Закрити
Байки
01 Січня 2006, 05:48 , Переглядів: 4331
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Байки Байки

Розробка творчого уроку читання учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий учитель - обдарований учень".

Тема уроку. Кожна байка чогось навчає, від чогось застерігає. Езоп – перший байкар світу. Байка «Двоє приятелів і ведмідь».

Мета уроку. Продовжити ознайомлення дітей із жанром байки; дати уявлення про першого байкаря Езопа; вчити читати байку, передавати інтонацією характер героїв, виділяти мораль, оцінювати вчинки дійових осіб; розвивати навички швидкісного та виразного читання, зв’язне мовлення; виховувати дружні стосунки, порядність, допитливість.

Завдання. Відпрацювати навички швидкісного читання, читання в особах; вміння визначати головну думку твору, виділяти мораль, дійових осіб твору, складати характеристику головних героїв. Сформувати уявлення про першого байкаря Езопа. Виконати операції мислення: розуміння, аналізу, застосування, оцінки. Формувати в дітей загальнолюдський світогляд.

Технології. Комп’ютерні технології, ТРВЗ, ЧПКМ, технологія гри, технологія «Створення ситуації успіху», технології театралізації.

Методи роботи. Метод проявлення, метод асоціацій, метод очікування, метод здогаду, дослідження, передбачення, оживлення, метод емпатії, «Мозковий штурм».

Обладнання. Проектор, презентація, портрет Езопа, дерево порад, міні – проекти, асоціативний кущ «сонечко», пам’ятка, аркуші з текстом, хутро, довідники.

Тип уроку. Комбінований урок з використанням ком’ютерних технологій.

Вид  уроку. Урок – театр.

Очікувані результати.

Після цього уроку учні зможуть:

  • перевірити свої знання про відомих письменників та поетів;
  • поглибити знання про життєвий і творчий шлях Езопа ;
  • збагачувати свій читацький досвід;
  • вдосконалити навички читання;
  • розвивати мовлення, нестандартне мислення;
  • визначати ідейну спрямованість байки;
  • сформувати вміння вести пошуково-дослідницьку діяльність;
  • виділяти, порівнювати, аналізувати, синтезувати потрібний матеріал у великому потоці інформації;
  • складати партитуру;
  • підбирати декорації, інсценізувати твір;
  • виступати перед аудиторією, стисло формулювати свою думку; ілюструвати ідеї, думки, дослідження, висновки;
  • працювати самостійно, в групі;
  • складати міні - проекти;
  • удосконалити свої негативні риси характеру;
  • оцінювати свої власні вчинки та вчинки інших.

Хід уроку

І. Організаційний момент

Доброго ранку й доброго дня, -
Вітаєтесь ви і вітаю вас я.
Хай мудрість і творчість
Допоможуть в роботі
Пізнати нове і здобути знання.

Нехай сьогоднішній день буде успішним і щедрим  на добрі вчинки, мудрі думки, відмінні оцінки.

ІІ. Перевірка домашнього завдання

1. Складання асоціативного куща

Діти, яка пора року за вікном? ( зима) Холодно. Рідко з’являється сонечко на небі. Воно намагається пробитися крізь хмаринки, подарувати людям своє тепло, але не виходить. Мороз навіть назву розділу заморозив. Як нам бути? Давайте допоможемо сонечку розправити свої промінчики. А воно, в свою чергу, розморозить назву.

Згадайте, з творчістю, яких українських поетів ви познайомились у розділі «Поетична світлиця»? Поясніть назву розділу.

2. Гра «Продовж речення»

  • Кобзарем називали великого поета…( Тараса Григоровича Шевченка).
  • Вірш «Дивувалася зима» написав…(Іван Франко).
  • Справжнє ім¢я Лесі Українки…( Лариса Петрівна Косач-Квітка).
  • У вірші Павла Тичини можна почути хор…(лісових дзвіночків).
  • Про веселих фантазерів Максим Рильський розповідає у вірші … ( «Дитинство»)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Художній метод «Проявлення»

Ось і розправило сонечко свої промінчики, розтопило кригу (проявлення запису). Прочитайте слово, яке заховав мороз.

ІV. Актуалізація опорних знань

- Погляньте на слайди і подумайте, які байки проілюстрував художник?

( слайд 1) Хто їх автор?

- Як називають авторів байок? ( слайд 2)  Про кого із відомих байкарів ви вже чули? Які імена нові?

V. Мозковий штурм

- Пригадайте, що таке байка?( слайд 3) Хто є дійовими особами в байці?(слайд 4) З яких частин складається байка? ( слайд 5

Перевірте свої відповіді.

VІ. Оголошення теми та очікуваних результатів

Це назва нового розділу, з яким ми розпочнемо знайомство. ( слайд 6

Подумайте і скажіть, чого ви очікуєте від уроку. ( слайд 7

Так, дійсно, діти, сьогодні на уроці ми познайомимось з новою байкою, навчимося її читати, ілюструвати, спробуємо оцінити вчинки героїв, дати їм поради, дізнаємося про першого байкаря, створимо міні-проект. А загалом спробуємо зробити урок успішним, продуктивним і щедрим на добрі справи.

VІІ. Вивчення нового матеріалу

1. Надання необхідної інформації про автора байки

І розпочнемо зі знайомства з байкою першого легендарного мудреця, якого звали Езоп. Погляньте на екран. ( слайд 8) Прочитайте розповідь про Езопа і подумайте, що це була за людина? ( читають діти зі слайда)

Езоп

Езоп – перший, відомий у всьому світі байкар. Жив він майже 3000 років тому у Давній Греції. Давні греки вимовляли його ім’я інакше, ніж ми – Айсопос.

Постать Езопа є легендарною. Достеменно про нього нічого не відомо. Кажуть, нібито він був рабом, дуже негарним на вигляд: у нього було велике черево, здорова голова, лисий, кульгавий, а на спині горб.

Але цей бридкий раб відзначався неабияким розумом.

Писав прозові байки, героями яких були тварини, люди, наповнював свої розповіді повчаннями та мораллю.

Байки Езопа несли в собі мудрість і дотепність, були зрозумілі його сучасникам і стали художнім надбанням людства. Їх сюжети використовували для створення своїх байок славетні байкарі різних народів.

За одним переказом, Езопа звільнили з рабства. Проте існує й інша легенда, за якою одного разу до речей байкаря підклали золотий кубок, звинуватили у крадіжці, засудили до страти та скинули зі скелі.

2. Поняття про езопову мову

Езоп не міг відкрито сміятися над тупістю багатіїв, і тому розповідав історії, які нібито сталися з тваринами. Всі все добре розуміли, але звинуватити його у висміюванні негативних рис характеру, не могли.  Так з’явилося поняття «езопова мова». ( слайд 9)

3. Вправа для розвитку довільної уваги. Метод здогаду

Прочитайте назву байки, з якою ми сьогодні познайомимося. ( слайд 10)

РРДРРРРВРРРОРРРРРЄ        ДДДДПДДДРДДДДИЯДТДДЕДДДДЛДІДДВ

УУУІУУ                  ГГГВГЕДГГГГГМГГІГГГГДГГГГЬГГ                                    

Як ви вважаєте, про які події розповів у байці Езоп? Трохи згодом перевіримо, чи справдились ваші здогади.

4. Осмислення змісту. Дослідження. Створення міні – проекту «Повчальне слово байки»

Працюючи над байкою, ми створимо міні – проект, який допоможе детальніше дослідити твір. Нам уже відомі ім’я та назва оповідки. Запишіть їх до проекту.

  • Ім’я байкаря
  • Назва байки
  • Особливості байки
  • Мораль байки
  • Що засуджується?
  • Чого вчить? ( слайд 11)

5. Словникова робота

Щоб краще зрозуміти зміст байки, познайомимося з новими словами.

а) Читання пірамідок слів. ( слайд 12)

  вкупі   скрута бурмило
вгледів  невдовзі  оговтався
нажаханий візьметься самісінький

Доберіть синоніми до слів першого стовпчика.

Які із слів мають такі значення:

“жартівливе прізвисько ведмедя”;

“прийшов до тями, заспокоївся”;

тяжкі обставини, труднощі.

Яка справжня назва ведмедя?

б) Етимологія слова. ( слайд 13)

Ведмідь

Прадавня його назва – арктос. Так називали звіра стародавні греки. Відтоді й походить назва “Арктика” – “Ведмежий край”. У нас ця назва не прижилась. Переважала пристрасть клишоногого до меду. Його прозвали “медоїдом”- “відаючим, де мед”. Поступово ці слова злилися і перетворилися у слово ведмідь.

в) Поясни значення висловів. З’єднай. ( слайд 14)

Має слушність відбити напад
Затамувати подих правий
Дати відсіч даремно
 Марна справа завмер

5. Робота над пам¢яткою «Особливості виразного читання байок»

  1. Байки виконуються з відповідною розповідною інтонацією.
  2. Читаючи байку, ви інтонаційно підкреслюйте основні риси характерів головних героїв. Виконавець — свідок описуваних подій, а не їхній учасник.
  3. Для байки характерні інтонації розмовно-побутового мовлення.
  4. Мораль байки — відома істина, а не відкриття. Тому виконавець не проголошує її, а ніби нагадує про її існування слухачам.

5. Читання з передбаченням

а) Читання вчителем. ( слайд 15)

- Читати будемо частинами. Уважно послухайте першу частину байки і визначте, про кого йде мова.

Двом приятелям випало одного разу йти вкупі з села до міста. Дорога пролягала через густий ліс.

- А чи не спіткає нас яке лихо в путі? — питає один.— Ану ж нападе дикий звір?

- Нема чого боятися. Коли що й трапиться — нас двоє, будь-кому дамо відсіч.

Невдовзі дісталися приятелі лісу й пішли попід високими деревами. Аж раптом звідки не візьметься ведмідь…

  - Про кого йде мова? З якою інтонацією я читала слова автора, першого приятеля, другого приятеля? Чому? А що було далі?

б) Читання вголос «ланцюжком». ( текст на аркушах) Як поступили приятелі?

Один з приятелів, ледь його забачивши, кинувся до високого дерева і вмить видерся під самісінький вершечок. Він знав — ведмідь високо не вилізе.

Другий ішов трохи позаду й розглядався по боках. А коли помітив звіра, було вже пізно. Видиратися на дерево — марна справа, ведмідь наздожене. Треба придумати щось інше. І чоловік упав додолу та прикинувся неживим, бо знав — ведмідь ніколи не чіпає мертвих.

Ведмідь підійшов і вгледів його. Тихенько нахилився над головою. Чоловік затамував подих. Обнюхав його ведмідь, бачить — не дихає, то й подумав, що мертвий, і подався своєю дорогою.

- Чи підтвердились ваші версії? Як поступили приятелі? З якою інтонацією потрібно прочитати цю частину?

- Як, на вашу думку, закінчилась пригода?

в) Читання продовження байки мовчки з підручника.

 - Подумайте, з якою інтонацією потрібно читати слова першого і другого приятелів.

Підвівся чоловік, нажаханий, блідий, не вірячи самому собі, що врятувався від ведмежих обіймів.

А приятель усе те бачив з дерева і коли оговтався*, зліз із дерева, підійшов та й каже:

 —    Коли б ти знав, як я злякався за тебе! Дуже радий, що ти врятувався, братику мій! Ну, а тепер розкажи, що тобі шептав на вухо бурмило?

—    Сказав, щоб я ніколи не ходив нікуди з приятелями, які в скруту кидають мене самого і чимдуж тікають, рятуючи власну шкуру.

—    Отак і сказав? — здивувався приятель.— Ти ба який розумний!

—    Отак. І він має слушність, бо друзі пізнаються в біді.

-  Отже, з якою інтонацією потрібно читати слова першого і другого приятелів? Чому?

- Чи можна героїв байки вважати друзями?

- Чи справдились ваші передбачення щодо змісту байки?

- У якій формі вона записана: прозовій, віршованій. Запишіть до проекту.

7. Повторне читання вголос всього тексту

Де знаходиться мораль – в кінці чи на початку?

  • Запишіть до проекту.
  • Знайдіть і прочитайте мораль байки хором.
  •  Чим стало це повчання? (головною думкою). Запишіть до проекту мораль байки.

Доведіть, що це байка.

8. Розкриття ідейної спрямованості байки. Вибіркове читання

 - Про що хвилювався один із приятелів?

 - Прочитайте, що відповів йому інший.

 - Що зробив перший приятель, побачивши ведмедя? Чому?

 - Що придумав інший приятель?

 - Знайдіть рядки, які описують малюнок на ст.. 55.

 - Прочитайте, як почувався приятель, коли ведмідь пішов геть.

 - Прочитайте речення, в яких вміщено вислови зі словникової роботи.

 - Порахуйте, скільки разів у байці зустрічалися слова приятель і ведмідь. (6,6)

 9. Аналіз змісту

 - Кожна байка щось засуджує. З’ясуйте, що засуджується в байці Езопа. Запишіть до проекту.

 - Чого вчить байка? Запишіть до проекту.

10.  Підбір декорацій

Уявіть, що ви працюєте в театрі. Вам потрібно поставити виставу «Двоє приятелів і ведмідь.» Постановка спектаклю розпочинається з декорацій. Які декорації ви б підібрали?

11. Складання партитури

 З декораціями визначились. Спробуємо тепер відтворити на сцені останню частину байки.

 -  Як будемо читати слова автора?

 - З якою інтонацією прочитаємо слова першого приятеля? Другого?

 - Яка головна думка? Як її прочитаємо?

12. Інсценізація третьої частини

Читання в особах.

13. Оживлення предмету. Метод емпатії. Переказ байки від імені ведмедя

 - Ой, ой! Хто це мені на ногу наступив.

 - Добре, що лише на ногу, а не на вухо. Я – клишоногий ведмідь. Ось тут трохи почаклую і ви всі станете моїми друзями – ведмежатами. А я вам таку новину про двох приятелів розкажу! Закачаєшся! Ха – ха!

 - Що ж розповів ведмідь?

 - Які слова байки стали прислів’ям?

  VІІІ.  Домашнє завдання

Навчитися виразно читати. Намалювати ілюстрації до байки. Підібрати прислів’я до байки.

ІХ. Рефлексія

1. Презентація міні – проекту

  • Отже, зробимо висновок.
  • Гра « продовж думку»
  • Ми ознайомилися з байкою Езопа ….
  • Вона написана у …
  • Мораль знаходиться …
  • Мораль байки – це..
  • У байці засуджується…
  • Байка вчить…

2. Дерево порад. Чи може другий приятель стати справжнім другом? Які б поради ви йому дали б?

3. Проблемне питання

Ми з вами знаємо, що байки були написані дуже давно. Навіщо ж нам, дітям 21 ст. в час мобільного зв’язку та комп’ютерів вивчати байки Езопа?

Так, я з вами згодна. Адже і сьогодні є людські вади. І саме байки Езопа як ніколи актуальні для удосконалення своїх негативних рис характеру.

А закінчити урок хочу словами не менш відомого байкаря Федра.

В Езопа вчіться, добрі люди!
Для того байка коле під ребро,
щоб виправлять людські заблуди
І похвалять красу й добро.
Хоч розповідь коротка й жартівлива,
Мета її ясна й правдива. Федр

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Дідик Олена Віталіївна, Вища категорія, старший вчитель, Ніжинська ЗОШ І-ІІІ ст. № 15 Чернігівської області

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Новинки інтернет-магазину

Реклама

Видалити Відміна
Забанити Відміна