть нелегка задача: визначити час прибуття нашого поїзда на інші станції, де він робитиме зупинки. Станції «Музей народного мистецтва» , «Дослідницька», «Цукерочка», «Київ».

Робота в групах в маршрутних листах.

ДОДАТОК 1

Групи презентують свою роботу. Правильний час записуємо на дошці.

Слайд 7

Обчислення прикладів з одиницями вимірювання часу, повторення геометричних фігур.

3. Учитель. Діти, а хто хоче помандрувати на нашому поїзді? Квитки ви можете купити у касира, але не за гроші / як називається грошова одиниця в Україні?/, а за правильно розвʹязані приклади.

Робота в парах. № 5 - стор. 133 ( Ф.М. Рівкінд, Л.В. Оляницька «Математика , 1 клас» - К.:Видавничий дім «Освіта», 2012) . Вчитель перевіряє, відправляє до каси. Діти отримують квитки у вигляді геометричних фігур/ фігури попарно однакові/, називають фігури. «Квитки» пронумеровані.
Учитель просить дітей прикріпити на паперову смужку фігури у відповідному порядку.

Слайд 8

Учитель. Зверніть увагу на фігури, яку особливість ви помітили? /фігури однаково чергуються/. Порахуйте фігури. Скільки їх? Скільки в цьому числі десятків, одиниць? Давайте каліграфічно запишемо це число в зошиті.

Хвилинка каліграфії.

«Музей народного мистецтва» .

Поняття орнаменту. Створення геометричного орнаменту .

4. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» відправляється з 2 колії, пасажирів просимо зайняти місця.

Діти швидко стають у коло колоною.

5. Руханка «Веселий потяг»

Слайд 9

Сіли у веселий потяг.
Вікна вимиємо в нім.
Так –так-так! Так-так –так! Так-так –так! Ту-туууууууууу!
/кругові рухи на спині наступного учня/
Пил потрусимо гарненько,
Потяг стане чепурненьким
Тук –тук-тук! Тук-тук –тук! Тук-тук –тук! Ту-туууууууууу!
/плескають долонями по спині наступного учня/
Хмарка веселиться з нами,
Поливає всіх дощами
Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Ту-туууууууууу!

/імітують краплини на спині наступного учня/

6. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» прибуває на станцію «Музей народного мистецтва»

Слайд 10

/учні сідають на місця/

Учитель. Діти, зараз ми вирушаємо на екскурсію до Музею народного мистецтва. Що таке мистецтво? Які види мистецтва ви знаєте? А що ми називаємо декоративно - ужитковим мистецтвом?

  • Лексична робота над словом «експонат»
  • Учні розглядають «експонати» музею, зʹясовують, чим вони оздоблені.

Слайд 11

Учитель. Коли українці створювали такі чудові речі, то обовʹязково співали пісень. Давайте і ми заспіваємо пісню!

Слайд 12

  • Діти виконують куплет українскої народної пісні «Ой єсть в лісі калина»
  • У кожної мелодії є певний ритм. Що таке ритм? / ритм – чергування довгих та коротких звуків/
  • Виконання ритмічного малюнку виконаної пісні.

Учитель. Так ось в образотворчому мистецтві також є такий ритм, а називається він орнаментом.

Лексична робота над словом «орнамент».

Учитель. Діти, а чи можна назвати створену нами послідовність орнаментом? / показує смужку з геометричними фігурами – квитками/ Учні пояснюють чому.

Слайд 13

- Логічна гра «Заповни клітинки»

Слайд 14

- Скільки зображено фігур? Назвіть їх? Скільки трикутників? кругів? чотирикутників?

- Чим відрізняється круг від інших фігур?

- Як одним словом назвати трикутник та чотирикутник?

- Це плоскі фігури чи просторові? Назвіть відповідні просторові фігури.

7. Творча майстерня.

Слайд 15

Робота над створенням орнаменту з геометричних фігур.

Учитель. Я отримала від музею заявку на поповнення новими експонатами. Допоможемо музею?
Діти отримують шаблони глечиків, куманців тощо, які треба прикрасити геометричними орнаментами.

ДОДАТОК 2

Учитель.

  • Спочатку уявіть собі свій орнамент.
  • Підберіть кольори.
  • Намалюйте та виріжте елементи, що будуть повторюватись. Для цього візьміть смужку кольорового паперу, зігніть декілька разів, нанесіть малюнок та виріжте.
  • Наклейте елементи на смужку .

Повторення правил безпечної роботи

Виставка дитячих робіт

Дослідницька лабораторія.

Вимірювання довжини мотузки без лінійки.

8. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» відправляється з 2 колії, пасажирів просимо зайняти місця.

Діти швидко стають у коло колоною.

9. Руханка «Веселий потяг»

Слайд 16

Сіли у веселий потяг.
Вікна вимиємо в нім.
Так –так-так! Так-так –так! Так-так –так! Ту-туууууууууу!
/кругові рухи на спині наступного учня/
Пил потрусимо гарненько,
Потяг стане чепурненьким
Тук –тук-тук! Тук-тук –тук! Тук-тук –тук! Ту-туууууууууу!
/плескають долонями по спині наступного учня/
Хмарка веселиться з нами,
Поливає всіх дощами
Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Ту-туууууууууу!
/імітують краплини на спині наступного учня/

10. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» прибуває на станцію «Дослідницька» /учні сідають на місця/

Слайд 17

11. Робота в дослідницькій лабораторії.

Слайд 18

Учитель. Діти, зараз ми з вами знаходимося у дослідницькому інституті, в лабораторії. Завдання буде незвичайним, хоча на перший погляд – простим. Ваша задача виміряти довжину мотузки без лінійки.

Слайд 19

Все, що може знадобитися для досліду, на столі. Обʹєднаймося в групи/ за бажанням дітей/, оберіть того, хто буде представляти результати досліджень.

Обладнання: мотузка, олівці, іграшки тощо.

Учні обговорюють, яким чином можна виміряти довжину мотузки, використовуючи різні предмети, записують виміри у зошит.

Оголошення результатів.

Додаткове завдання. З мотузки зробити ламану, криву, пряму лінії, геометричні фігури.

Учитель. Діти, я позначила, о котрій годині ми розпочали роботу і закінчили (діти називають час), обчисліть, скільки часу вам знадобилося на виконання досліду.

Станція «Цукерочка».

Самостійна робота за картками

12. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» відправляється з 2 колії, пасажирів просимо зайняти місця. Діти швидко стають у коло колоною.

13. Руханка «Веселий потяг»

Слайд 20

Сіли у веселий потяг.
Вікна вимиємо в нім.
Так –так-так! Так-так –так! Так-так –так! Ту-туууууууууу!
/кругові рухи на спині наступного учня/
Пил потрусимо гарненько,
Потяг стане чепурненьким
Тук –тук-тук! Тук-тук –тук! Тук-тук –тук! Ту-туууууууууу!
/плескають долонями по спині наступного учня/
Хмарка веселиться з нами,
Поливає всіх дощами
Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Ту-туууууууууу!
/імітують краплини на спині наступного учня/

14. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» прибуває на станцію «Цукерочка» /учні сідають на місця/

Слайд 21

Учитель. Діти, справа в тому, що у нашого потягу закінчилося паливо. Далі він рушити не зможе. А знаєте яке паливо потрібно нашому незвичайному потягу? Цукерки!!!! Ми зараз зможемо заробити їх для нього, щоб потрапити до Києва.

Самостійна робота. Учні отримують комплексні різнорівневі картки з математичними завданнями (задачі, приклади).

ДОДАТОК 3

На виконання роботи 7 хвилин.

Слайд 22

Перевірка завдань. За сигналом вчителя діти збираються на килимку, сідають колом навколо вази з цукерками. Вчитель називає правильні відповіді, учні звіряють їх з власними, за кожну правильну відповідь беруть собі цукерку.

Підсумок. Порахуйте цукерки, хто заробив більше? Давайте ми зважимо наш «заробіток» на електронних вагах. Можемо вирушати в дорогу…

Коротка екскурсія Києвом

15. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» відправляється з 2 колії, пасажирів просимо зайняти місця.

Діти швидко стають у коло колоною.

16. Руханка «Веселий потяг»

Слайд 23

Сіли у веселий потяг.
Вікна вимиємо в нім.
Так –так-так! Так-так –так! Так-так –так! Ту-туууууууууу!
/кругові рухи на спині наступного учня/
Пил потрусимо гарненько,
Потяг стане чепурненьким
Тук –тук-тук! Тук-тук –тук! Тук-тук –тук! Ту-туууууууууу!
/плескають долонями по спині наступного учня/
Хмарка веселиться з нами,
Поливає всіх дощами
Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Кап – кап - кап! Ту-туууууууууу!
/імітують краплини на спині наступного учня

17. Голос. Потяг «Волноваха – Київ» прибуває на станцію «Київ» /учні сідають на місця/

Слайд 24

Учитель. Діти, а що ви знаєте про Київ? ( «Мозковий штурм») Київ – дуже красиве європейське місто. Сьогодні ми ознайомимося з його памʹятками та визначними місцями.

Перегляд презентації.

Слайд 25

VI. Підсумок уроку.

Учитель. Цікавою була наша мандрівка? Є про що розповісти своїм друзям та батькам?

Гра «Розкажи про мандри». Кожен з дітей повідомляє про те, чим хоче поділитися батьками. Учитель тримає у руках вазу з цукерками і починає :« Я розповім вдома про…», учні по черзі беруть по одній цукерці і продовжують : «… те, як визначали час, як вимірювали довжину мотузки, як створювали орнаменти тощо».

Слайд 26

VII. Домашнє завдання.

Поділитися враженнями з батьками, за бажанням намалюй малюнок «Я на уроці математики»

Очікувані результати

Після цього уроку учні зможуть:

  • Визначати час за годинником, використовувати це уміння у житті.
  • Пояснити, що таке експонат, орнамент, народне мистецтво;
  • Знаходити нестандартні підходи у визначенні довжини предметів;
  • Використовувати геометричний матеріал у декоративно – ужитковому мистецтві;
  • Користуватися електронними вагами;
  • З користю розподіляти свій час;
  • Організувати власну роботу в групі та парі;
  • Мати уявлення про роботу залізничного транспорту;
  • З повагою ставитися до культури українського народу;
  • Розказати про деякі памʹятки столиці України – міста Києва.

Використані джерела інформації

  1. Інтернетресурси :
    1. https://muzofond.com/search/ой%20єсть%20в%20лісі%20калина
  2. Ф.М. Рівкінд, Л.В. Оляницька. Математика. Підручник для 1 класу. – К.: Видавничий дім «Освіта» , 2012
Джерело: Острів знань
Автор: Гусарова Наталія Юріївна, вища кат., Привільненська ЗОШ І - ІІІ ст., Донецька обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна