Закрити
Технологія виготовлення ляльки-мотанки
24 Липня 2012, 15:54 , Переглядів: 32109
FacebookTwitterLivejournal
Технологія виготовлення ляльки-мотанки Фото: http://narodnalviv.at.ua Технологія виготовлення ляльки-мотанки

Конспект індивідуального заняття з дитиною з особливими потребами учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Мета. Виготовити оберіг ляльку-мотанку. Формувати і розвивати уважність, адекватну самооцінку, здатність оптимально виражати свій стан. Виявити індивідуальні потреби та переживання. Допомогти пізнати себе, гармонізувати особистість.

Рекомендації  психолога. Розвиток адекватної самооцінки.

Матеріали.  Бязь 60×80 см,  ситець світлих барв 50×80 см,  міцні в’язальні нитки, тонкі шерстяні нитки або муліне трьох-чотирьох кольорів для намотування хреста.

Інструменти. Ножиці, гачок для в’язання.

Тип заняття. Комбіноване.

Хід заняття.

 1. Організаційний момент.

Наявність необхідного для роботи.

Порядок на робочих місцях.

 1. Актуалізація опорних знань.

Домашні обереги… Що означають ці слова? Це те, що оточує нас із дитинства, до чого ми звикли. Вишитий рушник та вишита сорочка, ікона на покуті та хліб на столі, вінок часнику та лялька-мотанка – все це наші обереги, історія нашого народу.

 1. Оголошення теми. Мотивація її.

Сьогодні ми зробимо ляльку-мотанку, яка буде твоїм власним оберегом. Адже з давніх-давен люди берегли, шанували і непорушно охороняли свої національні досягнення. Бо коли вмирають традиції, то вмирає і народ.

 1. Пояснення вчителя.

Лялька-мотанка здавен була оберегом в українській родині. Кожна матір робила для своєї дитини ляльку, щоб та гралась. Вузлова лялька – нащадок ляльки – божества, що символізувала Рожаницю, богиню-заступницю жіночої долі, хранительку плодючості, що їй поклонялися за давньослов’янських і трипільських часів. Сьогодні така лялька більш відома як мотанка. Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає. Спосіб творення цих ляльок – скручування, скочування, змотування, зв’язування, завивання. Голка з ниткою використовується лише в процесі виготовлення одягу та головних уборів. Обличчя як такого у ляльки немає, бо воно досить символічне. Лялька-мотанка повинна бути безлика, а та, що служить оберегом – ще й з хрестом замість обличчя, викладеним з різноколірних ниток, переплетених таким чином, що на розхресті утворюється квадрат. Це давній солярний знак – хрест у колі. Така лялька служить оберегом.

 1. Практична робота.

1-й етап. Складаємо шматок ситцю у смужку . Орієнтовна ширина смужки – 8-9 см. Скручуємо смужку "рулетиком" . Шматок бязі розриваємо навпіл. Одну смужку відкладаємо, іншу розриваємо на дві половини. В одну із таких половинок вкладаємо "рулетик" , щільно обгортаємо його тканиною  та стягуємо ниткою. Одержали голову.

2-й етап. Викладаємо хрест. Обираємо будь-яку кольорову гаму. Можна обрати теплі відтінки. Вони означають тепло і затишок. Починаємо із середини. Послідовність кольорів може бути такою, як  заманеться. Хрест за  бажанням може бути тоншим чи ширшим .

3-й етап. Беремо шматок ситцю, трохи менший за довжину ляльки, змотуємо "рулети ком" і вставляємо між кінці тканини, що звисають нижче голови і утворюють тіло. Стягуємо ниткою.

4-й етап. Робимо косички. Намотуємо нитки . Довжина нитки має перевищувати висоту ляльки. Перев’язуємо нитки посередині, закріплюємо на потилиці ляльки і заплітаємо косички .

 1. Гра "Пізнання себе" направлена на пізнання себе, власного "Я" .

Тримаючи ляльку в руках, показувати на кожну частину і висловити свої думки, мрії, емоції, прагнення.

 1. Голова – " Я люблю думати про…".
 2. Обличчя – "Я люблю говорити про…".
 3. Голова – "Я люблю слухати про…".
 4. Рука – "Я люблю робити…".
 5. Інша рука "Я люблю давати (брати)…".
 6. Нога – "Я люблю подорожувати…"
 7. Інша нога – "Я люблю рухатися…".
 8. Тіло (центр, ось) – "Я люблю мріяти (відчувати, хвилюватись) про…".
 1. Підсумок заняття.
 1. Віднайти в ляльці недоробки та недоліки, самокритично відмітити свої помилки. Виставити собі оцінку по 12 бальній системі.
 2. Керівник письмово виставляє оцінку так, щоб не бачив учень.
 3. Порівняння оцінок і аргументування  їх.
 • Чому на твою думку оцінки відрізняються?
 • Ти згодна з моєю оцінкою? Якщо не згодна, то чому?
 1. Домашнє завдання.

Підготувати матеріал для оздоблення ляльки.

Джерело: Острів знань
Автор: Лоза Валентина Олександрівна, керівник зразкового гуртка народної вишивки "Рушничок" районного центру дитячої та юнацької творчості "ЗОРІТ"

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Видалити Відміна
Забанити Відміна