Дослідницько-пошуковий, творчий, міжпредметний проект "Джміль та бджілка"
14 Березня 2013, 12:25 , Переглядів: 9915
Дослідницько-пошуковий, творчий, міжпредметний проект Дослідницько-пошуковий, творчий, міжпредметний проект "Джміль та бджілка"

Творчий проект учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Мета

1. Формування реалістичних знань, без яких не можливе оволодіння систематизованими знаннями; розвиток пізнавальних інтересів і спостережливості, прагнення пізнати рідну природу, її красу; формування екологічної культури особистості, естетичного смаку, виховання дбайливого ставлення до природи; активізація і розвиток творчих здібностей учнів.
  2. Взяти участь у районному етапі Всеукраїнського конкурсу «Джміль та бджілка».

Актуальність. В наші дні все більшої актуальності набуває екологічне виховання учнів, виховання дбайливого ставлення до природи, розвиток творчих здібностей учнів.

Завдання

1. Знайти прислів’я, приказки, народні вислови, прикмети про бджілок і джмелів.
  2. Написати власні вірші, оповідання, казки з життя бджілок і джмелів.
  3. Придумати та оформити ребуси, загадки та кросворди на бджолину тему.
  4. Провести спостереження, коли джмелі та бджілки вперше після зими з’являються на галявинах.
  5. Із авторських та зібраних тематичних матеріалів створити збірку «Джміль та бджілка».
  6. Збірку вчасно подати на районний тур конкурсу «Джміль та бджілка».

Тип проекту: Дослідницько-пошуковий, творчий, міжпредметний, груповий, середньої тривалості.

Очікувані результати. Учні мають уявлення про життя бджіл і джмелів, знають яку користь вони проносять людям. Обґрунтовують власну відповідальність за збереження цих комах та природи в цілому. Використовують у  мовленні прислів’я і приказки на бджолину тематику. Знають вірші, казки, оповідання про бджіл. Вміють розгадувати ребуси та кросворди на цю тему. Вдосконалюють такі риси характеру, як любов до праці, наполегливість, вміння доводити роботу до кінця.

Зінтегровані предмети. «Я і Україна», українська мова, читання, основи здоров’я, образотворче мистецтво.

Етапи роботи над проектом

1. Підготовчий етап.

Обговорили з учнями тему та завдання проекту, які стали для них справді цікавими.

Ознайомилися з наказом районного відділу освіти про проведення Всеукраїнського конкурсу «Джміль та бджілка».

2. Планування

Спланували дії, обрали форми роботи.

Форми та методи роботи над проектом:

1. Вивчення теоретичних знань про бджілок і джмелів.
  2. Спостереження за бджілками і джмелями.
  3. Проведення екскурсій і прогулянок.
  4. Екскурсія на пасіку.
  5. Робота з художньою та науково-популярною літературою.
  6. Створення ребусів, кросвордів.
  7. Придумування загадок.
  8. Складання казок і оповідань.
  9. Створення ілюстрацій.
  10. Створення збірки.

3. Робота над проектом.

Створення креативних груп (за бажанням): «Науковці», «Народознавці», «Натуралісти», «Поети», «Письменники», «Художники», «Ерудити».

Завдання для груп:

«Науковці».Опрацювавши наукову літературу з цієї теми, з’ясувати про умови життя, будову тіла та інші цікаві факти про бджілок та джмелів. Повідомити про результати своєї праці учням всього класу.

«Народознавці». Знайти прислів’я і приказки про джмелів та бджілок.

«Натуралісти». Під час екскурсій і прогулянок та відвідин пасіки провести спостереження та зафіксувати коли джмелі та бджілки вперше весною з’являються на квітах.

«Поети». Скласти вірші на бджолину тематику.

«Письменники». Придумати казки та оповідання про бджілок та джмелів.

«Художники». Створити ілюстрації до казок і оповідань, які придумали письменники.

«Ерудити». Придумати загадки, ребуси і кросворди про джмелів і бджілок.

«Комп’ютерний набір» (група батьків). Друк зібраного матеріалу на комп’ютері.

Робота за планом проектної діяльності

1. Збір даних з використанням різних джерел інформації.
  2. Проведення спостережень.
  3. Екскурсії в природу, прогулянки.
  4. Екскурсія на пасіку.
  5. Бесіда з пасічником.
  6. Аналіз та обробка зібраних матеріалів.
  7. Складання загадок, віршів, придумування казок, оповідань.
  8. Створення ребусів, кросвордів.
  9. Отримання консультацій у бібліотекаря, вчителів української мови та літератури, вчителя біології.
  10. Організація конкурсу малюнків.
  11. Проведення циклу класних інформаційних хвилинок.
  12. Батьківські збори з метою узагальнення та систематизації матеріалу, визначення осіб, які будуть створювати сторінки майбутньої збірки.

4. Оцінка результатів  проекту

Протягом виконання проекту учні періодично оцінювали та самооцінювали свою діяльність. Аналізували причини помилок та визначали шляхи їх усунення.

5. Презентація проекту

Під час презентації проекту кожна група розповідала про свою роботу, демонструвала сторінки книжки, які вона створювала, звітувала про внесок кожного учасника на певному етапі роботи. В кінці вирішили і надалі вивчати таку цікаву і повчальна тему, провести урок української мови, присвячений бджілкам і джмелям.

6.  Результативність

Діти навчилися працювати з додатковою літературою, спостерігати, розвивали вміння складати вірші, придумувати казки, оповідання, загадки, ребуси, кросворди. Навчилися створювати ілюстрації до творів. Багато дізналися про бджілок і джмелів, яку користь вони приносять людям.

Наша збірка зайняла 1 місце в районному, а потім і в обласному етапі конкурсу. Із задоволенням готувалися до уроку з української мови «Життя і добрі вчинки малої трудівниці бджілки».

Автор: Башинська Олена Іванівна, вища кат., вчитель-методист, Червонопромінський навчально-виховний комплекс Снігурівського р-ну Миколаївської обл.