Закрити
Система виховної роботи в пришкільному таборі відпочинку
27 Жовтня 2016, 14:37 , Переглядів: 3367
FacebookTwitterLivejournal
Система виховної роботи в пришкільному таборі відпочинку Фото: http://boombob.ru Система виховної роботи в пришкільному таборі відпочинку

Матеріали з досвіду роботи у пришкільному таборі відпочинку «Усмішка». Презентовано загальнотабірні заходи, електронні презентації для організації виховного процесу в таборі відпочинку, при якому за допомогою педагога діти здатні визначати напрямок, засоби і темп власного розвитку.Для вчителів початкової та середньої ланки освіти. Розробка учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

ВВЕДЕННЯ

Ритм сучасного життя надзвичайно динамічний, що накладає свій відбиток і на навчально-виховний процес у школі. Від учнів постійно вимагається висока концентрація уваги, максимальна активність у пізнавальній діяльності, швидкість виконання поставлених задач. Щоб зберегти здоров’я школярів, необхідно запобігати їх перевтомі, надавати можливість для відпочинку. Цю проблему ефективно вирішують пришкільні літні табори, в яких педагоги можуть сприяти не лише відновленню сил своїх вихованців, а й забезпечити їм змістовне дозвілля. Дитячі табори відпочинку є частиною структури освіти, оскільки забезпечують необхідні умови для особистісного розвитку дітей. В статті 38 Закону України «Про освіту» і викладено такі завдання, а саме: «розвиток здібностей, талантів дітей та учнівської молоді, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні».

Водночас система роботи з дітьми в пришкільному таборі є логічним продовженням безперервного виховного впливу на особистість протягом перебування її у школі. А відповідно до програми «Основних орієнтирів виховання учнів 1 – 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України» метою виховання є формування морально-духовної життєво компетентної особистості, яка успішно самореалізується в соціумі як громадянин, сім'янин, професіонал.

Педагогічний колектив нашої школи має  великий досвід роботи щодо розкриття можливостей залучати дітей до вивчення культурної спадщини свого народу, пізнання традицій і звичаїв рідного краю  у поєднанні із задоволенням дитячих потреб у фізичній активності та спілкуванні з природою у пришкільному таборі відпочинку. Тому вважаємо актуальним поділитися своїми здобутками з учасниками ІV Всеукраїнського конкурсу «Творчий учитель – обдарований учень» .

У своїй роботі ми розкриваємо принципи роботи нашого пришкільного табору «Усмішка», ділимося найбільш вдалими проектами з використанням сучасних інформаційно-комунікативних технологій. Цей матеріал може стати канвою для педагогічних ідей творчих вчителів під час планування роботи пришкільних таборів та позакласної роботи.

СИСТЕМА ВИХОВНОЇ РОБОТИ
ПРИШКІЛЬНОГО ТАБОРУ ВІДПОЧИНКУ «УСМІШКА»
(З ДОСВІДУ РОБОТИ)

02 червня 2014 року гостинно відкрив двері пришкільний табір  відпочинку «Усмішка» при загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів № 11 м. Бердичева.

Табір було створено з метою зміцнення здоров’я дітей, організації їх активного відпочинку, формуванню здорового способу життя, задоволення інтересів і духовних потреб дітей. У таборі працювали досвідчені і креативні педагоги, які сприяли творчому розвитку вихованців, формуванню в них високо патріотичних почуттів. Підготовка педагогічного колективу здійснювалася через інструктивно-методичні збори та методичні оперативки. Щодня проводилися планерки, на яких вихователі підводили підсумки дня, що минув, обговорювали план на наступний день.

Щоденно, згідно плану роботи, проводились загальнотабірні  заходи, при організації яких враховувались різноманітні інтереси дітей, їх вік, потреби та здібності, забезпечувалась добровільність участі, мотивувалась їх користь, забезпечувалась можливість дітям в виборі своєї участі та ролі в різноманітних заходах.

Стрижнем усієї системи виховання в Україні є національна ідея, яка відіграє роль об'єднуючого, консолідуючого фактора у суспільному розвит­ку, спрямованого на вироблення життєвої позиції людини, становлення її як особистості, як громадянина своєї держави. [ 6 ] Патріотичне виховання - це сфера духовного життя, яка проникає в усе, що пізнає, робить, до чого прагне, що любить і ненавидить людина, яка формується (В. О. Сухомлинський). Уся виховна робота була пронизана наскрізною темою любові до України, її традицій та культурної спадщини і здійснювалася за патріотичним, художньо-естетичним, еколого-натуралістичним, туристсько-краєзнавчим, спортивно-оздоровчим напрямами.

За період роботи табору було оздоровлено 117 учнів школи з 1-го по 8-й класи. Кожен ранок розпочинався з зарядки, яка проводилась в веселій, ігровій формі, що сприяло гарному настрою на весь день.

Щодня діти отримували дворазове  гаряче харчування. Страви були смачні, різноманітні, калорійні, з любов’ю приготовлені нашими кухарями.

З початком роботи табору школа на 14 днів перетворилася на острів пригод та розваг, на якому поселилися п’ять племен: БАРВІНЧАТА, КАЛИНА, МАЛЬВИ, ВОЛОШКИ та ПАТРІОТИ.

Перші дні відпочинку були дощовими, в актовій залі табору діти мали змогу більше дізнатися про державні символи України, взяти участь в майстер-класі з виготовлення прапорця. Відбулася гра-змагання «Чи знаєш ти Україну?», під час якої учасники дізналися про найдовшу печеру України, найглибшу станцію метро в Києві, чим відрізняється гривна від гривні.

Для наших красунь був проведений конкурс «Коса – дівоча краса», в якому Котелянець Ілона здобула перемогу у номінації «Найдовша коса». Лише на 4 см довшою виявилася коса у начальника табору Фурсової Алли Марцелівни. Вона поділилася народними секретами догляду за волоссям. А дівчата проявили неабияку майстерність і фантазію у створенні зачісок. Гарною піснею розважили присутніх наші педагоги.

Про традиційне використання рушників в українських родинах діти дізналися на святі «І на тім рушничкові…». А представники від загонів створили рушничок дружби, що сприяло формуванню толерантності та доброзичливості в дитячих серцях.

Неможливо уявити україночки без віночка. Про особливості його плетіння та зберігання йшлося на святі «Плету-плету віночок»

А яка ж смачна українська кухня! Імпровізоване кафе «Пампушки-галушки» запросило бажаючих до цікавих змагань. Команди мали показати знання та вміння куховарити. За них активно вболівали глядачі. А як люблять українці вареники! Навіть хлопці ліпили їх вправно і з душею.

Наші вихованці люблять також і спортивні розваги. Наслідуючи славних козаків, вони взяли участь в естафетах, які організувала і провела фізкерівник табору Наталя Олександрівна.

Шкільний ляльковий театр «Казочка» і театр тіней «Силует» під керівництвом Драгана Олександра Васильовича продовжив свою роботу і в таборі. Вистави «Лікар Айболить», «Маша і Ведмідь», «Лисичка-сестричка», «Коза-дереза», «Півник і двоє мишенят», «Ріпка» відбувалися у залі під відкритим небом, в якому завжди був аншлаг.

Не менш охоче діти брали участь в роботі музичного салону «Караоке». Співали гуртом, співали по одному. А найкращою співачкою табору стала Гумінська Катерина.

Цікавими і змістовними були екскурсії до філіалу дитячої бібліотеки. Учні мали змогу взяти участь у пізнавальних вікторинах та конкурсі малюнка на асфальті, організованих бібліотекарем Оленою Миколаївною.

Свої таланти та творчі здібності у вишиванні усі бажаючі презентували на виставці, яка викликала захоплення як у дітей, так і дорослих.

Вміє український народ працювати, вміє й відпочивати. А надто жартувати. Гумористичний конкурс, учасниками якого стали представники усіх загонів сприяв гарному настрою і за повір’ям подовжив життя усім присутнім на багато років.

А яка ж весела та гарна українська пісня! В ній все життя і душа нашого народу. Конкурс інсценізованої пісні надовго запам’ятався усім таборятам.

З метою задоволення інтересів та духовних потреб дітей, а також для популяризації українських народних традицій проводилися мастер-класи. Під керівництвом досвідчених педагогів дівчата вчилися виготовляти з стрічок квіти маку. Своїми вміннями поділилася з дітьми і шкільна медсестра, яка, як вияснилося, надзвичайно любить вишивати та майструвати. 

Під час екскурсії до центру позашкілля учениця нашої школи Шадура Анна познайомила відвідувачів зі своїми роботами, виготовленими у гуртку петриківського розпису. Пізніше і хлопці, і дівчата залюбки поринули у захоплюючий світ творчості, де кожен мав змогу виразити свої почуття та емоції через створення мистецьких композицій.

Ще один майстер-клас відбувся під час відпочинку на природі. Заступник начальника табору Ірина Дмитрівна розповіла дівчаткам про давній український оберіг –  мотанку, і навчила виготовляти такі чудові лялечки. А пізніше в таборі діти виготовляли сувеніри з солоного тіста.

Захоплюючою і цікавою для дітей стала мандрівка-гра «Екологічними стежками», організована відділенням екологічного виховання центру позашкілля. Туристське спорядження, ігри, конкурси справили неабияке враження на учасників  цього дійства.

То ж з нетерпінням діти чекали наступної мандрівки просторами рідного краю.  Фізкерівник табору Кобак Андрій Леонідович організував для наших вихованців туристичний похід в природу. І хоча це був лише міні-похід, вогнище і пісні довкола нього, печена картопля, ігри та розваги були справжніми і незабутніми.

Щороку в місті проводиться акція «Запобігти, врятувати, допомогти». Екскурсія до парку ще раз привернула увагу дітей до роботи МНС у справі захисту життя й здоров`я наших громадян. Під час проведення акції дітям показали пожежно–рятувальну техніку, спорядження, обладнання та спеціальні костюми, що є на озброєнні МНС.

Діти  із задоволенням взяли участь у конкурсі малюнка. Учениця нашої школи Бачинська Анастасія здобула ІІІ місце за композицію «Дякую МНС».

З метою зміцнення здоров’я дітей в таборі було організовано роботу спортивних секцій, проводилися змагання з волейболу, тенісу. Вихователі загонів розучували з дітьми рухливі ігри на свіжому повітрі. Загін патріоти відвідав дитячо-юнацьку спортивну школу. Діти дізналися про роботу секцій, залюбки взяли участь у тренуваннях. Особливі враження викликали прийоми самооборони як для хлопців, так і для дівчат. Незабутніми для дітей стали дні відвідування міського плавального басейну.

Міським центром фізичного здоров’я населення «Спорт для всіх» проводились змагання з міні-футболу. Перша гра відбулася між командами дівчат. Ворота школи № 11 захищала тендітна 10-річна учениця 3-Б класу Гусар Тетяна, яка відразу завоювала симпатії усіх присутніх своєю майстерністю. На полі грали Стаднік Наталя, Подобрій Катерина, Маляновська Анастасія, Мельник Катерина. В азартній боротьбі дівчата школи вибороли перемогу у достойних суперниць і здобули І місце.

Наступного дня відбулись змагання з міні-футболу для хлопців. Честь табору «Усмішка» відстоювали Домбровський Павло, Прикладівський Олександр, Биченко Дмитро, Побережний Олександр, Гусар Назар, Капралюк Євген, Повар Олег. Гра була напруженою і не поступалася за емоціями матчам чемпіонату світу з футболу до останньої хвилини, коли і було забито вирішальний гол. І знову команда школи № 11 здобула омріяну перемогу!

17 червня в міському парку культури та відпочинку відбулись міські змагання. Табір «Усмішка» представляла команда  з шести чоловік: Домбровський Павло, Гусар Назар, Вознюк Віталій, Фурсова Ольга, Осадчук Анна, Дем’янчук Дар’я. Вони виявилися найвлучнішими учасниками змагань з дартсу і здобули І місце, набравши найбільшу кількість балів. Тренером і наставником усіх наших команд-переможців був вчитель фізичної культури Кобак Андрій Леонідович.

Цікаво і змістовно пройшов у таборі останній день відпочинку. Захоплююча квест-гра «Шукачі скарбів» активізувала знання дітей про Україну, сприяла піднесеному, урочистому настрою. У винагороду за старання діти отримали солодкі призи. Анкетування дітей в кінці зміни показало, що всі діти добре відпочили, із задоволенням приймали активну участь в житті табору, їм сподобались конкурси, екскурсії, розваги які проводились в таборі та в місті. На урочистому закритті табору діти дякували усім працівникам табору за цікаве, змістовне дозвілля, яке вони ще довго пам’ятатимуть.

Підводячи підсумок даного розділу, хочеться відзначити, що всіх поставлених перед собою цілей педагогічний колектив табору досяг.

ВИСНОВОК

Пришкільний табір – це особливий острів пригод і розваг у буденному житті дітей, куди вони щороку бажають повернутися. Тут є місце для улюбленої гри та спортивних змагань, час для спілкування з друзями, занять за інтересами. У 2012 році наш пришкільний табір «Усмішка» відвідало 83 дитини, у 2013 році – 95 дітей, а в 2014 році їх уже було 117.

Відслідковуючи тенденцію зростання  кількості  дітей, що відвідували наш пришкільний табір протягом останніх трьох років, ми зробили висновок, що саме такі табори є чудовою альтернативою для батьків організувати літній відпочинок для своїх дітей. Майже п’ятдесят відсотків від загальної кількості становили діти з малозабезпечених та багатодітних сімей. Водночас анкетування учнів на початку табірної зміни показало, що 67 % опитуваних прийшли  в табір знову, так як минулорічний відпочинок їм сподобався і запам’ятався. 

Дитячі сподівання на цікавий і змістовний відпочинок спонукають нас, педагогів, удосконалювати свою систему роботи в таборі та зберігати встановлені традиції. Виховну систему в пришкільному таборі відпочинку  будуємо  на принципах соціалізації та індивідуалізації особистості дитини, ставлячи перед собою такі завдання:

  • Сприяти розвитку особистості дитини, її здібностей, задоволенню інтересів;
  • Формувати толерантне ставлення один до одного, бажання співпрацювати, дружити, творити.
  • Сприяти зміцненню здоров’я дітей і загартовуванню їх організму.
  • Виховувати у дітей почуття патріотизму, бажання зберігати і примножувати культурну спадщину свого народу.

Підбиваючи підсумки роботи після табірної зміни, проводимо вихідне анкетування дітей, згідно якого можемо зробити висновок про досягнення поставлених цілей та окреслити завдання на наступний рік.  Результати своєї праці презентуємо у додатках і запрошуємо однодумців  до співпраці.

ЛІТЕРАТУРА

  1. Закон України «Про освіту»
  2.  Новікова Л.І. «Виховний простір» як відкрита система / Л.І. Новікова, Соколовський М.В. / / суспільні науки і сучасність. - 1998 .- № 1 .- с. 132-143
  3. Програма «Основні орієнтири виховання учнів 1—11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України»
  4. Сухомлинський В. О. Сто порад вчителеві. Вибр. Твори в 5 т. – т. 2 -  К.: Рад. школа. 1976.
  5. Макаренко А. С. Деякі висновки з педагогічного досвіду. Твори в 7 т. – т. 5 – К.: Рад. школа. 1954.
  6. Концепція виховання дітей і молоді у національній системі освіти (Інформаційний збірник наказів МО України – 1996 р. - № 13)

Відео роботи: https://www.youtube.com/watch?v=gE8T8qDxG8M

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Фурсова Алла Марцелівна, Григорцевич Ірина Дмитрівна, вчителі початкових класів ЗОШ І-ІІІ ст. №11 м. Бердичева, Житомирська обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна