Програма тренінгу "Формування навичок спілкування"
16 Червня 2013, 20:27 , Переглядів: 12148
Програма тренінгу Фото: http://pozitivchik.info Програма тренінгу "Формування навичок спілкування"

Інтерактивні заняття з профілактики девіантної поведінки учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

ПЕРЕДМОВА

Проблема девіантної поведінки та її корекції завжди була однією з найважливіших у педагогіці, психології, кримінології, але сьогодні, вона носить масовий характер та потребує особливої уваги.

У період різких переломів у суспільстві завжди порушується єдність буття і свідомості, виникає невідповідність взаємодії суб'єктів і соціальних інститутів, неадекватність соціальної політики і моралі. Розмитість норм, ослаблення соціальної регуляції спотворює духовні і культурні підвалини. Відбувається розрив між прагненням до швидкого зростання матеріального добробуту і відсутністю важелів саморегуляції, заснованих на високій культурі, духовності. В останні роки в усіх сферах життя відбуваються зміни, які призводять до різних поведінкових відхилень. Школа – не виняток. Девіантна поведінка визначається як поведінка, яка відхиляється від норми.

Взаємодіючи з актуальними суспільними цінностями в житті, дитина порівнює свою поведінку з тими зразками, які їй пропонує найближче оточення: батьки, вчителі, вихователі та інші важливі для неї дорослі  й однолітки. Невідповідності між реальною поведінкою та пропонованими зразками формують у свідомості дитини негативне ставлення як до пропонованих цінностей, так і до самої себе. Починаються труднощі у взаєминах, що призводять до певних форм ускладненої поведінки.

Запропонована програма створює умови для моделювання нової форми поведінки підлітка у спеціально створеному середовищі. Під час занять відновлюється позитивне ставлення до самого себе і навколишнього світу, якщо воно було втрачене або похитнулося.

ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА

Характерною рисою девіантних підлітків є недостатня сформованість у них навичок спілкування, а саме замкнутість; нездатність одержувати інформацію в спілкуванні; нездатність використовувати зворотний зв'язок, тобто наявність труднощів при формулюванні запитання для одержання додаткової інформації; нездатність звернутися по допомогу і прийняти її;  нездатність брати участь у спільній діяльності з іншими дітьми при виконанні спільного завдання.

Розроблені тренінгові заняття створюють умови для самоактуалізації. Працюючи в групах учні зможуть зрозуміти себе. Якщо людина розуміє, що її поважають, вона самоутверджується, вона почуває себе психологічно комфортно та впевнено. За допомогою почуття власної гідності відбувається духовний зв'язок учня зі світом людей. Заняття направленні на  формування загального світовідчуття, де конкретизуються життєві позиції та уявлення, виявляються особистісні можливості, відбувається самореалізація через власну ініціативу та активність.

Мета: формувати вміння організовувати оптимальне спілкування, контролювати емоційну і поведінкову реакцію.

Завдання:

1. Озброїти підлітків системою понять і уявлень, необхідних для аналізу власної поведінки, групової взаємодії.
  2. Дати пізнати свої слабкі та сильні сторони у взаємодії з іншими людьми.
  3. Розвивати навички рефлексії та зворотного зв’язку.

Учасники: учні 9 – 11-х класів.

Основні форми роботи: бесіди, діалог, рольові ігри, тренінгові вправи тощо.

Організація занять. Програма складається з 4-ох занять. Тривалість кожного заняття – 1–1,3 години. Заняття проводяться двічі  на тиждень. Кількість учнів у групі  7- 8 осіб.

Джерело: Острiв знань
Автор: Курбака Світлана Анатоліївна, Комсомольська ЗОШ І-ІІІ ст. №1 з поглибленим вивченням економіки та права