Закрити
Чергування У-В, І-Й
21 Квітня 2017, 14:46 , Переглядів: 590
FacebookTwitterLivejournal
Чергування У-В, І-Й Чергування У-В, І-Й

Робота учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень"

Мета:    

  • навчальна: пояснити закономірності чергування звуків як одну з умов милозвучності української мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із зазначеною орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння;
  • розвивальна: розвивати навички колективної та самостійної роботи; здатність до аналітичного мислення, творчу уяву; мовленнєві навички;
  • виховна: виховувати відповідальність за збереження культурних надбань українського народу, його духовної спадщини.

Внутрішньопредметні зв'язки: лексикологія, морфологія, синтаксис.

Міжпредметні зв'язки: мова, література, українознавство, усна народна творчість.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Обладнання: індивідуальні картки, ІКТ, куб, картки з теоретичним матеріалом.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Вчитель:

- Добрий день!

- Сідайте!

- Народ наш невтомний трудар. Працею своєю землю прикрашає, урожай багатий збирає. Здавна повелося так в Україні, що зібравши урожай багатий, їхали люди на ярмарок. Везли те, що самі виростили, самі приготували.

- І чого на тому ярмарку не було…

Дитина:

Увага! Увага! Спішіть, поспішайте!
Господарі й гості, глядіть, не минайте!
На ярмарок просим гуртом, поодинці,
Чекають на вас тут чудові гостинці!
На ярмарку нашім веселім, багатім
Є чим дивуватись і є що придбати!

Вчитель:

- Отож ви вже зрозуміли, що ми з вами вирушаємо на ярмарок.

- Що ж означає слово ЯРМАРОК?

(відповіді дітей, а потім моє пояснення)

ЯРМАРОК – щорічний базар. Це торг, що відбувався регулярно на певному місці й у певний час.

- Ярмарок завжди приваблював багатьох людей тим, що тут можна було і продавати і купувати, і на людей подивитися і себе показати.

ІІ. Оголошення теми і мети уроку

Вчитель:

- Сьогодні у нас незвичайний урок. Ми відвідаємо мовознавчій  ярмарок, завітаємо у різні крамнички і виконаємо завдання з теми «Чергування [у]-[в], [і]-[й]», а саме навчимося  пояснювати закономірності чергування звуків, як одну з умов милозвучності української мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити слова із зазначеною орфограмою в текстах; удосконалювати орфографічні й орфоепічні вміння.

- Сьогодні ярмарок незвичайний ще й  тому, що нам знадобляться не гроші, щоб купувати, а мовознавчі знання – наш розум, кмітливість, винахідливість.

- Діти, скажіть, будь-ласка, а на чому люди вирушали на ярмарок? (На возах, запряжених волами)

- Отож і ми з вами вирушаємо в дорогу трьома возами:

ДИКАНЬКА, СОРОЧИНСЬКИЙ, ВЕРБІВКА

(На партах таблички)

ІІІ. Актуалізація опорних знань

- Ось ми і підійшли до ярмаркових воріт. А своєрідною перепусткою на ярмарок будуть ваші знання.

1. - До дошки іде __________________і складає асоціативний кущ до теми «Звуки мовлення»

                                                Звуки
                      Голосні                                  Приголосні
                 наголошені                                   дзвінкі
               ненаголошені                                  глухі
                                                                     тверді
                                                                      м’які
                                                                   пом’якшені

2. Робота на картках,  3 учня (фонетичний розбір слова)

1_____________________ 2___________________ 3____________________

3. - Усім іншим систематизувати знання допоможе КУБ. Озвучимо свої знання на правила вживання апострофа за питаннями граней куба.

(викликать дитину, яка перевіре асоціативний кущ)

Підсумок

- Ви всі, діти, молодці. Попередньо вивчені теми ви засвоїли добре.

- Діти, яку вправу ви виконували вдома? (впр.346)

- Яке завдання ви повинні були виконати до неї? (записати подані слова у два стовпчики з апострофом, та без апострофа)

- Якщо ви правильно виконали завдання, то з других букв записаних слів складеться вислів письменника Івана Карпенка-Карого.

(спитати декілька дітей, який вислів у них склався)

Люби діло, а не себе в ділі

- Діти, як ви розумієте цей вислів? (кожна людина повинна вміти і любити працювати, а не пишатися собою, не досконало виконуючи ту чи іншу справу)

- Ви добре впоралися із завданнями, тож ворота нашого ярмарку відкриті.

ІІІ. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

- Першою на нашому шляху постає крамничка АКТУАЛЬНА

(на екрані тексти впр.349)

- Прочитайте речення. Чи всі сполучення слів легко вимовляються?

(1 учень читає)

- Прочитайте перероблені речення. Чому вони звучать краще та легше вимовляються? Що змінилося в цих реченнях?

(2 учень читає)

- Добре, молодці, ви помітили зміни.

- Розглянемо вправу 350 вашого підручника.

- Прочитайте речення. Зверніть увагу на прийменники У, В та сполучники І, Й

(3 учень читає)

- Діти, вам легко було читати ці речення?

- Отже, щоб запобігти немилозвучності збігу кількох голосних або приголосних, в українській мові чергуються прийменники У з В, та сполучники І з Й. Можуть чергуватись початкові звуки слів У з В, та І з Й.

ІV. Вивчення нового матеріалу

- Нагадую, тема нашого уроку «Чергування У-В, І-Й»

- Відкриваємо зошити, записуємо число, класна робота, і тему уроку.

