Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Уран
22 Червня 2012, 16:37 , Переглядів: 7105
Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Уран Фото: http://yourplanet.do.am Уран

Авторський розвивальний урок учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Ура́н — сьома від Сонця велика планета Сонячної системи, належить до планет-гігантів, "крижаних гігантів". Третя за діаметром та четверта за масою планета Сонячної системи. Була відкрита у 1781 році англійським астрономом Вільямом Гершелем. Планета названа ім'ям античного божества Урана, уособлення неба та піднебесного простору.

Уран став першою планетою, відкритою у Новий час і за допомогою телескопа. Про відкриття Урану Вільям Гершель повідомив 13 березня 1781 року, тим самим вперше з часів античності, розширив кордони Сонячної системи. Не дивлячись на те, що деколи Уран помітний неозброєним оком, ранні спостерігачі ніколи не визнавали Уран за планету через його тьмяність та повільний рух по орбіті.

Уран має найхолоднішу планетарну атмосферу у Сонячній системи з мінімальною температурою в 49 К (-224 °C). Вважається, що Уран має складну шарувату структуру хмар, де вода складає нижній шар, а метан — верхній.

Як і у інших газових гігантів Сонячної системи, в Урану є система кілець. У 1986 році американський космічний апарат "Вояжер-2" передав на Землю знімки Урану, які він зробив пролітаючи на відстані у 81 500 кілометрів від планети. На них видно "невиразна" планета без хмар та атмосферних штормів, характерних для інших планет-гігантів. Проте наразі наземними спостереженнями вдалося розрізнити ознаки сезонних змін та збільшення погодної активності на планеті, викликаних наближенням Урану до точки свого рівнодення. Швидкість вітрів на Урані може досягати 240 м/с.

Атмосфера Урану — незвично спокійна у порівнянні з атмосферами інших планет-гігантів, навіть в порівнянні з Нептуном, який схожий з Ураном як і по складу так і по розмірах. Така спокійна атмосфера може бути пояснена надзвичайно низькою внутрішньою температурою. Вона набагато нижча, ніж у інших планет-гігантів. Найнижча температура складає 49 К (-224°C), що робить планету найхолоднішою серед планет Сонячної системи — вона навіть холодніша у порівнянні з більш віддаленими від Сонця Нептуну та Плутону.

Уран має 27 супутників та систему кілець. Всі супутники отримали назви на честь персонажів творів Вільяма Шекспіра та Олександра Поупа.

Автор: Харченко Анастасія Романівна, учениця 5 класу, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Макарівського району Київської області. Науковий консультант Крижак Тетяна Федорівна, вчитель географії, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів