Закрити
Пізнай себе
09 Жовтня 2017, 10:46 , Переглядів: 80
FacebookTwitterLivejournal
Пізнай себе Фото: http://mamasveta.ru Пізнай себе

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

Заняття курсу «Самовдосконалення особистості»

Тема: Засоби розумових дій, як основа пізнання та розвитку творчого мислення учнів.

Мета:

  • Сприяти формуванню первинного уявлення щодо операцій мислення – аналізу. синтезу, порівняння;
  • Формувати уміння розрізняти та застосовувати операції мислення під час вирішення навчальних завдань;
  • Ознайомити з алгоритмом порівняння;
  • Розвивати навички розумових дій, уміння логічно висловлювати свої думки, добирати аргументи для її підтвердження;
  • Виховувати навички роботи в групі, уміння надавати допомогу, слухати однокласника, працювати згуртовано.

Хід заняття

  1. Емоційний настрій заняття. Вправа «Комплімент».
  2. Вправа «Інтелектуальна розминка»
  3. Мотивація уроку. Вправа «Очікування».
  4. Презентація на тему «Мислення». Виступи учнів з повідомленнями.
  5. Робота в групах, щодо засвоєння понять: аналіз, синтез,порівняння.
  6. Робота зі словником.
  7. Рефлексія заняття.
  1. Організація роботи групи. Привітання.

Емоційний настрій. Вправа «Комплімент»

Психолог. Я пропоную вам почати наш урок з вправи «Комплімент», яка допоможе позитивно налаштуватися на урок. Необхідно, передаючи клубочок ниток з рук у руки говорити один одному компліменти. Приємні слова необхідно казати не тільки у відношенні зовнішнього вигляду, але й відносно захоплень, досягнень та особистих якостей учня.

Психолог. Побажання продуктивної роботи.

  1. Вправа «Інтелектуальна розминка»

Психолог. Хто з літературних героїв міг  написати таку телеграму?

«Стал благордных кровей. Скоро прилечу»
(Сказка Г.Х.Андерсена Гадкий утенок)

«Тетя купила краску. Предстоит неприятная работа. Приезжайте помогать»
(Том Сойер)

«Ищу шестерых братьев после страшного проишествия»
(Волк из сказки Семеро козлят)

«Допоможіть мені вмовити батька не віддававти моєї ялинки»
(Василько «Ялинка» М.Коцюбинський)

«Купил семна, приезжайте тянуть»
(Дед из сказки Репка)

«Хвост нашли. Плакать перестал»
(Ослик Иа)

«Жена отобрала стрелу. На охоту идти не с чем»
(Иван Царевич из сказки Царевна-лягушка)

«Люблю цветы только красных оттенков»
(Аленушка из сказки Аленький цветочек)

«Завітайте до нас взимку. Пострибаємо разом з однієї крижини на іншу»
(Федька-халамидник. В.Вінниченко)

  1. Постановка проблеми. Мотивація уроку.

Психолог. За допомогою яких психічних процесів ви змогли відповісти на запитання?Що допомагає людині кожного дня відповідати на запитання, вирішувати задачі, знаходити вихід у складних ситуаціях? (Відповіді учнів - мислення)

Ці психічні процеси лежать в основі пізнання кожної людини.

Пізнання - особливий вид людської діяльності, без якого неможлива орієнтація людини у світі та його успішний розвиток та становлення.

Пізнавальна діяльність людини невід’ємно пов’язана з роботою її свідомості, з емоціями, волею,  пам’ятю . Вона супроводжується помилками, іллюзіями. Знання не з’являються  з нізвідки – вони результат пізнання, результат пізнавальної діяльності. Тільки за допомогою мислення людина здатна здійснювати свою пізнавальну діяльність

СЛАЙД №1

«Я мыслю, значит я существую» (Декарт)

Психолог. Як ви розумієте цей вислів? Ці слова відомого філософа будуть епіграфом нашого уроку.

Тема та мета уроку.

Психолог. Сьогодні на уроці ми познайомимося з операціями мислення. Будемо вчитися їх розрізняти. Познайомимось з алгоритмом порівняння.

Вправа «Очікування»

Робота з засвоєння нового матеріалу

Психолог. За допомогою чого людина пізнає оточуючий світ? (Органи чуття) Назвіть їх. У пізнанні світу людина використовує не тільки чуттєве сприйняття але й проникає у сутність речей.

Вправа «Синонімічний рядок». Доберіть синоніми до слова мислення.

Мышление – познание, умозаключение, рассуждение, суждение, вывод, логика.

Повідомленняучнів за темою «Мислення».

Психолог. Що ж таке мислення ? Учні дають визначення своїми словами.

Мислення – психічний процес, за допомогою якого людина відповідає на запитання, робить висновки, вирішує складні завдання.

СЛАЙД №2

Психолог. Для чого необхідно  уміння мислити на уроках української мови та літератури, художнього мистецтва, математики?

СЛАЙД №3

Психолог. Розрізняють багато операцій мислення. Ми сьогодні розглянемо деякі з них – аналіз, синтез, порівняння.

АНАЛІЗ

Психолог. Я пропоную вам проаналізувати з яких частин складаються наступні предмети, поняття:

Зошит – обгортка, сторінки

Речення – словосполучення,  слова, частини мови, члени речення.

Задача – умова, запитання

Дерево – корінь, віти, стовбур, листя

Рік – місяці, тижні, дні.

Психолог. Яку роботу ми зараз виконували? (Ділили ціле на частини)

Поділ цілого на частини називається аналізом.

СЛАЙД №4

Психолог. Наведіть приклади, коли у побуті, навчальній діяльності виникає необхідність поділити ціле на частини, аналізувати.

Словник. (Учні фіксують визначення у словник)

Психолог. Складніше буває провести аналіз прихованих якостей, закономірностей .

Вправа «Числові ряди»

Кожен учень отримує картку з числовими рядами. Необхідно визначити закономірність будови ряду та продовжити його двома числами.

  1. 2, 3, 4, 5, 6, 7…
  2. 9, 8, 7, 6, 5, 4…
  3. 44, 55, 66….

Що допомогло вам виконати це завдання? (Вміння аналізувати, знаходити закономірності)

СЛАЙД №5 «Олівці»

СИНТЕЗ

Вірш «Гастроном»

Психолог. Послухайте вірш-гумореску. Намагайтеся запам ятати, які слова були утворені від слова гастроном.

Вот из слова гастроном
Вышел важный астроном
Вышел маг и вышел гном
А за ними агроном
Мост построен на реке,
Гром грохочет вдалеке,
С нижней палубы матрос
От причала тянет трос
Сверху летчику видна
Вся родная сторона.

Психолог. Які слова були утворені від слова гастроном? За допомогою яких логічних операцій ви виконали це завдання?

СЛАЙД №6

Психолог. В психології синтез – це операція мислення прямо протилежна  операції аналізу, є її антонімом. Спробуйте дайте визначення синтезу. (Відповіді учнів)

Словник. Синтез – операція мислення, яка характеризується об єднанням частин у ціле.

Наведіть приклади з життя, навчальної діяльності, побуту.

Робота в групах. Вправа «Пазли»

(На картках слова – пізнання, логіка)

Психолог. Кожен з вас отримує частку слова. Необхідно зібрати слово ,об єдуючись у групи. Які слова утворились? За допомогою якої операції мислення ви виконали це завдання? Чому цю операцію не можна назвати аналізом?

Вправа «Квітка»

Інструкція. Кожній группі надається конверт з однаковим набором різнокольорових  трикутників. З 14 трикутників необхідно скласти квітку за одну хвилину.

Обговорення:

  • Яку опреацію мислення ви виконали, коли працювали з трикутниками?
  • Який психічний процес приймав у цьому участь?
  • На яких уроках ви розвивали уміння фантазувати?
  • З якими прийомами фантазування ви знайомі? (Збільшення, зменшення, об єднання, виконай навпаки, дрібнення)
  • Чому квіти вийшли різними?
  • Як ви узнали, що вони різні? (порівняли)

СЛАЙД №7

ПОРІВНЯННЯ

Що оозначає порівняти два предмета, явища, події? (визначити подібне та різне)

Словник

Психолог. Приклад з помилкою.

« У Олі гарне біляве волосся, а  Тетяна захоплюється плетінням з бісеру»

Чи вірно виконано порівняння? Чому?

СЛАЙД №8 (Робота з пам яткою)

Пам ятка

«Алгоритм порівняння»

  1. Визначення об єктів порівняння.
  2. Визначення аспекту порівняння об єктів.
  3. Аналіз та синтез об єктів у відповідності з аспектом порівняння.
  4. Висновок. Формулювання загальних та відмінних суттєвих ознак об єктів, що прівнюються.

Обидві групи виконують завдання та заповнюють таблицю у зошиті з використанням пам ятки.

1 група. Порівняти двох птахів – грак та горобець

2 група. Порівняйте частини мови – іменник та прикметник.

(Час виконання 3 хвилини)

Психолог. Які опреації мислення ви застосовували під час виконання завдання ?Доведіть. Чи можливо порівняти стіл та іменник? Чому?

СЛАЙД № 9 (Робота в групах, вирішення анаграм.

  1. Рефлексія заняття

Психолог. Вправа «Дерево»

Інструкція. На липких стікерах необхідно висловити свої враження від уроку. Що сподобалось? Що нового запам ятали? З якими логічними операціями познайомились? Дайте їм визначення. На яких уроках можливо використати ці знання? Прокоментуйте вголос та закріпіть на шаблоні дерева.

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Запорізька гімназія № 6 Запорізької міської ради Запорізької області. Плотнікова Наталія Вадимівна, психолог.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна