Закрити
Сценарій інтелектуальної гри "Українці чи україночки?" для 5-6 класів
08 Вересня 2017, 13:34 , Переглядів: 490
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Сценарій інтелектуальної гри Фото: xaxatyn.com.ua Сценарій інтелектуальної гри "Українці чи україночки?" для 5-6 класів

Сценарій виховного заходу, присвяченого рідній мові. Робота учасника V Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Тема: «Мово українська, гордосте моя!»

Мета: Навчати дітей розуміти і збагачувати рідну мову, формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна, як держава. Розширювати знання про красу і багатство української мови. Пробудити почуття національної гідності. Розвивати логічне і творче мислення. Виховувати любов до рідної мови, її традицій, бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання: презентація, музичний супровід, літери, чорна скриня, картки.

Хід заходу.

1. Організаційний момент. Оголошення теми і мети заходу.

Слайд 1

Слово вчителя:

Сьогодні в нас, діти, гра незвичайна,
Хай буде вона для вас повчальна.
Пригадайте найщиріше слово,
Щоб заграла самоцвітом рідна мова.

Любі друзі, ми починаємо змагання знавців української мови. Але змагатися будуть україночки із козаками.

Привітаймо наше журі, яке стежитиме за правильністю виконання завдань та наприкінці гри визначить переможців цього конкурсу.

2. Основна частина заходу

Конкурс № 1. «Конкурс капітанів»

Слайд 2

Капітани команд повинні представити кожного члена за допомогою фразеологізмів. Перемагає та команда, капітан якої використає найбільш вдалі фразеологізми.

Журі оцінює виступи команд.(5 балів)

Конкурс № 2.  «Таємна персона»

Слайд 3

Для кожної команди дається по 2 картинки, учні розглядають її та відповідають на питання.

Команда дівчат (Слайд 4): розгляньте портрети, це дуже відомі особистості, які залишили по собі слід в історії. Вкажіть портрет, на якому зображено відомого письменника і поета, «Каменяр».

Команда хлопців (Слайд 5): розгляньте портрети, це дуже відомі особистості, які жили в один і той же час. Вкажіть портрет, на якому зображено відомого письменника і поета, «Великий Кобзар».

Журі оцінює команду.(5 бали)

Конкурс № 3. «Угадай мелодію»

Слайд 6

По черзі один член команди слухає народну українську пісню, а потім показує назву за допомогою міміки і жестів, а інші учасники команди відгадують.

Фонограми пісень:

  • Розпрягайте, хлопці, коней!
  • Несе Галя воду.

Журі оцінює команду.(за швидкість – 5 балів)

Конкурс № 4. «Букви в ряд»

Слайд 7

Учитель читає тлумачення слів, а учасники команд складають саме слово. Виграє та команда, яка складе більше слів.

Команда дівчат:

  • Квіти, листя, гілки, сплетені в коло, яким звичайно прикрашають голову дівчата. (вінок)
  • Скляна, металева посудина переважно циліндричної форми. (банка)
  • Отвір для світла й повітря в стіні приміщення. (вікно)
  • Вигадка, розповідь про те, чого не було. Невеликий віршований або, рідше, прозовий повчальний твір алегоричного змісту. (байка)
  • Самець вівці, гребінь замету, крижини. (баран)

Команда хлопців:

  • Дерево або кущ з гнучким гіллям, символ України. (верба)
  • Фізичні вправи, які мають на меті зміцнення та розвиток організму. Футбол, волейбол, теніс – види ... (спорт)
  • Клична форма слова «брат» (брате)
  • Побратим мінера, він помиляється один раз. (сапер)
  • символ жебрацтва, якщо вона писана, то з нею носиться дурень. (торба)

Журі оцінює команду.(за швидкість – 5 балів)

Конкурс № 5. «Чорна скриня»

Слайд 8

Завдання: у чорній скрині предмет, назва якого походить від старослов’янського слова, що походить від дієслова «валити», тобто ламати, руйнувати, або рвати щось. Також він нагадує за звучанням слово «руки», хоча має зовсім інше тлумачення. Його використовують як оберег для захисту сім ї та будинку від зла. Що у чорній скрині?

Відповідь: рушник.

Журі надає 2 бали за правильну відповідь.

Конкурс № 6. «Обмін ролями»

Слайд 9

Команда хлопців заплітає косу, а дівчата забивають цвяхи.

Журі оцінює команду.(за швидкість – 2 бали, за правильність виконання – 3 бали)

Конкурс № 7. «Народна мудрість»

Слайд 10

Кожній команді дається картка. Завдання: доповніть прислів’я та приказки. За кожну правильну відповідь – 1 бал.

  • Що посієш, ...
  • Козацькому роду ...
  • Не кажи гоп, ...
  • Без труда ....
  • Хто спішить, ...
  • Слово не горобець, ...
  • З миру по нитці, ...
  • Більше діла, ...

Поки команди виконують завдання, вікторина із вболівальниками, загадки - жарти

«Загадки-жарти»

  1. Під яким кущем ховається заєць, коли йде дощ? (Під мокрим)
  2. Без чого не буває криниці? (Без дна)
  3. У який горщик не можна налити води? (У повний)
  4. Що буде козі, коли їй мине сім років? (Восьмий піде)
  5. Хто найбільшу шапку носить? (У кого найбільша голова)
  6. Який рік найкоротший? (Новий рік, він триває усього один день)
  7. Яким стане білий камінь, якщо кинути його у Чорне море? (Мокрим)
  8. Коли беззубий дід відчує біль від зубів? (Коли його вкусить собака)
  9. Де є річка без води? (На карті)
  10. У якому вигуку 100 однакових звуків? (стоп).
  11. Який молочний продукт можна перетворити на злак, прочитавши його справа наліво? (сир – рис).
  12. Що треба, щоб майка злетіла? (замінити початкове М на Ч – чайка).
  13. Чи можна з кози зробити козака? (коза+к = козак).
  14. Чого багато має золото, менше озеро, ще менше море, а зовсім не має ріка? ( букву О).
  15. У якому місяці люди сплять найменше? (У лютому)

Журі оцінює команду.

Конкурс № 8. «Інтелектуал»

Слайд 11

Команді дається хвилина і за цю хвилину треба відповісти на питання. Кожна відповідь оцінюється в 1 бал.

  1. Розділ мовознавчої науки, який вивчає звуки мови… (Фонетика)
  2. Чий день народження 9 березня 1814 року? (Т.Г.Шевченка)
  3. Слова з протилежним лексичним значенням…(Антоніми)
  4. Дієприкметник із залежними словами…(Дієприкметниковий зворот)
  5. Розділ мовознавства, який вивчає правила написання слів…(Орфографія)
  6. Розмова двох осіб…(Діалог)
  7. Частина слова без закінчення? (Основа)
  8. Частина мови, яка позначає предмет і відповідає на питання хто? що? (Іменник)
  9. Розділ мовознавства, який вивчає частини мови…(Морфологія)
  10. Інфінітив — це…(Неозначена форма дієслова)
  11. Що буває кількісним і порядковим? (Числівник)
  12. На які групи поділяються всі звуки? (Голосні і приголосні)
  13. Слова, різні за звучанням та написанням, але близькі чи однакові за лексичним значенням…(Синоніми)
  14. Речення, що має одну граматичну основу…(Просте)
  15. Скільки букв в алфавіті української мови? (33)
  16. Яке слово зайве: другий, третій, інший, четвертий?
  17. Два слова, серед яких одне головне, а друге залежне…(Словосполучення)
  18. Змінна частина слова…(Закінчення)
  19. Самостійна частина мови, що виражає ознаку предмета за дією і відповідає на питання: що робить предмет? що з ним робиться? (Дієслово)

Журі оцінює команду.

Фінал

Слайд 12

Команда обирає одного учасника, який декламує найшвидше і найчіткіше скоромовки.

Слайд 13

  1. Кинув кріп Прокіп в окріп. У окропі, окрім кропу, кипить короп для Прокопа.
  2. Приснивсь сьогодні сон синиці: Приніс сусіда сік з суниці.
  3. Бабин біб розцвів у дощ. Буде бабі біб у борщ.

Журі підводить підсумки конкурсів, визначає переможця.

Заключне слово вчителя:

Усе минає, а слово залишається. Зникають у безвість царі, володарі, раби… на порох розсипаються величні будівлі, вмирають дерева, пересихають ріки… гори перетворюються на купи каміння… все стає тліном і прахом, а написане слово залишається. Залишається і несе крізь час голос людської душі. То ж хай живе, переживає століття й покоління найбільше диво – рідна мова!

Мова наша, мова –
Мова кольорова,
В ній гроза травнева
Й тиша вечорова.
Мова наша, мова –
Літ минулих повість,
Вічно юна мудрість,
Сива наша совість.
Ми без тебе, мово,
Без зерна полова,
Соняшник без сонця,
Без птахів діброва.
Як вогонь у серці,
Ви несіть в майбутнє
Невгасиму мову,
Слово незабутнє!

Бережімо, шануймо, любімо, вивчаймо рідну мову – цей невмирущий голос України!

Автор: Хайрулліна Дар’я Сергіївна, вчитель української мови, Білозерська ЗОШ І-ІІІ ступенів №15, Добропільської міської ради, Донецької області
Видалити Відміна
Забанити Відміна