Закрити
У світі бджолярства
30 Червня 2016, 15:33 , Переглядів: 4235
FacebookTwitterLivejournal
У світі бджолярства Фото: liveinternet.ru У світі бджолярства

Проектна робота учня 3-го класу. Під керівництвом учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Відгук про роботу

Формування духовного обличчя дитини, її культури залежить від того, як ми зуміємо розвинути в ній уміння знаходити красу в тому, що її щоденно оточує. Наприклад, краса рідної природи, її безмежні скарби здатні пробудити в дитині творця. В. Сухомлинський писав: «Немає сумніву, що від естетичного розвитку, набутого в дитинстві в основному й залежить естетичний та емоційний розвиток людини. Враховуючи це, ми прагнемо, щоб природа, навколишня обстановка, - все посильне й зрозуміле дитині, лишало в її пам’яті глибокий слід на все життя.»

Знання про природу не завжди визнають ставлення до неї. Слід не лише передавати конкретні знання про природу, але й використовувати такі форми роботи, які б впливали на емоційно вольову сферу школярів.

Тому й запропонована учневі для дослідницької роботи тему «У світі бджільництва» передбачає безпосереднє спілкування з живою природою, розвиток пізнавальних інтересів, виховання бережного ставлення до всього живого.

Дослідження проводилось протягом весняно-літнього сезону. Підібрано змістовний фактичний матеріал, зроблено цікаві фотознімки, створено колекцію різних сортів меду.

В роботі зібрано і систематизовано результати спостереження за працею пасічника, використання спеціального інвентаря.

Робота містить цікаві відомості з теми, що вивчалась, ілюстрована малюнками, таблицями, фотографіями.

Багатий матеріал дослідження можна використовувати на уроках та в позакласній роботі.

У світі бджолярства

План

І. Чому я зацікавився цією роботою.

ІІ. Будова бджілки.

ІІІ. Бджолина сім'я .

ІV. Інвентар пасічника.

V. Рослини медоноси.

Я - Сашко Дем'янишен, мені 8 років. Мого тата звати Володимир. Він, крім своєї професії економіста, ще є і пасічником. Це вміння перейняв від свого тата, а мого дідуся Михайла. А тепер він доглядає пасіку разом із моєю бабусею Танею.

Від тата і мами я знаю, що в усі часи українці ставились до природи дбайливо. Вони цінували кожне дерево, кожну квітку, кожну пташку. А у трудовій діяльності, поряд з такими поширеними і важливими галузями, як хліборобство й тваринництво, помітне місце займало бджільництво. З особливою шаною вони ставились до бджіл.

Отож, повернімось у сьогодення, - подивимось який вигляд мають теперішні вулики, наче справжні будиночки, а сама пасіка як справжнє містечко.

До речі, якщо ви звернули увагу, то помітили, що всі будиночки мають різне кольорове забарвлення. Я питав чому? Тато мені пояснив, що фарбують їх у різні кольори для того, щоб бджоли могли легко орієнтуватися де знаходиться їх будиночок. Також для кращого орієнтування цих маленьких трудівничок насаджують біля вуликів кущі малини, смородини та дерева. Я дізнався також про те, що найкраще місце для вулика є садок, під деревами вони надійно захищені від полуденного сонця.

Робота пасічника – праця круглий рік, яка залежить від сезону. Ось наприклад, в літні місяці, в одному такому вулику, бджолина сім’я середній розмір нараховує 40 – 50 тисяч бджіл – трудівниць, декілька сотень трутнів і одна матка, яка являється матір’ю всієї общини. Навіть починаючий пасічник, якщо уважно подивитись, то може розрізнити матку від робочої бджоли і трутня, по різниці у величині.

Цікавим є те що матка являється головною у вулику. Вона відкладає щодня від 1500 яєць, але вона не може збирати для себе корму, так як у неї відсутній довгий хоботок, який служить для збору нектару, відсутня також корзина для переносу пилку. За розмірами тіла, матка перевищує усіх членів родини: довжина її тіла сягає від 20 до 25мм., маса 160 – 300мг.

Але і хоч вона така поважна, та без інших бджіл вона прожити не може аж ніяк. Ось, що розповів мені тато: тривалість життя матки без бджіл триває два – три дні, в компанії біля двадцяти бджіл – три неділі, а вцілій сім’ї до п’яти років. Від матки залежить чисельність усього населення вулика, а також енергія з якою будуть працювати бджоли. Якщо вона плодовита, то її сім’я зможе зібрати багатий урожай нектару, а якщо матка мало плодовита з поганою спадковістю, то її сім’я не заготовить потрібну кількість нектару.

Отже, матка визначає якість членів сім’ї, їх силу, робочу здатність та продуктивність.

А ось і звичайна бджола!

Що стосується цієї комашки, то вона народжується за 21 день. Це є головний склад сім’ї. Маса її становить біля 100 мл, довжина тіла – 12-14 мм. Сила всієї сім’ї бджіл залежить від кількості бджіл. В сильній сім’ї, весною нараховують біля 30-45 тисяч, в середній 18-25тисяч, а в слабкій ще менше. А тому тривалість життя бджіл значною мірою залежить від сили сім’ї. В слабкій сім’ї робоча бджола живе в середньому 4 неділі, в сильній біля 5-7 неділь.

Що цікаво, що в сонячну погоду, в сильних сім’ях, із вуликів вилітає за взятком біля 50% бджіл. В польоті вони орієнтуються по сонцю, а за 12 годинний день одна бджілка може виконати до 9 вильотів і принесе до 270 мл нектару.

Робочі бджоли працюють у вулику: чистять комірки, годують личинки і матку, підтримують необхідну в гнізді температуру і вологість, будують соти, охороняють гніздо, збирають нектар і пилок, випаровують зайву воду із н ектару, переробляють його в мед. Приблизно ось так…

А ось такий вигляд мають бджоли, які мають з’явитися на світ…

Цікаво знати те, що ніжки у бджілки служать не тільки як засіб пересування, а й як важливі робочі органи: ними вони збирають пилок із квітів,клейку смолисту масу – прополіс, будують соти , чистять своє тіло. Маленькі кігтики на лапках допомагають їй у різних випадках: втримуватись у китягах, вмощуватись на будь якій квітці. А її крильця служать не тільки для польоту, а й виконують роль вентилятора для охолодження повітря в гнізді і видалення зайвої ваги в нектарі. Також, ними вона підмітає підлогу і подає звукові сигнали. А ще, ми з татом читали, що робоча бджола здатна підняти в повітря вагу, яка перевищує масу її тіла в два рази, а по горизонталі пересунути вагу в двадцять разів важчу за себе.

Медоносна бджола дуже охайна і слідкує за собою – ретельно протирає протирає очки, вусики антени, хоботок. Навіть у будиночку у них постійно чистота, так як кожну смітинку вони виносять на зовні. Ось така вона, звичайнісінька, робоча бджола!

Всі ми полюбляємо їсти медок і спостерігати як працюють ці комашки, але ой як не любимо, коли бджілка жалить своїм жалом. Я неодноразово вже спробував це на собі. Можу сказати, відчуття досить неприємне!!! А ось одного разу, тато запропонував мені потримати одну бджілку в руках. З невеличкими острахом та обережністю я все ж таки взяв її до рук…

Але що це ?! Вона зовсім не кусається!

Виявляється не кусається вона тому, що це бджола - трутень. Навіть своєю будовою вони відрізняються від звичайних бджіл і матки. Животики у них затуплений, а не овальний, крильця виходять за його межі, великі оці, а головною його ознакою є те, що він немає жала.

Довжина тіла трутня сягає 15-17мм, вага – 200 мг. Їх  цікаву назву «трутні» вони отримали мабуть тому, що не приносять мед, не вміють добувати собі їжу. Середня довго тривалість 54 дні. В літній період їх може налічуватися в одній сім’ї до 2-3 тисяч.

Коли ми з татом дивились до наших вуликів, я поцікавився, чому він знищував трутнів, зрізав на рамці їх розплід. На це тато відповів, що вони поїдають велику кількість запасів меду, а тому багато пасічників намагаються штучно скоротити трутневий розплід, хоча бджоли потім знову будуть виводити їх. Проте восени звичайна не прийме трутня, вона обов’язково вб’є його. Хоча трутень вважається чоловічою половиною вулика.

Цього літа я відкрив для себе багато цікавої інформації про бджіл, попри те я навіть спробував викачувати мед, звісно,  я лише допомагав татові. Отож почну розповідь про деякі інструменти без яких навіть і не підходять до вулика. Це лицева сітка та димар. (Хоча мій тато, настільки звик до бджолиних укусів, що дуже часто йде до вуликів без лицьової сітки). Звичайно лицьова сітка захищає обличчя від укусів. Вона може бути у вигляді широкополої шляпи із світлої тканини чорного тюлю, (через білий тюль дуже швидко втомлюються очі).

Отже, спочатку потрібно підготувати димар, так як це зробили ми з татом:

Потім звичайно можна приступити до огляду вуликів, а ті рамки, які повні меду, можна забрати для викачки .

Доречі, переносити рамки потрібно ось у такому спеціальному ящичку. Його вмісткість 4-5 рамок. Для зручності у використанні , до нього прикріплюють ремінь або ручку.

А ось іще один інструмент без якого ніяк не викачаєш меду. Це медогонка.

Вона призначена для викачки меду із рамок. Ось в цю медогонку поміщається одразу три рамки, а в нижній частині розміщений спеціальний краник для зливу меду, звичайно викачувати мед просто на подвір’ї неможна, а тому ми потім сховаємо її у приміщення, щоб бджілки не  створювали напади. Вони дуже неспокійні під час викачки меду. Адже вони так трудилися, приносили нектар до вуликів, а тут ось таке!

Але перед тим як покласти рамки у медогонку обов’язково ось іще один інструмент, без якого ніяк не викачаєш меду.

Рамки спочатку потрібно обрізати, тобто розпечатати. А допоможе в цьому пасічний ніж.

Ось такий це має вигляд:

Після того як об ріжуться всі рамки, всі ті залишки меду і воску, бабуся відціджує і перетоплює на віск.

А ось такий вигляд мають рамки після того як з них викачали мед:

Отже, рамки обрізаються і кладуться у медогонку, потім вони викручуються з двох сторін і знову повертаються у вулик.

Кожного разу, коли я ласую медом, мені цікаво, де і як добувають нектар бджоли. Звичайно, я уявляв бджілок на великих пахучих квітах, а як виявилось ці комашки полюбляють не тільки великі квіточки…Ось що мені вдалось дослідити за допомогою фотоапарату (звичайно під татовим керівництвом):

Квіткові рослини і медоносні бджоли наче створенні одні для одних. Рослини дають бджолам їжу – нектарі пилок. А бджоли, в свою чергу, ніби дякуючи їм за це, допомагають плодоносити. Ці комашки однаково майстерно працюють на квітах будь якої форми. Під час цвітіння садів, берегових трав, в липових гаях і на гречаному полі, стоїть гул робочих бджіл, які добувають нектар. Звичайно їм доводиться облетіти велику кількість квітів, доки вона наповнить свій медовий кошик нектаром. Щоб зібрати кілограм нектару з гречаного поля, бджоли повинні облетіти біля двох мільйонів квіточок.

Бджоли збирають нектар з усіх квітів, але більшість надають перевагу тим, які виділяють його більше. Із усіх плодоносних рослин, які ростуть в нашій країні, немає рівних – липі. З одного гектару липового лісу можна зібрати тону меду. А одне столітнє дерево, яке росте на сонячному місці, за одне цвітіння може виділити п’ять відер нектару!

Липа дає дуже багато нектару: в середині дня – менше, вранці і ввечері – більше.

Липовий медозбір дуже короткий – дванадцять, чотирнадцять днів. Тому кожна година важлива. Удосвіта, та до темноти бджоли працюють на липі. Нерідко літають навіть у теплі світлі ночі. Часто загружаючи себе до такої міри, що без відпочинку не можуть долетіти до гнізда.

Отже, життя бджіл невід’ємна від квіткових рослин!

Наша країна дуже багата на медоносні рослини, які зберігають в собі великі запаси нектару. Велику цінність для бджолярства несуть і польові рослини, такі як : гречка, соняшник, рапс. Над квітучим гречаним полем стоїть густий медовий запах. Понад місяць цвіте ця рослина. Гречка ще з давнини славиться, як хороший медонос. В період її масового цвітіння бджолині сім’ї приносять в день по п’ять – шість кілограм гречаного нектару. Квіти гречки виділяють нектар в основному вночі і зранку. А темний гречаний мед, який має особливий прикус і аромат, не сплутаєш ні з яким іншим.

А коли цвітуть соняшники, здається, що тисячі яскраво палаючих сонечок спустилось на землю. Ця рослина гарно виділяє нектар тільки при високій температурі повітря. В корзинці соняха до двох тисяч квіточок, тому в одному соняху можуть працювати декілька бджіл одночасно. Соняшниковий мед золотистого кольору, як і самі квіти, і має слабкий аромат. А ще головним є і те, що бджоли є основними запилювачами соняхів, що значно підвищує їх урожайність.

А як же не згадати про усім відомий, цілющий травневий мед…

Коли цвітуть абрикоси, яблуні, вишні – для бджіл справжній банкет. Бджоли гудуть і в аґрусі і в смородині. Наче золото розсипане по землі, коли цвіте кульбаба, а її із задоволенням навідують ці комашки - трудівники.

Для бджіл навмисне висівають огіркову траву, квіти якої безперервно виділяють нектар і білий липкий пилок. Один гектар посіву цієї трави дає 200 кілограм меду. А цвіте ця рослина до перших заморозків.

Бджоли збирають пилок і з акації, суниць, із задоволенням відвідують квіти м’яти, меліси та інших лікарських рослин. Відомо, що в липні – серпні зацвітає білими квітами меліса. Немов магнітом вона приваблює бджіл. Недарма в народі її часто називають роївником, медівкою, медовою травою, бджолиною травою. Досить часто пасічники перед оглядом сімей натирають руки травою меліси. Рослина має сильний духмяний аромат. З 1 гектару цієї рослини можна зібрати до 150 кг. меду з ніжним ароматом.

Доречі, я вважав, що кожна бджілка повертається ночувати додому, а виявляється це не так…

Те що бджоли охороняють свій дім, знають усі, але виявляється, вони стережуть його навіть уночі. Навіть тоді, вхід у вулик охороняється бджолами. Адже серед нічних комах є такі, які не проти поласувати солодким медом. Тому бджоли – часові оглядають кожну прилетівшу бджолу, і, якщо котрась викликає певні підозри, то вони з усіх сторін оглянуть і общупають її. І тільки переконавшись, що вона своя, пропускають.

Інколи вони ночують не у вулику.

Чужих бджіл, які намагаються проникнути до вулика, бджоли – сторожі ловлять за крильця, вусики або ніжки, вступають з ними в бій, атакують на льоту.

Я пригадав лише добре нам знайомі рослини – медоноси, а скільки їх ще існує в природі… Доречним буде сказати і те, що завершає медозбірний сезон лісовий вереск.

Хочеться розповісти і про те, що нектар, який нам дають бджоли , це не єдиний продукт нашого споживання. Людина широко застосовує дари бджіл, а це: мед, віск, квітковий пилок, маточне молочко, бджолина отрута, прополіс. Відомо, що з молочка, бджолиної отрути, прополісу виготовляють лікарські препарати. Мед і пилок – високоякісний дієтичний продукт.

А ось як схематично можна показати які продукти ми отримуємо завдяки цим трудолюбивим комашкам.

Отже, маточне молочко, мед, прополіс, віск, бджолина отрута, квітковий пилок. Це всі цінні і корисні речовини які ми отримуємо від бджіл. Трошки розповім детальніше про них.

Мед – це сахариста речовина, яку виробляють бджоли із нектару. За кольором, смаком і запахом, можна виділити різні сорти меду. А їх є ой як багато… Я вважав, що існує всього кілька видів меду. Виявляється це не так. Ось про які сорти меду я почув: мед з акації, липи, будяковий, вересковий, гречаний, каштановий, малиновий, луговий, лопуховий, мелісовий, м’ятний, осотовий, соняшниковий, тюльпанний, рапсовий, яблуневий…

Слід пам’ятати, що в бджолиному медові містяться такі вітаміни: В1, В2, В3, В5, Е, К, С.

І хоч я ще не дорослий, проте знаю який корисний і важливий мед. Адже навіть в народних і літературних казках, легендах, піснях, оспівується цей чудовий продукт. Також він посідає важливе місце у народній медицині.

Мед вживають при хворобах серця, печінки, захворюваннях шкіри та очей, лікуванні ран, різних виснаженнях.

Широко використовується він і в кондитерській промисловості. У народі знають, що печиво з медом довго не псується, а вершкове масло, яке покрите медом, довго зберігається.

Ще одним не менш важливим продуктом є віск. Віск виробляється в організмі бджіл і виділяється на поверхню чотирма парами воскових дзеркалець, де застигає у вигляді тонких прозорих платівок, з яких бджоли потім будують стільники. При перетоплюванні стільників одержують чистий віск.

Бджолиний віск має надзвичайно велике значення в багатьох галузях народного господарства. Оптичні заводи використовують віск для гравірування скла. Віск входить до складу різних мастик, якими обробляють шкіру взуття, щоб вона не пропускала воду. Використовують його і в медицині і в кондитерській справі, проте головним споживачем воску є бджільництво.

Маточне молочко – це маса біло-рожевого кольору, яка має специфічний смак. На повітрі воно стає темно – коричневим. Цей продукт бджоли виробляють для годівлі личинок маток. В ньому міститься вода, білкові речовини, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, фолієва кислота. Маточне молочко також багате на мікроелементи: залізо, цинк. Доведено, що воно має бактеріостатичну та бактерицидну дію, здатне в певному середовищі припиняти ріст багатьох бактерій і навіть їх вбивати. Його широко застосовують і в лікувальній косметиці.

Квітковий пилок – продукт життєдіяльності рослин. Він містить всі необхідні речовини для організму бджіл. При збиранні пилку бджоли виконують титанічну роботу. Щоб зібрати 1кг. перги, бджоли змушені відвідати дуже багато квіток і зробити близько 50 000 вильотів.

Знають чудодійну силу пилку і в медицині. Лікарі рекомендують особливо вживати його людям похилого віку, для підвищення апетиту та працездатності, а також при лікуванні нервової системи та інших хвороб.

Білки, жири, вітаміни, ростові гормони, амінокислоти, мінеральні та інші речовини, корисні для людини, містяться в пилку – великому дарі природи, який слід всебічно використовувати у бджільництві та медицині.

Прополіс (бджолиний клей)- темно – коричневого або з зеленим відтінком речовина, яка має досить приємний запах меду, ваніліну. Його використовують бджоли при ремонтно – будівельний матеріал, для полірування стільникових комірок. Коли у вулик потрапляють шкідники – ящірки, миші – бджоли їх вбивають, а потім запрополісовують, щоб не допустити гниття. За хімічним складом бджолиний клей містить багато смол та бальзамів, ефірних масел та квіткового пилку і воску.

Препарати прополісу – чудовий засіб при обмороженнях та опіках, вони добре зарекомендували себе в стоматологічній практиці.

Бджолина отрута, секрет двох отруйних залоз бджоли, безбарвна густа рідина, яка має специфічний запах. Склад отрути складний і остаточно не вивчений. Але усім відомі її лікувальні властивості.

Я дуже задоволений тим, що моє літо пройшло так цікаво. Я дізнався багато цікавого і нового. Сподіваюсь, що це захоплення зможу продовжувати як і мій тато.

Висновок

Гармонійна особистість народжується лише від гармонії з довкіллям. Ця аксіоматична істина підводить до думки про те, що гуманізація виховання стає можливою тільки за умов грамотного, творчого використання природи як фактора виховного впливу. Проте, знання про природу не завжди визначають ставлення до неї. Слід не лише передавати конкретні знання про природу, алей використовувати такі форми роботи, які б впливали на емоційно-вольову сферу школярів.

Тому й запропоновані дітям для дослідницької роботи теми, що передбачають безпосереднє спілкування з живою природою, розвиток пізнавальних інтересів, виховання бережного ставлення до всього живого.

Дослідження проводилося протягом весняно-літнього сезону. В роботі зібрано і систематизовано результат спостереження за життям та працею бджолиної сім’ї і медоносними рослинами нашої місцевості.

Найбільш цінним є те, що дитина усвідомила правила співіснування в природі, набувши навиків роботи з живими організмами не завдаючи шкоди.

Зібраний матеріал можна використовувати на уроках та в позакласній роботі.

Список використаної літератури.

  1. И. А.Шабашов «В стране медоносных пчел». Москва. Агропромиздат 1989 г..
  2. О. Й. Іванченко. Календар пасічника. Київ. Урожай 1978 р.
  3. М.М. Глухов . В стране медоносных пчел. Москва. Колос. 1974.
  4. Пчеловодство. №1 2010.
Джерело: Острів знань
Автор: Дем’янишен Олександр, учень 3-А класу Немирівського НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 - ліцей". Науковий керівник: Дем'янишена Людмила Вікторівна, Немирівський НВК "Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 - ліцей" Немирівської районної ради Він

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна