Використання методу проектів в школі І ступеня
12 Жовтня 2016, 15:28 , Переглядів: 1581
Використання методу проектів в школі І ступеня Використання методу проектів в школі І ступеня

Розробка учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Метод проектів: історія і сучасність

В перекладі з латинської мови «проект» означає «викинутий вперед», «той, що висувається».

Метод проектів відомий у світовій педагогіці з кінця ХІХ ст. як метод проблем. Саме його повязують з ідеями гуманістичного спрямування у філософії та освіті, розробленими американським філософом та педагогом Дж. Дьюї, а також його учнем В. Х. Кілпатріком. Саме в роботі останнього «Проектний метод навчання» (1921 р.) було детально висвітлено, що програму навчання вчитель повинен розробляти разом з дітьми, враховуючи потреби середовища.

На початку ХХ ст. американський професор Колінгс першим у світі запропонував класифікацію навчальних проектів.

Наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст. ці ідеї активно розвивалися в українській школі. Так за впровадження проектів у навчанні активно виступали такі українські педагоги як А.С. Макаренко, С. Русова, Г. Ващенко.

Вважається, що термін «проект» в педагогічному сенсі вперше вжив в 1908 році Д. Снезден. В 1911 році американське Бюро виховання узаконило термін «метод проектів», а в 1919 році Центральне шкільне відомство надрукувало особливий листок «Проектний метод у справі освіти», визнавши його методом навчання.

Дехто з дослідників повязує виникнення методу проектів з імям американського педагога Е. Паркхерста. Він розроблявся з 1919 рокау у місті Дальтон, і тому був відомий під назвою «Дальтон-план». Його метою була індивідуалізація процесу навчання, яка б давали можливість дитині навчатись у найбільш зручному для неї режимі.

В радянській школі методом проектів були охоплені суто виробничі проблеми, що призвело в 1920-і роки до різкого спаду якості освіти. Хоч до 1931 року саме такий метод навчання вважався єдино правильним.

Постановою ЦК ВКП (б) від 01.09.1931 р. комплексно-проектна система у Радянському Союзі була змінена на класно-урочну.

Метод проектів починає знаходити своїх прихильників у західноєвропейських країнах у 60-і роки ХХ ст..

Під впливом ідей особистісно зорієнтованого навчання, створення інноваційних технологій наприкінці ХХ ст. метод проектів стає знову актуальним.

Українська дидактика в останні роки розширила кількісно напрацювання з організації проектної діяльності в школі. Над цим питанням працюють такі українські вчені та педагоги як І. Єрмаков, Г. Сазоненко, О.Онопрієнко та ін. їх працю сприяють впровадженню методу проектів у практику початкової школи.

Отже, досить часто не потрібно вигадувати нічого нового, досить згадати про те, що вже використовувалось раніше, і використати в своїй практиці.

Автор: Чернявка Вікторія Вікторівна, вища кат., Маковищанське НВО "ЗОШ І-ІІ ст. - дитячий садок" Київська обл.