Закрити
Програма гурткової роботи з дітьми дошкільного віку художньо-естетичного виховання у системі арт-терапії "Фантазії на воді"
06 Листопада 2014, 12:37 , Переглядів: 13022
FacebookTwitterLivejournal
Програма гурткової роботи з дітьми дошкільного віку художньо-естетичного виховання у системі арт-терапії Програма гурткової роботи з дітьми дошкільного віку художньо-естетичного виховання у системі арт-терапії "Фантазії на воді"

Розробка програми учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Анотація: Програма гуртка розрахована на 1 рік навчання, 36 занять, всього 18 годин, тобто 30 хвилин на тиждень. Вік дітей 5-6 років. Програма містить завдання різного рівня складності.

Сучасні методики дитячої діяльності в галузі мистецтва органічно поєднують у собі елементи навчання з розвитком художньо-творчих здібностей. Ці методики спрямовані головним чином на розкриття і розвиток індивідуальних здібностей, які в тій чи іншій мірі властиві усім дітям.

Програма «Фантазії на воді» створена з метою розвитку та популяризації мистецтва Ебру. Зображення, створене на воді, можна переводити на папір, тканину, дерево, скло і кераміку. Так неповторний малюнок стає прикрасою інтер'єру, одягу і аксесуарів..

Ебру - це спосіб самовираження, який ніколи не втрачає свого містичного чарівності з моменту виникнення задуму і до появи зображення на папері.

Дитяче дозвілля - це своєрідний потенціал суспільства завтрашнього дня, бо саме від того, як людина навчиться організовувати своє дозвілля в дитячі роки, залежить наповненість всього його життя.

Ебру - є одним з найдавніших напрямків мистецтва. Заняття є сприятливим ґрунтом для випробування дітьми фундаментальних людських потреб. Особлива цінність занять полягає в тому, що, маючи яскраво виражені фізіологічний, психологічний і соціальний аспекти, вони допоможуть допомогти реалізувати те краще, що в них є.

Програма «Фантазії на воді» містить в собі як теоретичний так і практичний матеріал, а саме наочний посібник для проведення 36 занять.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Заняття по художньо-естетичному вихованню передбачають формування у дітей дошкільного віку естетичного сприйняття,навчання способам дії, розвиток творчості. У мистецтві таяться багаті можливості естетичного виховання дитини. Саме ці види діяльності впливають на формування різних сторін особистості людини в майбутньому.

Мистецтво Ебру в науково-педагогічному розумінні - турбота про емоційне самопочуття і психологічне здоров'я особи. Це метод розвитку і зміни особи за допомогою мистецтва і творчості та вид терапії, який використовує творчість, як терапевтичний фактор.

Мистецтво Ебру передбачає два основні підходи:

1. Терапевтичний підхід. Мистецтво має цілющу дію само з себе, художня творчість дає можливість виразити і наново пережити внутрішні конфлікти, воно є засобом збагачення суб'єктивного досвіду, Ебру розглядається як засіб арт-терапії, засіб розвитку особистості і її творчого потенціалу, як затверджував Едіт Крамер в арт-терапії основний механізм - сублімація і трансформація . Ми стимулюємо дітей  довіряти своєму власному сприйняттю і досліджувати свої творіння як самостійно, так і за допомогою вихователів і фахівців.

2. Творчий і комунікативний підхід. Мистецтво Ебру,  як арт-терапія є доповненням до інших терапевтичних методів, виражаючи зміст власного внутрішнього світу у візуальній формі, дитина поступово рухається до їх усвідомлення.

Важливим поняттям арт-терапії є сублімація - вираження несвідомих інстинктів і потягів  за допомогою трансформації їх в творіння мистецтва;

Саме так,завдяки міцному фундаменту ми зможемо побудувати міцну систему арт-терапії, ключі від якої знаходити не дуже легко. Ключ програми «Фантазії на воді» один з багатьох , який ми спробуємо знайти, бо як відомо всі діти малюють, а малювання є основним засобом вираження себе на самих ранніх стадіях життя. Тільки в малюванні діти із самого початку вільні від обмежень і тому малювання з усіх видів художньої творчості їм найближче. Гранично обмежені в художніх засобах, щоб розвити свою думку, діти, спираючись на свій творчий інстинкт, знаходять дивовижні рішення, самостійно відкривають образотворчі закони.

Саме завдяки малюнку отримуємо можливість заглянути у внутрішній світ маленької людини, осягнути логіку дитячої творчості, бо малювати й думати для неї одне і те ж. В малюнках діти не зображають реальний світ, вони відтворюють свій особистий світ – світ на воді. Образотворчі засоби спроможні передавати думки і почуття більш безпосередньо, вони більш особистісні та інтимні. Вони також мають невичерпний потенціал розвитку емоційної сфери дитини. Без розвитку почуттів, без розвитку уяви, без пристрасті до творчості людина не зможе сьогодні продвинутися в області самих вузьких і суто технічних знань. Творча уява сьогодні все більше ціниться у всіх галузях життя.

Провідну роль у процесі розвитку творчих здібностей дітей від трьох до семи років займають або батьки, або ми - педагоги дошкільних закладів . Найкращий спосіб виховання творчості в дітях — це бути самому творчою особистістю. Вона може бути застосована і відносно батьків. Бо саме дітям належить найбільша кількість найцікавіших  малюнків. Потужна інтуїція у дітей компенсує недостатність знань про життя. Інтуїція допомагає виконати найсміливіші задуми дитини.

Програма гуртка "Фантазії на воді" повинна допомогти дитині пізнати якнайбільше елементів прекрасного – стрункість форм, гармонійність фарб, лаконічність композицій. Мистецтво Ебру, як вид художньої діяльності несе емоційний, творчий характер, передбачає формування в дітей дошкільного віку естетичні сприйняття, розвиток творчості. У малюванні, ліпленні, конструюванні таяться багаті можливості естетичного виховання дитини. Саме ці види діяльності впливають на формування різних сторін особистості людини в майбутньому.

Естетичні почуття збагачують життя людини, направляють й організують його поводження. Тому величезне значення має виховання естетичної сприйнятливості у всебічному розвитку особистості дитини. Здатність до естетичного сприйняття може бути розвинена, вихована. Найстрашніше в людині, у дитині - це байдужність , байдужість, відсутність інтересу до явищ і предметів. Байдужність вороже гуманізму людини, що створює нове, передове людське суспільство.

Гуманістичне відношення до навколишнього світу є первинна основа естетичних почуттів. В естетичному  сприйнятті дійсності основну роль грають наші зорові, слухові відчуття, а так само дотик і чарівність. Концепція програми кружка  " Фантазії на воді " допомогти дитині відкрити свій внутрішній мир через кольори, форму, краплю води ,розвитку уяви, фантазії. 

Важливою гранню виховання й розвитку особистості є морально-
 естетичне виховання дитини. Почуття й переживання, відношення до них дитини є основою придбання особистісного досвіду й основою самотворення. Це - застава подальшого розвитку інтересу до внутрішнього миру людини, здатності поглиблення в себе, усвідомлення складності й багатства своїх внутрішніх переживань, здатності співпереживання й родинного відношення до оточуючих людей. Недогляд можливості в нравственно-естетичному вихованні на початковому етапі утворення вже не можна буде компенсувати в основній школі.

Великий внесок у досягнення головних цілей основної загальної освіти вносить вивчення образотворчого мистецтва, що спрямовано:

 • на розвиток образного сприйняття візуального миру й освоєння способів художнього, творчого самовираження особистості;
 • на гармонізацію емоційного, духовного й інтелектуального розвитку особистості як основу формування цілісного подання про світ;
 • на розвиток здатностей до художньо-творчого пізнання миру й себе в цьому світі;

Перемикання дітей із занять науковими дисциплінами на заняття художньою діяльністю сприяє скороченню перевантаження дітей. Заняття художньою діяльністю роблять на дітей значний психотерапевтичний вплив, знімаючи нервово-психічну напругу, тим самим, зберігаючи здоров'я дитини.

Спрямованість програми

Програма гуртка" Фантазії на воді " розроблена для КДНЗ й орієнтована на роботу з дітьми 5-6 років і носить художньо-естетичну спрямованість, за формою проведення занять є груповою й індивідуально-орієнтованою.  Дана програма спрямована на розвиток у дитини естетичного й емоційного початку, а так само на формування його образного мислення й творчих здатностей.

Програма «Фантазії на воді» сприяє розвитку уяви, фантазії, щоб дитина могла відкрити свій внутрішній мир через кольори, форму, лінію.

Зміст програми " Фантазії на воді» спрямовано на створення умов для розвитку особистості дитини його інтелектуального й духовного розвитку.

АКТУАЛЬНІСТЬ

В історії педагогіки проблема творчості завжди була актуальної у всіх видах діяльності, у тому числі й  образотворчої. Багато психологів і педагоги вважали, що  дитячу образотворчу діяльність не можна назвати творчістю. Однак учені дотримувалися інших поглядів.

Н.П. Сакуліна говорила, що потрібний і можливо пошук таких шляхів взаємодії, які з однієї сторони зберігають переваги дитячої творчості, а з іншої допоможуть дитині опанувати засобами самовираження, а саме треба використати на занятті різні техніки малювання: традиційну і нетрадиційну Все незвичайне привертає увагу дітей, змушує їх дивуватися. У малят розвивається смак до пізнання нового, дослідженням, експерименту. Діти починають задавати питання педагогові, один одному, збагачується й активізується їхній словниковий запас .

Як відомо, діти часто копіюють пропонований їм  зразок. Нетрадиційні техніки зображення дозволяють уникнути цього, тому що педагог замість готового зразка демонструє лише спосіб дії з нетрадиційними матеріалами. Це дає поштовх розвитку уяви, творчості, прояву самостійності, ініціативи, вираженню індивідуальності.

Робота у техниці Ебру стимулює позитивну мотивацію, викликає радісний настрій, знімає страх перед процесом малювання.

Такий вид малювання, як Ебру, сприяє підвищенню рівня розвитку зорово-моторної координації , координації дрібної моторики пальців рук, він вимагає точності швидкості рухів.

Гурток зближає дітей, розвиває навички культури спілкування, народжує особливу емоційну атмосферу.

Дитина повинна мати право, можливість самостійно вибирати види та стилі образотворчого мистецтва, а ми педагоги повинні лише трішечки наштовхувати на нове, цікаве, чарівне. Працюючи за цією програмою, відзначила, що в дітей підвищується інтерес до образотворчої діяльності. Маючи досвід малювання різними способами, діти вже самі пропонують їх.

Інтерес у дітей з'являється ще й тому, що всі заняття проводяться комбінованими. Мистецтво Ебру складає основу програми, але на заняттях ми розглядаємо інші техніки такі як орігамі, колаж, конструювання мобілів, фігурне вирізування та ін.. Результат такої роботи радує й дітей і мене. Я маю намір і далі продовжувати роботу в цьому напрямку, тому що техніка Ебру відкриває можливості розвитку в дітей творчих здатностей, фантазії, уяви.

Саме тому актуальність програми " Фантазії на воді " визначається запитом з боку дітей і батьків на програми художньо-естетичного розвитку дітей дошкільного віку для розвитку естетичного смаку й ручної вмілості. Багата подіями життя широким потоком уривається у свідомість дітей. У міру своїх сил і розуміння діти жваво відгукуються на неї, прагнуть виразити свої почуття й думки в малюнку. Тому важливо з найперших років життя дитини вчити бачити гарне в навколишньому, багатство квітів і форм, розмаїтість їхніх сполучень, зауважувати характерні ознаки предметів й явищ, визначати їхню подібність і розходження; формувати в дітей образотворчі вміння й бажання малювати, ліпити, вирізати, конструювати; розвивати творчу здатність, учити сприймати мистецтво.

Ціль програми: створення умов для розвитку небайдужого, активно перетворюючого відношення до миру дитини на основі моральності, естетичного й емоційного початку; формування образного мислення й творчих здатностей. Формування моральної й творчої особистості, через пізнання світової художньої культури.

Навчальні завдання:

 • Познайомити з різними матеріалами, які використається на заняттях, через творчість.
 • Формувати вміння й навички володіння при роботі з різними художніми матеріалами
 • Сприяти переходу від репродуктивного мислення до творчого
 • Допомогти опанувати технічними вміннями й навичками, різними образотворчими засобами.
 • Забезпечити перехід від репродуктивного мислення к творчому.

Виховні завдання:

 • Виховувати естетичне відношення до суспільних подій і природи.
 • Формувати позитивну мотивацію навчання
 • Сприяти розвитку вміння працювати в парах, у групі й інш.
 • Виховувати самостійність, моральні якості, культуру мови й поводження, працьовитість і т. інш

Розвивальні завдання:

 • Розвивати уяву, фантазію, щоб дитина могла відкрити свій внутрішній світ через кольори, форму, лінію.
 • Розвивати бажання "позитивно" відгукнутися на побачене, і почуте.
 • Розвивати творчу активність особистості дитини й формувати потребу до самоствердження через працю.

Особливості програми 

Структурною особливістю програми є блочно-тематичне планування занять. Основні розділи програми групуються навколо єдиної теми. Логічним завершення кожного блоку занять є дитячі ранки, виставка малюнків, виробів, відкрите або підсумкове заняття. 

По програмі заплановано 36 занять

Тема Кількість занять Місяць
1. «Знайомство з принцесою Ебру». Занятт-гра.  Умови безпечної роботи.  Заняття з історії мистецтва Ебру 1 Вересень
2. «Піддані принцеси Ебру» Знайомство дітей з матеріалами для малювання 1 Вересень
3 «Чарівна крапля» Навчити дітей розраховувати натиск на піпетку. Переносити  малюнок на папір. 1 Вересень
4. «Сукня для ляльки» Вчити дітей створювати  обводити та вирізувати по шаблону. 1 Вересень
5. «Осінні фарби» Вчити дітей робити набризг фарб на воду теплих кольорів, вчити розмішувати фарби між собою 1 Жовтень
6. «Колір дерева» Закріплювати вміння дітей робити набризг фарбами темного кольору, повільно розмішувати та переносити малюнок на папір. 1 Жовтень
7. «Ланцюжок». Навчити дітей накрапувати краплі в одну лінію «ланцюжком» навчити прийом витягування крапель через середину. 1 Жовтень
8. «Запрошення на свято осені» Продовжувати вчити дітей вирізувати по шаблону, користуватися матеріалами для аплікації, створювати композицію за зразком 1 Жовтень
9. «Осінній ліс». Бесіда на тему «Осінь» з використанням ілюстративного матеріалу. Творчість великих художників.   Продовжувати вчити дітей набризгу, робити накрапування та набризг за схемою 1 Листопад
10. «Рамка для картини» Вчити робити дітей накрапування в одну краплю по центру, продовжувати вчити накрапувати «ланцюжок», та протягувати подвійні краплі через середину по периметру малюнку. Вирізувати рамку зсередини, оформляти роботу. 1 Листопад
11. «Айстра» Навчити дітей робити накрапування в одну краплю двома фарбами декілька разів. Навчити витягувати промінці  з середини краплі в різні сторони. Повторити прийом «ланцюжок» з витягуванням кінців. 1 Листопад
12. «Візерунки сніжинок». Ритм. Орнамент Відпрацьовування прийому.. Витягування білої фарби із краплі 1 Листопад
13. «Снігова гірлянда» робити з попередніх робіт гірлянду, вирізання, користування фігурним дироколом, нанизування на нить. 1 Грудень
14. «Ялинка». Вчити дітей працювати за схемою. Витягувати  з краплі промінці в одному напрямку – донизу. Навчити прийому – втягування краплі в коло. 1 Грудень
15. «Ялинка». Витягування ліній з єдиної цілої вертикальної.Урок – гра. 1 Грудень
16. «Новорічна листівка» Оформлення попередньої роботи у формі колажу, з використання різноманітних декоративних матеріалів. 1 Грудень
17. «Різдвяні візерунки». Створення творчої роботи на основі власного задуму з використанням художніх матеріалів. Прийом набризгування та розмішування за схемою. 1 Січень
18. «Різдвяна листівка» Продовжувати вчити вирізувати за шаблоном 1 Січень
19. «Північне сяйво» Навчити дітей розмішувати набризг з 5 кольорів гребінцем 1 Січень
20. «Умка» Оформлення колажу за шаблоном 1 Січень
21. «Морські фантазії».. Відпрацьовування прийому – хвилясті лінії. Закріплення навички – накрапування пензлем. Бесіда з показом ілюстративного й природного матеріалу. Продовжувати вчити користуватися гребінцем, проводити лінії вертикально та горизонтально. 1 Лютий
22 «Акваріум» Оформлення колажу. Навчити дітей техніці орігамі «Рибки»

1

Лютий

23-24

«Гвоздики». Тепла палітра.. Пляма, лінія, крапка. Втягування кола в центр. Робота за схемою. 2 Лютий
25-26 «Квіти для мами». Творча робота. Бесіда з показом дитячих робіт, ілюстрацій по Эбру. Прийом: крапля в краплі «триколірна» Втягування кола. Витягування пелюстків та листя. Оформлення листівки. 2 Березень
27-28 «Конвалії».. Ритм плям і ліній. Прийом «двоколірна» крапля з додавання хвилястих рослинних елементів. Витягування потрійних промінців. 2 Березень
29-30 «Космос» Змішування теплих і холодних тонів, малювання краплями, лініями, розтягуванням краплі. Виготовлення мобиля.Тематичне до Дня Космонавтики 2 Квітень
31-32. «Пасхальне диво» Малювання «ланцюжком» самостійно придумати малюнок. Оформити колаж «Кошик» з додаванням декоративних матеріалів 2 Квітень
33. «Кульбабки». Робота за схемою. Накрапування, витягування краплі в різні сторони. 1 Травень
34 «Бузок» Творче. Набризг. Накрапування. Навчити дітей витягувати краплю в протилежні сторони утворюючи  листя 1 Травень
35-36 «Метелик» Робота за схемою, творча уява.
Оформлення роботи за шаблоном за вибором дітей листівка,мобіль,колаж та інш
1 Травень
  Усього занять 36  

Форми проведення занять 

Педагогічні умови реалізації програми " Фантазії на воді " засновані на рішення завдань, орієнтованих на наступні педагогічні умови: 
 

 • художньо - естетичне просторово-предметне середовище.
 • ігрові методи й прийоми,
 • інтегровані форми організації художньо-творчої діяльності,

Для результативності освітнього процесу за  програмою "' Фантазії на воді передбачені різні форми проведення занять: бесіда, виставка, заняття-гра, заняття- подорож,  свято, ярмарок. 

Критерії оцінки й очікувані результати

Головним очікуваним результатом навчання по програмі " Фантазії на воді ", повинне стати розвиток у дітей інтересу до образотворчої й декоративно-прикладної творчості. При цьому у вихованців формуються наступні основні вміння, знання й навички:

 •  наявність потреби бачити прекрасне в навколишньому світі й співпереживати побаченому;
 • розуміння мови емоцій (співпереживання, співчуття), відбитих у творах мистецтва й реальних відносин;
 • прояв різноманітних почуттів при сприйнятті творів мистецтва
 • придбання навичок художнього сприйняття різних видів мистецтв, розвиток фантазії й уяви, що проявляються в конкретних формах самостійної діяльності;
 • уміння знаходити нові нестандартні рішення творчих завдань, творчий саморозвиток дитини;
 • освоєння виразних можливостей художніх матеріалів, уміння користуватися ними
 • знання й застосування роботи з різними інструментами й матеріалами;
 • знання й виконання правил техніки безпеки при роботі;
 • уміння підбирати колірну гаму, становити композицію;
 • освоєння навичок роботи із пластиліном, папером, природним матеріалом;
 • розвиток акуратності, терпіння;
 • розвити дрібну моторику пальців, просторове мислення.

Умови реалізації програми

 1. Створення соціально-культурного простору розвиваючого середовища для прояву дитиною своїх творчих здатностей, а так само для образного відтворення миру й мови мистецтва, реалізації пізнавально-естетичної і культурно-комунікативної потреби у вільному виборі.
 2. Характер спілкування педагога з дитиною повинен складатися від ситуації, завдання, способів його виконання, спонукальних мотивів. Вільний вибір, проблемна ситуація, несподіванка, що виникли в художньо естетичному, просторово - предметному середовищі, стимулюючи загальний естетичний розвиток дитини, його творче мислення ,самостійність.
 3. Приміщення, де будуть займатися діти повинне бути добре освітлено, бути просторим, відповідати всім санітарним вимогам.
 4. Для виконання цілей і завдань даної програми необхідно сучасне матеріально - технічне забезпечення освітнього процесу.

Організація вступної бесіди по ознайомленню с історією походження техніки Эбру

матеріал з сайту http://ebru-art.ru/

Эбру - мистецтво обробки паперу, називаний «Турецьким мраморированием». Спочатку зображення робиться на воді, а потім переноситься на папір або тканину.

Існує кілька версій, що пояснюють етимологію слова «Эбру». Наприклад, в арабській мові є слово «ab-ru», що переводиться як «вода для особи», у чагатайском мові «ebre» позначає «хвилеподібний». Але прийнято вважати, що термін «Эбру» походить від перського слова «ebri», що в перекладі з фарси означає «хмару».

 Невідомо, де точно зародилося це мистецтво. Однак можна із упевненістю затверджувати, що розпис під мармур несе в собі характерні риси східних мистецтв. Деякі іранські джерела затверджують, що Эбру з'явилося в Індії, де його перейняли фарси, від яких воно перейшло до турків - османам. Інші ж джерела повідомляють, що розпис під мармур з'явилася в Бухарі, і після іранців її перейняли турки. На заході цей вид мистецтва зветься  «турецький папір»

Перші зразки Эбру можна знайти в книзі «Gay-i Cevgan» («Гай-и Чевган»), написаної в 1539 році й зберігається в стамбульському палаці Топкапы.

 По своїй суті Эбру - це гармонія танцю фарб і води. Слова «изящность» й «витонченість» можуть послужити ще двома його визначеннями. Мистецтво Эбру вимагає особливого старання й старанності; кожен розпис у стилі Эбру унікальна й неможливо створити два однакових аркуші Эбру. Ця техніка розпису, як і всі османські види мистецтва, передається від майстра до його учня, якому згодом дається дозвіл на заняття Эбру. Немає книг або школи, у яких вивчалося б Эбру - володіння цією унікальною технікою приходить лише з досвідом

Эбру створюються за допомогою компонентів, які істотно розрізняються по своїй суті, але при цьому превосходно доповнюють один одного. Для виготовлення Эбру потрібна жовч, шило, ємність для фарб і води, камедь і папір.

За старих часів майстра змішували у великому прямокутному кориті білу смолу з водою й витримували протягом 12 годин, час від часу перемішуючи. За цей час смола розчинялася, і суміш здобувала необхідну кондицію. Після цього в маленьких чашках готовили фарби.

Фарби змішувалися з водою й бичачою жовчю, а потім виливалися в корито, де після розмішування перетворювалися в цікаві візерунки. Зверху на фарбу клали папір, залишали на 5-10 секунд, а потім знімали й сушили. Так з'являвся орнамент. Для того щоб нанести який-небудь певний візерунок або напис готувався трафарет, що слабким клеєм прикріплювався до паперу. Коли фарби висихали трафарет відклеювали, і на папері залишався задуманий візерунок. Тому що цей метод був придуманий майстром в'язі й розпису під мармур Неджметтином Окйяйем (1883-1976), Эбру, виконані цим методом, називають «Эбру Неджметтина»

Це мистецтво нараховує кілька сторіч, і, завдяки виникненню нових методів, майстри Эбру створили різні напрямки техніки, які доповнюють характеристики класичного Эбру. На сьогоднішній день існують такі різновиди малюнка Эбру, як «великий», «приплив і відлив», «зиґзаґоподібний», «шаль солов'я», «феєрверк» й «квітка». І в будь-якому виді Эбру жоден майстер, насипаючи фарби в ємність, ще не знає, яким вийде його малюнок. Він може тільки припускати, на що буде схоже його утвір.

Найстарша з відомих картин Эбру була створена в 11 столітті. Але досконалість зображення, що дійшов до нас, дозволяє зробити висновок, що до 11 століття техніка Эбру вже досягла досконалості, а виходить, мистецтво з'явилося значно раніше відомої картини.

В Эбру використаються тільки натуральні матеріали. Кисті зроблені з деревини рожевого чагарнику або з кінського волоса. В'язкість води збільшена шляхом додавання нектару Гевена (Астралагуса) - рослини, що росте в Анатолієві. Вичавленої їхньої нижньої частини стебла, рідина конденсується в смолистий віск, що має слабкі властивості, що клеять.

Але назва добутку Эбру дається звичайно тільки після того, як йому буде додана форма. Деякі типи Эбру були названі іменами художників, що створила особливо вдалі форми. Так, наприклад, з'явилися «Эбру Хатип» й «Эбру Неджметтин», що мають унікальні форми квітів.

Донедавна існувала небезпека зникнення традиційного турецького мистецтва, але завдяки старанням таких майстрів, як Неджметтин Окйяй, Мустафь Дюзгюнман і Фуат Башер мистецтво Эбру збереглося до наших днів.

Високого рівня ця техніка досягла в Європі, і, насамперед, у Франції в XVII в., тут декоративний папір для форзаців і кришок плетінь оброблялася мраморированием олійною фарбою, клейстером з барвниками [6].

 Згодом багатовікові традиції оформлення плетіння змінилися й впровадилися нові техніки декору. У багатьох країнах виникли школи художньої обробки шкіри й мистецтва плетіння.

 В 60-і роки технічні експерименти на кафедрі художньої обробки шкіри в Державному художньому інституті Естонської РСР внесли свіжий струмінь у це мистецтво. На жаль, техніка мармурування застосовувалася рідко (у недавнім минулому в майстерні Э. Таска), тільки тепер неї відкривають у новій якості. Відштовхуючись від техніки мармуруванн паперу, неї застосовують для прикраси шкіри, дерева, текстилю, скла, пластмаси й інших матеріалів.

 Імпровізаційний характер цієї техніки, нескінченна розмаїтість декору й колористичного рішення відкриває перед мармуруванням широкі перспективи. Перетіканням фарб, своєрідними хвилястими контурами досягається неповторне мальовниче ціле, візерунки не повторюються, а різноманітна фактура, смілива ритмізація, виникнення якогось умовного пейзажу стимулюють фантазію глядача.

Матеріали, використовувані при роботі в техніку Эбру

Існує величезна кількість способів малювання Эбру. У різних країнах застосовують різні технічні прийоми. Найбільше часто зустрічаються два способи: розфарбування по воді або по клейовій основі розмивка фарби.

 Найбільш простий спосіб - мармурування олійною фарбою по воді, тобто перенесення колірного візерунка з водної поверхні на папір й інші матеріали. Для мармурування застосовують досить прості пристосування. Ванну відповідної величини наповнюють водою. Масляні або друковані офсетні фарби розчиняються в скипидарі. Для кращого втримання фарб на поверхні води додають конторський або казеїновий клей (можна й без). Кожну фарбу заважають окремо в невеликій посудині. Такі концентрати фарби можна застосовувати окремо або заважаючи їх між собою. Серед фарб основними є синя, червоному й жовта, при вмілому змішанні яких ми одержуємо всі бажані додаткові тони. При необхідності можна також застосовувати чорне, білу, золото й срібло (останні у вигляді порошку, вони насипаються пізніше на барвистий шар) 

 Немає необхідності уточнювати рецепти барвистих сумішей, це залежить від індивідуальності художника, його колористичного чуття, фантазії й характеру предмета, що офарблює.

 У наповнену водою ванночку капають по черзі приготовлені фарби, вони розпливаються у воді, створюючи потрібний візерунок. Різноманітити візерунки допомагають палички, смуги із клоччя або паперу.

 Взагалі візерунки можна одержати самими різними способами, наприклад, капати різні фарби послідовно у воду в одну крапку. Фарби, поширюючись колами, утворять мальовничі переходи. Гарні результати дає легке розгойдування ванночки, що надає барвистим плямам хвилеподібний ритм і своєрідна фактура. Можна, що офарблює також предмет, пересувати по воді, у різному ритмі й т.д.

 Якщо візерунок, що утворився на поверхні води, задовольняє художника, то частина предмета, що офарблює, або весь предмет повільно й рівномірно укладається на поверхню води.

Необхідно підкреслити, що цю операцію варто проробити обережно, коректно, чисто. При різкому й нерівномірному просуванні предмета по водній поверхні між ним і водою може проникнути повітря й у результаті у візерунку з'являться незабарвлені шматки. Іноді така «помилка» може створити додатковий ефект, якщо художник уміє використати цей прийом (наприклад, на плетінні на місці розміщення шрифту). Є багато можливостей для несподіваних варіацій, кожний може виявити тут свою винахідливість.

Мармурований предмет або папір потім відокремлюється від води й кладе на стіл для просушки. Як інший спосіб застосовують клейову основу. Для основи застосовують ісландські мохи або киселеподібну рідину із лляних насінь. Більше простий спосіб - робити основу з рисового або картопляного крохмалю. Розчин варять, проціджують і вливають у відповідну ванну остигати.

 Перед підготовкою барвистого шару перевіряється придатність основи для обраних барвників. Якщо крапля опускається на дно посудини, то вона занадто рідка. Якщо при пересуванні барвистої поверхні за допомогою палички фарба переміщається, то основа занадто густа. У такому випадку варто змінити консистенцію фарби. Так називана техніка «під мармур», що передбачає обробку барвистої поверхні гребінцем, вимагає більше густої основи, техніка «під турецький мармур» - більше рідкої основи. При клейстерной основі застосовуються анілінові фарби, туш, темпера, різні барвисті порошки, масляна й друкована фарба. Як розчинник фарб застосовують воду й скипидар. Для «турецького способу» мармурування розчин становлять із господарського мила й мильного спирту. Застосовувалося також господарське мило й для збагачення візерунка - бичача жовч.

 Сучасні фарби не мають потреби в бичачій жовчі або милі. Технологія спростилася - фарби розчиняються до сметанообразной маси й розливаються на поверхні основи за допомогою механічного руху гребінцем або паличкою, організувати колірну поверхню. На неї потім капають рідку фарбу або скипидар й очікують їхньої дії. Для мармурування залежно від завдання підходять майже всі механічно виготовлені якісні сорти паперу, що володіють достатньою міцністю. Для форзаців варто застосовувати гладкі, міцні сорти, для плетінь, папок, скриньок - більше товсті, м'які. Гарний, ув'язнений у паспарту, мармурований аркуш - це справжній твір мистецтва, тут придатний будь-який сорт паперу.

Недостача гарної якісної дубленої шкіри привела до більше активного застосування техніки мармурування. Вади матеріалу заміняє фарба. Найбільший ефект досягається тоді, коли фактура шкіри мінімальна й не спотворює м'які форми колірного орнаменту. Сама підходяща комбінація створюється на водяній основі за допомогою розведення в скипидарі друкованої фарби. Важливі вибір фарб, черговість нанесення фарб на основу (краплями), технічна майстерність і досвід.

 Цікаво простежити, як дана техніка застосовується в наші дні. Додатковий мальовничий ефект досягається застосуванням різних технік прикраси шкіри, як, наприклад, ручна печатка, золочення, випалювання, інтарсія, аплікація, тиснення, різьблення й т.д.

Прикрашену в такий спосіб шкіру ми зустрічаємо на унікальних виробах, у галантереях, одязі, настінних панно й т.д.

Зустрічаються виконані на гарному рівні експерименти в області форми, коли різні матеріали, як, наприклад, дерево й шкіра, метал і скло, поєднують у єдине ціле, що утворить своєрідний об'єкт в інтер'єрі. Як бачимо, діапазон застосування мармурування досить широкий. Можливості для одержання різноманітних комбінацій й експериментів величезні .

Унікальні якості властиві так називаному античному мармуру, що виходить за допомогою збору шкіри в складки й наступне фарбування. Кращі шкіри рослинного дублення. Хромова шкіра, що розфарбовується за допомогою нитроцеллюлозної апретури, не реагує па механічну обробку й анілінові фарби. Шкіру по обидва боки й у мокрому виді піддають катанню, комканню, збирають її в складки, цим досягається бажана шорстка мармурова поверхня. Потім шкіра пригладжується й розфарбовується напівсухою аніліновою фарбою - для цього проводять тампоном по поверхні шкіри.

При бажанні можна комкання й фарбування повторити. Таку суху мармуроподібну шкіру розгладжують за допомогою преса. Вона добре підходить для плетінь, унікальних предметів, галантереї й т.д.

Список використаної літератури

 1. Сонячне око. Розповіді про художників: Олександр Медведєв - Москва, Петрополис, 2008 р.- 312 с.
 2. Оствовська О.В. Уроки образотворчого мистецтва в початковій школі. 1-4 класи. М.: Владос, 2007 р. - 288 стор.
 3. Збірник методичних матеріалів по реалізації регіонального компонента у викладанні предмета «Образотворче мистецтво»/ Авт.-сост.: Кудашкина Л.Н.; МО РМ, Мрио-саранск, 2007.- 83 с.И. А. Аксьонов. Із творчої спадщини (комплект із 2 книг): И. А. Аксьонов - Санкт-Петербург, RA, 2008 р.- 1104 с.
 4. Жаксипаева А.С., Аубакирова Л.Р.Роль образотворчого мистецтва в підготовці майбутніх учителів. Вісник КАСУ. - 2007. - №1. - С. 12-13.
 5. Електронна бібліотека / Умілі ручки - http://s30893898787.mirtesen.ru/blog/43210601752/Ebru-i-suminagashi.-isovanie-na-vode
 6. ArtBaltica /Віртуальна галерея http://www.artbaltica.com/lessons5.php
 7. Асылханов Е.З Эстетическое виховання школярів на уроках образотворчого мистецтва/Монографія/- Алмати: Эверо, 2003. -260 с.
 8. Неменский, Б. М. Образотворче мистецтво й художня праця. Програми обще- освітніх установ: з короткими методичними рекомендаціями: 1 - 9 кл./ Б.М.Неменский, Л. А. Горяева, Л. А. Неменская ; під рук. Б.М. Неменского, М. Освіта, 2008. - 231 с.
 9. Сокольникова, Н. М. Образотворче мистецтво й методика його викладання в початковій школі: малюнок, живопис, народне мистецтво, декоративне мистецтво, дизайн: навчальний посібник для студентів вузів / Н. М. Сокольникова. - 4-і изд., стер. - Москва : Академія, 2008. -
 10. Мистецтво Эбру (малювання на воді). Видавництво: Туреччина, 2009. Навчальне відео. 
 11. Гришковец Е. Історія виникнення мистецтва Эбру. http://grishkovets.info/news-13.html
 12. Ключарева О. Мераль Озджан: «Мистецтво Эбру має секрет щастя...» / «Перспектива». - 2009. - №55. - С. 10-11.
 13. Турецька художниця відроджує древнє середньоазіатське мистецтво / Російська газета http://www.centrasia.ru/news.php?st=1205397660
 14. Колесов Е. Малювання на воді - найдавніше мистецтво Эбру http://www.kolessov.ru/razdely-novostei/vokrug-sveta/risovanie-na-vode-drevneishe-iskustvo-yebru.html
 15. Образотворче мистецтво в початковій школі. 1-2 клас. В 2-х ч. / Кузин В.С., Кубышкина Э.И. - М.: Дрохва - 2008 р.
 16. Образотворче мистецтво. 4 клас. / Кузин В.С. - М.: Дрохва - 2007 р.
 17. Образотворче мистецтво. 3 клас. / Кузин В.С., Кубышкина Э.И. - М.: Дрохва - 2008 р.
 18. Т.Б. Сапожникова й О.А. Коблова. Методика проведення уроків образотворчого мистецтва по темі «Декоративно-прикладне мистецтво в житті людини». - М.: Педагогічний університет «Перше вересня», 2009 р.
 19. С.А. Казначеева, С.А. Бондарева. Образотворче мистецтво. Розвиток колірного сприйняття в школярів. - Волгоград: Учитель, 2008р.
 20. Агєєва И.Д. Цікаві матеріали по образотворчому мистецтву. Методичний посібник. М.: ТЦ СФЕРА, 2007. - 160 с.
 21. Гуреева И. Образотворче мистецтво: 3-4 кл: Позакласна робота. М.: Корифей, 2007. - 198 с.
Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Захарова Ірина Вікторівна, музичний керівник, Комунальний дошкільний навчальний заклад №16 «Казка» м.Харцизьк, Донецької обл.

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна