Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Плутон
22 Червня 2012, 16:20 , Переглядів: 8437
Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Плутон Фото: http://bionopoly.com Плутон

Авторський розвивальний урок учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Плутон  — найбільша по розмірах карликова планета Сонячної системи та дев'яте/десяте за величиною небесне тіло, що обертається довкола Сонця. Спочатку Плутон класифікувався як планета, проте зараз він вважається одним з найбільших об'єктів (можливо, найбільшим) в поясі Койпера. Існування Плутона обчислив Персіваль Ловелл, і планета була виявлена Клайдом Томбо в 1930 році. Плутон обходить навколо Сонця кожні 248,5 роки.

Плутон помітно відрізняється від усіх далеких від Сонця планет. І за розмірами, і за багатьма іншими параметрами він скоріше схожий на захоплений у Сонячну систему астероїд (або систему з двох астероїдів).

Плутон розташований приблизно у 40 разів далі від Сонця, ніж Земля, тому, природно, потік сонячної променистої енергії на цій планеті понад півтори тисячі разів слабший, ніж на Землі. Проте це не означає, що Плутон обкутаний вічною імлою: Сонце на його небокраї виглядає більш яскравим, ніж Місяць для мешканців Землі. Але, звичайно, температура на планеті, до якої світло від Сонця йде понад п'ять годин, низька — її середнє значення близько 43 К (-240…-218°С).

Дані про магнітне поле Плутона наразі відсутні

У 1978 році з'явилося сенсаційне повідомлення: на фотографії, отриманій Дж. Крісті за допомогою 155-сантиметрового телескопа, зображення Плутона виглядало подовженим, тобто мало невеличкий виступ. Це дало підставу стверджувати, що в Плутона є досить близько розташований від нього супутник. Цей висновок пізніше одержав підтвердження на знімках із космічних апаратів. Супутник, названий Хароном (відповідно до грецької міфології, таким було ім'я перевізника душ у царство мертвих через річку Стикс), має значну масу (близько 1/30 маси планети), знаходиться на відстані усього близько 20 000 км від центру Плутона й обертається навколо нього з періодом 6,4 земної доби, рівним періоду обертання самої планети. Таким чином, Плутон і Харон обертаються як ціле, і тому вони часто розглядаються як єдина подвійна система.

Автор: Харченко Анастасія Романівна, учениця 5 класу, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Макарівського району Київської області. Науковий консультант Крижак Тетяна Федорівна, вчитель географії, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів