Закрити
Виготовлення одягу ляльки-мотанки.
27 Липня 2012, 16:56 , Переглядів: 11861
FacebookTwitterLivejournal
Виготовлення одягу ляльки-мотанки. Фото: http://motanka.in.ua Виготовлення одягу ляльки-мотанки

Авторський розвивальний урок учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Конспект індивідуального заняття з дитиною з особливими потребами (для вихованців середнього шкільного віку)

Тема. Оздоблення одягу ляльки-мотанки.

Мета. Виготовити вбрання для ляльки, враховуючи особливості традиційного одягу в нашій місцевості. Формувати і розвивати естетичні почуття, образне мислення, фантазію, розвивати комунікативні навички, толерантність, розуміння інших, довіри, відкритості до людей, вміння зблизитися з ними.

 Рекомендації психолога. Розвиток комунікативних навичок.

Матеріали. Лялька, різнокольорові шматочки тканини, намистинки, різнокольорові стрічки, тасьма, штучні квіточки.

Інструменти. Ножиці, голка, нитки для шиття.

Тип заняття. Комбіноване.

Хід заняття.

  1. Організаційний момент.

Наявність необхідного для роботи.

Порядок на робочому місці.

  1. Оголошення теми. Мотивація її.

Оскільки люди займалися землеробством та скотарством (садили льон та коноплі, вирощували овець, корів, свиней), то й одяг вони ткали і шили з цих рослин та овечої шерсті. Мальовничим був костюм українки. Вбрання складалося з довгої вишитої сорочки, з картатої вовняної тканини плахти, оздобленого вишивкою фартуха. На голові у дівчини був вінець, а в заміжньої – очіпок або хустка. Різноманітними були прикраси: привіски, намисто, сережки, браслети, вінки прикрашали різнокольоровими стрічками. Тож наслідуючи костюм україночки, сьогодні на занятті створимо вбрання для ляльки-мотанки.

  1. Робота над новою темою.
  1. Гра "Захисна аура для ляльки".

Сісти зручно, заплющити очі. Уявити зроблену ляльку. Уявити навколо неї ауру ляльки. Якого вона кольору?

  • Якщо темних, то розкажи, щоб ти хотіла побажати ляльці, щоб її настрій покращився?
  • Якщо світлого, то якою радістю,на твою думку, може поділитись лялька з тобою?
  • А тепер уяви свою ауру. Якого вона кольору? Розкажи ляльці про свої мрії, почуття (або хвилювання, тривогу).
  1. Пояснення вчителя.

Лялька повинна бути одягнена у світлу вишиту сорочечку, плахту, фартушок. Всі елементи одягу є оберегами: спідниця символізує землю, сорочка позначає три часи – минулий, теперішній і майбутній. Обов’язковими атрибутами є вишиванка та намисто, які означають достаток. Також повинен бути головний убір – очіпок, стрічка,хустка або віночок – що символізує зв'язок з небом. А український віночок – не просто прикраса, а й оберіг, "знахар душі". В сиву давнину їх носили тільки дівчата, плели їх із живих квітів і вважали, що в них є чаклунська сила, яка здатна захистити їх від будь-якого лиха. Плести віночки – то ціла наука. Всього в українському віночку дорослої дівчини – 12 квіточок: деревій, барвінок, незабудки, квіти вишні або яблуні, грона калани, безсмертник, любисток, волошки, ромашки, мак, чорнобривці та ружі. Ще до вінка в’язалися стрічки. Найпершу у віночку – посередині, в’яжуть світло-брунатну стрічку – символ землі-годувальниці. З двох сторін від брунатної – жовті стрічки – символ сонця. За жовтими – світло-зелені – символ краси і молодості. Потім в’яжуться блакитні стрічки – символ води. Жовтогаряча – символ хліба. Далі в’яжуть фіолетову стрічку – символ мудрості людини. Наступна стрічка – малинова – символ душевності, щирості. Рожева – символ достатку. В’язали й білу стрічку, але тоді, коли кінці її були розшиті сріблом і золотом. На лівому кінці вишивали сонце, а на правому – місяць. Якщо стрічка була не вишита, то її не прив’язували, бо це символ пам’яті про померлих. Коли дівчина росла сиротою, то в косу вона вплітала не червону або рожеву стрічку, а блакитну.

  1. Перегляд ілюстрацій народного костюма українців різних історико-етнографічних регіонів України. Знайти відмінності в оздоблені одягу. Вияснити причини відмінності вбрання.
  1. Практична робота.

1-й етап. Виготовлення сорочки, використовуючи шматочки вишивок. Якщо немає вишивки, то оздобити горловину, чохли та подол сорочки стрічкою.

  • Який би візерунок ти б хотіла вишити на сорочці ляльки (геометричний, рослинний)?

2-й етап. Із шматка картатої чи кольорової тканини зробити плахту.

  • Який предмет одягу замінив пляхту сучасним дівчатам?

3-й етап. З прямокутного шматочка білої тканини зробити фартух. Низ оздобити стрічкою, тасьмою.

  • Якого кольору, на твою думку, був фартух? Чому?

4-й етап. Із широкої червоної стрічки зав’язати пояс.

5-й етап. Із штучних квіточок зробити віночок. Прикрасити стрічками.

  • Білу стрічечку прикріплювати до віночка не будемо, бо в ляльки не може бути померлих предків.

6-й етап. На нитку нанизати намистинки, зробити намисто й одягти на ляльку.

  1. Підсумок заняття.

Від імені ляльки розповісти свої відчуття від вбрання, підібраних кольорів.

  1. Домашнє завдання

Розповісти членам сім’ї про вбрання ляльки.

Джерело: Острів знань
Автор: Лоза Валентина Олександрівна, керівник зразкового гуртка народної вишивки "Рушничок" районного центру дитячої та юнацької творчості "ЗОРІТ"

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна