Музика. Колір. Емоції.
04 Жовтня 2017, 12:27 , Переглядів: 278
Музика. Колір. Емоції. Фото: https://wallbox.ru Музика. Колір. Емоції

Матеріали учасника Всеукраїнського конкурсу загальноосвітніх навчальних закладів по роботі з обдарованими дітьми "Школа – джерело талантів" (2015-2016 навчального року)

Тип урока: Бінарний (психологія +художній труд)

Мета уроку:

Психологічний аспект

• Ознайомити учнів з поняттям «емоції», навчити розпізнавати та оцінювати свої емоціїта емоції інших людей;
  • Бути уважним до проявів почуттів та бажань інших людей;
  • Розвивати навички самоаналізу та саморегуляції;
  • Виховувати поважне ставлення один до одного, уміння співчувати (емпатію).

Педагогічний аспект

• Ровивати почуття прекрасного, здатність сприймати музичні твори, як художні образи;
  • Формувати асоціативну, абстрактну, образну здатність мислення, творчу уяву почуттів настрою, емоцій учнів;
  • Розвивати почуття гармонії між візуальним та слуховим образом, між мелодією та кольоровим, образним рішенням творчого завдання та підпорядкування її емоціям;
  • Формувати навички вільного креативу;
  • Опрацювати прийоми работи з кольором.
  1. Організація роботи групи
  1. Привітання
  2. Установка на увагу

Психолог. Діти, я пропоную вам переглянути два фрагмента з добре відомого вам мультфільма «Просто так». Намагайтеся бути уважними. Коли ми закінчимо прегляд вам необхідно відповісти на наступні запитання:

• Що об ’єднує ці два франгмента мультфільма та що їх відрізняє?

Перегляд фрагментів мульфільма «Просто так»

• Як ви вважаєте, що могло вплинути на настрій героїв мультфільму? (Відповіді дітей)
  1. Основна частина
  1. Етюд «Слухаючи себе»

Психолог. Сядьте зручніше, закрийте очі, намагайтеся розслабитися. Прислухайтеся до себе, своїх почуттів, що виникають під час прослуховування музичного фрагменту.

Фрагмент музичного твору П.І.Чайковського «Пори року», «Весна»

Психолог. Відкрийте очі, спробуйте описати почуття, настрій, що виникли під час прослуховування музичного фрагменту. Поріняйте їх з якимсьявищем природи. (Відповіді дітей)

1. Робота з піктограмами.

Психолог. Що допомагає нам визначити настрій оточуючих людей? (Відповіді дітей)

Інформаційне повідомлення:

Емоції - (від лат.) хвилювати – прояв почуттів, реакція людини на те, що відбувається з нею та навколо неї.

Психолог. Подивіться на схематичні зображення і скажіть, якій настрій вони відображають? (Відповіді дітей)

Аналіз схематичних піктограм.

Психолог. Які з емоційних станів, на ваш погляд, є позитивними? (негативними). Чому ви так вважаєте? Пригадайте випадки з особистого життя, коли ви знаходилися у тому чи іншому емоційному стані? Які ситуації вплинули на прояв таких емоцій?

Аналіз репродукцій картин

Учитель. Розгляньте представлені картини. Який вони передають настрій? За допомогою яких засобів художнього мистецтва вдалося передати настрій картин? Який ще жанр мистецтва може передавати настрій? (музика)

1. Тема та мета уроку

Психолог. Сьогодні на уроці ми будемо учитися читати настрій інших людей,спробуємо вигадати прийоми поліпшення свого настрою, будемо навчатися передавати свої почуття, емоції за допомогою кольору та образів.

1. Вправа « Малюємо настрій музики»

Учитель пропонує учням два музичних фрагмента. Під час прослуховування учні повинні виконати два малюнка.

Інструкція до виконання: Прослухайте мелодію. Намагайтеся спіймати її настрій, сконцентруйтеся на образах, що виникають у вашій уяві, намагайтеся їх зобразити.

Перший музичний фрагмент

Обговорення. Якого кольору музика? Який вона має напрям?

Форма:

1. Тональність – отмивка (варіанти). Плавна градація кольору.
  2. Кляксографія.
  3. Колір + характер ліній:
  • Різкі, угловаті, хаотичні, поривисті рухи пензлика;
  • Округлі, мов танок, орнамент, повторення.
  1. Пізнаваний образ.

Учитель демонструє можливі варіанти робіт. Учитель склеює роботи учнів у великий лист та аналізує роботи учнів.

1. Засоби підвищення настрою

Психолог. Чи подобається вам коли у вас такий настрій? Чому? А чи потрібно вміти керувати своїм настроєм?Чи можемо ми зараз змінити свій настрій? Учитель згортає великий лист паперу у величезну цукерку. На що схожий цей витвір? А тепер ви запропонуйте свої прийоми підвищення настрою собі, другові, знайомому, матусі. (Відповіді учнів)

• Перегляд улюблених мультфільмів:
  • Смакувати солодощами:
  • Погратися іграшками;
  • Спілкування з друзями;
  • Переглянути комікси;
  • Покривлятися у дзеркалі.
  1. Вправа «Вгадай емоцію»

Психолог. Щоб використовувати вигадані вами прийоми, необхідно навчитися розрізняти емоції інших людей. Трьом учням психолог роздає картки з зазначеними емоційними станами. Відповідно – радість, смуток, подив. Учні по черзі читають напам’ять вірша « Наша Таня голосно плаче…» с зазначеним емоційним навантаженням. Учні повинні визначити які почуття намагався передати читач.

Психолог. Для чого потрібно вміти розрізняти почуття інших людей?

Другий музичний фрагмент

7. Учні. Малювання під супрвід веселої, енергійної, живої мелодії.

Психолог. Якими словами можливо визначити настрій мелодії? Чи подобається вам коли у вас такий настрій? Чому? Як ви вважаєте, які емоції найбільше потрібні людині – позитивні чи негативні? Чому?

1. Рефлексія уроку.
  • З яким новим психологічним терміном ви сьогодні познайомились?(емоції)
  • Де «ховаються» наші емоції? (у почуттях)
  • Як ми виявляємо свої емоції? (у міміці та жестах)
  • Чим ми сьогодні користувалися коли виявляли свої емоції ? (міміка, колір, міміка, образ)
  • Чому необхідно розрізняти настрій інших людей?

Учні наприкінці уроку дарують один одному свої малюнки.

Автор: Запорізька гімназія № 6 Запорізької міської ради Запорізької області. Плотнікова Наталія Вадимівна, психолог, Іванова Тетяна Іванівна, вчитель.