Двадцяте березня

Класна робота

Чергування у-в, і-й

- Наступна лавка, яку ми відвідаємо ТЕОРЕТИЧНА.  Ми дізнаємося правила чергування прийменників та сполучників, початкових звуків у словах.

- На ярмарок ми приїхали трьома возами, тож у кожного є картки-опори з даної теми. Будь-ласка, опрацюйте теоретичний матеріал. Приклади з карток запишіть у зошити.

(на виконання роботи 5 хвилин, я перевіряю картки з фонетичним розбором)

- Отож, повернемось до лавки ТЕОРЕТИЧНОЇ

- Віз Диканька, поясніть правила вживання звуків У-В

(1 група пояснює, всі інші записують по 1 зразку)

- Віз Сорочинський, поясніть випадки, коли чергування У з В не відбувається.

(2 група пояснює, всі інші записують по 1 зразку)

- Віз Вербівка, поясніть правила вживання Й та І

(3 група пояснює, всі інші записують по 1 зразку)

- Ось ми і підійшли до крамниці ПРАКТИЧНА завітаймо до неї.

- Пропоную виконати синтаксичний розбір речення на дошці______________

(учень виходить із завданням на картці)

- А ми з вами розглянемо вправу 352.

- Яке завдання перед нами поставлено?

(коментуємо по 1 реченню по черзі, пояснюємо правилом і записуємо в зошит)

- Молодці, ви добре впорались із завданням.

- Давайте перевіримо роботу на дошці, чи все правильно виконано?

(перевіряємо)

- Знову крамниця ПРАКТИЧНА пропонує свій товар.

(виконання впр.353 на дошці два учня, букви підкреслюють кольоровим олівцем, всі інші в зошитах, ключ на екрані)

- Діти, а яка орфограма є у цій вправі?( Орфограма «Велика літера», Львів, Одеса, Узбекистан)

- Якщо ви правильно виконали завдання, то з перших букв перших слів словосполучень складеться початок прислів’я: «Правда і в морі не тоне»

- Як ви розумієте це прислів’я? (Кожна людина повинна жити по правді, правда завжди перемагає неправду)

Підсумок

- Отже, коли ми вживаємо букву У, а коли В?

- А зараз ми напишемо шифрований диктант.

  • 1 – сполучник І
  • 2 – сполучник Й
  • 3 – прийменник В
  • 4 – прийменник У

Гори…долини, освіта…Україні, прийшов…ліс, працює…будні, смеркає…світає, вогнем…мечем, батько…матір, поклав…кошик, іти…село, спокій…тиша, сьогодні…завтра, озеро…горах.
(ключ: 1, 3, 4, 3, 2, 1, 2, 4, 3, 1, 2, 3)

- Обміняйтеся зошитами і перевірте роботу сусіда, олівцем виправте помилки і поставте оцінку.

- Отже, скажіть, коли ми вживаємо сполучник І, а коли Й?

- Коли вживаємо прийменник В, а коли У?

(відповіді учнів)

- Лавка ПРАКТИЧНА щедра на товар, тож давайте виконаємо впр. 354 самостійно.

- Прочитаємо завдання до цієї вправи.

(учень читає завдання)

- Якщо ви правильно виконали завдання,з других букв перших слів складеться пропущене у вислові Д.Білоуса: «У мові – чари барвінкові: печаль і радість в ріднім слові»

(запитати у декількох учнів, який вислів склався)

- Діти, зверніть увагу, що у  вислові вжито прийменник В, а не У між двома приголосними, але це не є помилкою у даному випадку тому, що це авторський вислів.

Підсумок

- Отже, коли ми вживаємо сполучник І, а коли Й?

- Завітаємо до крамнички ТВОРЧОЇ, де нам пропонують скласти речення, вибираючи в кожному випадку потрібний варіант слова.

(завдання на екрані)

  • 1 група. Учитель – вчитель
  • 2 група. Узяв – взяв
  • 3 група. Уперед – вперед

(перевіряємо роботу, по декілька учнів з різних груп читають свої речення)

Підсумок

- Яким правилом ви користувались під час складання речень?

V. Систематизація й узагальнення знань, умінь, навичок

- Українська мова уникає насамперед збігу голосних, а потім- збігу приголосних. Пауза сприймається як приголосний.

- Ми вивчили орфограму «Букви у-в, і-й на позначення чергування».

- Зараз усіх запрошую на ярмарковий аукціон.

На торг там виставлені речі,
Потрібні кожному, до речі.
Ціна помірна, не торгуйтесь.
Посперечайтесь, не лінуйтесь.
На те й торги, ледь-ледь додайте
І цінну річ собі придбайте!

- Давайте повторимо, що ми сьогодні вивчили?

(опитування кожної групи по правилам з карток)

VІ. Підсумок уроку

- Молодці, ви сьогодні добре попрацювали! Отримали щедрі знання!

ОЦІНЮВАННЯ

VІІ Домашнє завдання

- Ярмарок наш завершується, час повертатися додому.

- Відкриваємо щоденники, записуємо д/з. § 33 (вивчити теоретичний матеріал). Вправа 355 (І)
Повторити приголосні звуки. Скористайтесь параграфами 22-23.

(пояснюю, що повинні зробити у домашній вправі)

Джерело: Острів знань
Автор: Квашук Наталя Іванівна, Нікітюк Валентина Іванівна, Криворізька ЗОШ І-ІІІ ступенів № 59, м.Кривий ріг, Дніпропетровська обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна