Закрити
Круглий стіл «Екологічна етика - шлях до збереження життя на Землі»
02 Лютого 2017, 16:06 , Переглядів: 2152
FacebookTwitterLivejournal
Круглий стіл «Екологічна етика - шлях до збереження життя на Землі» Фото: misslwholebrainteaching.blogspot.com Круглий стіл «Екологічна етика - шлях до збереження життя на Землі»

Позакласний захід для учнів 7 класу. Робота учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Вчитель:

Дорогі друзі! Ми сьогодні зібрались тут для того, щоб обговорити ряд питань пов’язаних із такою важливою проблемою сучасності, як охорона навколишнього середовища.Значущість її полягає в тому, що увага всіх , хто живе на Землі звертається сьогодні до проблеми, яка не лише потребує серйозного підходу до її рішення, але і вимагає негайної участі всього людства і, звичайно ж, кожного з нас з вами в запобіганні катастрофи. Планета в небезпеці! І це не істеричний крик, не вибух емоцій, не спроба драматизувати ситуацію. Це просто гірка правда, про яку ми дізнаємось із сторінок періодичного друку, наукової літератури. Сьогоднішні політичні, економічні і екологічні кризи дають людям зрозуміти, що душа людини визначає динаміку навколишнього світу і без краси душевної неможливо досягти краси зовнішнього життя, краси навколишнього світу. Наші предки дивно розуміли цю своєрідну, так звану психоекологічну аксіому, виражаючи її такими словами: «Якщо світу немає в твоїй душі, його немає ніде!». Не розум і освіта, а саме доброта є найвищою ціннісною якістю особистості. Як свідчить саме життя, освідчена людина може бути негідником, а ось добра - ніколи! Покладаючись лише на науки і новітні технології, без врахування етичних норм, людина створює собі більше проблем, чим вирішує їх. Саме тому вважаю за просто необхідне доповнювати наукову, правову, економічну і інші оцінки сьогоднішньої екологічної ситуації, етичною оцінкою. Екологічна етика, перш за все, вчить тому, що людина не має моральної переваги над іншими і не є кульмінацією еволюції, як вважалося раніше. Ми часто говоримо: «Майбутнє - належить молоді!», а ось яким воно буде, залежить сьогодні від нас з вами. І формування нового, етичного відношення до природи, доброти і жалості до всього живого допоможуть створити умови для переходу нашого суспільства в суспільство без насильства, де в рівній мірі цінуватимуть, і захищатимуть права, як людини так і природи.

(звучить музика і голоси птахів)

Прислухайтесь! Звуки музики природи і поезія.Що може бути прекрасніше!

Учениця:

Нам життя дано, щоб любити,
Любити без міри, без межі,
І всім страждальникам присвятити
Свій розум, кров свою і тіло.
Нам життя дано, щоб захищати
Принижених і ображених,
Зігрівати і насичувати
Нуждою і скорботою.
Нам життя дано, щоб до кінця
Боротися із тьмою, злою і дикою,
І сіяти в братські серця
лише правди світло велике.
А, правда, в тому, щоб любити любити без міри.
І всім страждальникам присвятити
Свій розум, кров свою і тіло.
Нам життя дано, щоб захищати,
Дано, щоб до кінця
Боротися із тьмою, злою і дикою,
І сіяти в братські серця
Лише правди світло велике.
А, правда, в тому, щоб любити,
Любити без міри, без межі,
І всім страждальникам присвятити
Свій розум, кров свою і тіло.

Вчитель:

У суспільстві, де домінує економічна залежність, пріоритетом вважається можливість працювати, а духовність відходить на другий план, не залишаючи місця і часу для життя в гармонії з природою. Чи досить чітко ми сьогодні розуміємо необхідність берегти природу, піклуватися про братів наших менших, зробити все не лише для збереження, а й для поліпшення екологічної ситуації в цілому? Давайте поговоримо про це.

Учениця:

Як яблуко на блюді,
У нас земля одна.
Не кваптеся, люди,
Все вишкрібать до дна.
Не мудро діставатись
До прихованих тайників,
Грабувати всі багатства
В майбутніх віків.

Ученик:

– Факти екологічної катастрофи в Любимівці.

Вчитель:

- Вашій увазі я хочу запропонувати відеоролик наших учнів, яким небайдужа екологічна ситуація, що склалася в нашому рідному селі Любимівка. Це своєрідний антикліп на популярну пісню «Місто казка» групи «Танці мінус». Послухайте уважно слова пісні і співвіднесіть їх з побаченим. Спробуємо впізнати рідні місця села.

(перегляд відеофрагменту)

Учениця:

Але ж все це можна виправити! Ми, наприклад, підготували екологічний проект по відродженню в нашому селі стадіону.

(перегляд презентації проекту)

Вчитель:

А ви знаєте, яка екологічна ситуація у нас в школі? Своїми дослідженнями в цій області з нами поділиться ...

Виступ на тему «Чистота повітря в шкільних приміщеннях»

Учениця:

Щасливий той, хто любить все живе,
Життя тріпочучий потік,
Для кого все природі рідне, -
Людина, птах і квітка.

Вчитель:

- Друзі! А ви знаєте, що одним із шляхів збереження життя на Землі є екологічна етика. Екологічна етика – це етика покорення, обережності, турботи, пошани природи і екологічного самообмеження.Дотримуватися принципів екологічної етики означає поводитися морально і порядно по відношенню до природи. Декілька слів про історію екологічної етики.

Виступ групи істориків

 • У 1982 році Генеральна Асамблея ООН прийняла Міжнародну хартію природи – перший міжнародний документ, свою продукцію етичний принцип, згідно з яким всі форми життя мають бути забезпечені можливістю існування.
 • У Аргентині, Словаччині, Ізраїлі існує закон про недопустимість препарування тварин під час учбових занять.
 • У Італії існує право відмови від участі в експериментах над тваринами, використання тварин в цирках заборонене або обмежене в Швейцарії, Австрії, Фінляндії, Бразилії, Данії, Швеції. У багатьох країнах ЄС заборонено використання тварин на шкільних уроках.
 • У Великій Британії в 2005 р. заборонено спортивне полювання на лисиць і відробіток хірургічних прийомів на тваринах. Сьогодні більше 600 компаній по виробництву косметики і побутової хімії тестують свою продукцію без використання твариних (в 1980р. такихкомпаній було лише 50)
 • Весной 2005 років латвійський уряд заборонив продаж живої риби у зв'язку з порушенням прав тварин.
 • З 1989 року курс екологічної етики читається в школах і університетах Європи.
 • 90-х років XX ст. 21 лютого 2006 року Верховна Рада України ствердила, а 13 березня 2006 року Президент України В.А.Ющенко підписав закон України «Про захист тварин від жорстокого звернення». Вже у вересні 2006 року при Державній цирковій компанії України була створена експертна етична рада, вирішенням якої було рекомендовано виключити з циркових номерів трюки, де собак скидають з парашутом з-під куполу цирку, а гієн змушують стрибати через вогонь.

Вчитель:

- Ці факти якраз і служать доказом того, що екологічна етика може послужити збереженню життя на Землі, але при виконанні нами деяких умов.

Учениця:

Люби природу не як символ,
З собою схожий,
Не для себе люби природу,
А для неї ж.

Права живої природи

Учениця:

Прибічники розвитку екологічної етики обкреслили деякі правові аспекти існування людей в гармонії з природою. За живими істотами визнають такі основні права:

 1. Право на життя.
 2. Право на захист законом.
 3. Право на природну свободу і благополуччя в природному середовищі існування (право на дикість).
 4. Право на необхідну для життя частину земних благ.
 5. Право на захист від страждань з вини людини.
 6. Право на процвітання.
 7. Право на відсутність відповідальності перед людиною.
 8. Право на відшкодування збитків з вини людини.

Права неживої природи

Учениця:

За екосистемами, ландшафтами, ділянками неживої природи і природою космосу визнають такі основні правила:

 1. Право на існування.
 2. Право на захист від людини.
 3. Право на захист законом.
 4. Право на процвітання.
 5. Право на відсутність відповідальності перед людиною.
 6. Право на відшкодування збитку з вини людини.

Учениця:

Від імені природи кажучи.
Від імені природи і в славу
Природі повернемо її права,
Поки Земля на Сонце не упала.

Вчитель:

Бути громадянином – значить, відстоювати не лише права людини, але і права інших живих істот екосистеми. Учениця. Для всієї природи непокірною Свободу життя – визнаю. Я визнаю природи право. Жити так, як потрібно лише ей- Хоч прямостовбурний, хоч коряво. Зате окремо від людей! Бути розуму – не підпорядкованою, Хай життя іншого буття Тече за власними законами.

Приклади жалості і співчуття до природи

Учень:

Багато великих людей показували приклад співчуття і жалості до природи і її творінь. В.Шекспір писав: «Бідна роздавлена комаха страждає так само, як гігант, який вмирає».
Леонардо да Вінчі співчував диким птицям, що попали в клітки, він спеціально відвідував ринки, викупляв птиць і випускав їх на волю. Бернард Шоу гостро приймав жорстокість, здійснену по відношенню до тварин: він відмовився від вживання м'яса по етичних мотивів

Вчитель:

Так. Пошана до природи відрізняється від відчуття любові до природи, оскільки хороше відношення до неї є нашим етичним обов'язком незалежно від наших відчуттів і схильностей.

Учениця:

Не вбивайте голубів!
Їх оперення білосніжне;
Їх воркування так ніжно
Звучить в млі земної скорботи,
Де все – або тьмяно, або бунтівно.
Не вбивайте голубів!
Не обривайте волошок!
Не будьте алчни і ревниві
Ми не єдиним хлібом живі, -
Не обривайте волошок

Про жорстокість

Учениця:

Жорстокість до тварин неодмінно пов'язана з жорстокістю до людей. Відомо, що такі жорстокі люди, як Калігула, Нерон, Іван Грозний, Чингисхан, Філліп ІІ, Генріх ІІІ, по відомостях істориків, ще в дитинстві почали виявляти жорстокість: вони мучили тварин.

Вчитель:

Останнім часом екоетики почали говорити про жорстокість не лише до тварин, але і до рослин. Річ в тім, як стверджують дослідження, рослини – це істоти, які теж відчувають. Так вважає, наприклад, академік І.Тарчевський, співробітник Казанського інституту біології і біофізики. Він стверджує, що материнське дерево переживає стрес, хворіє, відчуває біль, коли гинуть пересаджені від нього молоді саджанці. Пам'ятайте, хлопці, будь ласка, про це і не забувайте наглядати за деревами, які ви посадили цієї осені. Адже рослини розквітають від доброго, ласкавого відношення до них і гинуть від холоду і байдужості.

Учень:

Новорічна традиція рубати ялини – така ж жорстокість по відношенню до рослин, як і традиція збору і продажу весною рідкісних пролісків.

Вчитель:

Так, діти, ми з вами повинні розуміти, що нераціональне використання рослинних ресурсів приводить до їх зникнення, а значить, і погіршує екологічну ситуацію на планеті. Щоб не допустити цього учні нашої школи активно беруть участь в таких акціях, як «Пролісок», «Замість ялинки – зимовий букет».

Представлення робіт на конкурс «Замість ялинки – зимовий букет»

Ученик:

В світі з’являється все більше однодумців за визволення та охорону рослин і тварин. Методи боротьби захисників тварин і рослин різносторонні та сміливі. Їх об’єднує спільність поглядів і однакова ціль - змінити споживче відношення до природи,признати її права на свободу. Їх девіз конкретний : «Не залишилось більше дикої природи,для того щоб іти на компроміси!»
Свобода дикої природи і свобода людей має не роздільний зв’язок. Неможливо захищати свободу у людському соціуму, пригнічуючи її в природі.

Презентація роботи шкільного клубу «Еколог»

Підведення підсумків круглого столу.

Джерело: Острів знань
Автор: Гергель Альона Сергіївна, Онишкевич Тетяна Олегівна, Любимівська ЗОШ І-ІІІ ступенів, Херсонська обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна