Закрити
Цикл уроків "Слово. Значення слова". 3 клас. Урок 1.
28 Листопада 2011, 13:58 , Переглядів: 11122
FacebookTwitterВКонтактеLivejournal
Цикл уроків Цикл уроків "Слово. Значення слова". 3 клас. Урок 1

Уроки з української мови з інноваційними методами навчання.

ТЕМА УРОКУ:

Слова із прямим і переносним значенням. Спостереження за значенням слів.

МЕТА УРОКУ.

Формувати в учнів уявлення про пряме і переносне значення слів;
спостерігати за вживанням їх у прямому і переносному значенні;
удосконалювати орфоепічні навички, вміння встановлювати зв’язок слів у реченні;
розвивати навички учнів зв’язного висловлювання своєї думки;
виховувати пізнавальний інтерес.

ОБЛАДНАННЯ.

SMART – дошка, малюнок сонечка, таблиця, картки, підручник, зошит

ТИП УРОКУ.

Урок вивчення нового матеріалу, формування умінь та творче засвоєння їх на практиці.

ХІД УРОКУ

I. Організація класу. Створення емоційного настрою.

1. Прочитайте з дошки.

- Сьогодні видався погожий ранок. Сонечко усміхається нам. Усміхнемося ж, ми йому та один одному.

- Хай це додасть нам гарного настрою, бо від нього залежатиме продуктивність роботи на уроці.

(задоволення)

2. Запис дати, класної роботи.

II. Каліграфічна хвилинка.

- Яка орфограма в слові "усміхається“?
(вимовляємо [ц´ц´а], а пишемо [ться]

- Та яке ж буквосполучення запишемо на каліграфічній хвилинці?
(буквосполучення "ться“, слово "усміхається“)

III. Актуалізація чуттєвого досвіду учнів.

- З якими словами вжили слово "усміхається"?
(Діти усміхаються, сонечко усміхається)

- Складіть з цими словосполученнями речення.
- Як ви розумієте перше речення? А друге?

IV. Мотивація навчальної діяльності.

- У якому реченні слово "усміхається" вжито так, як буває в дійсності?
(в першому реченні слово "усміхається“ вжито в прямому значенні, а в другому – в переносному значенні)

- А де можна вжити друге речення?
(У казці, в художньому творі)

V. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.

"Мозковий штурм".

- То в якому значенні вжито слово "усміхається" в першому реченні? А в другому?
- Отже, тема уроку: "Слова з прямим і переносним значенням".
- Запис теми уроку в зошиті.

Наше завдання:

- навчитися розрізняти слова, вжиті в переносному значенні;
- самостійно вживати слова в переносному значенні.

VI. Сприйняття та первинне усвідомлення учнями нового матеріалу.

- А тепер давайте поміркуємо, чому слово "усміхається" в першому реченні вжите в прямому значенні, а в другому – в переносному.

(Тому, що людина може усміхатися, а сонечко ні)

- Тобто, властивість людини усміхатися перенесена на сонце. Звідси й назва – переносне значення слова.

Виконання вправи 123 – колективно.

(О. С. Вашуленко, О. І. Мельничайко Рідна мова, 3 клас частина перша)

- Доведіть, що слова в другому стовпчику вжиті в переносному значенні.
- Чи правильно ви довели, дізнаєтеся, коли прочитаєте правило.

Читання правила в підручнику.

VII. Первинне застосування набутих знань.

1. Вправа 124 – коментовано (з розгорнутим міркуванням дітей про слова, вжиті в прямому і переносному значеннях).

VIII. Фізкультхвилинка.

Виконання фізкультхвилинки під музичний супровід.

2. Робота в малих групах "Обличчям до обличчя“.

(Виконання вправи 125).

- А зараз попрацюємо над орфоепічними навиками і встановленням зв’язку слів у реченні.

- До якого мовлення належить даний текст? Доведіть.

(До художнього, тому що так можна говорити тільки в художніх текстах або в казках)

- З яким почуттям автор описував луки та діброви? Чому ви так думаєте?

IX. Застосування набутих знань у змінених умовах.

Вибірковий диктант
Виписати словосполучення, вжиті в переносному значенні.

Тихо осінь ходить гаєм.
Ліс довкола аж горить.
Ясен листя осипає.
Дуб нахмурений стоїть.
                (Н. Приходько)

Рівнева самостійна робота (зміст рівневої самостійної роботи записаний на роздаткових картках).

I рівень – вправа 126; (записати текст в зошит)

II рівень – складіть речення із словосполученнями і запишіть в зошит:
золотий ланцюжок, золота пшениця;
каштанове листя, каштанове волосся;
крилатий птах, крилата мрія.

Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.

III рівень – складіть текст, використовуючи словосполучення:
стежина кличе, заховався боровик, причаїлись підберезники.

Підкресліть слова, вжиті в переносному значенні.

Перевірка самостійної роботи.

I рівень – самоперевірка;
II рівень – фронтальна перевірка;
III рівень – фронтальна перевірка.

X. Домашнє завдання.

ст. 58, вправа 127
Вивчити правило.

XI. Підсумок уроку.

- Що нового дізналися ви на уроці?
- Як дізнатися, коли слово вжите в прямому значенні, а коли в переносному?

Прикріплені файли
Джерело: Острів знань
Автор: Воляник Тетяна Василівна, вчитель початкових класів спеціалізованої школи №14 загальноосвітнього навчального закладу I–III ступеня з поглибленим вивченням німецької мови з 1 –го класу

Дана публікація розміщена на сайті Острів знань у електроному вигляді з відома і згоди власника авторських прав на некомерційній основі та охороняється законом «Про авторське право та суміжні права». Використання даного матеріалу, публікування і републікування на інших ресурсах мережі Інтернет допускається за умови розміщення прямого активного гіперпосилання на сайт. Будь-яке комерційне використання даного тексту без відома і згоди власника авторських прав не допускається. З питань комерційного використання даного матеріалу звертайтеся за адресою admin@ostriv.in.ua

Новинки інтернет-магазину

Реклама