Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Меркурій
22 Червня 2012, 15:41 , Переглядів: 6185
Сонячна система – адреса планети Земля. Планети Сонячної системи. Меркурій Фото: http://sageelderwisdom.com Меркурій

Авторський розвивальний урок учасника І Всеукраїнського конкурсу "Творчий вчитель - обдарований учень".

Меркурій — найближча до Сонця велика планета Сонячної системи. Обертається довкола Сонця за 87,969 земних діб. Названа на честь бога римського пантеону Меркурія. Меркурій відноситься до внутрішніх планет, оскільки його орбіта проходить ближче до Сонця, ніж пояс астероїдів. Після позбавлення Плутона у 2006 році статусу планети, Меркурій отримав звання найменшої планети Сонячної системи.

За формою Меркурій близький до кулі з екваторіальним радіусом (2440 ± 2) км, що приблизно в 2,6 рази менше, ніж у Землі. Площа поверхні Меркурія в 6,8 разів, а об'єм — у 17,8 разів менше, ніж у Землі.

Маса Меркурія приблизно в 18 разів менше за масу Землі.

Меркурій є найгарячішою планетою Сонячної системи, тому що   розташований найближче до Сонця, і водночас, є найхолоднішою планетою Сонячної системи,  тому що постійно повернений до Сонця лише одним боком. Температура поверхні освітленої частини планети досягає 400 °С, а темної - наближається до абсолютного нуля (-273 °С).

Поверхня Меркурія, покрита роздрібненою речовиною базальтового типу, досить темна. Судячи зі спостережень із Землі і фотографій з космічних апаратів, вона в цілому схожа на поверхню Місяця, хоча контраст між темними і світлими ділянками виражений слабше. Поряд із кратерами (як правило, менш глибокими, ніж на Місяці) є пагорби і долини.

Меркурій — найшвидша планета в Сонячній Системі, вона рухається орбітою навколо Сонця з середньою швидкістю 47,87 км/с, що майже в 2 рази більше від швидкості Землі. Така швидкість і той факт, що Меркурій розміщений ближче до Сонця, ніж Земля, приводять до того, що один рік на Меркурії (час його повного оберту навколо Сонця) становить всього 87,99 днів.

На Меркурії не існує пір року в тому сенсі, що ми розуміємо під цим поняттям на Землі. Це відбувається через те, що вісь обертання планети знаходиться під прямим кутом до площини орбіти. Як наслідок, поряд з полюсами є області, до яких сонячні промені не доходять ніколи. Дослідження, проведене радіотелескопом Аресібо, дозволяє припустити, що в цій холодній та темній зоні є льодовики. Льодовиковий шар може досягати 2 м і вкритий шаром пилу.

Автор: Харченко Анастасія Романівна, учениця 5 класу, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Макарівського району Київської області. Науковий консультант Крижак Тетяна Федорівна, вчитель географії, Новосілківська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів