Погода і спостереження за нею
27 Березня 2012, 21:28 , Переглядів: 8763
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Погода і спостереження за нею Фото: www.arthursclipart.org Погода і спостереження за нею

Розробка уроку з природознавства 5 клас. В роботі висвітлюється один з програмних уроків для 5 класу. Вчитель розкриває тему використовуючи попередні спостереження дітей за погодою.

Мета:

• Навчити учнів характеризувати погоду за показниками, користуватися метеорологічними приладами,
  • Розвити спостережливість, кмітливість, просторову уяву,
  • Виховати любов до природи, рідного краю.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: термометр, барометр, опадомір, гігрометр .

Опорні поняття: погода, повітряна маса, опади, вітер, метеорологічна станція, синоптик.

Випереджувальне завдання: спостереження за погодою, ведення календаря погоди протягом двох тижнів.

Структура уроку.

1. Організаційний етап.
  2. Перевірка домашнього завдання.
  3. Мотивація навчальної діяльності.
  4. Актуалізація опорних знань.
  5. Вивчення нового матеріалу.

*Що таке погода?
*Робота синоптиків.
*Приклади, що завбачають погоду.

1. Закріплення матеріалу.
  2. Домашнє завдання.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Перевірка домашнього завдання.

* Учні зачитують дані спостереження за погодою
* Спостереження аналізують, спів ставляють. Роблять висновок, щодо мінливості погоди.

3. Мотивація навчальної діяльності.

Погода має значний вплив на людський організм, на середовище. Людський організм по різному реагує на зміни в погоді. На уроках природознавства, географії ми вивчимо всі компоненти погоди, навчимося їх характеризувати, прогнозувати погоду за певними короткостроковими та довготривалими спостереженнями.

4. Актуалізація опорних знань.

Вчитель зачитує загадки. Відповіді записує на дошці.

* Гуляє в полі, та не кінь
Літає по хвилям, та не птах.
(вітер)

* По синьому морі
Білі гуси пливуть.
(хмари)

* Тонкий, високий
Сам не вийшов
Діток вивів.
(дощ)

* Зимою гріє
Весною тліє
Літом умирає
Осінню оживає.
(сніг)

Вчитель повідомляє, що всі записані на дошці слова характеризують погоду.

5. Вивчення нового матеріалу

* Що таке погода?

Розповідь вчителя з елементами бесіди.

Погода – це стан нижнього шару атмосфери в певний час, в певній місцевості.

Спостерігаючи за показниками погоди: температурою повітря, атмосферним тиском, опадами, станом неба, вологістю повітря, напрямком, силою, швидкістю вітру, прийшли до висновку – погода мінлива. Навіть на дану мить ми не можемо стверджувати, що погода у Києві і Харкові однакова. Чому погода є різноманітна і мінлива? Що впливає на формування погоди?

Повітряні маси – великий об’єм повітря, з властивостями тієї місцевості (суходіл, водойм, тепло, жарко, холодно) над якою розташовується повітря. Так з півночі надходить холодне повітря, з Атлантичного океану вологе й прохолодне літку, взимку тепле й вологе.

*Робота синоптиків.

Щодня ми слідкуємо за прогнозом погоди. Хто нам надає цю інформацію? Фахівці які працюють на спеціальних станціях, де ведуть спостереження за погодою – синоптики.

На станціях де працюють синоптики є спеціальні прилади для вимірювання показників погоди.

Вчитель демонструє прилади (термометр, барометр, гігрометр, опадомір, снігову рейку, флюгер) з поясненням застосування. Назви приладів записує на дошці.

Спостереження за рухом і станом повітряних мас проводять за допомогою метеорологічних зондів, повітряних куль, супутників.

*Прикмети, що завбачають погоду.

Спостерігаючи довгий час за організмами (рослинами, тваринами) люди прийшли до висновку, що поведінка живих організмів повідомляє про зміни в погоді.

Вчитель наводить приклади прогнозування погоди за прикметами.

*Надто соковита береза – літо буде мокрим.
*Напровесні блискавка без грому – літо сухе.
*Грудень багатий на опади – червень буде дощовий.
*Грозовий серпень – на довгу осінь.
*Грім у листопаді – на малосніжну зиму.

6. Закріплення матеріалу.

*Вписати в таблицю. Що вимірюють прилади?

Прилади Показники погоди
Термометр
Барометр
Опадомір
Снігова рейка
Флюгер

*Навести приклад прогнозу погоди.
*Навіщо людям знання про погоду?
*Яка сьогодні погода?

7. Домашнє завдання.

*Прочитати матеріал підручника.

*Творче завдання. Намалювати малюнок, скласти вірш, чи оповідання, щодо погоди.

Автор: Балаєва Ірина Борисівна, вчитель географії, ЗНЗ середня школа №8, м Києва. Старший вчитель, вища категорія.

Новинки інтернет-магазину