Закрити
Реінтродукція рідкісних рослин в заповідній території.
27 Липня 2012, 13:45 , Переглядів: 9691
FacebookTwitterLivejournal
Реінтродукція рідкісних рослин в заповідній території. Фото: http://voroninsky.ru Рябчик руський

Розробки занять для організації позакласної роботи учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Розробки занять екологічного гуртка

 1. Тема. Реінтродукція рідкісних рослин в заповідній території.
 2. Практична робота. Тема. Реінтродукція рябчика руського в ландшафтному заказнику місцевого значення "Квіти на скелях".

Навчальний матеріал розрахований на індивідуальну та групову роботу з учнями середнього шкільного віку.

Мета: розширити знання про охорону рослин; вивчити рослини рідного краю, що занесені до Червоної книги України; розвивати пізнавальні інтереси, уміння логічно мислити, використовувати знання на практиці; залучати до конкретної природоохоронної роботи; виховувати екологічний стиль мислення, любов та бережливе ставлення до природи рідного краю.

Завдання: - вивчити рідкісні рослини рідного краю; - порівняти видове біорізноманіття заказників "Квіти на скелях"; - вивчити біологічну та екологічну характеристику рябчика руського; - з’ясувати значення понять – інтродукція і ре інтродукція; - виготовити наочний посібник "Плоди і насіння рябчика руського".

Обладнання та матеріали: картосхема району, фотосвітлини рідкісних рослин рідного краю, презентація "Перлина петрофітного степу –ландшафтний заказник місцевого значення "Квіти на скелях", картонна коробка для колекцій, засушені плоди рябчика руського, клей ,папір, ножиці.

Тип заняття: комбіноване заняття. Література. 1.Заповідні куточки Кіровоградської землі, під ред. Т.А.Андрієнко, К., "Арктур-А", 1999.- 238 с. 2. Собко В.Г., Стежками Червоної книги, К., Урожай, 2007.-280с. 3.Червона книга України. Рослинний світ, під ред. Я.П.Дідуха, К., видавництво "Глобалконсалтинг", 2009.- 900 с.

Концепція заняття.

Розораність території Новоукраїнського району Кіровоградської області досить велика і становить 84% площі. Збереглися рідкісні представники флори і фауни лише на непридатних для землеробства крутосхилах ярів, балок, по берегах річок. Для збереження рідкісних аборигенних рослин необхідно застосовувати дієві методи, одним з яких є вирощування їх з насіння з метою реінтродукції у природу.

Опорні терміни і поняття: петрофітний (скельний) степ, заповідна територія, заказник, антропогенне навантаження, інтродукція, ре інтродукція.

Хід заняття.

 1. Організаційний етап.
 2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.
 1. В якій природній зоні України розташований наш район. Які річки протікають по території краю. (Новоукраїнщина – "степова перлина" України. Неквапливі тихоплинні річки, найбільші з яких Чорний Ташлик, Помічна, Грузька, Плетений Ташлик ).
 2. Які заповідні території нашого краю ти знаєш. Показати на картосхемі. ( В 1993 році створено 4 заповідні території: Ландшафтний заказник “Войнівський”; ентомологічний заказник “Явдокимівський”; Заповідне урочище “Горіхівська балка”; Комплексна пам’ятка природи “Ташлицькі скелі”. В 2010 році за ініціативи вихованців екологічного гуртка Новоукраїнського РЦДЮТ створено ландшафтний заказник місцевого значення "Квіти на скелях").
 3. Які рідкісні рослини рідного краю ти знаєш?
 1. Повідомлення теми і мети заняття.

На стику лісостепу й степу в Україні є перлини:
Одна з них – Новоукраїнщина, красуня степова.
Плато порізане ярами і балками густо,
І річки є - Чорний Ташлик, і Помічна, і Грузька
Хоч клімат в нас посушливий достатньо,
Але для господарства він придатний,
І більше ніж 80 відсотків наших територій -
Культур технічних, зернових і ще бобових море.
Здавалося б, поля культур корисних - що ще краще?
Але людина до природи - ох, невдячна!
Колись тут був чудесний степ: дикі рослини
Буяли розмаїто й бігали тварини.
Тепер же місця в себе дома їм немає:
На крутосхилах берегів природа дика ледве виживає,
По вибалках, в ярах... Але й туди "господарі" (в лапках) дістались.
Тож ми заказник для рослин зробить зібрались.
Людина все навколо себе нищить,
Та треба бути меркантильних інтересів вище.
Оберігати маємо природу, як оселю,
І заповідну територію створили ми на скелях.

Сьогодні ми поговоримо про те як зберегти і примножити біорізноманіття рослин рідного краю.

 1. Вивчення нового матеріалу.
 1. Розповідь керівника гуртка , показ презентації "Перлина петрофітного степу – ландшафтний заказник місцевого значення "Квіти на скелях".

В ландшафтному заказнику "Квіти на скелях", що знаходиться на правому березі річки Чорний Ташлик можна зустріти багато рідкісних рослин. Це занесені до Червоної книги України : ковила волосиста (тирса), сон чорніючий, гвоздика бузька, астрагал шерстистоквітковий. Рідкісні в Кіровоградській області: півники маленькі, гіацинтик блідий.

Територія заказника "Квіти на скелях" розташована на околиці міста по річці Чорний Ташлик. Багато разів під час експедицій юні екологи зустрічали жителів міста, які не тільки збирали ранньоквітучі рідкісні рослини на букети та як лікарську сировину, а і викопували їх з корінням для присадибних ділянок.

Порівняємо різноманіття рідкісних рослин в заказниках "Квіти на скелях" та "Войнівському", який знаходиться за 8 км від міста Новоукраїнки в долині річки Плетений Ташлик ( притоки Чорного Ташлика ). В заказнику зрідка можна зустріти відпочиваючих жителів району, рибалок. Антропогенне навантаження заказника "Квіти на скелях" набагато більше, ніж "Войнівського".

 1. Завдання. Прочитати в книзі "Заповідні куточки Кіровоградської землі", під ред. Т.А. Андрієнко характеристику заказника "Войнівський" та позначити в таблиці "Рідкісні рослини Новоукраїнського району" ті рослини , що зустрічаються в заказнику знаком + .

Таблиця.

Рідкісні рослини Новоукраїнського району Заказник "Войнівський" Заказник "Квіти на скелях"
Астрагал шерстистоквітковий + +
Гвоздика бузька + +
Тюльпан бузький +
Рябчик руський +
Ковила волосиста + +
Сон чорніючий  + +
Горицвіт весняний +
+ - рослини в заповідній території виявлені.
– - рослини в заповідній території не виявлені.

Який висновок із заповненої таблиці можна зробити? Які види рослин із занесених до Червоної Книги України виявились найменш вразливими?

Отже, найменш вразливими до антропогенного впливу виявились такі види рослин, що занесені до Червоної книги України : ковила волосиста, сон чорніючий, гвоздика бузька, астрагал шерстистоквітковий. Найбільш вразливі - рябчик руський, тюльпан бузький, горицвіт весняний, які у заказнику "Войнівський" зустрічаються дуже рідко.

За опитуванням місцевих жителів, ми дізналась про те, що ще до середини 70 років рябчика руського на околицях міста було досить багато, учні приносили до школи букети цієї ранньоквітучої рослини.

На минулому занятті було задано домашнє завдання: "Підготувати коротку розповідь про рябчик руський".

Рябчик руський з родини лілійних - чудова декоративна рослина. Чисельність невелика, постійно скорочується. Причина скорочення виду - руйнування місцезростань, зривання на букети, викопування цибулин. Зривання квітучого стебла з листками негативно позначається на стані цибулини і гальмує поновлення виду.

Назва роду походить від латинського слова "фрітілюс" — бокал, келих, кубок, чара. Народні назви: вінець руський, вінець рябий, дзвіночки рябі, маківки рябі, рябчик український, гірський тюльпан.

Яким чином, на твою думку, можна відновити популяцію рябчика руського в заказнику "Квіти на скелях"? Чи можна викопати рослини в заповідній території, де вони ростуть, і пересадити?

Звичайно ні. Рвати, викопувати рослини, що занесені до Червоної книги України категорично заборонено. За це передбачено великі штрафи. Який же вихід?

А вихід є - зібрати насіння і висіяти його в заказнику "Квіти на скелях", або висіяти на ділянках, доглядати, проводити фенологічні спостереження за розвитком паростків, а потім провести реінтродукцію , тобто повернути їх у ті місця, де ці рослини росли раніше, але були винищені людиною.

Інтродукція організмів – переселення окремих видів рослин і тварин за межі їх природних місць життя та пристосування до нових умов існування. Непродумана інтродукція іноді дуже шкодить природі. Приклад – амброзія полинолиста – злісний карантинний бур’ян, який було завезено в Украъну як лікарську рослину.

 1. Фізкультхвилинка.
 2. Скоромовки. Придумати скоромовки відповідно темі заняття. Наприклад:

Тече річка невеличка
Серед скелястих берегів.
Рябчик ми реінтродукували
В заказнику навесні.

 1. Виготовлення наочних посібників – колекції насіння рідкісних рослин. Повторення правил техніки безпеки при роботі з ножицями, клеєм. Вихованка гуртка отримує картонну коробку для колекцій, висушені шестигранні коробочки – плоди рябчика руського. Виготовляє наочний посібник для занять на гуртку.
 2. Пошук в інтернеті, та літературі, наданій керівником гуртка матеріалів про розмноження рябчика руського.
 1. Підсумок заняття.

В 2005 році під час експедиції до ландшафтного заказника “Войнівський” вихованцями екологічного гуртка було зібрано насіння рябчика руського та висіяно на ділянках. З насіння виросли маленькі саджанці. Настав час повернути їх у природу, що ми і зробимо на наступному практичному занятті.

Домашнє завдання. Знайти матеріали і підготувати розповідь про способи розмноження рябчика руського.

 

Тема. Реінтродукція рябчика руського в ландшафтному заказнику місцевого значення "Квіти на скелях".

Мета: Вивчити правила і норми екологічно допустимої поведінки у природі; розвивати спостережливість, мислення; підвести до усвідомлення необхідності бережливого ставлення до природи; виховувати бажання брати участь у охороні природи, залучати до конкретної природоохоронної і трудової діяльності, до участі у Всеукраїнських конкурсі "В об’єктиві натураліста". Завдання: - вивчити особливості розмноження рябчика руського; - провести трудову акцію по ре інтродукції рябчика руського в заказнику "Квіти на скелях"; - зафотографувати ранньоквітучі рослини в заповідній території, взяти участь у Всеукраїнському конкурсі "В об’єктиві натураліста".

Тип заняття: Практична робота.

Вид (форма) заняття: трудова акція.

Обладнання і матеріали: лопата, бульбоцибулини рябчика руського, взяті з місць первинного культивування, фотоапарат, бінокль, картосхема "Ландшафтний заказник місцевого значення "Квіти на скелях".

Література.

 1. Заповідні куточки Кіровоградської землі, під ред. Т.А.Андрієнко, К., "Арктур-А", 1999.- 238 с.
 2. Собко В.Г., Стежками Червоної книги, К., Урожай, 2007.-280с.
 3. Червона книга України. Рослинний світ, під ред. Я.П.Дідуха, К., видавництво "Глобалконсалтинг", 2009.- 900 с.

Концепція заняття. Кілька десятиліть назад по березі річки Чорний Ташлик на території, де знаходиться заказник "Квіти на скелях" можна було побачити рідкісну рослину – рябчик руський. Цей першоцвіт жителі міста нещадно виривали на букети. Рослина зникла. На занятті ми зробимо добру справу – проведемо реінтродукцію тобто повернення рябчика руського у природу.

Хід заняття.

 1. Організаційний етап.
 2. Актуалізація опорних знань і мотивація навчальної діяльності.

Що включає в себе поняття – реінтродукція? З якою метою проводиться реінтродукція рідкісних рослин?

Що ти дізналася про особливості розмноження рябчика руського?

Рябчик руський розмножується насінням і вегетативно. Плоди дозрівають в червні. Після відокремлення від плода насіння, знаходячись на поверхні ґрунту, ніколи не проростає. Насіння протягом теплого періоду ще дозріває – знаходячись в летальному стані протягом 300 діб. Проростає рано навесні, щойно розмерзне грунт. На проростку швидко формується бульбоцибулина. На 4-му році листків уже 2, а може 4. Формування стебла – це ознака, що рослина скоро зацвіте. Зацвітають на 5 – 6 році після сівби. Цвітуть щорічно, протягом 10 – 15 років, після чого луски бульбоцибулини втрачають зв’язки, частина з них відмирає, а частина окорінюється і наступного року проростає, утворюючи молодий організм. Так відбувається вегетативне розмноження і омолодження організму.

 1. Повідомлення теми і мети заняття.

Сьогодні ми здійснимо поїздку до ландшафтного заказника "Квіти на Скелях", де нас чекають цікаві і корисні справи.

 1. Практична частина заняття.
 1. Інструктаж з техніки безпеки.
 2. Викопування на ділянці рідкісних рослин бульбоцибулин рябчика руського.

В 2005 році під час експедиції до ландшафтного заказника “Войнівський” вихованцями екологічного гуртка було зібрано насіння рябчика руського і висіяно на ділянках. З насіння виросли маленькі саджанці.

 1. Що необхідно знати для правильної посадки рослин в заказнику.
 • рябчик руський зростає між чагарників ярів і балок;
 • бульбоцибулина не втягується, тому садити її потрібно неглибоко.
 1. Поїздка до ландшафтного заказника місцевого значення "Квіти на скелях", з метою проведення трудової акції .

Розповідь керівника гуртка.

З метою охорони рідкісних представників флори і фауни, ландшафту петрофітного (скельного) степу з ініціативи вихованців екологічного гуртка РЦДЮТ "ЗОРІТ" завершено створення заказника на території виявленій під час експедицій, прийнято рішення сесії Кіровоградської обласної ради від 26 травня 2010 року.

Ландшафтний заказник місцевого значення "Квіти на скелях" знаходиться на правому березі річки Чорний Ташлик в межах його водоохоронної зони на околиці міста Новоукраїнки. Площа 5,0 га.

Весна. І озиваються до неї навіть скелі:
Похмурий сірий стрій їх криють кольори веселі.
У небо камінь перетвориться, здається -
То гіацинтика блідого квіт потчеться.
В це небо межи скель киває сонно
Пухнастий цвіт чорніючого сону.
В занесених піском і пилом тріщинах між скелями
Авринії жовтіють смуги й плями скельної,
А в зелені трави он хоровод зірковий -
То жовті зірочки цвітуть, і ще перстач пісковий.
В весняній крупці жовті, сині, фіолетові, бузкові
Метелики-квітки - то півник карликовий.
І ти вдихаєш глибоко, і пахне степ весною -
В повітрі аромат гадючої цибульки та фіалки запашної...

Отже, багато рідкісних ранньоквітучих рослин можна побачити в заповідній території. І мета нашої практичної роботи збагатити біорізноманіття заказника на ще один цікавий вид – рябчик руський. Бульбоцибулина рябчика застосовується у народній медицині для лікування туберкульозу і малокрів’я, що стало однією з причин знищення рослини.

 1. З цією метою ми обстежимо територію по березі річки і виявимо місця, де можна висадити підготовлені саджанці.

Нагадування правил техніки безпеки під час проведення екскурсії до річки.

Висаджування саджанців у чагарниках балки по березі Чорного Ташлика.

 1. Позначення на картосхемі місце реінтродукції рябчика руського, та кількості реінтродукованих рослин.
 2. Участь у конкурсі "Воб’єктиві натураліста". Помилуємось красою ранньоквітучих рослин сону чорніючого, проліски дволистої, зірочок жовтих, крупки весняної, гіацинтика блідого, півників маленьких.

Фотографування ранньоквітучих рослин в заказнику "Квіти на скелях".

 1. Підведення підсумків заняття.

Отже, оголошення заповідної території для охорони рідкісних представників флори і фауни недостатньо. Необхідно проводити дієві заходи по охороні та збагаченню біорізноманіття , серед яких чільне місце посідає реінтродукція – повернення рослин, вирощених на ділянках з насіння, у природу. Нехай ще сотні років милують нас своєю красою ці гарні квіти у природі рідного краю.

Домашнє завдання. Написати невелику статтю про проведену трудову акцію.

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Кравченко Антоніна Леонідівна, керівник екологічного гуртка районного центру дитячої та юнацької творчості "ЗОРІТ" міста Новоукраїнки Кіровоградської області

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна