Закрити
Осінь у гості завітала
03 Квітня 2014, 14:15 , Переглядів: 8230
FacebookTwitterLivejournal
Осінь у гості завітала Осінь у гості завітала

Навчально-виховний проект учасника ІІ Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень"

Методичний паспорт проекту

Назва проекту. Осінь у гості завітала.

Мета проекту: розширювати знання учнів про осінь як пору року; формувати їхні екологічні знання, уміння самостійно збирати необхідну інформацію, аналізувати її; з'ясувати, чи збуваються народні прикмети, дослідити традиції святкування осінніх народних і державних свят в Україні; розвивати творчі здібності, естетичні смаки, фантазію, уяву, зосередженість, уміння спостерігати, зв’язне мовлення учнів; прищеплювати дітям любов до природи, бережливе ставлення до неї.

Тип проекту: груповий, інтегрований.

Навчальні предмети: природознавство, громадянська освіта, читання, образотворче мистецтво, інформатика.

Вид проекту: інформаційно-творчий.

Тривалість проекту: середньої тривалості (місяць).

Автор проекту: учні 3 – А класу

Керівники проекту: вчитель інформатики Калмикова Т.В.

Об’єкт пізнання: пора року осінь.

Обґрунтування вибору теми проекту.

Людину оточує дивний і чарівний світ, ім'я якому – природа. Вона така різноманітна і багата, що навіть дорослому важко збагнути всі її прояви та закономірності. Зрозуміти природу, відкрити таємниці різних її явищ і закони її існування, розвинути у собі почуття прекрасного можна лише через спілкування з довкіллям.

Виконуючи творчу роботу, діти розвивають природні задатки, збагачують себе, наближаються до розуміння єдності всього живого на Землі. Кожен хто мислить і працює творчо, безперечно отримує насолоду від такої праці і частіше радує нас щедрими здобутками.

Діти ростуть спостережливими, уважними, розкривають свої серця і розум назустріч безмежності пізнання, відчувають красу природи.

Очікувані результати.

Учні навчаться збирати та аналізувати інформацію, планувати свій час, розширять свої знання про пору року осінь, про зміни в живій та неживій природі, дослідять народні прикмети, ознайомляться із народними традиціями, святами, та прислів’ями, пов’язаними з осінню, зацікавляться проектною діяльністю, покращаться міжособистісні стосунки між дітьми.

Матеріально-технічне, інформаційне та методичне забезпечення: підручники, енциклопедії, додаткова література, доступ до Інтернету, комп’ютер, принтер, сканер, папір.

Результат роботи.

  1. Виставка дитячих малюнків «Золота осінь».
  2. Виставка поробок із природного матеріалу.
  3. Свято «Краса осені».

Етапи роботи над проектом.

  1. Організаційний етап.

Визначення теми, мети, виду проекту, його тривалості.

  1. Підготовчий етап.

Визначення джерел інформації: книги, підручники, енциклопедії, журнали та Інтернет.

Формування груп для проведення дослідження: «Всезнайки», «Дослідники», «Народознавці», «Творці», розподіл завдань між групами.

Завдання для груп.

«Всезнайки» мають знайти цікаву інформацію про осінні місяці, зміни у живій і неживій природі, працю людей восени.

«Дослідники» - зібрати, дослідити народні прикмети, прислів'я, приказки про осінь і перевірити їх, дібрати цікавинки у природі.

«Народознавці» - дізнатися про традиції проведення осінніх народних і державних свят в Україні та в рідному місті.

«Творці» - дослідити, як зображували осінь поети, художники у своїх творах, підготувати виставку дитячих малюнків «Золота осінь», виготовити поробки з природного матеріалу.

  1. Реалізація проекту.

Самостійна пошукова робота учнів: обговорення в групах, збирання матеріалу, опрацювання зібраної інформації, коригування знайденого матеріалу.

  1. Етап оформлення результатів проекту.

Оформлення виставки малюнків і виробів із природного матеріалу.

  1. Підсумок проекту.

Звіти груп. Оформлення виставки малюнків, виробів із природного матеріалу. Свято «Краса осені».

Природа є основним фактором існування людини, вона й людство невіддільні одне від одного. Без природи життя неможливе. Природа без людини обійтися може, а людина – ні. Немає сумніву в тому, що виховання без природи теж немислиме. Це положення знайшло своє обґрунтування в науковій педагогіці, зокрема щодо її використання у вихованні дітей. Так, В.Сухомлинський писав:

«Краса природи відіграє велику роль у вихованні дитини. Вона виховує в душі здатність відчувати, сприймати тонкощі, відтінки речей, явищ».

Безпосередній контакт з довкіллям – найкращий шлях здобуття знань та виховання почуттів. Таке спілкування з природою примушує дитину думати, установлювати причинно-наслідкові зв’язки, здобувати реалістично-наукові знання.

Важливо вже з дитинства виховувати у дітей відповідні естетичні смаки, щоб вони розуміли і вміли бачити красу довкілля, впізнавати рослини, дерева і кущі «в обличчя», були здатними читати «зелену книгу» природи.

Любов до України і її природи – поняття нероздільні, і починається вона з того куточка землі, де людина народилася, живе і працює. Від рівня знань, культури і патріотизму залежить, чи зуміємо ми залікувати криваві рани природи, чи вистачить у нас снаги, щоб зазеленіли молодими лісами і садами всі пустирі, відродилися ріки і водойми.

У процесі формування усвідомленого уявлення дітей про природу провідна роль належить дорослим – батькам, вчителям, які виступають, не лише як носії знань, а й як зразок для наслідування способів, дій, прийомів, функцій. Працюючи за В. Сухомлинським, педагоги повинні вчити дітей любити природу, жити за законами природи. Жоден з вихователів не в праві байдуже пройти мимо квітки, яка тільки-но зацвіла.

Повинен завжди звернути увагу дітей на те, що в цьому році чомусь дуже багато метеликів літає над клумбами і запитати у дітей: «Чому? Як ви гадаєте?» - А думок почує у відповідь безліч.

Школа сьогодні вимагає від педагогів творчого підходу до роботи з учнями. Мабуть, тому метод проектів посідає все більш вагоме місце в педагогічній практиці. Цей метод дає змогу формувати творчу особистість, розвивати комунікативні здібності дитини, створює умови для творчої самореалізації, сприяє розвитку інтелектуальних здібностей, пробуджує і розвиває в дитині талант реалізує її соціальні потреби, формує мотивацію до навчання.

Робота над проектом об’єднує дітей, сприяє толерантному ставленню один до одного. Водночас це не тільки творчий і пізнавальний процес, а й відчуття радості і свята.

Багату палітру кольорів дарує нам осінь, коли природа одягається у розкішне вбрання. Осінь зачаровує і дітей, і дорослих. Тому не випадково учні третіх класів обрали тему проекту «Осінь у гості завітала». Працюючи над проектом, діти перечитали багато додаткової літератури про цю пору року, спостерігали за змінами у живій та неживій природі восени, за народним календарем, вивчали народні прикмети осені, добирали прислів'я, загадки, приказки, збирали природній матеріал, малювали малюнки про осінь.

Робота над проектом «Осінь у гості завітала» допоможе дітям стати спостережливими, уважними ще краще пізнати красу осінньої пори. Адже душа дитини, яка вміє бачити красу, здатна робити добро в найвищих його проявах. А завдання кожного вчителя не тільки дати основи знань з програмних предметів, а й наповнити її серце добротою і щирістю, щоб вона себе відчувала частинкою цього світу, який нам дарує красу і дива, та щоб берегла і цінувала кожну хвилину свого життя на Землі.

Природа – це казка,
Природа - це диво.
Все для всіх у неї є.
Йди і ти у природу щасливо –
Людям радість вона дає.
У кожну пору вона чарівна ,
Придивляйся, пізнавай.
Природа гарна, тиха, дивна –
Вчися і спостерігай.

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Калмикова Тетяна Василівна, Охтирська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна