Закрити
Екологічні проекти з учнями 4 класу
16 Травня 2016, 12:29 , Переглядів: 7654
FacebookTwitterLivejournal
Екологічні проекти з учнями 4 класу Екологічні проекти з учнями 4 класу

Екологічне виховання – пріоритетний напрямок розвитку сучасної школи. Розробка учасника IV Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

«Я зірвав квітку – і вона зів’яла. Я зловив
метелика – і він помер у мене на долоні.
І тоді я зрозумів: доторкнутись до
природи можна лише серцем!»

Зміст

 1. Анотація.
 2. Творчий проект з учнями «Не зрубай ялинку – збережи!»
 3. Проект з учнями «Прості способи збереження енергії вдома»
 4. Колективний проект «Зимуючі птахи»
 5. Використані джерела інформації
 6. Ілюстративний матеріал

Анотація

«Кожна мить тієї роботи, що називається вихованням –
це творіння майбутнього і погляд в майбутнє».
В.О.Сухомлинський

Молодший шкільний вік – особливий етап у формуванні ставлення людини до навколишнього світу, коли визначається спрямованість особистості – громадська, колективістська, чи, навпаки, егоїстична, індивідуалістська. Цей вік сприятливий для формування основ моральної культури поведінки та формування моральних загальнолюдських цінностей.

Екологічне виховання – пріоритетний напрямок розвитку сучасної школи. У підростаючого покоління формуються основи екологічної свідомості. Знання в екологічному вихованні не можна вважати кінцевим результатом, потрібно, щоб вони стали переконаннями, тоді у дітей і з’явиться екологічна культура, яка повинна знайти своє відображення не тільки в словах, міркуваннях, але й у вчинках.

Щороку в нашій школі проходять різноманітні екологічні акції: «Природа – наш дім», «Наша допомога птахам взимку», «Чисте шкільне подвір’я», «Посади дерево», «Квіти – окраса життя», «Збережи ялинку» і т.д. Ми з учнями завжди беремо активну участь в організації та проведенні природоохоронних акцій, в підготовці усних журналів екологічного спрямування, виставок малюнків, поробок, штучних ялинок, годівничок і шпаківень.

Ми – діти природи, з якою постійно спілкуємось. Не можна не бачити її краси, не захоплюватися її чарівними барвами. Але боляче ранять душу невиправдані жорстокі вчинки людей з мешканцями природи.

Наступають новорічні свята. І кожен хоче, щоб в його будинку красувалася ялинка чи сосна. Та мало хто задумується над тим, що мільйони деревець падають під сокирами. А свято закінчиться - ялинки винесуть на смітник.

Творчий проект «Не зрубай ялинку-збережи!» містить урок-презентацію, підготовлений матеріал учнями про хвойні дерева, про екологічні наслідки діяльності людей, зібрані прислів’я, загадки та вірші про лісову красуню, історичну довідку про звичаї та святкування Нового року нашими предками, виготовлені власноруч штучні ялинки та новорічні букети і дитячі малюнки. Під час роботи над проектом головним завданням, вважаю, було обговорення проблеми масового вирубування ялинок напередодні свят, адже ліс – це безцінний дар природи, величезна фабрика цілющого повітря. Проведена дослідницька робота учнів та узагальнення підсумку проекту. Така робота, гадаю, допомогла учням задуматися над проблемою збереження зелених красунь, знайти шляхи вирішення проблеми. Так як проект тривав протягом трьох тижнів, то в класі був ще проведений урок виховання любові до природи, урок образотворчого мистецтва за темою «Хвойні дерева», на уроці розвитку мовлення діти написали твір «Збережемо ліс», оформлений стенд «Збережи ялинку», зібраний фотоколаж, матеріали оформлені в папку, а на уроці з трудового навчання виготовлені штучні ялинки.

Продовжуючи роботу з екологічного виховання, намагаюсь відбирати проекти, які не тільки показують проблеми екології, зміни клімату, а вчать учнів шукати шляхи вирішення проблем. Наприклад, в проекті з учнями «Прості способи збереження енергії вдома» з дітьми визначили, що енергія – це невід’ємна частина життя, але її виробництво завдає шкоди навколишньому середовищу. Упродовж уроку учні побачили зв’язок між проблемою зміни клімату і використанням енергії в повсякденні. Обговорили питання щодо необхідності збереження енергії в побуті, виділили основні правила енергозберігання та використання нових альтернативних технологій, розглянули можливі шляхи покращення екологічного стану навколишнього середовища у зв’язку з енергозбереженням.

Під час роботи діти вчилися самостійно збирати інформацію та відповідати на тематичні питання, створювати плакати, буклети, оформлювати звіти своїх досліджень у вигляді презентацій, виставку малюнків та підводити підсумки проекту.

Цікавою роботою для учнів став проект екологічного спрямування «Зимуючі птахи». З давніх-давен люди мріяли навчитися літати, навіть створили літаки та гелікоптери, які схожі на птахів. Але так і не зрозуміли, що треба оберігати пернатих друзів.

У житті нашої планети птахи відіграють велику та багатогранну роль. Їх відомо біля 8600 видів, а на Україні – понад 300 видів. Вчені підрахували, що велика синиця за день прилітає до гнізда з їжею для пташенят 350 разів. Взагалі пара синиць за період гніздування повністю звільняє від комах близько 40 плодових дерев.

Підгодівля птахів взимку є одним з найважливіших заходів і одним із найреальніших шляхів допомоги пернатим. Гинуть птахи не від холоду, а від голоду. Тому тих птахів, які зимують вдома, потрібно постійно підгодовувати.

Робота містить урок-проект, насичений творчими завданнями, у якому презентується матеріал, підготовлений учнями про птахів, які зимують з нами і з задоволенням прилітають до годівничок, птахів, що живляться ягодами. Дітьми зібрані прислів’я, інформація, загадки про птахів України, оформлена виставка дитячих малюнків, годівничок та різноманітних поробок за темою.

Така виховна робота активізує навчально-пізнавальну діяльність учнів, розширює, узагальнює систематизує знання учнів про птахів, вчить самостійно, грамотно висловлювати свої знання про птахів: чим вони живляться, як турбуються про своїх діток-пташенят та розпізнавати їх за зовнішніми ознаками.

Над проектом працювали протягом двох тижнів. За цей час на уроці образотворчого мистецтва навчилися малювати птахів, обговорюючи частини тіла пташки, виготовлені макети пташок з природного матеріалу, оформлена презентація «Як живеться птахам», підготовлений стенд «Нагодуйте пташок», зроблені та повішані на деревах годівнички, які наповнюються їжею для птахів.

Був підведений підсумок проекту, оформлений фотоколаж, матеріали оформлені в папку. На уроці діти написали твір «Вони зимують з нами».

Успіх екологічного виховання залежить від підбору засобів, прийомів та методів, вміння поєднати навчальний матеріал екологічного змісту із практичною діяльністю, щоб вивчення природи залишало в пам’яті дітей глибокий слід і обов’язково впливало б на почуття та свідомість молодших школярів. Така робота, вважаю, допоможе сформувати екологічну культуру, екологічне мислення учнів, засвоїти екологічні знання.

Над проектами працювали:

 • Кузьменко Єлизавета
 • Макушинський Андрій
 • Недовізій Максим
 • Лебеденко Віталіна
 • Єгікян Анастасія
 • Петрусь Ольга
 • Тіора Василь
 • Флора Сергій
 • Керівник Тамащук Наталія Миколаївна

Використана література

 1. Система виховання у початковій школі.-Харків.: «Видавнича група «Основа»»,2011.
 2. Навчання і виховання учнів.- К.:»Початкова школа»,2005.
 3. Початкове навчання і виховання.- Харків.: «Ранок», 2007(лютий).
 4. Розкажіть онуку.- К.: «Видавництво» Редакція освітянських видань»,2008 №2.
 5. Інтернет – ресурси.
Джерело: Острів знань
Автор: Тамащук Наталія Миколаївна, вчитель початкових класів Соболівського НВК І-ІІ ст.. Котовського р-у Одеської обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна